Magazín

Jaká je nejrychlejší a nejsilnější elektrokoloběžka?

Nejlepší elektrokoloběžky Elektrické varianty různých klasických dopravních prostředků a přesouvadel, která dříve fungovala čistě na „lidský pohon“ jsou již běžnou součástí našich životů a provozu na stezkách a silnicích. Kromě například elektrokol nebo skateboardů jsou to i elektrické koloběžky.

Představují atraktivní a přitom často cenově dostupný prostředek, na kterém se můžete prohánět městem, někdy i lehčím terénem. Většina běžných modelů však nenabízí zvláštní výkon a z elektrokoloběžky nevytáhnete žádnou obdivuhodnou rychlost. Existují ale i silnější a svižnější varianty? Ano. Dnes se podíváme právě na nejrychlejší elektrokoloběžky. Zajímat nás však budou i koloběžky, které nabídnou výrazně nadstandardní dojezd na jedno nabití.

Proč (ne)uvažovat o elektrokoloběžce?

Elektrické koloběžky představují docela šikovný dopravní prostředek, který lze výborně zužitkovat zejména v městském prostředí, na upravených komunikacích, jako jsou silnice a cyklostezky. Některé výkonné modely (které dnes zmíníme) si poradí i s určitým terénem, takže lze vyrazit třeba na výlet do přírody.

Koloběžky jsou poháněny elektromotorem, jemuž poskytuje energii dobíjecí akumulátor. Motor pohání kola, a vy se tudíž pohodlně a bez námahy vezete. Elektrokoloběžka může být skvělou volbou na cesty do školy nebo práce a nemusíte se bát, že dorazíte uřícení, a to ani v létě. Existuje navíc slušný výběr cenově dostupných modelů. A jsou i nevýhody?

Tyto koloběžky jsou závislé na baterii. Když energie dojde, lze se odrážet, ale kladou větší odpor než klasické koloběžky a jízda není obvykle příliš příjemná a pohodlná, u většiny modelů taky po vybití nefungují brzy. Elektrické modely taky nejsou nijak vhodné pro sportovní nebo kondiční ježdění.

Platí pro elektrické modely nějaká omezení?

Do jisté míry ano. Má-li elektrická koloběžka spadat (z hlediska legislativy) do stejné kategorie jako jízdní elektrokolo, jsou nastaveny výkonnostní limity. Výkon elektromotoru nesmí být vyšší než 1 kW (1000 W) a maximální rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h. Řada elektrokoloběžek umožňuje vyšší maximální rychlost, ale motor je opatřen omezovačem, který zajistí, že se koloběžka vejde do zákonných podmínek. Když ano, můžete s ní jezdit i po cyklostezkách a v pěších zónách a nepotřebujete žádné zvláštní oprávnění. Používání koloběžky ani není omezeno věkem. Ale pozor, s elektrokoloběžkou se nikdy nesmí jezdit po chodníku, tam ji lze pouze vést! Na elektrokoloběžkách je do 18 let taky povinná přilba.

Co když chci vyšší výkon?

Jak jsme již řekli, spousta koloběžek zvládne v maximu i vyšší nebo výrazně vyšší rychlost než 25 km/h. Pokud je motor opatřen omezovačem, je obvykle možné ho vypnout. U některých je nutné mechanické vypnutí zásahem do motoru (je třeba se informovat v návodu nebo u výrobce/prodejce jak na to). U některých je možné dosáhnout zvolením digitálního módu.

Výkonné koloběžky a „offroad“ koloběžky mohou nabízet standardní (často pod názvem ECO) mód, kdy jsou rychlost a výkon limitovány na 25 km/h a 1 kW a další mód nebo módy, kdy lze využít plný výkon motoru.

Příkladem může být například koloběžka Ultimate Offroad 2000 W, která nabídne dva módy, první ECO (25 km/h a 1 kW) a mód TURBO (2 kW a až 55 km/h).

Největší dojezd elektrokoloběžek

Kromě rychlosti a výkonu motoru patří k nejdůležitějším parametrům elektrické koloběžky dojezd. Ten samozřejmě ovlivňuje především kvalita a kapacita akumulátoru. Základní a velmi dostupné koloběžky nabídnou dojezd jen do cca 20 km. To není nic moc, na kratší projížďky to přesto může stačit. Dojezd okolo 40 km lze považovat za slušný standard. A pak je tu kategorie elektrokoloběžek s dojezdem nad 50 km, což už je velmi pěkné. Výběr je poměrně solidní. Ale co když budeme mít ještě větší nároky?

Elektrokoloběžky s dojezdem nad 100 km

Zvládne některý současný model překonat tuhle magickou hranici? Když pomineme modely, které už jsou na půl cesty ke skútru, tak dojezd 100 km nabízí (papírově) například koloběžka Techlife X9 1600 W, která ale stojí přes 80 000 Kč. Obrovský maximální dojezd (až 160 km) nabízí taky třeba koloběžky ZERO 10X a 11X (Unicooltech). Výběr v této „extrémní“ kategorii ale zatím není velký.

Tipy na nejrychlejší elektrokoloběžky na trhu

Na závěr jsme pro vás vybrali několik modelů, které spadají do kategorie výkonných elektrických koloběžek, řadí se k oblíbeným a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality.

Bluetouch BT 800

Bluetouch BT800
• Velmi dobře hodnocená a kvalitní koloběžka
• Koupíte jí okolo 30 000 Kč
• Nabídne 800W motor
Rychlost až 50 km/h
Dojezd je velmi slušných 60 km

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30E I

SXT Light Plus V
• Skvělý dojezd až 65 km, max. rychlost 25 km v hodině. Motor 350 W. Kvalitní koloběžka s dobrými parametry, která nezklame. V Německu se stala dokonce vítězem testu.

City Boss D 1000 EVO

City Boss D1000
• Opět lehce nad 30 tisíc se pohybuje cena koloběžky City Boss D 1000 EVO, která disponuje silným 1000W motorem, max. rychlostí 35 km/h. Tato robustní koloběžka si poradí i s větším převýšením či terénem, má nosnost do 150 kg a dojezd se pohybuje kolem 50 km.

Bluetouch BT 500

Bluetouch BT500
• Zhruba o 10 tisíc levněji pořídíte model Bluetouch BT 500 s 500W motorem a rychlostí 45 km/h. Dojezd je až 60 km.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
• Už v dostupné kategorii lehce nad 10 tisíc se pohybuje tato koloběžka. Parametry jsou sice spíš průměrné, ale jde o jednu z nejprodávanějších koloběžek vůbec. Dojezd až 45 km.
0 Sdílení