Dílna

Nejlepší vrtací kladiva: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vrtací kladivaPotřebujete dovybavit svou dílnu o co nejlepší vrtací kladivo? V dnešním článku se budeme věnovat právě tomuto nástroji, který stojí tak trochu ve stínu mnohem známější vrtačky. Tu máte jako správný kutil nebo řemeslník už jistě doma. Pokud k ní chcete přidat poněkud robustnějšího sourozence, jste na správném místě. Pomůžeme vám s orientací v nabídce vrtacích kladiv a jejich variant a pokusíme se vás nasměrovat na cestu k výhodné koupi – jak po stránce finanční, tak výkonnostní. Výběr správného modelu s odpovídajícími možnostmi je totiž zásadní, aby vám zařízení dobře a co nejdéle sloužilo.

Vrtací kladiva mohou mít různé podoby a vlastnosti. Vše se budeme snažit co nejvíce přehledně shrnout a poskytnout vám tak návod, který vás provede celým procesem výběru, porovnávání, a nakonec i pořízení přístroje. Vrtací kladivo naštěstí není až tak komplikované zařízení. Přesto je nutné sledovat několik důležitých parametrů a dobře si rozmyslet, co vlastně potřebujete. To platí zejména dnes, kdy v nabídce najdete několik stovek různorodých modelů – navíc ve velmi odlišných cenových hladinách. Z toho může jít i zkušenějšímu uživateli rychle hlava kolem. Stačí si v tom udělat trochu pořádek a s tím vám náš průvodce pomůže.

Tomuto nářadí se budeme věnovat především v obecné rovině. Podíváme se na zásadní rozdíly mezi jednotlivými typy a probereme nejdůležitější parametry a vlastnosti. Nabídneme vám však i žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, mezi nimiž si možná vyberete i vlastního favorita. Dobře uděláte, pokud si model, který vás zaujme, trochu proklepnete v uživatelských recenzích vrtacích kladiv. Na internetu jich jistě najdete spoustu – a možná narazíte i na odborný test daného zařízení, který vám poví ještě víc.

Nejlepší vrtací kladiva na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch GBH 2-28 F Professional

 Heimwerker Praxis 2019
(hodnocení 1,4 - velmi dobré)
 
Výkon : 880 W
Síla úderu: 3,2 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 3,1 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5390 Kč Číst recenze
#2Makita HR2470T

 Nejprodávanější 
Výkon : 780 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4500
Počet otáček: 1100 ot./min
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4300 Kč Číst recenze
#3Makita HR2470

 Cena / výkon 
Výkon : 780 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4500
Počet otáček: 1100 ot./min
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3700 Kč Číst recenze
#4Bosch GBH 2-26 DRE 0.611.253.708

 Skvělé recenze 
Výkon : 800 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#5Hecht 1036

 Skvělá cena 
Výkon : 1500 W
Síla úderu: 6 J
Počet příklepů/min: 4250
Počet otáček: 860 ot./min
Hmotnost: 5,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#6Extol Craft 401232

 Cenový tip 
Výkon : 1050 W
Síla úderu: 5 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze

Jak vybrat vrtací kladivo

jaké koupit vrtací kladivoCo je při výběru vrtacího kladiva nejdůležitější? Jaké otázky si položit? Na co nezapomenout, a čemu se naopak rozhodně vyhnout? O tom všem budeme dnes mluvit. V první řadě se podíváme na rozdíly mezi klasickou vrtačkou a vrtacím kladivem, abyste si mohli ujasnit, co vlastně potřebujete. Dále nás budou zajímat různé varianty vrtacích kladiv z hlediska funkce i způsobu napájení. Významnou kapitolu pak budou tvořit konkrétní technické parametry. Výkon, otáčky, příklep a taky funkční vybavení i jiné faktory.

Ke konci našeho průvodce se pokusíme o malé shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií, abyste si mohli lépe rozvrhnout rozpočet. Přihodíme i pár tipů na spolehlivé výrobce, u kterých s velkou pravděpodobností pořídíte dobrý nástroj za odpovídající cenu.

Vrtačka, příklepová vrtačka a vrtací kladivo?

Hned na začátek bude zajisté rozumné vysvětlit rozdíly mezi těmito v mnoha ohledech (včetně vnějšího vzhledu) podobnými přístroji. Budete si tak moci snáze odpovědět na otázku, zda vrtací kladivo skutečně nutně potřebujete.

Klasická vrtačka

Tato tři zařízení spojuje obdobný obecný účel, a to je vrtání do materiálů. Vrtačku má doma (zřejmě) většina lidí. Jde o poměrně univerzální nástroj, který pracuje při poměrně vysokých otáčkách, obvykle okolo 3 tisíc za minutu. Používají se při různorodém vrtání do materiálů, jako je dřevo, plast nebo různé kovy. A co když chcete vrtat do zdi, panelu nebo betonu? Zde přichází právě onen zásadní zlom.

Příklepová vrtačka vs. vrtací kladivo

Pokud chcete pověsit na zeď jeden obrázek. Potřebný otvor zřejmě zvládnete vytvořit i s obyčejnou vrtačkou. Problém nastává, pokud potřebujete do pevných zdí vrtat častěji. Brzy byste zjistili, že klasická vrtačka na tuto práci prostě nestačí. Vyvstává otázka, jestli si pořídit vrtačku s příklepem – anebo právě vrtací kladivo.

Odpověď není nijak komplikovaná, ale za to velmi individuální. Jednoduše řečeno záleží na tom, jaký výkon požadujete. Příklepová vrtačka si poradí s občasným vrtáním do slabších zdiv, například z pórobetonu. Pokud ale chcete vrtat často do betonu a dalších silných zdí a materiálů, práce s příklepovou vrtačkou by byla velmi neefektivní.

Na řadu přichází vrtací kladivo, které je vybaveno mechanismem pneumatického (resp. elektropneumatického) úderníku. Vrtací kladivo pracuje při řádově nižších otáčkách než klasická vrtačka, ale rázný příklep mu dodává sílu. Vrtání do odolného zdiva je mnohem rychlejší a účinnější. A pak jsou tu ještě sekací kladiva, ale o tom níže…

Typy kladiv s pneumatickým příklepem

Pneumatických kladiv existuje více variant a je velmi důležité rozhodnout se pro tu správnou. V zásadě se nabízejí tři možnosti.

Vrtací kladiva

Této verzi se budeme dále věnovat nejvíc. Vrtací kladivo kombinuje rotační pohyb a silný příklep. Je však důležité vědět, že oproti vrtačce je rotace de facto doplňkovou záležitostí, která napomáhá udržet kruhový tvar vrtu a odstraňovat z vývrtu suť. Většina výkonu je věnována právě „kladivové“ funkci – proto se taky mluví o vrtacím kladivu, a nikoli o kladivové vrtačce (což je v podstatě vrtačka s příklepem). Nástroj se používá na vrtání do odolných zdí.

Sekací kladiva

Zde už nedochází k žádnému rotačnímu pohybu a celý výkon jde do úderů. Tato kladiva se používají při odstraňování omítek, obkladů a podobně. Pro náročnější demoliční práce jsou určeny tzv. bourací kladiva. Jde o obdobný nástroj, ale výrazně se liší robustností a hmotností. Lze s ním likvidovat celé zdi.

Kombinovaný typ

Zajímavá a univerzální varianta, která kombinuje funkce vrtacího a sekacího kladiva. Jinak řečeno – lze nastavit, zda chcete vrtat, vrtat s příklepem či jenom sekat. Tento nástroj tak využijete jak při vrtání do stavebních materiálů, tak při lehkých demoličních úkonech. Obvykle však platí, že specializovaný nástroj bývá pro dané účely efektivnější než různé kombinace. Přesto jsou kombinované modely velmi populární.

Video

Vrtací kladiva podle napájení

Stejně jako u většiny podobného moderního nářadí se i u vrtacích kladiv můžete setkat se dvěma způsoby napájení.

Elektrická kladiva

Vrtací kladiva napájená ze sítě jsou dlouhodobě oblíbenější variantou. Výhody jsou zde naprosto jasné. Síťové modely jsou výkonnější, spolehlivější – navíc nejste nijak omezeni dobou provozu, což je zásadní při rozsáhlejších pracích. Na velmi dobré úrovni je i hmotnost zařízení a ergonomie. Nevýhoda je taky zřejmá a spočívá v potřebě blízkosti zdroje elektrické energie. Síťový kabel může být při práci navíc někdy na překážku.

Akumulátorová kladiva

Pokud chcete pracovat na různých místech bez omezení a provádět spíše lehčí a kratší práce, stojí za to uvažovat o vrtacím kladivu s akumulátorovým napájením. Tato kladiva jsou opatřena baterií, která zvyšuje jejich hmotnost, ale nemusíte si lámat hlavu s dostupností elektřiny a nezaclání vám žádné kabely. Musíte však počítat s omezenou délkou práce a zpravidla taky nižším a méně stabilním výkonem oproti elektrickým modelům.

Příklep

Protože je právě příklep dominantní funkcí vrtacího kladiva, je nasnadě, že síla příklepu bude jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru tohoto nástroje. Energie úderu je uváděná v Joulech (J) – a rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být opravdu velmi razantní. Pořídit tak můžete levné vrtací kladivo s energií příklepu okolo 1 J, ale i výkonné modely s příklepem o síle 10 nebo více J.

Snad ani netřeba dodávat, že síla úderu zásadně ovlivní rychlost a efektivitu práce. Ale kolik J je tak akorát? Opět záleží na vašich potřebách.

  • Pokud budete zařízení používat jen sporadicky a na lehčí práce, může vám slabý model okolo 1-2 J stačit.
  • Okolo 3-5 J mluvíme o solidním průměru. Tato zařízení obvykle kombinují solidní poměr ceny a výkonu a postačí i poněkud náročnějším uživatelům.
  • Od cca 6 J už jde o poměrně silná zařízení, kdy lze uvažovat i o poloprofesionálním nebo profesionálním použití pro vrtání do velmi tvrdých stavebních materiálů.

Výkon a příkon

Dvě velmi důležité veličiny, které bychom měli sledovat při nákupu skoro každého elektrického zařízení. Tyto dvě hodnoty se někdy zaměňují, ale rozhodně nejsou totožné. Příkon uvádí odběr, tedy spotřebu, elektrické energie ve Wattech. Výkon, rovněž ve Wattech, uvádí reálný výkon motoru daného zařízení. Celkovou výkonnost přístroje můžeme odhadnout i z příkonu, pokud výrobce výkon neuvádí.

Jaký příkon zvolit?

Nejslabší sortu tvoří vrtací kladiva s příkonem pod 600 W. Tyto nástroje jsou vhodné především pro nenáročné uživatele a méně intenzivní použití. Výhodou je nižší hmotnost a obvykle taky dostupnější cena.

Vrtací kladiva s příkonem okolo 800 W patří k oblíbeným a žádaným. Při domácím a kutilském použití mohou dobře posloužit. Poradí si s vrtáním do panelů i jiných odolnějších zdí. V rozpětí mezi 800 a 1200 W pak najdete zřejmě většinu nejprodávanějších vrtacích kladiv současnosti a taky nejširší výběr. Jde o dostatečně výkonná zařízení, která uspokojí i náročnější uživatele. Nad cca 1200 W už se obvykle jedná o poloprofesionální a profesionální modely.

Počet otáček a úderů

S vrtací funkcí souvisí počet otáček. U vrtacích kladiv rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Naopak, počet otáček se pohybuje v řádu stovek (ideálně do cca 800 za minutu) a měl by být tím nižší, čím je vrták tlustší. Rozměrnější kladiva budou mít nižší počet otáček – a od toho se taky odvíjí nižší počet úderů za minutu. Počet úderů se zpravidla pohybuje od cca 3000 do 5000 za minutu. U malých vrtacích kladiv může být počet otáček i úderů vyšší.

Zpracování

Kvalitu zpracování lze odhadnout i podle hmotnosti a použitých materiálů a taky podle ceny. U vrtacích kladiv se setkáte s kombinací kovů a plastů. Důležitá je kvalitní ochrana motoru proti prachu. Z hlediska pohodlí při práci je zásadní ergonomické zpracování rukojeti a taky správné vyvážení přístroje. Významným faktorem je i upínání:

  • Upínání sklíčidlem – Zastaralá a nejméně pohodlná varianta. Vyskytuje se u starších a velmi levných modelů.
  • Samoupínací systémy SDS – Moderní systém upínání. Rychlý, pohodlný a efektivní. U menších kladiv do cca 4 kg a průměru vrtáku max. 32 mm narazíte na systém SDS-Plus. Zejména u sekacích a bouracích kladiv se pak vyskytuje spíše systém SDS-Max.

Video

Ceny vrtacích kladiv

Za jakou částku lze pořídit kvalitní vrtací kladivo a co očekávat od levných, či naopak drahých modelů? Pojďme se na to podívat.

✅ Vrtací kladiva do 5000 Kč

Nejlevnější modely začínají už na ceně okolo 1000 Kč, ale jde spíš o výjimky. Jinak v této kategorii najdete velký výběr a řadu oblíbených přístrojů, které nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu pro domácí použití. Pořídit zde můžete nejen vrtací, ale i sekací či kombinovaná kladiva.

✅ Vrtací kladiva do 10 000 Kč

Zde už si vybere i náročnější uživatel, který požaduje vyšší výkon i kvalitu zpracování. Najdete zde i velké množství sekacích a kombinovaných modelů.

✅ Vrtací kladiva nad 10 000 Kč

Zde už vstupujeme do zóny především poloprofesionálních a profesionálních modelů. Výběr je poměrně velký a najdete zde vysoce výkonné a kvalitně zpracované přístroje, které obstojí i při práci na silných stavebních materiálech.

Nejlepší značky vrtacích kladiv

Nakonec tu máme ještě slíbený výběr několika osvědčených a spolehlivých výrobců, kteří mohou nabídnout zajímavý sortiment a kvalitu v kombinaci s přiměřenou cenou.

  • Makita – Tato původem japonská značka patří mezi nejoblíbenější výrobce různých druhů nářadí nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Výběr vrtacích kladiv je vynikající a vesměs jde o cenově dostupnější modely, které se těší špičkovému hodnocení v testech vrtacích kladiv.
  • Bosch – Známá německá značka Bosch je hlavním konkurentem Makity, pokud jde o elektrická kladiva. Výběr je opět obrovský a zahrnuje velmi levné i profesionální modely s vynikajícím hodnocením.
  • DeWalt – Značka nabízí především velký výběr kombinovaných kladiv. Opět v různých cenových relacích a velmi dobré kvalitě.
  • Einhell – Tato značka nabízí především velmi levná vrtací kladiva pro nepříliš náročné použití. Zajímavá alternativa pro domácí dílnu.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch GBH 2-28 F Professional

 Heimwerker Praxis 2019
(hodnocení 1,4 - velmi dobré)
 
Výkon : 880 W
Síla úderu: 3,2 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 3,1 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5390 Kč Číst recenze
#2Makita HR2470T

 Nejprodávanější 
Výkon : 780 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4500
Počet otáček: 1100 ot./min
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4300 Kč Číst recenze
#3Makita HR2470

 Cena / výkon 
Výkon : 780 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4500
Počet otáček: 1100 ot./min
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3700 Kč Číst recenze
#4Bosch GBH 2-26 DRE 0.611.253.708

 Skvělé recenze 
Výkon : 800 W
Síla úderu: 2,7 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#5Hecht 1036

 Skvělá cena 
Výkon : 1500 W
Síla úderu: 6 J
Počet příklepů/min: 4250
Počet otáček: 860 ot./min
Hmotnost: 5,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#6Extol Craft 401232

 Cenový tip 
Výkon : 1050 W
Síla úderu: 5 J
Počet příklepů/min: 4000
Počet otáček: 900 ot./min
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
0 Sdílení