Domácnost

Recenze a test 7 nejlepších žehliček na prádlo pro rok 2023

Nejlepší napařovací žehličky Žehlení je pro většinu lidí neoblíbená, nicméně nezbytná činnost, která zajistí, že naše oděvy a prádlo budou příjemně vláčné a jako ze škatulky. Nikdo jistě nechce chodit po světě ve zmuchlané košili.

Méně známým faktem je také to, že žehlení působí na prádlo i do značné míry dezinfekčně, což je další neopomenutelná výhoda. V našem článku vám představíme výběr žehliček, které vám mohou práci usnadnit, zpříjemnit a zajistit dokonalý výsledek. Nejlepší žehličku vám pak může pomoci najít i podrobný průvodce, jejž najdete na konci testu.

Do našeho výběru jsme zařadili pouze žehličky napařovací. Důvod je zřejmý. Tento typ je dneska jednoznačně nejoblíbenější a v domácnostech nejvíce používaný. Cenově se přitom „suchým“ modelům dnes už příliš nevzdaluje. Přítomnost parního systému nejen zásadně usnadňuje a zrychluje práci a zbavuje vás nutnosti kropení, ale také výrazně zkvalitňuje výsledek.

Do naší recenze žehliček jsme zahrnuli jak základní modely, které pořídíte doslova už za pár korun, tak i špičkové produkty, které nadchnou i nejnáročnější ženy nebo muže v domácnosti. V průvodci se poté dovíte, jaké parametry jsou u těchto zařízení nejdůležitější a podle čeho se orientovat při výběru.

Test nejlepších napařovacích žehliček podle redakce

PořadíProduktInfoHodnoceníCena (od)
1.Cena / výkon
Philips GC4556
✔️ parní výkon 50 g/min
✔️ parní ráz 220 g/min
✔️ vynikající recenze
✔️ objem nádržky 300 ml
✔️ rychlé nahřátí
✔️ systém odvápnění
✔️ zachytávač vodního kamene
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
2.Alternativa vítěze
Tefal Ultimate Pure FV9845E0
✔️ nejoblíbenější
✔️ skvělé recenze
✔️ objem nádržky 350 ml
✔️ rychlé nahřátí (výkon 3200 W)
✔️ parní ráz 260 g/min.
✔️ variabilní pára 60 g/min.
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 KčČíst recenze
3.Braun TexStyle 9 SI 9281
✔️ 97% spokojenost s produktem
✔️ objem nádržky 330 ml
✔️ rychlé nahřátí (výkon 3100 W)
✔️ kvalitní napařování
✔️ nejkluznější plocha EloxalPlus
✔️ Parní ráz 230 g/min
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2400 KčČíst recenze
4.Další na zvážení
Philips GC 4909
✔️ dobré recenze
✔️ objem nádržky 300 ml
✔️ rychlé nahřátí
✔️ parní ráz 250 g/min
✔️ 55 g páry za minutu
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2000 KčČíst recenze
5.Nejlepší do 1500 Kč
Philips GC4537
✔️ slušné napařování
✔️ zajímavý design
✔️ objem nádržky 300 ml
✔️ parní ráz 200 g/min
✔️ 45 g páry za minutu
✔️ příkon 2400 W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1400 KčČíst recenze
6.Alternativa - napařovač oděvů
Philips Steam&Go Plus
✔️ napařování
✔️ ideální na cesty
✔️ rychlé nahřátí
✔️ snadné použití
❌ nenahradí klasickou žehličku
❌ malá nádržka na vodu
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1800 KčČíst recenze
7.Nejlepší levná žehlička
Tefal Virtuo FV1710E0
✔️ základní praktický produkt
✔️ menší rozměry
✔️ parní ráz 80 g/min.
✔️ příkon 1 800 W
✔️ odvápňovací systém
❌ horší vlastnosti než TOP produkty
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]750 KčČíst recenze

Jak vybrat nejlepší žehličku?

Jakou žehličku koupit? Na tuto otázku se vám v následujících odstavcích pokusíme pomoci najít co nejlepší odpověď.

Typy žehliček

Nejdříve se pojďme podívat na zcela základní rozdělení žehliček. V testu jsme se sice věnovali jen parním modelům, ale ani ostatní typy nemůžeme nechat zcela bez povšimnutí. Proto se pokusíme shrnout zásadní rozdíly a taky výhody a nevýhody jednotlivých druhů.

Suchá žehlička

Doby, kdy suchá žehlička představovala jedinou možnost nebo přinejmenším standard pro většinu domácností, už jsou dávno tatam. Přesto tomuto typu ještě hrana neodzvonila. Donedávna byla důležitou výhodou nízká pořizovací cena. To už dnes tak úplně neplatí, protože nejlevnější napařovací modely lze pořídit za srovnatelně nízké ceny.

Suché žehličky ale stále zůstávají nejjednodušší na obsluhu. Pořád se k nim tudíž vracejí lidé zvyklí na tento typ a také uživatelé, kteří žehlí jen sporadicky malé množství prádla.

Napařovací žehlička

Tato varianta jednoznačně vévodí a představuje dnes už standard pro domácí použití. Žehlicí plocha je opatřena různě rozmístěnými otvory, kterými pod tlakem prochází pára. Ta navlhčuje žehlené textilie.

Napařování má mnoho výhod. Zejména odpadá nutnost kropení, žehlení je mnohem jednodušší, hladší, pohodlnější a rychlejší – a výsledky jsou kvalitnější. Nevýhodou je zejména nutnost doplňovat vodu při větším objemu žehlení. Na druhou stranu bývá nahřátí a vytvoření páry poměrně rychlou záležitostí.

Zejména u levnějších žehliček, které nedisponují samočisticími a odvápňovacími systémy, může být údržba a čištění náročnější. U dražších žehliček zase může být poněkud složitější ovládání. Přesto se stále jedná o nejvýhodnější variantu pro pravidelné domácí používání.

Parní stanice

Specifickou variantu představují takzvané parní stanice, tedy žehličky s generátorem páry. Tento typ je ideální volbou pro žehlení velkých objemů prádla a uplatní se zejména při komerčním nebo profesionálním použití, ale mohou najít své místo i v početných rodinách.

Výstup páry je zde několikanásobně vyšší než u napařovacích žehliček a žehlení je opravdu velmi rychlé, pohodlné a snadné. Také množství páry vystačí na mnohem delší dobu, a tak je možné žehlit i hodinu nebo déle v kuse. Za tuto dobu navíc vyžehlíte podstatně více oblečení a prádla. Výhodou je i to, že samotná žehlička je lehčí a snadněji ovladatelná díky externímu zdroji páry.

A jaké jsou nevýhody? Především je to vysoká cena. Nejlevnější parní stanice dnes stojí tolik, co nejlepší napařovací žehličky.

Další nevýhodou jsou větší rozměry, a tedy malá skladnost a mobilita stanic – a také delší čekání na nahřátí vzhledem k většímu objemu vody.

Kromě těchto základních typů se můžete dnes setkat ještě s různými alternativami, jako jsou například cestovní nebo bezdrátové žehličky. Dále už se ale v našem průvodci budeme věnovat jen žehličkám napařovacím.

Příkon

Důležitým parametrem, který zásadně ovlivní kvalitu a rychlost žehlení je příkon zařízení. Příkon také určuje, pro jaké objemy prádla je vhodné žehličku používat. Vysoký příkon se projeví komfortnější a kvalitnější prací, ale odrazí se také na vyšší spotřebě elektrické energie.

V současnosti disponuje většina napařovacích žehliček příkonem nad 2000 Wattů. Jen u velmi levných modelů se lze setkat s nižšími hodnotami. Jako naprosté minimum lze označit hodnotu cca 1600 W. Průměr představují výrobky s příkonem cca 2000-2300 W. Hodnota 2400 W a více už značí velmi výkonný přístroj. Příkon ovlivňuje také rychlost nahřátí žehličky a parní výstup.

Parní výstup

U napařovacích žehliček se zpravidla setkáte se dvěma údaji, které se týkají množství produkované páry. Jednak je to maximální parní ráz a za druhé rovnoměrný parní výstup. Právě druhý údaj je pravděpodobně ještě významnější.

Zatímco parní ráz označuje maximální množství páry, které dokáže vygenerovat přístroj krátkodobým parním impulsem – druhá hodnota určuje, kolik gramů páry žehlička zvládne produkovat při plynulé a soustavné práci.

Parní ráz může být u nejvýkonnějších žehliček 200 a více g/min. Hodnoty od 150 g/min lze považovat za velice dobré. U nejlevnějších žehliček se můžete setkat s parním rázem okolo 100 g/min. A co se týče rovnoměrného výstupu páry, ten by měl být rozhodně minimálně 30-35 g/min; 40 g/min je poctivý průměr a u nejlepších modelů můžete využít výstup až 50 g/min.

Náš tip: Podívejte se také na náš výběr nejlepších žehlicích prken

Žehlicí povrch

Materiál povrchu žehličky ovlivňuje nejen její životnost a odolnost vůči poškrábání, ale také komfort používání. Kvalitnější povrchy dokonale přilnou a skvěle kloužou. Setkat se můžete s různými variantami. Mezi nimi například:

  • Nerez – jedná se o zcela základní variantu, na kterou narazíte u nejlevnějších modelů. Výhodou je nízká cena, nevýhodou náchylnost k poškrábání.
  • Aluminium (Durasteel) – slitina hliníku je jen o málo lepší než nerez. Týká se velmi levných žehliček.
  • Keramika – keramická plocha je odolná vůči poškrábání a dobře vede teplo, snadná je také údržba. Nevýhodou je vyšší křehkost.
  • SteamGlide – velmi kvalitní plocha s vysokou odolností vůči škrábancům a zároveň proti nárazům. Plocha výborně přilne a skvěle klouže. Jedná se o patent značky „Philips“.
  • Saphir – jde o žehlicí plochu značky Braun ze speciální slitiny. Hlavní výhodou je opravdu extrémní odolnost vůči poškrábání (lze čistit i drátěnkou). Tento povrch patří mezi nejkvalitnější.
  • T-ionic Glide – špičková plocha značky Philips s vynikající odolností vůči oděru a perfektní kluzností a přilnavostí. Obsahuje vrstvu oxidu titanu.
  • AutoClean Catalys – Moderní povrch žehliček francouzské značky Tefal. Jde o povrch vysoké tvrdosti a kluznosti. Je velmi odolný proti poškrábání a při žehlení má velmi dobré vlastnosti. Jednou z jeho hlavních výhod je ovšem schopnost „samočištění“ – k tomuto účelu využívá takzvanou katalýzu, tento princip využívají např. i některé moderní pečicí trouby.
  • Platinum – Platinum je povrch, který využívá značka Rowenta. Jedná se o velmi kvalitní povrch s vysokou odolností vůči oděru.
  • Ultragliss – Starší technologie povrchů žehliček Tefal na keramickém základě. Modernější modely už disponují výše uvedenou technologií AutoClean Catalys. Přesto jde o kvalitní povrch.

Hmotnost žehliček

Hmotnost moderních napařovacích žehliček je poměrně různorodá, ale většina modelů se pohybuje v rozmezí 1-2 kg bez naplněné vodní nádržky. Je ale rozumné shánět se po žehličce s co nejnižší hmotností?

Obvykle je rozumnější hledat určitý kompromis. Nízká váha je jistě pohodlná, zvlášť při žehlení velkého množství prádla. Na druhou stranu nižší váha může svědčit o horší kvalitě zpracování, která se může projevit v nižší odolnosti a celkové životnosti přístroje. Dalším faktorem je nádržka. Čím více vody pojme, tím déle můžete žehlit, ale žehlička bude pochopitelně těžší.

Předně je však nutné říct, že většina oblíbených modelu drží váhu na snesitelné nebo pohodlné úrovni, takže většině lidí manipulace nedělá problém. Ten může nastat při opravdu intenzivním žehlení (často a velké množství prádla). V takovém případě lze už uvažovat o pořízení žehličky s parní stanicí/generátorem. Samotná žehlička je lehká do ruky, ale stanice poskytuje vysokokapacitní zdroj páry. Tato zařízení jsou už ovšem dražší a taky méně skladná.

Délka kabelu

Na tento detail se při výběru a nákupu často zapomíná, přesto může být důležitý. Žehličky, které mají kabel dlouhý 1,8 m nebo i méně jsou vhodné při dobré dostupnosti zásuvky. Oblíbené jsou ale i modely s délkou 2 až 2,5 m. S delšími kabely se příliš nesetkáte a obvykle nezbývá než použít prodlužovací šňůru.

Kapacita nádržky na vodu

Vodní nádržka je zásadní součástí napařovací žehličky a rozhodně se vyplatí zahrnout mezi důležité faktory při výběru i její kapacitu. V jakých rozmezích se objemy nádržek současných žehliček pohybují?

  • Do 100 ml – v tomto případě jde o velmi malé, cestovní modely napařovacích žehliček, které zvládnou přežehlení jen několika kusů oděvů na jedno naplnění.
  • 200-300 ml – Malé domácí žehličky pro nenáročné použití. Vhodné pro menší domácnosti.
  • 300-400 ml – Nejoblíbenější sorta domácích napařovacích žehliček. Vhodné i pro rodinné použití.
  • Nad 400 ml – Větší žehličky pro náročnější použití.

Žehličky s napařovací stanicí mívají obvykle výrazně vyšší objem nádržky. Menší verze mohou mít okolo 1200-1500 ml, větší 1700-2000 ml.

Teplota žehlení

Jakých teplot žehličky dosahují? Obvyklé rozmezí je od cca 80°C až do 220°C. U moderních žehliček je taky standardně možnost regulace teploty. Ta může být prováděna kolečkem a stupně výkonu jsou často značeny jednou (do cca 120°C) až třemi tečkami (do 220°C). Vhodný výkon samozřejmě volíte podle druhu tkaniny.

Některé pokročilejší modely jsou vybaveny i speciální technologii automatické regulace teploty. Žehlička sama pozná, jakou teplotu konkrétní materiál vyžaduje, a vy nemusíte nad ničím přemýšlet.

Další výbava

Mezi nejběžnější funkce napařovacích žehliček patří:

  • Systém proti odkapávání (anti-drip) – zabraňuje odkapávání nebo vytékání vody z otvorů pro páru při nižších teplotách, kdy se pára nevytváří.
  • Vertikální napařování – jde o funkci umožňující napařování oděvů ve svislé poloze, například na ramínku.
  • Kropení – tuto funkci můžete využít pro velmi pomačkané prádlo.
  • Systém odvápňování a samočištění – umožňuje používání běžné vody z kohoutku (nedestilované), aniž by docházelo k usazování vodního kamene. Samočištění pak umožňuje odstranění drobných nečistot, které by se do žehličky dostaly ve vodě, otvory v žehlicí ploše při vypouštění páry.
  • Automatické vypínání – tato funkce je bezpečnostní a úsporná. Žehlička „pozná“, že se s ní nemanipuluje a po určité chvíli se vypne.

Cena žehliček

Kolik může stát kvalitní žehlička, ať už suchá, napařovací nebo i s parním generátorem? Máme pro vás shrnutí sortimentu v rámci tří zásadních cenových kategorií.

Žehličky do 1000 Kč

I v této cenové relaci najdete překvapivě velmi velký výběr a taky řadu velmi oblíbených modelů. Cena nejlevnějších žehliček (napařovacích) se pohybuje už okolo 300 Kč. Suché modely už nejsou o moc levnější, a tak se jejich koupě obvykle příliš nevyplatí. V ceně do tisíce korun najdete dostupné žehličky značek jako Sencor, Beko či ETA, ale i některé jednodušší modely světových značek Tefal, Philips či Braun.

Žehličky do 3000 Kč

Dá se říct, že jde o nejoblíbenější kategorii, ve které najdete většinu nejprodávanějších žehliček na trhu. Dominují značky jako Philips, Tefal či Braun s pokročilými, kvalitními a dobře vybavenými modely. V této ceně už můžete pořídit i některé levnější žehličky s parní stanicí.

Žehličky nad 3000 Kč

V této kategorii najdete žehličky prémiové kvality, ale většinou především parní stanice. Ty opravdu kvalitní a výkonné stojí obvykle 5 a více tisíc korun.

Nejlepší značky napařovacích žehliček

Které značky žehliček stojí za pozornost a nabízejí dobrou kvalitu za odpovídající cenu?

  • Tefal – Žehličky francouzské značky Tefal se řadí mezi vůbec nejoblíbenější u nás. Výběr je obrovský, navíc v různých cenových relacích. Kvalita bývá vysoká, stejně tak i výbava.
  • Philips – Další mimořádně populární značka žehliček. Opět výborný výběr a žehličky vysoké až špičkové kvality s vysokým hodnocením v testech a recenzích.
  • Braun – Taky tato německá značka má několik velmi oblíbených želízek v ohni. Žehličky Braun rozhodně stojí za úvahu.
  • Sencor – Možná dáte přednost domácí značce. Zejména pokud hledáte spíše jednodušší model za dostupnou cenu.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jaká je životnost žehličky?
Kvalitní modely z dobrých materiálů a s odolným povrchem mohou vydržet mnoho let. Některé levnější kousky z laciných plastů a s obyčejným povrchem nemusejí někdy přežít ani záruční lhůtu. Velmi taky záleží na intenzitě a způsobu používání a taky na tom, jak budete o žehličku pečovat…
Jak se o žehličku starat?
Pokud se o žehličku dobře staráte, můžete výrazně zvýšit její životnost a taky zajistit, že se její vlastnosti nebudou časem zhoršovat. Základem je péče o žehlicí povrch. Je třeba dávat pozor na riziko poškrábání (např. o zipy apod.) a čistit ho jen vlhkým hadříkem (nikdy drátěnkami nebo hrubými houbami). Připáleniny můžete odstranit pomocí speciálních čisticích přípravků.

Dalším problémem je vodní kámen, zejména pokud žehlička nemá systém odvápnění a používáte tvrdší vodu. Odstraňování vodního kamene provádějte pravidelně a dle návodu od výrobce.

Jakou vodu používat do žehličky?
Patří do žehličky voda z kohoutku nebo snad destilovaná voda? Zde je třeba se řídit instrukcemi od výrobce. U některých modelů (bez samočisticích a odvápňovacích funkcí) může být výhodné používání destilované vody, díky čemuž nebude docházet k usazování vodního kamene.

U některých žehliček však může být v návodu uvedeno, že není vhodné používat destilovanou vodu (většinou žehličky s odvápňovacími systémy). Míra usazování vodního kamene pak závisí i na tvrdosti vody z kohoutku a kvalitě odvápňovací funkce.

Proč ze žehličky vytéká voda?
Voda může z napařovací žehličky odkapávat v důsledku použití nízké teploty a zároveň nastavení vyššího výkonu napařování. Voda se nestačí ohřívat, a proto může odkapávat. Většina moderních žehliček už disponuje funkcí „anti-drop“ (možné nalézt i pod jinými názvy), která by měla tomuto problému zabránit.

Jak správně žehlit?

Ne, nenabídneme vám kurz žehlení. Jen pár obecných tipů, z nichž některé možná ještě neznáte a přitom vám mohou pomoci dosáhnout při žehlení lepších výsledků a ještě si usnadnit práci.

  • Myslete na žehlení už při praní. Pokud nepoužíváte sušičku, zkuste na pračce nastavit menší počet otáček (méně než 1200 za minutu). Odstřeďování bude šetrnější a prádlo bude méně zmačkané, což znamená i méně práce při žehlení.
  • Sledujte štítky a třiďte prádlo. Nejen před praním, ale i před žehlením. Vyplatí se začínat syntetickými materiály a jemnými tkaninami, které potřebují nízkou teplotu. Bavlnu si nechte na později.
  • Pokud si lámete hlavu, jakou teplotu použít, nastavte žehličku na 120 až 130°C, což jsou poměrně univerzální teploty. Ještě lepší je pořídit si žehličku s automatickou regulací teploty, která optimální teplotu pohlídá za vás.
  • Otočte prádlo naruby. Platí to zejména pro syntetiku, džínovinu, ale i oblečení s potiskem. Dá se říct, že obrácením oblečení naruby nic nezkazíte.
  • Nahoru a dolů. To je správný postup při žehlení. Kdekdo má tendenci provádět spíše krouživé pohyby, což je při žehlení nežádoucí.

Jak na různé materiály?

  • Bavlna – Žehlí se při vysokých teplotách, prádlo lze obvykle žehlit na lícové straně, ale otočení naruby není na škodu (zvlášť u tmavších oděvů).
  • Polyester, syntetika – Je třeba sledovat štítky a používat odpovídající (nízkou) teplotu, jinak můžete prádlo poškodit. Žehlete na rubu.
  • Pletené látky, svetry apod. – Pokud možno nežehlíme. Když je to nutné, držíme žehličku kousek nad látkou (nikdy netlačíme a látku nenapínáme) nebo ji přiložíme jen na pokrčená místa.

Nejprodávanější napařovací žehličky na prádlo

Nejprodávanější napařovací žehličky na prádlo na trhu podle portálu Heureka.cz

Kam dále?

Co takhle tipy na nejlepší napařovače oděvů jako alternativa žehličky?

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové žehličky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní napařovací žehličky na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře