Sport / outdoor

Test 9+ nejlepších elektrokoloběžek: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší elektrokoloběžky

Máte rádi neortodoxní dopravní prostředky a sháníte co nejlepší elektrickou koloběžku? Pak vám tento článek jistě přijde k duhu. Budeme se v něm totiž obšírně věnovat právě těmto zajímavým zařízením, které vás mohou pohodlně převézt z bodu A do bodu B nebo i C. A to vše s minimálními provozními náklady a bez námahy. Z tohoto hlediska stojí elektrické koloběžky rozhodně za pozornost.

Proč ale právě koloběžku? Vždyť existuje tolik alternativ. Od elektrokol přes různé segwaye až po elektrické skateboardy a longboardy. Výběr je dneska veliký a koloběžky v něm musejí těžce bojovat o místo. Zatím se jim to ale docela daří. Důvodů, proč zvolit právě tuto variantu se najde dost. V našem průvodci se pokusíme vyjmenovat aspoň ty nejzajímavější. Kromě toho vám poradíme, podle čeho postupovat při výběru elektrické koloběžky, jakých parametrů si všímat a na co si dát pozor.

Informace, které vám poskytneme, by vám měly dobře posloužit při základní orientaci v aktuální nabídce. Budete připraveni čelit reklamním trikům a schopni racionálně posuzovat jednotlivé modely navzájem podle jejich podstatných vlastností. Přesto byste neměli míjet jiné informační zdroje. Patří sem především odborné testy a v neposlední řadě uživatelské recenze elektrických koloběžek. Zkušenosti uživatelů s konkrétními modely mohou být velmi přínosné.

Nejlepší elektrokoloběžky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Xiaomi Mi Electric Scooter 3
Motor: 300 W (max. 600 W)
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 30 km
Hmotnost: 13,2 kg
Nosnost: 100 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12500 Kč Číst recenze
#2Xiaomi Mi Electric Scooter 1S
Motor: 250 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 30 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 100 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze
#3Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30E II
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: až 65 km
Hmotnost: 18 kg
Nosnost: 100 kg

+ Vítěz ADAC testu 2020
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]23000 Kč Číst recenze
#4Mamibike MOUNTAIN 26/20"
Motor: 250 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25-30 km
Hmotnost: 20 kg
Nosnost: 130 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]42400 Kč Číst recenze
#5Sencor Scooter One
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#6Crussis CityBug 2
Motor: 250 W
Rychlost: 20 km/h
Dojezd: 18 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#7Bluetouch BT500
Motor: 500 W
Rychlost: 45 km/h
Dojezd: 60 km
Hmotnost: 24 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]27000 Kč Číst recenze
#8AERIUM AOVO PRO
Motor: 350 W
Rychlost: 31 km/h
Dojezd: 35 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
#9Concept SC4000 Crossader
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 40 km
Hmotnost: 14,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze

Nejlepší elektrokoloběžka s dlouhým dojezdem

Standardně se dojezd elektrických koloběžek pohybuje od 20 do 45 km. Na trhu jsou však výjimky. Některé elektrokoloběžky s nejdelším dojezdem dokáží ujet až 100 km! Za optimálních podmínek, tudíž počítejte raději vždy o 5 km méně.

  1. Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30E II s dojezdem až 65 km
  2. Bluetouch BT800 s dojezdem až 60 km
  3. AERIUM AOVO ES MAX s dojezdem až 50 km
  4. Joyor Y10 s dojezdem až 70 km

Nejlepší elektrokoloběžka pro děti

Doporučený věk pro používání elektrických koloběžek je 13 let. Praxe je ovšem taková, že tuto zábavu využívají již i děti nižšího věku. Pro výběr nejlepší elektrokoloběžky pro děti doporučujeme volit spíše nižší rychlost (do max. 25 km /h), nižší cenu a dostačující by měl být i dojezd do 25 km. Od 15 let však již můžete volit standardní parametry, vyšší rychlost i dojezd.

  1. Xiaomi Mi Electric Scooter Essential (dojezd 20 km, rychlost 20 km/h, cena cca 9800 Kč)
  2. Ninebot Kickscooter F25E by Segway (dojezd 25 km, rychlost 25 km/h, cena cca 11000 Kč)
  3. Sencor Scooter One (dojezd 25 km, rychlost 25 km/h, cena cca 800 Kč)

Jak vybrat elektrickou koloběžku

Proč stojí elektrické koloběžky za pozornost? Jaké otázky byste si měli položit před nákupem? Které parametry jsou u těchto zařízení zásadní? To vše i víc se dozvíte v následujícím návodu. Kromě toho vám už v souladu s tradicí nabídneme přehlídku několika oblíbených a spolehlivých výrobců a taky krátké shrnutí tří základních cenových kategorií, abyste věděli, jaký rozpočet si na pořízení tohoto moderního zařízení připravit.
jak vybrat elektrokoloběžku

Výhody a nevýhody elektrických koloběžek

Jaké výhody má koloběžka – a speciálně elektrická koloběžka – ve srovnání třeba s horským kolem nebo jiným dopravním prostředkem. A čím naopak spíš nepotěší? Tady jsou základní přednosti i nedostatky:

Výhody

  • Elektrokoloběžka je velmi kompaktní, lehké a snadno skladovatelné zařízení, které můžete v případě potřeby snadno přenášet v rukách.
  • Tyto prostředky jsou skvělou volbou do rušného městského prostředí, kde je potřeba vysoká flexibilita, manévrovatelnost a časté zastavování. Dostanete se s ní všude.
  • Některé elektrokoloběžky zvládnou i mírný terén.
  • Lze pohodlně a bez námahy cestovat díky elektromotoru a po dobytí baterie můžete pokračovat v jízdě jako na klasické koloběžce.
  • Jde o zábavný a poměrně velmi bezpečný dopravní prostředek.
  • Řízení je zcela jednoduché.
  • Nepotřebujete řidičák ani jiné zvláštní povolení.

Nevýhody

  • Elektrokoloběžky nedosahují příliš vysokých rychlostí.
  • Nejsou vhodné do náročnějšího přírodního terénu.
  • Nejde o sportovní vybavení.
  • Jsou určeny spíše na překonávání kratších vzdáleností než na delší vyjížďky.

Jak vidíte, elektrokoloběžky mohou nabídnout leccos. Skvěle se uplatní např. na cesty do práce, školy apod. I v létě se můžete přepravovat, aniž byste dorazili na místo uřícení a zmožení. Navíc všude prokličkujete, takže vždy dorazíte včas. Pokud ale chcete zdolávat kopce a hory nebo svištět s větrem o závod, zvolte raději jiné zařízení.

Jaké otázky si před nákupem položit?

Než se vůbec pustíte do výběru konkrétního modelu, měli byste si ujasnit, jakou koloběžku vlastně potřebujete. Na správnou cestu vás mohou navést např. následující otázky:

  • Pro koho bude koloběžka určena (věk, pohlaví, zdravotní stav, výška, váha,…)?
  • Jak intenzivně budete prostředek využívat?
  • V jakém prostředí budete jezdit (velkoměsto, vesnice, stezky, menší výlety,…)?
  • Potřebuji skladný a lehký model (převážení v autě, v MHD apod.), nebo mi nebude vadit robustnější typ?
  • Jakou potřebuji rychlost, dojezd?
  • Kolik chci do koloběžky investovat?

Elektrické koloběžky podle použití

Prostředí, ve kterém budete koloběžku používat, patří mezi nejdůležitější kritéria při výběru. Jaké jsou základní možnosti?

Městské elektrické koloběžky

Elektrické modely do města musejí obstát ve stísněných a rušných podmínkách. Důraz je kladen na snadné ovládání a hbitost. Koloběžky tohoto typu bývají subtilnější, konstrukce je lehčí, hmotnost nižší. Důležitá je skladnost a možnost rychlého složení do co nejkompaktnější podoby, kterou vezmete pod paží do MHD nebo kamkoli jinam, kde nemůžete jet.

Výkon městských koloběžek není nijak oslnivý, protože to není potřebné ani žádoucí. Není obvykle potřeba jezdit příliš rychle nebo zdolávat náročné překážky. Obvykle stačí výkon do cca 250 W nebo o něco více. Taky kapacita baterie a dojezd nemusí být extrémní, větší baterie koneckonců znamená vyšší hmotnost. Kolečka těchto koloběžek bývají menší, bez výrazného vzorku. Pro jízdu výhradně po upravených površích nutně nemusejí být ani nafukovací.

Výletnické elektrokoloběžky

Pokud chcete jezdit spíše na vyjížďky nebo delší trasy po cyklostezkách, silnicích anebo i přírodních cestách, zvolte jiný typ koloběžky s robustnější konstrukcí. Důležitá jsou větší kola, která by měla být nafukovací. Díky tomu jsou rychlejší, snadněji zdolají i horší terén a jízda je pohodlnější.

U tohoto typu koloběžky obvykle není tak podstatná co nejnižší hmotnost nebo maximální skladnost. To umožňuje opatřit je výkonnějším motorem od cca 350 W výše a taky baterií s větší kapacitou. Dojezd zde přece jen bude hrát větší roli. Počítejte ale s tím, že taková koloběžka bude oproti městské variantě dražší.

V nabídkách se nemusíte setkat se striktním rozdělením na koloběžky do města a na výlety. Jde spíše o dva odlišné body na celé pestré škále, která zahrnuje i jednoduché a lehké zábavní modely na jednom konci a mohutné terénní stroje, které už připomínají malé motocykly, na konci druhém.

Video

Materiál konstrukce

Kvalita zpracování konstrukce je zásadní. Všímejte si nosnosti i použitého materiálu. Obvykle se používají slitiny hliníku (dural) nebo ocel. Ocelový rám je odolnější, ale taky výrazně těžší. U městské koloběžky, kterou budete často přenášet, je vhodnější volbou lehčí hliník/dural.

Nosnost a hmotnost

Koloběžka musí svého jezdce především unést, to je jasné. Nosnost vypovídá hodně o kvalitě konstrukce a vždy byste měli volit dostatečnou rezervu. Běžně nosnosti elektrických koloběžek začínají od méně než 100 kg. To je varianta vhodná zejména pro ženy, děti a muže z lehčích „váhových kategorií“.

Nosnost od 100 do 120 kg pak patří k nejčastějším. Toto rozmezí je typické pro městské modely. U robustnějších koloběžek na výlety a do terénu se můžete setkat s nosností až 150, nebo dokonce 200 kg.

Pokud jde o hmotnost, nejlehčí městské modely se pohybují pod hranicí 10 kg. Nejčastěji se setkáte s hmotností do 15 kg. Jsou ale i koloběžky, které mohou vážit i 20 kg a víc.

Skladnost

Skladnost souvisí i s hmotnosti, rozměry a robustností konstrukce. U městských typů koloběžek je ale obrovskou výhodou, pokud je možné je složit. Tedy sklopit řídítkovou část do jedné roviny s podvozkem a nášlapnou plošinou. Čím jednodušeji a rychleji je možné složení a rozložení provést, tím praktičtější bude takový model při komplikovaných cestách po městě.

Tip: Podívej se také na nejlepší elektrokoloběžky se sedátkem

Kolečka

Na kolečka se při výběru koloběžky rozhodně zaměřte. Důležitá je velikost, ale i materiál. Příliš malá kolečka pojedou pomalu a budou mít tendenci se zadrhávat na každé, byť minimální, překážce. Velká kola jsou rychlejší, ale hůře ovladatelná. Do města se vyplatí velikost okolo 5-6,5 palců. U některých výletních modelů se můžete setkat i s opravdu rozměrnými koly. Zpracování koleček pak může být v podstatě dvojí.

  • Pevná plastová kolečka – Taková kolečka se vyrábějí např. z polyuretanu. Není třeba je nafukovat, nelze je propíchnout a nevyžadují údržbu (jen kompletní výměnu jednou za čas). Na druhou stranu mají výrazně horší jízdní vlastnosti – a to především v terénu.
  • Nafukovací kola – Klasická nafukovací kola si mnohem lépe poradí s nerovnostmi a jízda je komfortnější a plynulejší, zpravidla i rychlejší. Kolečka jsou ale náchylnější k poškození.

Výkon

A konečně k zajímavému technickému parametru, který rozhodně patří mezi nejvýznamnější. Výkon ovlivní maximální rychlost, ale taky to, jak si koloběžka povede v terénu, při stoupání apod. Nejslabší modely mívají okolo 100 W. Jde spíš o zábavní prostředky, které ocení i děti.

Od 200 W začínají lehké městské koloběžky. Nejčastěji se u nich ale setkáte s výkonem 250 W. 300 W už je solidní výkon pro jízdu po městě, stezkách apod. Nijak výjimečné ale nejsou ani modely, které mají 400, 500 nebo i více W. Tyto koloběžky už vyvinou vysokou rychlost i nad 40 km/h a jsou vhodné pro náročné uživatele. Jejich cena je ale pochopitelně výrazně vyšší.

Rychlost

Co se týče maximální rychlosti, koloběžky pro děti by neměly překročit cca 20 km/h. U městských koloběžek zcela stačí rychlost do 25 nebo 30 km/h. Nejrychlejší koloběžky pak dosahují i 45 nebo více km/h.

Dojezd

U elektronických modifikací klasických dopravních prostředků většinou lidi nejvíc zajímá dojezd. Informace od výrobce ale mohou být jen velmi orientační, proto není vhodné klást na tento parametr přehnaný důraz. Velmi záleží na hmotnosti jezdce, prostředí a terénu, množství stoupání, protivětru a dalších faktorech, které dojezd značně ovlivní.

Dojezd okolo 20-30 km na jedno nabití lze považovat za průměrný a solidní, a to zejména u městských modelů. Menší dojezd mohou mít zábavní koloběžky, větší pak koloběžky „výletní“. Zde může někdy překročit i 50 km.

Ceny elektrických koloběžek

Kolik si připravit na koupi kvalitní elektrické koloběžky? Může to být pár tisíc, ale i pár desítek tisíc.

Koloběžky do 10 000 Kč

Zřejmě nejprodávanější elektrické koloběžky. Najdete zde především městské modely a lehčí výletní koloběžky do výkonu cca 350 W. I v této ceně lze pořídit vysoce kvalitní model.

Koloběžky do 20 000 Kč

Nejlépe „zásobená“ kategorie, ve které najdete obrovskou spoustu velmi populárních a prodávaných modelů. Vybírat můžete už i z velmi výkonných a taky špičkově vybavených koloběžek. Na své si tedy přijdou i náročnější zájemci.

Koloběžky nad 20 000 Kč

Kategorie pro nejnáročnější zájemce, která skrývá nadupané a exkluzivní modely. Často skoro není poznat, kde končí koloběžka a začíná skútr nebo motorka. Výkon může dosáhnout 1 i 2 kW. Rychlost často 45 nebo více km/h.

Nejlepší značky elektrických koloběžek

Kteří výrobci patří v oblasti elektrických koloběžek mezi lídry? Máme pro vás několik tipů.

  • Xiaomi – Moderními technologiemi nadupané, velice stylové koloběžky, které nabídnou i pěkný výkon a dojezd. Xiaomi nemá velký výběr, ale její koloběžky patří mezi nejprodávanější a taky nejlépe hodnocené v testech elektrických koloběžek.
  • Ninebot by Segway je čínská značka, která se v roce 2015 spojila se značkkou Segway, která má naopak své sídlo v USA. V nabídce společnosti najdeme řadu elektrických vozítek, mimo více jak 10 typů elektrokoloběžek to jsou právě Segwaye, elektrické brusle nebo jednokolky, tím se firma zabývá. Některé elektrokoloběžky dokonce vyhrály německou obdobu českého dTestu. Pořízení tak rozhodně není špatná investice.
  • Eljet – Tato značka nabízí především lehké a cenově dostupné městské modely s nižším výkonem, ale i několik výkonnějších kousků. Výběr je rozhodně zajímavý.
  • City Boss – Koloběžky s pozoruhodnými výkony 500 i více W. Tomu ale odpovídá i cena, která nebývá zrovna lidová. Pod 10 tisíc u této značky nenakoupíte.
  • Nitro Scooters – Značka nabízí fascinující a robustní, terénní koloběžky, které se pyšní výkonem 1000, ba i 3000 W! Pouze pro skutečné fajnšmekry. Ceny začínají okolo 15 tisíc, ale šplhají se i k 50 tisícům Kč.

Video

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Existuje minimální věk pro koloběžky?

Konkrétní věková hranice není stanovena, ale doporučení se odvíjí od výkonu a rychlosti koloběžky. Slabé modely okolo 100 W mohou být vhodné i pro děti od cca 10 až 13 let. Je ale nutné s nimi dítě naučit zacházet, aby neohrozily sebe nebo ostatní.

Je potřeba řidičský průkaz?

U běžných elektrických koloběžek ne. Odlišné povinnosti se týkají koloběžek s výkonem 500 a více W. Pak je nutné mít řidičský průkaz, poznávací značku a další náležitosti.

Musím mít nějakou výbavu?

Koloběžka by měla mít přední a zadní světlo. Jezdec by měl mít přilbu, která je do 18 let povinná.

Existují nějaká rychlostní omezení?

Pro cyklostezky platí omezení do 25 km/h. Po chodníku se můžete pohybovat max. rychlostí do 6 km/h.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Xiaomi Mi Electric Scooter 3
Motor: 300 W (max. 600 W)
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 30 km
Hmotnost: 13,2 kg
Nosnost: 100 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12500 Kč Číst recenze
#2Xiaomi Mi Electric Scooter 1S
Motor: 250 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 30 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 100 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze
#3Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30E II
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: až 65 km
Hmotnost: 18 kg
Nosnost: 100 kg

+ Vítěz ADAC testu 2020
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]23000 Kč Číst recenze
#4Mamibike MOUNTAIN 26/20"
Motor: 250 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25-30 km
Hmotnost: 20 kg
Nosnost: 130 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]42400 Kč Číst recenze
#5Sencor Scooter One
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 25 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#6Crussis CityBug 2
Motor: 250 W
Rychlost: 20 km/h
Dojezd: 18 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#7Bluetouch BT500
Motor: 500 W
Rychlost: 45 km/h
Dojezd: 60 km
Hmotnost: 24 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]27000 Kč Číst recenze
#8AERIUM AOVO PRO
Motor: 350 W
Rychlost: 31 km/h
Dojezd: 35 km
Hmotnost: 12,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
#9Concept SC4000 Crossader
Motor: 350 W
Rychlost: 25 km/h
Dojezd: 40 km
Hmotnost: 14,5 kg
Nosnost: 120 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze
0 Sdílení