Auto / moto

Nejlepší elektroskútry (2023) : TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší elektroskútry

Chcete jezdit pohodlně a ekologicky a sháníte proto co nejlepší elektroskútr? V dnešním článku se na skútry – především ty elektrické – zaměříme a podíváme se jim na zoubek. Pokusili jsme se pro vás nashromáždit dostatek informací, tipů a rad, abyste si mohli pořídit šetrný a přitom praktický dopravní prostředek podle vlastních představ. Výběr přece jen není nijak jednoduchý – elektrické skútry mohou mít různé podoby a investice do koupě takového stroje se pohybuje obvykle v řádu desítek tisíc korun. Pečlivé poznání a srovnání aktuálního sortimentu je tedy víc než na místě.

Skútry, ať už „klasické“ benzínové, anebo právě elektrické, patří k velmi populárním dopravním prostředkům a v oblibě je mají mladí lidé i starší osoby. Jde o velmi zajímavý a elegantní kompromis mezi motocyklem a jízdním kolem. A pokud vás zajímá, jak je to u skútrů s předpisy a řidičským oprávněním – i tomuto tématu se budeme v našem průvodci věnovat. Jako elektrický skútr bývají označovány i speciální zařízení určená pro osoby se sníženou pohyblivostí, obvykle pro seniory. Jde o zcela specifickou kategorii, která se od skútrů pro běžné použití výrazně liší, přesto se pro úplnost zmíníme i o těchto zařízeních.

V našem článku najdete, jak je zvykem, především obšírný obecný návod, který vás provede nejdůležitějšími aspekty výběru. Dále můžete očekávat žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, který může posloužit jako inspirace. V případě, že vám některý model (třeba právě z našeho žebříčku) padne do oka, neváhejte navštívit i jiné zdroje. Nápomocné vám mohou být především uživatelské recenze elektrických skútrů na internetu anebo odborné testy.

Nejlepší elektroskútry na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
TIPBLUETOUCH Glider
Výkon: 2000 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 70 km
Nosnost: 200 kg
⭐ 99 %55000 Kč Číst recenze
#1Racceway CITY 21
Výkon: 1500 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 59 km
Nosnost: 150 kg
⭐ 98 %36800 Kč Číst recenze
#2Racceway E-Fichtl 20AH
Výkon: 250 W
Max.rychlost: 25 km/hod
Dojezd: 80 km
Nosnost: 163 kg
⭐ 97 %33000 Kč Číst recenze
#3Segway eScooter E110S
Výkon: 1500 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 75 km
Nosnost: 230 kg
⭐ 96 %77000 Kč Číst recenze
#4NIU N Sport
Výkon: 2400 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 80 km
Nosnost: 181 kg
⭐ 96 %55000 Kč Číst recenze
#5NIU MQi+Sport
Výkon: 1400 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 75 km
Nosnost: 221 kg
⭐ 95 %70000 Kč Číst recenze
#6Racceway E-BABETA
Výkon: 250 W
Max.rychlost: 25 km/hod
Dojezd: 55 km
Nosnost: 120 kg
⭐ 93 %25000 Kč Číst recenze
#7Racceway CENTURY
Výkon: 2000 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 50 km
Nosnost: 150 kg
⭐ 90 %59000 Kč Číst recenze

Jak vybrat elektrický skútr

Pořízení skútru je důležité rozhodnutí a pro většinu lidí představuje nezanedbatelnou investici. Naším cílem je poskytnout vám vodítka, která vám umožní najít nejlepší řešení s ohledem na vaše požadavky a nároky, potřeby, ale i možnosti.

V první řadě se podíváme na výhody a nevýhody elektroskútrů, dále na všechny podstatné parametry těchto strojů a řekneme si i něco málo o legislativě, abyste věděli, za jakých okolností se můžete na skútrech prohánět. Dále jsme pro vás nachystali i přehled tří základních cenových kategorií a jejich sortimentu a pár tipů na oblíbené značky a modely.

Výhody a nevýhody elektrických skútrů

Historie sériově vyráběných skútrů je překvapivě dlouhá a sahá až k modelu Vespa (výrobce Piaggio), který začal brázdit silnice už těsně před polovinou minulého století. Skútry si postupně získali oblibu po celém světě a dnes zažívají boom.

Výběr a možnosti jsou obrovské a důvodem popularity je jistě:

✅ Nenáročnost, skladnost, dostupná pořizovací cena, nízké provozní náklady, velmi dobrá manévrovatelnost v rušném městském provozu.

Tyto výhody lze téměř bezezbytku vztáhnout i na skútry poháněné elektromotorem. Přidává se k nim ale ještě několik dalších předností. Pro většinu uživatelů hraje důležitou roli:

✅ Ekologicky šetrný provoz, ale i tichý chod.

Elektrický skútr je moderní dopravní prostředek, který se skvěle uplatní především při kratších přejezdech a zejména v městském prostředí.

A nevýhody?

Skútry nejsou příliš výkonné dopravní prostředky, dosahují spíše nižších rychlostí a nejsou úplně ideální na delší cestování. To platí dvojnásob u elektrických modelů, které jsou omezeny kapacitou baterie. Takže pokud si nedáte pozor a někde v průběhu cesty vám „dojde šťáva“, budete muset skútr tlačit. Ovšem do podobně prekérní situace se můžete dostat i s jakýmkoli benzínovým prostředkem.

jak vybrat elektroskútr

Cena za kilometr jízdy

Zřejmě vás napadá otázka, zda je cestování na elektřinu levnější než na benzín. Pokud v rámci zjednodušení odhlédneme od jakýchkoli přidružených nákladů a zaměříme se čistě na ceny elektřina/km – pak můžete v průměru počítat s cenou v řádu pár desítek haléřů na kilometr.

Přesnější cena se velmi špatně odhaduje, protože záleží na výkonu a spotřebě konkrétního modelu a značně proměnlivé jsou i ceny elektrické energie jako takové.

Elektrické skútry a řidičské oprávnění

Může na skútru jezdit každý jako na kole, anebo platí stejné podmínky jako u motocyklů? Situace je zde malinko komplikovanější. Většina elektrických skútrů dosahuje…

  • Maximální rychlosti 45 km/h (resp. je na tuto rychlost omezena). K takovým skútrům potřebujete průkaz skupiny AM. Minimální věk je 15 let.
  • U silnějších strojů s elektromotorem do 11 kW je potřeba průkaz A1 a minimální věk je 16 let.

U některých elektroskútrů se ale obejdete i bez řidičského oprávnění. Týká se to skútrů s…

  • Maximální rychlosti do 25 km/h. Platí to i pro speciální skútry určené pro seniory.

Skútry pro seniory

Jak už bylo řečeno, existují i velmi specifické elektrické skútry určené pro pohyb seniorů nebo osob se sníženou pohyblivostí. Některé mohou sloužit i přímo jako invalidní vozík. Těchto skútrů existuje více druhů.

Tří a čtyřkolé skútry

Zvolit si můžete variantu se čtyřmi anebo jen třemi koly. Čtyřkolé skútry jsou stabilnější a bezpečnější. Tříkolé na druhou stranu umožňují lepší manévrování ve stísněných nebo členitých prostorách.

Do interiéru nebo exteriéru

Většina skútrů pro seniory je určena pro venkovní použití, ale existují i modely určené specificky do interiéru. Ty jsou velmi skladné a obvykle i skládací, jejich rychlost je minimální, ale disponují vysokou manévrovatelností. Na druhou stranu, dojezd je velmi malý.

Dále lze pořídit skútr do města, ale i do terénu. Liší se od sebe dojezdem a schopností překonávat překážky a terénní nerovnosti. Existují dokonce i skútry dvojmístné.

Elektromotor

Dále už se budeme věnovat především skútrům pro běžné použití. Nejdůležitější součástí dopravního prostředku je samozřejmě motor – v tomto případě elektromotor. Výkon takového motoru se udává ve wattech, resp. kilowattech.

Napříč spektrem elektroskútrů jsou ve výkonu poměrně výrazné rozdíly. Velmi slabé modely, které mají obvykle maximální rychlost do 25 km/h mohou být opatřeny motorem o výkonu prakticky srovnatelném s elektrokolem, tedy v řádu třeba jen stovek (nebo nanejvýš okolo tisíce) wattů.

To ale nemusí být nutně málo. Pro dané účely (krátké přejezdy po městě) je takový výkon dostačující a zásadní výhodou je možnost řízení takových vozidel i bez řidičského oprávnění. A to pro mnoho lidí stojí za zvážení.

Další kapitolou jsou elektrické skútry, které dosahují maximální rychlosti do 45 km/h. Tyto skútry (opět z legislativních důvodů) tvoří velmi oblíbený segment trhu. Jde o skvělé stroje pro nenáročné ježdění, ale už potřebujete řidičské oprávnění (viz výše). U těchto modelů se běžně setkáte s výkonem od cca 1500 W (někdy i méně), což jsou ještě poměrně slabé stroje. Ale taky až např. 3000 W.

Poslední kategorii tvoří velice silné elektroskútry, které už snesou plné srovnání se slabšími motocykly. Výkon se může pohybovat i v řádech desítek tisíc wattů, čemuž odpovídá i maximální rychlost. Ta může u některých strojů přesáhnout i 100 km/h. Tyto skútry jsou ale poměrně okrajová záležitost a běžně se u nás setkáte spíše s výběrem skútrů do cca 4000 W.

Výkon ovšem neovlivňuje pouze maximální rychlost, ale také pohyb skútru v terénu nebo schopnost překonávat převýšení. Na druhou stranu vyšší výkon logicky vede k větším nárokům na kapacitu baterie, vzrůstá hmotnost i cena zařízení.

elektrický skútr dojezd

Dojezd

Většina zákazníků se při výběru elektrického dopravního prostředku ptá na dojezdovou vzdálenost na jedno nabití baterie. Nicméně hodnoty uváděné výrobci jsou ryze orientační. Vždy totiž záleží na zatížení skútru, terénu, stoupání a dalších okolnostech. Za větší dojezd si připlatíte – ale je otázkou, zda to má skutečně smysl…

V mnoha případech se jistě můžete spokojit se zcela průměrným dojezdem. Ten se v současnosti pohybuje zhruba okolo 40-60 km. A to není zas tak málo, pokud jde o ježdění po nákupech nebo dojíždění do práce (tedy za předpokladu, že nemáte pracoviště výrazněji daleko od domova). Na den není taková porce kilometrů zas tak málo a přes noc můžete skútr zase dobít.

Problém nastává, pokud chcete se skútrem cestovat na delší vzdálenosti. Pak už si budete muset připlatit za model, který nabídne dojezd alespoň 70 km nebo více. Nejlepší skútry pak překonávají i hranici 100 km.

Akumulátor

U starších modelů skútrů se můžete ještě setkat s olověnými nebo gelovými bateriemi. Moderním řešením je ale baterie LiOn nebo LiFePO. Jde o baterie s prozatím nejlepším poměrem kapacity, hmotnosti a délky nabíjení – vynikají i vysokou životností a stálostí kapacity, na rozdíl od starších akumulátorů, u kterých postupně dochází k jejímu snižování.

Protože jsou akumulátory skútrů vysokokapacitní (nejčastěji od cca 2 do 4 Wh), doba nabíjení do 100 % kapacity je ještě poměrně dlouhá a pohybuje se nejčastěji mezi 5 až 8 hodinami.

Nosnost a hmotnost

Hmotnost elektrických skútrů se v současnosti pohybuje mezi cca 60 a 130 kg. Při vybití baterie si ho tedy nejde hodit jen tak přes rameno a těžší modely vám dají i při tlačení zabrat. Nosnost skútrů se pak pohybuje od cca 120 do 180 kg.

Design

Protože jsou skútry v jistém smyslu i stylovou záležitostí, většině lidí dost leží na srdci designové provedení. Dobrou zprávou je, že v nabídce panuje značná pestrost a rozmanitost a design skútrů je povětšinou povedený. Vybrat si můžete z modelů v klasickém a retro stylu, v moderním nebo sportovním hávu atd.

Video

Ceny elektrických skútrů

jak vybrat elektrický skútrJakou investici představuje pořízení elektrického skútru? Cenové rozpětí je poměrně značné. Máme pro vás alespoň stručný přehled toho, co můžete najít ve třech základních cenových kategoriích.

⏩ Elektrické skútry do 30 000 Kč

Úplně nejlevnější modely elektrických skútrů lze pořídit i těsně pod hranicí 20 000 Kč nebo kolem této částky. Nemusí přitom jít o stroje, které si zaslouží jen mávnutí rukou. Naopak v této ceně se pohybují i některé velmi oblíbené skútry – například Racceway E-Babeta. Samozřejmě nejde o žádný závodní kousek, ale o pohodlné vozítko s maximální rychlostí 25 km/h a motorem o výkonu jen 250 W.

⏩ Elektrické skútry do 100 000 Kč

V této kategorii najdete opravdu velice štědrý výběr. Většinou jde o modely s maximální rychlostí do 45 km/h a dojezdem v rozmezí cca 50-80 km. Blíže k horní cenové hranici však narazíte i na výkonnější skútry. V této relaci se taky nachází velké množství aktuálně nejprodávanějších elektrických skútrů. Jde tedy o obsáhlou kategorii, ve které by si měli přijít na své i náročnější zájemci.

⏩ Elektrické skútry nad 100 000 Kč

Zde už můžete narazit na výkonné stroje, které dosahují maximálních rychlostí i 70 nebo více km/h. Samozřejmostí je silný motor, výkonná baterie a taky výrazný dojezd. Ten může přesáhnout i 100 km. Tato kategorie je určena pro náročné zákazníky.

Nejlepší značky elektrických skútrů

Výrobou elektrických skútrů se zabývá celá řada značek. Zde jsme připravili pár tipů na velmi oblíbené výrobce, jejichž nabídka vás jistě nezklame.

  • Racceway – Raceway patří mezi vůbec nejoblíbenější výrobce elektrických skútrů u nás. Nabízí opravdu mimořádný a zároveň různorodý výběr. Již jsme se zmínili o modelu E-Babeta, který představuje velice dostupnou a úspornou variantu, ale Racceway má v zásobě i mnohem výkonnější (a taky dražší) stroje.
  • Hecht – Německá značka Hecht je známým výrobcem nářadí, které kombinuje slušnou kvalitu a dostupnou cenu. Tato značka ale nabízí i elektrické skútry. Například model Hecht Citis pořídíte okolo 38 000 Kč.
  • Motorro – Tato značka nabízí několik cenově velice přívětivých skútrů, které přitom nabídnou překvapivě solidní výkon.
  • NIU – NIU patří mezi velmi známé výrobce. Nabízí i vysoce výkonné modely s cenou nad 100 000 Kč.

Nejprodávanější elektrické skútry na trhu

Toto jsou nejprodávanější elektrické skútry na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
TIPBLUETOUCH Glider
Výkon: 2000 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 70 km
Nosnost: 200 kg
⭐ 99 %55000 Kč Číst recenze
#1Racceway CITY 21
Výkon: 1500 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 59 km
Nosnost: 150 kg
⭐ 98 %36800 Kč Číst recenze
#2Racceway E-Fichtl 20AH
Výkon: 250 W
Max.rychlost: 25 km/hod
Dojezd: 80 km
Nosnost: 163 kg
⭐ 97 %33000 Kč Číst recenze
#3Segway eScooter E110S
Výkon: 1500 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 75 km
Nosnost: 230 kg
⭐ 96 %77000 Kč Číst recenze
#4NIU N Sport
Výkon: 2400 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 80 km
Nosnost: 181 kg
⭐ 96 %55000 Kč Číst recenze
#5NIU MQi+Sport
Výkon: 1400 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 75 km
Nosnost: 221 kg
⭐ 95 %70000 Kč Číst recenze
#6Racceway E-BABETA
Výkon: 250 W
Max.rychlost: 25 km/hod
Dojezd: 55 km
Nosnost: 120 kg
⭐ 93 %25000 Kč Číst recenze
#7Racceway CENTURY
Výkon: 2000 W
Max.rychlost: 45 km/hod
Dojezd: 50 km
Nosnost: 150 kg
⭐ 90 %59000 Kč Číst recenze
0 Sdílení