Sport / outdoor

Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Elektrická koloběžka W-TEC Skootie Pro II se sedlem Hledáte dopravní prostředek, který by nabízel výhodnou kombinaci vlastností, jako je skladnost, úspornost a solidní jízdní komfort? Možností, na čem vyrazit do práce, na výlet nebo třeba na nákup, je dnes víc než dost.

Zajímavou a rozvíjející se kategorii tvoří elektrická vozidla a vozítka. Elektrokola či elektromobily jsou velmi známé a stále běžnější. Existují však třeba i elektroboardy a elektrické koloběžky. Dnes se však zaměříme na poměrně specifickou kategorii, která představuje docela šikovný kompromis mezi kolem a koloběžkou. Jde o koloběžky opatřené sedátkem.

Jaké mají výhody a nevýhody? Stojí za to, o takovém dopravním prostředku vůbec uvažovat? Na tyto otázky budeme hledat odpověď. V první řadě se však zaměříme na to, jak vybrat nejlepší elektrokoloběžku se sedátkem. Představíme a vysvětlíme všechny důležité parametry těchto zařízení, tak abyste se dokázali v sortimentu snadněji zorientovat a neskočili na finty obchodníků. Věnovat se budeme i konkrétním výrobcům anebo cenovým relacím.

Jakékoli elektro vozidlo představuje obvykle poměrně významnou finanční investici a důležité rozhodnutí. Platí to samozřejmě i pro typ, o kterém budeme dneska mluvit. Proto má smysl postupovat obezřetně a zvažovat všechny možnosti, ale i alternativy. Ujistit se, že jste si zvolili správně a na základě všech potřeb a požadavků na daný přístroj. Proto věnujeme kapitolu i porovnání elektrické koloběžky se sedlem s dalšími relevantními možnostmi.

Aby toho nebylo málo, opět jsme pro vás připravili i žebříček. V něm najdete výběr nejlepších a nejprodávanějších modelů současnosti. Inspirace tudíž dostanete dost a dost. V kombinaci s průvodcem vám pak nebudou chybět ani žádné důležité informace. Další pomoc a rady můžete najít v uživatelských i odbornějších testech a recenzích elektrických koloběžek se sedlem. Zejména uživatelská hodnocení však berte s mírnou rezervou, neboť lze počítat s tím, že budou více subjektivní.

Nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem na trhu

PořadíNázevInfoHodnocení
1.W-TEC Billar II 500W 12"
✔️ Výkon motoru: 500 W
✔️ Max. rychlost: 25 km/h
✔️ Dojezd: až 30 km
✔️ Velikost pneumatik: 12"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 19000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
2.VeGA Xtrem Cross 1000 Plus
Terénní, odpružená
✔️ Výkon motoru: 1000 W
✔️ Max. rychlost: 30 km/h
✔️ Dojezd: až 35 km
✔️ Velikost pneumatik: 14"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 17000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
3.W-TEC Tendeal
✔️ Výkon motoru: 700 W
✔️ Max. rychlost: 40 km/h
✔️ Dojezd: až 45 km
✔️ Velikost pneumatik: 10"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 20000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
4.E-CHOPPER BLUETOUCH GLIDER
Ve stylu Harley
✔️ Výkon motoru: 2000 W
✔️ Max. rychlost: 45 km/h
✔️ Dojezd: až 70 km
✔️ Velikost pneumatik: -
✔️ Nosnost: 200 kg
📌 od 55000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
5.AERIUM H800
Cenový tip
✔️ Výkon motoru: 800 W
✔️ Max. rychlost: 40 km/h
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Velikost pneumatik: 10"
✔️ Nosnost: 150 kg
📌 od 20000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
6.Bluetouch BTX250 + sedátko
Sedátko k dokoupení
❗ Sedátko k dokoupení ZDE (od 1490 Kč)
✔️ Výkon motoru: 250 W
✔️ Max. rychlost: 25 km/h
✔️ Dojezd: až 30 km
✔️ Velikost pneumatik: 8,5"
✔️ Nosnost: 100 kg
📌 od 8500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Jak vybrat elekrokoloběžku se sedátkem?

Čemu věnovat pozornost při výběru elektrické koloběžky? Ať už je se sedlem, nebo bez, je nutné vyznat se v základních parametrech. Sem jednoznačně patří výkon, kapacita a výdrž baterie či dojezd, rozměry, velikost koleček, materiálové zpracování, provedení brzd, nosnost a hmotnost a případně další vybavení, funkce a podobně. V neposlední řadě si jistě budete všímat designového zpracování, ceny či značky.

Elektrokoloběžka se sedlem vs. alternativy

V první řadě se pojďme pokusit o malé porovnání některých důležitých možností a zjistit, jak si stojí zajímavá, ale přesto specifická varianta v podobě koloběžky se sedlem.

„Klasická“ elektrokoloběžka

Toto přesouvadlo má v principu podobu tradiční koloběžky, akorát je opatřeno akumulátorem a elektromotorem, který pohání jedno či obě kola. Jízda bez baterie (resp. s vybitou baterií) je stejně jako u jiných elektrických vozítek možná, ale obtížnější.

Výhodou elektrické koloběžky je vysoká skladnost. Městské a lehké modely snadno složíte a přenesete, kam je potřeba. Hmotnost však není úplně zanedbatelná, pohybuje se nejčastěji nad hranicí 10 kg. Max. rychlost těchto vozítek je nejčastěji v rozmezí 20 až 30 km/h, ale jsou i rychlejší (nebo naopak pomalejší) modely.

Koloběžka je poměrně dobře ovladatelná, přesto vyžaduje udržování rovnováhy a klade na jezdce určité (byť ne zvlášť vysoké) fyzické a motorické nároky. Většina modelů je vhodná na upravené cesty, stezky do města apod. Existují i více terénní modely. Dojezd je nejčastěji 20 až 30 km.

Segway

Dalo by se říct, že jde o variantu elektrické koloběžky, která má však stojnou plochu napříč k řídítkům. Tento typ jezdítek je už spíš trochu na ústupu. Udržování rovnováhy je ještě poněkud náročnější než u koloběžek. Vozítka jsou většinou taky méně skladná. Kola bývají robustnější, přesto jde o dopravní prostředek především na upravené cesty.

Hoverboard/jednokolka

Hoverboard je v podstatě varianta segwaye pro náročnější. Nemá totiž řídítka na stojanu. Tvoří ho jen dvě kola mezi stojnou deskou. Elektrické hoverboardy jsou dnes poměrně populární, ale rozhodně nejde o dopravní prostředek, který by byl vhodný pro každého. Taky bychom ho určitě neoznačili za snadno zvládnutelný nebo komfortní. Dojezd je většinou 10-20 km, rychlost (v km/h) v témž rozmezí. Hmotnost obvykle kolem 10 až 12 kg. Zařízení je poměrně skladné. Hodí se však jen na velmi krátké vzdálenosti.

Elektroboard

Jde o skateboard či longboard s přídavným elektrickým pohonem. Ze všech elektrických dopravních prostředků jde v průměru o nejskladnější variantu. Lehké, městské modely snadno vezmete pod paži třeba do MHD apod. Mohou být i velmi rychlé – nejčastěji je max. rychlost mezi 15 až 40 km/h. Většina se hodí na velmi upravené cesty, existují však i trochu terénní modely (tráva, horší cesta apod.). Dojezd bývá obvykle 10 až 30 km.

Elektrický skútr

Elektrický skútr představuje další variantu „lehkého“ elektrického vozidla. Tedy lehkého aspoň ve srovnání s elektrickou motorkou či autem. Skútr už je plnokrevným dopravním prostředkem. Elektrický pohon si poradí se stoupáním i poněkud horšími cestami. Finanční investice přitom není až tak vysoká. Začíná někde kolem 25 tisíc Kč. Výhodou je zpravidla vyšší dojezd. Běžně i 50 a více km.  

Elektrický vozík pro seniory

Velmi specifickou kategorií jsou elektrické vozíky určené především pro seniory a zdravotně oslabené či omezené osoby. Bývají obvykle tří nebo čtyřkolá, speciálně upravená pro zmíněný způsob použití. Maximální rychlost je spíše nízká, do 25 km/h. Dojezd je však běžně kolem 50 km. Takové vozítko představuje poněkud vyšší investici, od cca 30 tisíc Kč výše.

Elektrická koloběžka se sedlem

A konečně elektrická koloběžka se sedlem. Toto provedení představuje zajímavou kompromisní variantu, která kombinuje některé výhody elektrického skútru a koloběžky. Oproti skútru bývá podstatně skladnější, někdy i vyloženě skládací.

Je však nutné říct, že dělicí čára mezi kategorií skútrů a těchto koloběžek je velmi tenká. Robustnější koloběžka může být snadno označena za skútr. Žádná legislativa tyto pojmy striktně neodlišuje ani nedefinuje, záleží v zásadě na výrobci a prodejci.

Variabilita podob je skutečně široká. Existují velmi subtilní, plně skládací modely, které jsou skutečně lehkou koloběžkou se sedlem navíc. Stejně tak pořídíte masivní modely s pevnou konstrukcí i sedlem, které připomíná spíše motorku či zmíněný skútr nebo moped.

Na konkrétní škatulce však nakonec až tolik nezáleží. Podstatné je najít to, co potřebujete a co bude vyhovovat vašim potřebám a možnostem.

VeGA Xtrem Cross 1000
VeGA Xtrem Cross 1000, terénní elektrokoloběžka se sedlem

Proč zvolit elektrickou koloběžku se sedlem?

Obecně se dá říct, že koloběžky se sedlem mívají solidní dojezd a dokážou vyvinout docela svižnou rychlost (Tip: mrkni na nejrychlejší elektrokoloběžky). Oproti klasickým koloběžkám si spíše poradí s horší silnicí, některé i s terénem. Typicky totiž mívají robustnější kola i celkovou konstrukci. Taky výkon bývá silnější, což oceníte při stoupání.

Samozřejmě je zde důležitý faktor vyššího pohodlí. Koloběžka umožňuje usednutí, což oceníte na delších cestách. Tyto vozítka bývají taky stabilnější a snáze ovladatelné. Oproti typickým skútrům jsou však na druhou stranu lehčí, skladnější a většinou i levnější. Ceny začínají už někde kolem 15 000 Kč.

A jaké to má nevýhody? Oproti běžné koloběžce je toto řešení méně skladné a těžší. Většina se nehodí pro běžné přenášení v ruce (na delší vzdálenosti).  Některé nejdou ani složit do kompaktního tvaru (pevné sedlo, řídítka).

Kam je vhodná a pro koho

Elektrická koloběžka se sedlem je vhodným řešením především do městského provozu, kde představuje zajímavou alternativu kola, skútru nebo jiného podobného lehčího prostředku. Používání je pohodlnější než u běžné koloběžky. Zvlášť při delších cestách.

Toto řešení tak může být vhodné i pro osoby s horší fyzickou nebo zdravotní kondicí nebo jinými specifickými potížemi či omezeními. Přes solidní výkon, dojezd a rychlost zůstávají tyto koloběžky relativně velmi skladné. Parkování či uskladnění tudíž představuje minimální nebo žádný problém.

Elektromobilita a legislativa: kdo může, a kdo ne?

Otázky, kolem toho, co smí a nesmí majitelé elektrických vozidel všeho druhu, jaké jsou jejich práva a povinností, jsou záležitostí každodenní debaty a zájmu. Jak je to vlastně s elektrickými koloběžkami se sedlem? Můžete s nimi na cyklostezku nebo chodník, či naopak silnici? Potřebujete nějaký druh řidičského oprávnění?

Obecně vzato může zákon elektrokoloběžku vnímat jako běžné jízdní kolo. V tom případě nepotřebujete žádná oprávnění a můžete na cyklostezky i silnice. Zkrátka pro vás platí totéž, co pro cyklisty. To vše za podmínek, že:

  • Koloběžka dosahuje výkonu max. 1 kW (1000 W)
  • Koloběžka dosahuje max. rychlosti 25 km/h

Pakliže koloběžka tyto hodnoty překročí, je považována za motorové vozidlo. Typicky jako motocykl. Potřebujete tedy patřičné řidičské oprávnění (obvykle skupina AM).

Důležité parametry výběru

Podle jakých konkrétních parametrů vybírat elektrickou koloběžku se sedlem? Zde jsou ty nejdůležitější.

Výkon

Koloběžky se nejčastěji dělají ve výkonnostních variantách 500 W nebo 1000 W. S vyšším výkonem se setkáte především u robustnějších modelů, které už se blíží kategorii skútrů či motocyklů. Případně u terénních koloběžek. V takovém případě může být výkon i několik kW.

Rychlost

Rychlost je opět nejčastěji omezena na 25 km/h – a to z výše uvedených legislativních důvodů. Přesto je v nabídce i spousta koloběžek, které tuto hranici hravě překonají. Dostanete z nich rychlost 30, 40, ale i 50 km/h. Koloběžky zvládající větší rychlost jsou však spíše výjimečnou záležitostí.

Dojezd

Jak daleko dojede koloběžka na jedno nabití? Cokoli mezi cca 30 až 45 km lze dnes považovat za poctivý standard. U levnějších a lehkých modelů to může být méně, u dražších a výkonnějších naopak více. I přes 50 km.

Akumulátor

U moderních koloběžek je standardem kvalitní akumulátor na lithiové bázi – bývají to baterie typu Li-Ion, Li-Pol nebo i LiFePO4. Všechny vykazují výhodný poměr hmotnosti, rozměrů a kapacity a dobré provozní vlastnosti i životnost. Netrpí paměťovým efektem. Starším typům baterií (např. NiMh, NiCd apod.) je dnes spíše lepší se již vyhnout.

Kola

Zde platí jednoduchá rovnice. Čím menší kola, tím bude vozítko hůře zvládat zhoršený terén. Bude i pomalejší. Na druhou stranu bude lehčí a skladnější. Do velikosti kol cca 8 až 10 palců lze mluvit o menších kolech, která jsou vhodná spíše pro upravené povrchy a běžné cesty. Nad touto hranicí už by si kola měla poradit i s určitým terénem.

Prodávají se i vysloveně terénní varianty koloběžek, které mají i odpovídající pneumatiky, odpružení, odolnost konstrukce, výkon a další potřebné vlastnosti pro jízdu nejen na cestách, ale i v přírodě.

Nosnost, hmotnost

Hmotnost koloběžky značně ovlivní její praktické vlastnosti a skladnost či přenositelnost. Velmi lehké modely, obvykle skládací, se mohou vejít i pod 15 kg. Častější je však vyšší hmotnost. Robustnější koloběžky se sedlem mají běžně přes 40 kg, takže již nejde o snadno přenosné kousky.

Nosnost se pak nejčastěji pohybuje mezi 120 až 170 kg. Některé modely dosahují i nosnosti 200 kg. Modely s nosnosti méně než 120 kg budou spíš vhodné pro děti nebo méně náročné použití.

Provedení sedla

Variací existuje bezpočet, ale v zásadě jde o to, zda bude sedlo lehké a skládací, nebo pevné. Zde velmi záleží na způsobu použití koloběžky, nárocích a požadavcích. Modely s pevným sedlem představují v podstatě lehčí verzi skútru. Někdy může být sedlo i odnímatelné nebo ho lze přikoupit (např. koloběžka Xiaomi Mi Scooter).

Brzdy

Brzdy bývají obvykle kotoučové. Obvykle je k dispozici přední i zadní brzda. U lehkých a levnějších modelů může být např. jen zadní bubnová brzda.

VIDEO

Zde se můžete podívat na montáž sedátka na elektrokoloběžku BlueTouch.

Ceny elektrokoloběžek se sedlem

Kolik stojí kvalitní elektrická koloběžka se sedlem? Zde je přehled základních cenových relací.

Koloběžky do 20 000 Kč

Kolem 13-15 tisíc Kč lze dnes pořídit první modely elektrokoloběžek se sedlem. Půjde o lehčí, obvykle skládací varianty. Lze očekávat spíše průměrný či nižší dojezd, výkon a rychlost.

Koloběžky do 30 000 Kč

Tato kategorie již nabízí poměrně velmi pestrý výběr. Najdete v ní většinu nejprodávanějších elektrokoloběžek se sedlem. Vybírat můžete z lehčích i výkonnějších a robustnějších modelů.

Koloběžky nad 30 000 Kč

Většinou jde o modely terénní nebo takové, které se již svými parametry i zpracováním blíží spíše skútrům či mopedům a motocyklům.

Nejlepší značky elektrokoloběžek se sedátkem

U kterých výrobců a značek hledat kvalitu, spolehlivost, výkon nebo dobrou cenu?

  • EcoWheel – Velký výběr. Většinou jde o modely, které spíše připomínají lehčí motocykl, mají vyšší výkon i rychlost. Cena od cca 22 tisíc Kč.
  • VeGa – Značka nabízí oblíbené modely Xtrem Cross. Velmi dobré parametry a výkon, cena kolem 15 tisíc Kč.
  • W-Tec – Velmi pěkné, kvalitní a dobře hodnocené městské modely jako Tendeal nebo Billar II. Cena kolem 18 tisíc Kč.
  • Ultimate – Větší výběr i cenové rozpětí. Městské i terénní modely. Velmi dobrá kvalita a vysoká hodnocení.
PořadíNázevInfoHodnocení
1.W-TEC Billar II 500W 12"
✔️ Výkon motoru: 500 W
✔️ Max. rychlost: 25 km/h
✔️ Dojezd: až 30 km
✔️ Velikost pneumatik: 12"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 19000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
2.VeGA Xtrem Cross 1000 Plus
Terénní, odpružená
✔️ Výkon motoru: 1000 W
✔️ Max. rychlost: 30 km/h
✔️ Dojezd: až 35 km
✔️ Velikost pneumatik: 14"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 17000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
3.W-TEC Tendeal
✔️ Výkon motoru: 700 W
✔️ Max. rychlost: 40 km/h
✔️ Dojezd: až 45 km
✔️ Velikost pneumatik: 10"
✔️ Nosnost: 120 kg
📌 od 20000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
4.E-CHOPPER BLUETOUCH GLIDER
Ve stylu Harley
✔️ Výkon motoru: 2000 W
✔️ Max. rychlost: 45 km/h
✔️ Dojezd: až 70 km
✔️ Velikost pneumatik: -
✔️ Nosnost: 200 kg
📌 od 55000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
5.AERIUM H800
Cenový tip
✔️ Výkon motoru: 800 W
✔️ Max. rychlost: 40 km/h
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Velikost pneumatik: 10"
✔️ Nosnost: 150 kg
📌 od 20000 Kč
⭐ 99 % Číst recenze
6.Bluetouch BTX250 + sedátko
Sedátko k dokoupení
❗ Sedátko k dokoupení ZDE (od 1490 Kč)
✔️ Výkon motoru: 250 W
✔️ Max. rychlost: 25 km/h
✔️ Dojezd: až 30 km
✔️ Velikost pneumatik: 8,5"
✔️ Nosnost: 100 kg
📌 od 8500 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení