Dílna

Nejlepší vrtáky do dřeva, kovu či betonu: TOP 6 dle recenzí a testů

Nejlepší vrtáky  Potřebujete vyvrtat díru do betonu, dřeva nebo třeba kovu? Pak musíte mít samozřejmě nejen vrtačku s odpovídajícím výkonem, ale taky náležitý vrták. Volba vrtáku je přitom srovnatelně důležitá jako výběr samotné vrtačky. V dnešním článku se proto zaměříme právě na vrtáky. Jaké typy existují a jaké jsou zásadní parametry, které je potřeba sledovat? Zkrátka jak vybrat nejlepší vrták do dřeva, betonu či kovu? To jsou otázky, na které v našem článku dostanete odpověď.

Kromě praktických rad a tipů pro vás máme taky výběr nejprodávanějších vrtáků. Do žebříčku jsme zařadili různé varianty – na své si přijdou kutilové i profesionálové a řemeslníci. O kvalitě vrtáků se můžete informovat i prostřednictvím uživatelských recenzí vrtáků do kovu, dřeva či zdiva a betonu.

Nejlepší vrtáky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH sada vrtáků do dřeva
Nejlepší vrtáky do dřeva
✔️ 7 vrtáků v sadě
✔️ Průměr 3-10mm
✔️ Pracovní délka: 30/40/45/50/60/65/70/75mm
📌 od 170 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BOSCH sada vrtáků do betonu HSS
Nejlepší vrtáky do betonu / zdiva
✔️ 7 vrtáků v sadě
✔️ Velikost vrtáků: 4; 5; 6; 6; 7; 8; 10 mm
✔️ Tvar: Spirálový
📌 od 380 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3AlzaTools Cobalt Drill Bits Set 15PCS
Nejlepší vrtáky do železa / kovu
✔️ 15 kusů v plastovém boxu
✔️ Materiál kobaltová rychlořezná ocel HSS
✔️ Podíl kobaltu 5 %
✔️ Velikosti od 1,5 mm do 10 mm
📌 od 460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BOSCH Sada vrtáků na obklady a dlažbu
Nejlepší vrtáky na obklady a dlažbu
✔️ 3 ks v balení
✔️ Vrtáky 5, 6, 8 mm
✔️ Materiál: Vysokouhlíková ocel
✔️ Upínání: SDS Plus
📌 od 390 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5TOTAL-TOOLS Vrtáky do skla
Nejlepší vrtáky do skla
✔️ 5 ks v balení
✔️ Průměr: 10 mm
✔️ Upínání: Stopka kruhového tvaru
📌 od 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6BOSCH 15dílná sada Mini-X-Line mix
MIX vrtáků
✔️ 5 vrtáků do kovu - 3/4/5/6/8 mm
✔️ 5 vrtáků do zdiva - 3/4/5/6/8 mm
✔️ 5 vrtáků do dřeva - 3/4/5/6/8 mm
✔️ Určení: Dřevo , Kov , Zdivo , Sádrokarton , Plast
✔️ Materiál: Ocel , HSS
📌 od 220 Kč / 1,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vrták do kovu, betonu, dřeva, dlažby…?

Co je při výběru vrtáků zapotřebí sledovat? V první řadě je podstatné vědět, jaký vrták potřebujete na konkrétní materiál. Dále budete vycházet z toho, jaký druh otvoru chcete hloubit – podle toho zvolíte typ vrtáku. V neposlední řadě hraje roli průměr vrtáku a jeho délka. Mezi důležité parametry jistě patří i cena či značka výrobce.

Jak vybrat správný vrták

Jak vybrat vrták dle použití?

Základní rozdělení vrtáků se týká toho, do jakého materiálu budete vrtat otvor. Je potřeba vždy používat právě vrták určený pro daný materiál. Základem jsou vrtáky do dřeva, kovu a zdiva (betonu).

Vrtáky na dřevo

Při vrtání do dřeva, ať už jde o měkké či tvrdé masivní dřevo nebo dřevěné materiály jako překližka a dřevotříska, můžete využít celou řadu vrtáků. Typickou volbu pro vrtání do dřeva představují vrtáky se středicí špičkou, která má tvar trojzubce. Ta pomůže udržet vrták na místě a zvýší přesnost vrtu.

Používají se nejčastěji vrtáky hadovité, šroubovité, spirálovité, ale i speciální vrtáky, například sukovníky. Využívají se při dřevostavbách, rekonstrukcích, výrobě nábytku, v truhlářství, stolařství a nejrůznějších dalších činnostech. Vyráběny jsou z nástrojové uhlíkové oceli, která má spíš střední kvalitu a odolnost. Špička je ovšem obvykle z odolnější HSS oceli pro obráběcí nástroje nebo z karbidu.

Při vrtání do dřeva používejte vrtačku bez příklepu, na přístroj netlačte, naopak ho můžete spíše usměrňovat, pokud by pronikal příliš rychle a nekontrolovaně. Začít je vhodné na nižších otáčkách a postupně zvyšovat.

Vrtáky na kov

Oproti vrtání do dřeva je to už trochu větší věda. Samozřejmě potřebujete vrták, který si poradí s patřičným kovem. Vrtáky do oceli se vyrábějí z HSS (rychlořezné), další možností je slinutý karbid. Na měkké kovy, jako je třeba měď, budete používat jiný vrták než na masivnější ocel.

Typicky mají vrtáky do kovu ostrou bodovou špičku. Na začátek je vhodné předvrtat si menší otvor a pak pokračovat. Vrtaný materiál si upněte a nepřidržujte ho rukou. Vrtejte v „dávkách“ s přestávkami, aby se materiál a vrták nepřehřívaly. Zároveň můžete kontrolovat přesnost a čistotu vrtu.

Vrtáky na beton a zdivo

Vrtáky do betonu a zdiva jsou většinou karbidové. Mohou být příklepové (červené značení) i bezpříklepové (žluté). Bezpříklepové jsou považovány za multifunkční, které si poradí i s dalšími materiály – dřevem, plastem,…

Vrtání do kovu

Typy vrtáku dle tvaru a konstrukce

Šroubovitý (válcovitý) vrták

Jde o válcovitý vrták s osovou šroubovicí. Vrtáky vytvářejí stejnoměrné válcovité otvory, ale díky šroubovici dochází k účinnému odvodu odvrtávaného materiálu. Šroubovité vrtáky patří obecně k nejpoužívanějším.

Hadovitý vrták

Spirálovité vrtáky s plochou šroubovicí, která umožňuje perfektně odvádět třísky. Používají se na měkká i tvrdá dřeva nebo jiné materiály. Vhodné jsou zejména pro velmi hluboké otvory.

Trojhranný vrták

Trojhranné či trojboké vrtáky se pro svou konstrukci velmi hodí především při vrtání do materiálů s opravdu tvrdým povrchem, kam patří například sklo nebo některé druhy ocelí.

Stupňovitý vrták

Stupňovité vrtáky mají tvar šípu, na stupních jsou vyznačeny jednotlivé průměry. Tyto vrtáky jsou určeny k vrtání otvorů různých průměrů.

Kopinatý vrták

Jde o vývojově zřejmě nejstarší typ vrtáku, který má plochou špičku s bodcem připomínajícím kopí. Dnes se používá omezeně. Vhodný je například na málo hluboké díry větších průměrů.

Středicí vrták (navrtávák)

Vysoce tuhé středicí vrtáky jsou určeny pro navrtávání přesných otvorů pro další vedení osy šroubovitých vrtáků.

Dělový vrták

Používá se pro speciální účely při vrtání velmi hlubokých a mimořádně přesných děr. Je však složitější zajistit odvod odvrtávaného materiálu. Mají vnitřní otvor pro přívod chladicí kapaliny pod vysokým tlakem a speciální odrážku pro odvod odpadního (odvrtaného) materiálu.

Oboustranný vrták

Jde o speciální vrtáky používané pro nýtování.

Korunkový vrták

Specifický vrták s řeznou korunkou pro vytváření krátkých kruhových otvorů i do tvrdých materiálů.

Jádrové vrtáky

Jde o vrtáky určené pro náročné použití při vrtání děr velkého průměru do velmi tvrdých materiálů, jako je ocel či železobeton.

Frézovací vrták

Vrtáky pro vrtání otvorů jiných než kruhových tvarů.

Nebozez

Jde o ruční spirálovitý vrták, který je v podstatě předchůdcem vrtačky. Používat se pro vývrty do dřeva. Dnes už se běžně prakticky nepoužívá nebo jen v tradičních řemeslných odvětvích.

Špulíř

Vrták s asymetrickou, typicky jehlanovou, špičkou vedenou bočním trnem. Používá se například na otvory do dřeva pro kolíky.

Záhlubník

Na srážení hran a úpravy vrtů.

Průměr vrtáku

Průměr vrtáku je důležitý parametr a rozpětí je poměrně značné. Sady vrtáků do kovu nejčastěji zahrnují vrtáky od 1 do 10 mm odstupňované jen po 0,1 mm. Do kovu se obecně používají spíše tenčí vrtáky. Od cca 3-10 mm jsou pak běžné průměry u sad na vrtání do dřeva. Do dřeva lze běžně použít i různé typy vrtáků se silnějším průměrem, až cca do 30 mm. Vrtáky do zdiva se nejčastěji taky pohybují do 10 mm, ale mohou být i mnohem masivnější. Průměr může být 30, 40 i víc mm.

Důležité taky je, aby vrtačka byla vůbec schopná s daným vrtákem pracovat. To je omezeno rozpětím sklíčidla, ale i výkonem. U každé vrtačky je udáno, jaký maximální průměr vrtáku lze použít zvlášť pro vrtání do dřeva (obvykle největší), do zdiva,… I z těchto parametrů je tedy třeba vycházet. Zároveň je třeba zvažovat i výkonnostní omezení přístroje. S aku vrtačkou pravděpodobně nebudete zkoušet vyvrtat 30mm díru do železobetonu jádrovým vrtákem.

Délka vrtáku

Při výběru délky vrtáku vycházíte především z toho, do jaké hloubky se potřebujete dostat nebo jaká je tloušťka vrtaného materiálu. Celková délka může být od méně než cca 70 mm po 300 a více mm. Zejména vrtáky do zdiva a betonu mohou mít 1000 i více mm.

Je ale třeba rozlišovat dvě hodnoty: celkovou a pracovní délku. Celková délka počítá i upínací stopku, se kterou se však již nevrtá. Nemá patřičnou formu, například šroubovici, která by odváděla odvrtaný odpad. Proto se vždy zajímejte o pracovní délku, abyste věděli, jak hluboko lze maximálně vrtat.

Způsob upínání

Způsob upínání musí být kompatibilní s vrtákem, proto jde o velmi důležitý faktor při výběru. Mezi hlavní možnosti patří vrtáky s šestihrannou stopkou, s válcovitou stopkou, pak je tu taky SDS, SDS Max či SDS Plus upínací systém.

Například SDS systémy jsou obvyklé především pro vrtací kladiva a vrtačky s příklepem, pneumatická kladiva a podobné „silné“ přístroje. Šestihranné úchyty jsou naopak běžné u aku šroubováků a vrtaček.

Existuje univerzální vrták?

Můžete sice trochu rezignovat na analyzování materiálů a volbu nejvhodnějšího vrtáku a pořídit si poněkud univerzálnější vrtáky, které si poradí s lecčím. Ovšem nejde o nejlepší cestu. Jak už to bývá, jakýkoli univerzální nástroj představuje vždy kompromisní řešení.

V tomto případě buď nedosáhnete tak kvalitních výsledků jako se specializovaným vrtákem, anebo vrták rychleji poškodíte, otupíte, zničíte. Větší zátěž může být kladena i na samotnou vrtačku. Proto doporučujeme mít patřičné vrtáky pro všechny základní materiály (nebo pro ty, se kterými pracujete). Sady nejsou zas tak drahé. Vrtáky vám navíc vydrží déle a práce bude preciznější.

Jak pečovat o vrtáky?

Vrtáky taky zaslouží jistou péči, mají-li déle vydržet. Po použití je očistěte. Ideální je k tomu hadřík s olejem. Vrtáky posléze uskladněte mimo vlhkost a nečistoty, ideálně v krabičce, ve které jste sadu zakoupili. Při samotném vrtání taky pracujte s přestávkami, aby se vrták v otvoru nepřehříval.

Každý vrták se však časem otupí. Ty nekvalitní velmi rychle. Nové nabroušení je možné, ale ne vždy má smysl. Zvládnout broušení sám chce jisté znalosti (nutnost dodržovat správné úhly), zkušenosti a patřičné nástroje, profesionální broušení zas není zadarmo. U velmi levných vrtáků se tudíž taková štrapáce nemusí vůbec vyplatit. O broušení lze uvažovat především u kvalitních vrtáků.

Ceny vrtáků

Kolik stojí kvalitní vrtáky do dřeva, betonu či kovu? Nejčastěji se vrtáky prodávají v sadách. Lze je však nakupovat i jednotlivě. Ceny se různí podle typu, velikosti i kvality vrtáku.

Vrtáky do 100 Kč

V této ceně lze pořizovat jednotlivé vrtáky, potažmo menší sady nebo sady vrtáku nepříliš vysoké (spíše nízké) kvality. Poměrně solidní hodnocení v této relaci mají vrtáky Parkside (Lidl) vhodné pro hobby použití.

Vrtáky do 600 Kč

Vynikající výběr sad, včetně různých speciálních sad a vrtáků. Kvalita již může být i na velmi dobré úrovni, vhodná pro náročnější použití.

Vrtáky nad 600 Kč

V této ceně najdete především různé velké sady i se speciálními vrtáky.

Nejlepší značky vrtáků

Které značky vrtáků nabízejí kvalitu a mohou uspokojit hobby i profesionální nároky?

  • Parkside – V současnosti velmi oblíbená značka prodávaná v řetězcích Lidl. Pěkný výběr velmi dostupných sad především pro hobby účely. Skvělé ceny.
  • Bosch – Precizní německá kvalita a gigantický výběr. Bosch vrtáky obecně nepatří k nejlepším, ale na své si přijdou i nároční zájemci.
  • Makita – Obrovský výběr a velmi populární japonská značka. Oblíbené jsou především velké kufříkové sady s plnou výbavou.
  • MAGG – Běžné i speciální vrtáky velmi dobré kvality.

Nejprodávanější vrtáky

Nejprodávanější vrtáky do dřeva, železa, kovu, betonu, zdiva, skla či na obklady a dlažbu na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH sada vrtáků do dřeva
Nejlepší vrtáky do dřeva
✔️ 7 vrtáků v sadě
✔️ Průměr 3-10mm
✔️ Pracovní délka: 30/40/45/50/60/65/70/75mm
📌 od 170 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BOSCH sada vrtáků do betonu HSS
Nejlepší vrtáky do betonu / zdiva
✔️ 7 vrtáků v sadě
✔️ Velikost vrtáků: 4; 5; 6; 6; 7; 8; 10 mm
✔️ Tvar: Spirálový
📌 od 380 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3AlzaTools Cobalt Drill Bits Set 15PCS
Nejlepší vrtáky do železa / kovu
✔️ 15 kusů v plastovém boxu
✔️ Materiál kobaltová rychlořezná ocel HSS
✔️ Podíl kobaltu 5 %
✔️ Velikosti od 1,5 mm do 10 mm
📌 od 460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BOSCH Sada vrtáků na obklady a dlažbu
Nejlepší vrtáky na obklady a dlažbu
✔️ 3 ks v balení
✔️ Vrtáky 5, 6, 8 mm
✔️ Materiál: Vysokouhlíková ocel
✔️ Upínání: SDS Plus
📌 od 390 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5TOTAL-TOOLS Vrtáky do skla
Nejlepší vrtáky do skla
✔️ 5 ks v balení
✔️ Průměr: 10 mm
✔️ Upínání: Stopka kruhového tvaru
📌 od 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6BOSCH 15dílná sada Mini-X-Line mix
MIX vrtáků
✔️ 5 vrtáků do kovu - 3/4/5/6/8 mm
✔️ 5 vrtáků do zdiva - 3/4/5/6/8 mm
✔️ 5 vrtáků do dřeva - 3/4/5/6/8 mm
✔️ Určení: Dřevo , Kov , Zdivo , Sádrokarton , Plast
✔️ Materiál: Ocel , HSS
📌 od 220 Kč / 1,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení