Auto / moto

Nejlepší nabíječky autobaterií (test a recenze)

Nejlepší nabíječky autobaterií Určitě znáte tu nepříjemnou situaci, kdy sednete do auta, spěcháte do práce nebo na schůzku, otočíte klíčem v zapalování – a nic. Nastartovat se nedaří, protože baterie je příliš slabá. K těmto problémům dochází velmi často především v zimě, kdy rtuť teploměru klesá povážlivě hluboko. Stát se to může ale i za jiných okolností. Například pokud sedáte do auta po delší době nebo jezdíte jen krátké úseky a baterie se nestačí dostatečně dobíjet. Co v takové chvíli dělat?

Jestliže jste majiteli nabíječky autobaterií, jistě víte, že není důvod se zbytečně stresovat. Stačí tento nástroj použít a za okamžik můžete zase vyrazit. Protože jde o skutečně praktickou pomůcku, kterou nejednou využije snad každý řidič, připravili jsme pro vás výběr šesti nejlepších nabíječek autobaterií, které jsou v současné době k dostání.

Těchto přístrojů existuje více druhů a typů, a proto není volba optimální varianty snadná. Má to být automatická nabíječka? Klasická, nebo se startovacím zdrojem? To za vás rozhodnout nemůžeme, můžeme vám ale podat pomocnou ruku. Nabídnout vám recenzi nabíječek autobaterií, které se pyšní vynikajícími parametry – a přihodíme k tomu ještě něco navrch…

Kromě samotného testu jsme pro vás vytvořili i průvodce pořízením nabíječky. Najdete v něm srovnání různých variant, druhů a možností a řadu užitečných informací, tipů a rad, které můžete při nákupu zužitkovat. Doufáme, že vám náš článek pomůže najít ideální model, který vás ochrání před nepříjemnými situacemi, jež může vybitá baterie přinést.

Test nabíječek autobaterií podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1CTEK MXS 5.0
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 KčČíst recenze
#2CTEK MXS 10 12V, 10A
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3300 KčČíst recenze
#3Bosch C3 6V/12V
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#4CTEK MXS 3.8 12V 3,8A
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1400 KčČíst recenze
#5TecMate OptiMate 6
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3000 KčČíst recenze
#6TecMate NOCO G3500
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1700 KčČíst recenze
Nejlepší nabíječky autobaterií

1. CTEK MXS 5.0 (od 2600 Kč)

 Recenze CTEK MXS 5.0  Zařízení pocházející z dílny švédské značky CTEK obsadilo vítěznou příčku testu vcelku s přehledem. Model MXS 5.0 je sice na trhu už pár let, ale stále patří mezi jednoznačně nejkvalitnější a taky zdaleka nejprodávanější nabíječky autobaterií u nás. MXS 5.0 není sice nejlevnější, ale v poměru ceny a výkonu představuje naprostou špičku.

Přístroj okamžitě zaujme velmi malými rozměry, na délku měří necelých 17 cm a jeho váha je pouze 600 g. Tato nabíječka je určena pro baterie do napětí 12 V a nabíjecí proud je až 5 A. Těšit se můžete na celou řadu funkcí, které vám pomohou udržovat autobaterii v dobrém stavu. Jednou z funkcí je desulfatace a možnost znovuoživení i poměrně velmi hluboce vybitých baterií.

Využít ji taky můžete k udržovacímu nabíjení. Během ledových zimních nocí ji lze snadno schovat pod kapotu díky minimálním rozměrům. O vysoké míře praktičnosti a odolnosti svědčí navíc krytí proti vodě a prachu IP65.

Samozřejmou součástí nabíječky je diagnostický systém a celý průběh nabíjení můžete navíc sledovat na displeji. Pomocí tlačítka MODE lze navolit různé kombinace programů a funkcí. MXS 5.0 lze použít pro automobily i pro motocykly. Tato nabíječka nadchne i velmi náročné uživatele.

Co potěší

  • Jedna z nejkvalitnějších nabíječek autobaterií
  • Velmi výkonná a spolehlivá
  • Funkce RECOND pro oživení hluboce vybité baterie
  • Řada programů a možností
  • Kompaktní a odolné zpracování
  • Možnost nabíjení přímo v autě

Co zamrzí

  • Kratší přívodní kabel
  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2600 Kč

Koupit v obchodě

2. CTEK MXS 10 12V, 10A (od 3300 Kč)

 Recenze CTEK MXS 10 12V, 10A Cenově sice méně dostupná, zato špičková nabíječka CTEK MXS 10 získala v testu nabíječek autobaterií druhé místo. Tento model dokáže oslovit i profesionální řidiče a přes vysoké pořizovací náklady patří k velmi oblíbeným a prodávaným. Opět se jedná o 12V typ vhodný pro baterie v rozmezí kapacit 20-200 Ah (v udržovacím režimu až 300 Ah). Maximální dobíjecí proud je 10 A.

CTEK MXS 10 je sice výkonnější, ale není o mnoho větší než předchozí MXS 5.0. Na délku má něco přes 19 cm a hmotnost činí 800 g. Kromě kompaktních rozměrů je opět třeba pochválit i velmi odolné provedení a vysoký stupeň krytí proti vodě a prachu IP65. A jak je to s funkčním vybavením?

Očekávat můžete opět režim RECOND, který je určen pro regeneraci silně vybitých akumulátorů, u nichž dochází ke stratifikaci elektrolytu a snížení kapacity i životnosti. MXS 10 dokáže baterii vrátit zdraví a následně ji udržovat v optimální kondici. K dispozici je i funkce SUPPLY, která dodává energii v době po vyjmutí a před znovuzapojením akumulátoru. Tím zabraňuje ztrátě nastavení.

Nabíječka CTEK MXS 10 dokáže oživit i udržovat autobaterie a zajistit jejich bezproblémový chod i dlouhou trvanlivost. Její použití je velmi bezpečné, jednoduché a praktické. Jedinou nevýhodou je tak vysoká cena.

Co potěší

  • Špičková, výkonná nabíječka švédské výroby
  • Řada možností a funkcí
  • Kompaktní rozměry
  • Teplotní čidlo

Co zamrzí

  • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3300 Kč

Koupit v obchodě

3. Bosch C3 6V/12V (od 1000 Kč)

 Recenze Bosch C3 6V/12V  Cenově dostupnější, ale přitom velice kvalitní – tak by se dala jednoduše zhodnotit nabíječka značky Bosch s označením C3. Určená je pro nabíjení akumulátorů motocyklů a automobilů s napětím 6 nebo 12 V. Jedná se o automatický typ, takže ovládání je velmi jednoduché a jediné, co musíte udělat, je vybrat si ze čtyř volitelných programů.

Nabíječka Bosch C3 je poměrně praktická. Na délku měří jen okolo 18 cm. Zpracování je na velmi slušné úrovni, což značí dobrou odolnost a životnost. Zařízení je určeno pro dobíjení 6V akumulátorů do kapacity 14 Ah a 12V akumulátorů až do kapacity 120 Ah. Je přitom použitelné pro různé druhy baterií – ať už to jde o GEL, WET či AGM apod.

Nabíječka dokáže „nakopnout“ vybité baterie s napětím do cca 7,5 V a poté je udržovat v dostatečné kondici pomocí udržovacího režimu. Součástí funkční výbavy je taky paměť, díky které si zařízení uchovává údaje z posledního nabíjení i při odpojení a dokáže obnovit činnost ve správném nastavení.

Tato nabíječka přináší za dané peníze velmi dobrý výkon. Nevýhodou je, že nedokáže obnovit příliš hluboce vybité baterie.

Co potěší

  • Výhodný poměr ceny a kvality
  • Pro 6 a 12voltové baterie
  • Čtyři režimy
  • Kompaktní a dobře zpracovaná
  • Paměť

Co zamrzí

  • Nedokáže detekovat a obnovit hluboce vybité baterie

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1000 Kč

Koupit v obchodě

4. CTEK MXS 3.8 12V 3,8A (od 1400 Kč)

 Recenze CTEK MXS 3.8 12V 3,8A  Nemohli jsme odolat a do naší recenze nabíječek autobaterií jsme museli zařadit ještě jeden model švédského výrobce CTEK. Model MXS 3.8 představuje v rámci této značky levnější a méně výkonnou variantu. Ta ale neznamená, že nemá co nabídnout. Naopak. Jedná se o velmi chytrou a kvalitní nabíječku řízenou mikroprocesorem.

MXS 3.8 dokáže diagnostikovat stav baterie, nabízí funkci pulzního udržovacího nabíjení, program desulfatace nebo speciální zimní režim pro optimální nabíjení během mrazů. I u tohoto modelu je k dispozici přehledný displej. Co se týče zpracování, nezaostává tento model za výše recenzovanými nabíječkami MXS 10 nebo MXS 5.0. Rozměry jsou velmi praktické – délka zařízení je pouze 16 cm, váha okolo půl kilogramu.

MXS 3.8 lze použít prakticky pro všechny typy 12V akumulátorů v udržovacím režimu až do kapacity 120 Ah. Tato nabíječka zaujme velmi zajímavými možnostmi a moderním zpracováním.

Co potěší

  • Kompaktní a kvalitní provedení
  • Velmi dobré funkční vybavení

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1400 Kč

Koupit v obchodě

5. TecMate OptiMate 6 (od 3000 Kč)

 Recenze TecMate OptiMate 6  Pátá pozice v naší recenzi nabíječek autobaterií patří modelu značky TecMate. Jde o moderní, automatické a velmi univerzální zařízení určené pro 12V baterie o kapacitě až 240 Ah. Nabíjecí proud je 5 A. Přístroj disponuje mikroprocesorem a je velmi odolně zpracován.

Délka nabíječky je 16 cm, což je solidní, ale váha je poněkud vyšší – a to 1,2 kg. Taky třída krytí proti vodě a prachu je jen IP54. To je sice dobrá hodnota, ale ve srovnání s některými jinými, cenově podobnými modely, zaostává.

OptiMate 6 provádí po připojení diagnostiku stavu baterie a podle výsledků vyhodnotí optimální režim (proud a program). Součástí funkční výbavy je desulfatace pro obnovení hluboce vybitých baterií a řada dalších možností.

Nabíječka TecMate OptiMate 6 je pokročilý a chytrý nástroj, který ocení i náročnější uživatelé. Velkým plusem je velké množství funkcí, vysoký výkon a univerzální použití pro různé druhy akumulátorů. Méně už potěší např. poměrně vysoká cena nebo složitější ovládání.

Co potěší

  • Velmi dobré funkční vybavení
  • Obnovení hluboce vybitých baterií
  • Univerzálnost

Co zamrzí

  • Bez číselného ukazatele napětí
  • Složitější ovládání a nekvalitní návod
  • Vyšší cena
  • Kratší kabel

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3000 Kč

Koupit v obchodě

6. TecMate NOCO G3500 (od 1700 Kč)

 Recenze TecMate NOCO G3500  A na závěr ještě jedna nabíječka značky TecMate – cenově dostupná, automatická, nabízející dostatečnou výkonost pro méně kapacitní akumulátory (1,2 až 120 Ah). Tato nabíječka nese označení G3500 a je určena pro baterie typů super MF, VRLA i záložních a bezúdržbových akumulátorů – je určena pro napětí 12 V a 6 V. Jde o poměrně univerzální přístroj, který ocení běžní i náročnější uživatelé.

NOCO G3500 disponuje všemi důležitými programy. Nabízí režim desulfatace i udržovací režim. Zvládnete s ní tedy uvést do chodu i hluboce vybité baterie ve špatném stavu a prodloužíte jejich životnost. Celkově nabízí tato nabíječka 8 módů pro různé druhy akumulátorů a různé situace a problémy. Zpracování je dostatečně odolné s vysokým krytím proti vodě a prachu ve venkovním prostředí (IP65).

Co potěší

  • Kvalitní nabíječka pro 12 a 6V baterie
  • Dobré funkční vybavení
  • Odolné provedení

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1700 Kč

Koupit v obchodě

Jak správně vybrat autonabíječku?

Nabíječka autobaterií může být neocenitelným pomocníkem, který dokáže vrátit sílu do žil zanedbaných a hluboce vybitých akumulátorů a udržovat každou baterii v perfektní kondici, tak aby vás nikdy nenechala ve štychu. Investicí zpravidla okolo jednoho až dvou tisíc korun si můžete ušetřit spousty starostí, nervů a situací, které by vás mohly vyjít i mnohonásobně dráž. Jak ale vybrat ze záplavy nabíječek, které jsou v dnešní době k dostání, tu pravou a ideální?

Jaký typ zvolit?

Nabíječek autobaterií je celá řada typů. Ty se od sebe vzájemně často velmi liší. V dnešní době se můžete střetnout zejména s automatickými a transformátorovými modely. Speciální variantu představují nabíječky se startovacím zdrojem.

Tento typ zařízení najdete v naší recenzi. Jedná se o v současnosti nejoblíbenější řešení. Nad klasickými nabíječkami tyto přístroje vítězí v mnoha ohledech. Zásadní výhodou je praktičtější a jednodušší použití. Práce s těmito nabíječkami je velmi bezpečná a pohodlná.

Nemusíte nic hlídat, přístroj využívá kontrolované napětí a po nabití akumulátoru se automaticky vypne, případně může přejít do „udržovacího“ režimu. Záleží na nastavení a možnostech konkrétního typu.

Nevýhodou těchto nabíječek je poněkud vyšší cena a někdy taky omezení pouze na určité typy akumulátorů.

Nabíječky se startovacím zdrojem

Tento typ nabíječek nabízí velmi vysoký výkon a funguje i ve značně ztížených podmínkách. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost sledování průběhu.

Transformátorový typ

Klasické transformátorové řešení oceníte zejména v případě, že je pro vás zásadní omezení vstupních nákladů. Tento typ nabíječek je cenově dostupný a poskytne dobrý výkon a rychlé nabíjení. Je ale opět třeba průběh sledovat a činnost nabíječky kontrolovat. Nevýhodou je i nekompatibilita s některými typy akumulátorů (gelové baterie).

Solární nabíječky autobaterií

Pokud patříte mezi vyznavače obnovitelných zdrojů energie a ekologického přístupu, možná vás zaujme, že existují i nabíječky autobaterií na solární „pohon“. Pravda, výběr není právě široký a tyto nabíječky slouží spíše k udržování baterie v kondici a zabránění vybití než k nabití zcela prázdné baterie. Solární modely jsou 12V, určené pro motocykly a osobní auta a nabízí je například značka Compass.

Udržovací nabíječky

V případě, že vozidlo delší dobu neprovozujete nebo jezdíte jen na velmi krátké vzdálenosti, kdy se baterie nestačí dobít, dochází k samovolnému úbytku energie v akumulátoru. Časem se může stát, že stav baterie poklesne natolik, že se vám nepodaří vozidlo zprovoznit.

Existuje však speciální sorta autonabíječek, které omezují samovybíjení a udržují baterii v provozuschopném stavu. Tyto nabíječky obvykle nejsou dost výkonné na to, aby dokázaly nabít zcela vybitou baterii. Mezi udržovací nabíječky lze řadit i výše zmíněné solární modely.

Multifunkční nabíječky

Pokud jste ochotni se trochu „plácnout přes kapsu“, můžete zauvažovat i o pořízení pokročilejší nabíječky, která vám nabídne i další funkce. Patřit mezi ně mohou například různé diagnostické systémy.

Pozor na správné napětí

Napětí je u každé nabíječky naprosto stěžejní ukazatel. Nejběžnější jsou nabíječky 12voltové, které jsou vhodné pro osobní automobily a většinu běžných dopravních prostředků. Běžné jsou i baterie, které jsou vhodné zároveň pro 6V i 12V baterie – a pochopitelně existují i přístroje pro baterie 24V.

Nabíječky mohou být použity nejen u automobilu, nákladních vozů nebo motocyklů. Lze s nimi dobíjet např. i motory u člunů, zahradních strojů a celou škálu dalších zařízení. Je ale třeba volit správné napětí a zaměřit se taky na kompatibilitu s typem baterie.

Kompatibilita

Existuje řada typů akumulátorů – např. olověné, gelové, AGM atd. Zejména moderní automatické nabíječky bývají kompatibilní s většinou používaných baterií, ale přesto si vždy ověřte, zda lze pro daný typ nabíječku použít.

Proud

Dobíjecí proud je další zásadní údaj, na který nesmíte zapomenout. Tato hodnota určuje rychlost nabíjení akumulátoru. Maximální hodnota by přitom neměla činit více než jednu desetinu kapacity konkrétní baterie. Máte-li tedy např. 70Ah baterii, dobíjecí proud by měl být za běžných okolností nanejvýš 7 A. U moderních nabíječek je zpravidla možné dobíjecí proud plynule nastavit podle potřeby. To zaručuje jejich univerzální použití pro různé akumulátory.

A jaké hodnoty nabíjecího proudu jsou optimální? Velmi obecně lze počítat s 2 A proudem pro motocyklové baterie s napětím 6 V a cca 6 A pro osobní vozy s 12V baterií. Nákladní vozy, dodávky a další těžší stroje s 24V akumulátory pak mohou vyžadovat 10-30 A nabíjecího proudu.
Baterie nicméně mnohem lépe snáší pomalejší nabíjení nižším proudem než naopak. Pokud tedy není situace akutní, volte raději tento postup.

Bezpečnost

Autonabíječky mohou být opatřeny různými bezpečnostními prvky. Může to být například ochrana proti zkratu nebo proti přepólování. U moderních a kvalitních autonabíječek je bezpečnost na vysoké úrovni a práce s nimi se tudíž nemusejí obávat ani méně technicky zdatné osoby.

S bezpečností souvisí i stupeň krytí nabíječky proti vodě a prachu. Krytí se značí písmeny IP a následuje dvojčíslí. U nabíječek je tento parametr poměrně značně variabilní. Některé modely nedisponují žádným nebo minimálním krytím (IP20), některé lze používat i ve velmi nepříznivých venkovních podmínkách a jsou do jisté míry vodotěsné (IP65, IP67). Za solidní standard lze považovat krytí IP44.

Cena nabíječek autobaterií

Autonabíječka patří k základnímu a často nezbytnému vybavení každého majitele vozu, ale kolik do této pomůcky investujete, to je jen na vás. Nabíječka může stát pár stovek, ale taky mnoho tisíc. Zde jsme se pokusili o krátké shrnutí nabídky tří základních cenových relací.

✅ Autonabíječky do 1000 Kč

V této cenové hladině najdete velmi bohatý výběr nabíječek pro motocykly a osobní vozy. Napětí je 6 nebo 12 V. Nejlevnější modely lze pořídit i okolo 300 Kč, u hranice tisíce korun se setkáte i s pokročilejšími a kvalitnějšími nabíječkami, které mohou disponovat i funkcemi navíc. V této relaci si zřejmě vybere většina nepříliš náročných řidičů.

✅ Autonabíječky do 3000 Kč

Vynikající výběr kvalitních nabíječek pro osobní vozy, ale i větší vozidla. Nechybí tedy ani modely s napětím 24 V. V této cenové relaci taky najdete většinu nejprodávanějších autonabíječek na trhu. Mezi nejoblíbenější značky patří CTEK, TecMate, Güde nebo například Extol či Compass. Setkat se můžete s nadstandardní výbavou, vysokou mírou ochrany a dlouhou životností i vysokým krytím proti vodě.

✅ Autonabíječky nad 3000 Kč

Autonabíječky pro náročnější zájemce. Často disponují i diagnostickými funkcemi a funkcemi pro maximální efektivitu nabíjení. Najdete zde 12 i 24voltové modely.

Nejlepší značky autonabíječek

U kterých výrobců autonabíječek se můžete setkat se solidní kvalitou za přiměřený peníz? Máme pro vás malý výběr.

  • CTEK – U této značky najdete skvělý výběr i kvalitu. Její nabíječky patří mezi nejoblíbenější a taky nejlépe hodnocené. Vesměs jde ale o dražší modely.
  • TecMate – Populární značka s obrovským výběrem. Různé cenové relace, nechybí ani dostupnější modely. Výborný poměr ceny a kvality.
  • Güde – Velmi solidní nabíječky v různých cenách.
  • Compass – Pokud hledáte spíše dostupnější řešení, měla by vás zajímat nabídka značky Compass, která se specializuje právě na levnější nabíječky, poměr ceny a kvality je přitom na velmi slušné úrovni.

Čtěte také:

0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře