Domácnost

TOP 6: Nejlepší nástěnné klimatizace – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší nástěnné klimatizace Horko je stále větší téma. Léta přinášejí extrémní a dlouhotrvající teploty a podle všeho se situace bude jedině zhoršovat. Klimatizace už proto nejsou doménou jen exotických a tropických zemí, ale stávají se čím dál běžnějším vybavením i v našich zeměpisných šířkách.

Pokud letní vedra špatně snášíte, má smysl o pořízení klimatizační jednotky uvažovat. Zvláště pak, bydlíte-li v domě, který se výrazně rozpaluje. Jsou to zejména domy v husté městské zástavbě, kde se mluví o tzv. tepelných ostrovech. Byty pod střechou nebo obrácené okny na jih či západ, ale i domy a byty se špatnou izolací, pak na vysoké teploty trpívají nejvíce. Jak tedy vybrat co nejlepší nástěnnou klimatizaci? Tomu se budeme věnovat v našem článku. Kromě průvodce výběrem se dočkáte i přehledu cenových relací nebo kratičkých recenzí oblíbených výrobců.

Nástěnné klimatizace patří (nejen) v případě bytového použití k nejoblíbenějším – nejde však o jediné řešení. V textu vás proto stručně seznámíme i s alternativami. Především proto, abychom lépe vystihli jednotlivé výhody a nevýhody nástěnného řešení. Pořízení kvalitní a výkonné klimatizace většinou bohužel představuje poměrně výraznou investici. Je tedy nanejvýš rozumné volbu a výběr neuspěchat, ale zjistit si co nejvíce faktů a informací. My se vám je pokusíme zprostředkovat ve srozumitelné a zhuštěné formě.

Aby toho nebylo málo, opět pro vás máme vedle teoretického návodu i ryze konkrétní žebříček, ve kterém najdete nejzajímavější a nejvíce oblíbené aktuální modely. Značnou pomoc mohou poskytnout i uživatelské či odborné recenze nástěnných klimatizací. Věnujte jim trochu času a možná se dozvíte užitečné poznatky, které vás o kvalitách daného zařízení přesvědčí, anebo vás třeba naopak odradí od koupi. Teď už se pojďme podívat na to, jak nejlepší klimatizaci vybrat.

Nejlepší nástěnné klimatizace (srovnání)

ProduktInfoHodnocení
#1LG STANDARD S12EQ
Nejlepší základní klimatizace
✔️ Vhodné pro místnost do 45 m2
✔️ Chladící výkon 3,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
✔️ Jednoduchý a štíhlý vzhled
📌 od 19700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Samsung Wind Free Comfort
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Bezprůvanová technologie = nefouká
✔️ Chladící výkon 2,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
✔️ Možnost ovládání skrze wifi a mobilní telefon
📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sinclair SPECTRUM ASH-24BIS/B
Včetně možnosti montáže
✔️ Nové ekologické chladivo R32
✔️ Chladící výkon 7 kW
✔️ Moderní design, wifi, úspornější provoz
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 44700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Toshiba Seiya
✔️ Ekologické a úsporné chladivo R32
✔️ Chladící výkon 2,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 22 dB
📌 od 22200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Olimpia Splendid Unico Air 8 SF
Včetně možnosti montáže
✔️ Určeno pro: 51 m3
✔️ Chladící výkon 1,8 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 27 dB
✔️ Tichá s tenkým designem
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 32900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Olimpia Splendid Unico Inverter 12 HP
Včetně možnosti montáže
✔️ Tenká a úsporná klimatizace
✔️ Chladící výkon 3,25 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 33 dB
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 45000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci?

Na základě jakých parametrů a faktorů vybírat nástěnnou klimatizaci? Především hraje roli výkon, který by se měl odvíjet od nároků a potřeb, velikosti místnosti, ale i dalších podmínek (kvalita izolace, orientace, poloha místnosti,…).

Velmi důležité je taky provedení klimatizace, ale samozřejmě i energetická třída, hlučnost, případně i typ použitého chladiva nebo třeba design a další vybavení a funkce. Možností je dnes opravdu dost, stačí najít optimální poměr mezi tím, co chcete – a kam vás pustí finanční možnosti nebo prostor, ve kterém bude klimatizace umístěna.

Klimatizace na stěně
Klimatizace na stěně

Klimatizace vs. ventilátor

Co je lepší – větrák, nebo klimatizace? Možná si říkáte, že klimatizace je zbytečný přepych, když si za pár stovek můžete pořídit ventilátor. Ale tyto dvě zařízení nabízejí značně odlišné služby. Větrák zajišťuje pouze cirkulaci vzduchu, nikoli jeho ochlazení. Ochlazováni jste pouze v případě, že na vás míří přímý proud z ventilátoru. Ve velkém vedru to může pomoci a trochu osvěžit. Ale jde spíš o nouzovou pomůcku.

Klimatizace je už skutečným řešením klimatu v interiéru. Dokáže vzduch v místnosti zchladit v závislosti na výkonu i o značné množství stupňů celsia. Úměrně k tomu je však klimatizace větší a náročnější investicí.

Nástěnná vs. mobilní či okenní klimatizace

Klimatizací existuje vícero druhů. Z hlediska konstrukčního řešení a způsobu fungování lze rozlišit především tři kategorie. Každá nabízí jiné benefity, ale i nedostatky či úskalí.

Levné mobilní řešení

Nejlepší mobilní klimatizaceZcela nejjednodušší volbou je pořízení tzv. mobilní klimatizace. Jde o kompaktní jednotky obvykle opatřené i transportními kolečky, které v relativně skladném těle obsahují veškeré potřebné komponenty. Plus tyto jednotky disponují odvodní hadicí (některé dvěma), kterou je nutné vyvést ven z domu či bytu. Není však nutně třeba stavebních úprav – hadici lze třeba vystrčit z okna.

Tyto klimatizace jsou vhodné především pro ochlazování menších bytů či místností, i když už existují i poměrně značně výkonné (ale taky dražší) modely. Dají se snadno přemístit do místnosti, kde budou nejvíc potřeba. Velkou výhodou je obvykle nízká cena – koupíte je od pár tisíc Kč.

Pozor: Dejte si pozor na záměnu mobilní klimatizace s pouhým ochlazovačem vzduchu. Na pohled mohou vypadat skoro stejně, ale ochlazovač nemá vývodní hadici (a bývá levnější). Toto zařízení vzduch de facto jen filtruje a zvlhčuje. Ochlazovací schopnosti jsou mnohem nižší.

Okenní klimatizace

Okenní klimatizace představují rovněž zajímavá zařízení. Sestávají z jediné jednotky, jejíž přední část zasahuje do místnosti a zadní ven. Jednotka může být umístěna do otvoru ve zdi či okně. Cenově se v průměru nachází mezi mobilními a nástěnnými modely.

Nástěnné klimatizace

Nástěnné klimatizace mohou mít víc variant. Oblíbené je především splitové čili dělené provedení, které je velmi elegantní a efektivní – skvělé pro použití v bytě, domě, kanceláři i jiných prostorách. Výhodou je vysoký výkon, nízká hlučnost a často řada zajímavých funkcí – včetně např. funkce vytápění. Nevýhodou je především náročnější instalace s nutností stavebních úprav a taky ne úplně nízká cena.

Typy nástěnných klimatizací

I samotné nástěnné klimatizace mají několik variant. Jak vybrat tu nejvhodnější pro váš dům, byt nebo třeba kancelář?

Nástěnná klimatizace

Splitová

Klasická split klimatizace patří mezi vůbec nejznámější a nejvíce užívané. V principu jde o systém sestávající ze dvou jednotek. Jedné vnější, ve které je uložen kompresor – tedy nejhlučnější, nejtěžší a nejrozměrnější část. Kompresor je skrze zeď propojen s klimatizační jednotkou. Ta se upevňuje na stěnu interiéru a „vydechuje“ chladný vzduch.

Výhodou tohoto řešení jsou minimální nároky na vnitřní prostor. Samotná vnitřní jednotka může být zpracována v elegantním, vkusném stylu. Nepříliš vzhledná a hlučná jednotka s kompresorem je pak venku, kde nezavazí ani neruší.

Největší nevýhodou splitových klimatizací je obecně nutnost stavebního zásahu a náročnější instalace, která by rozhodně měla být provedena odborně. Na druhou stranu jde o relativně tiché a velmi účinné i spolehlivé řešení.

Multisplitová

Jde v principu o splitovou klimatizaci, která má ale více vnitřních jednotek. Důvod je zřejmý. Jednotky slouží v různých místnostech, patrech nebo podobně. Vnější část však zůstává jediná. Výhoda je v tomto případě také jasná – efektivní a výkonné chlazení v různých místnostech. Nevýhodou je již poměrně značně náročná instalace s rozsáhlejšími stavebními úpravami spojenými s montáží rozvodů. Další nevýhodou jsou i vyšší až vysoké ceny.

Bez vnější jednotky

Naopak za zjednodušenou variantu lze považovat nástěnnou klimatizaci bez vnější jednotky. Vnitřní část obsahuje i kompresor a otvory ve zdi slouží jen pro přívod a vývod vzduchu. Může jít o řešení například v místech, kde není možná instalace vnější jednotky. Nevýhodou je vyšší hlučnost v důsledku přítomnosti kompresoru přímo ve vnitřní jednotce. Jednodílné provedení mívá taky slabší výkon.

Chladicí výkon

Hlavním parametrem klimatizace je vcelku logicky její chladicí výkon. Kolik je potřeba a v jakých jednotkách se výkon značí?

Setkat se můžete s dvojím způsobem uvádění výkonu. První je klasicky ve wattech (či spíše kilowattech). Druhý užívá pro tyto účely specifickou jednotku BTU, což je „britská tepelná jednotka“. Jde o množství energie potřebné pro ohřátí jedné libry vody na určitou teplotu. Ale to není tak podstatné.

V případě výkonu klimatizací se správně uvádí BTU/h a 1 BTU/h odpovídá 0,293 W. Abychom to ještě trochu zjednodušili, 1 kW je cca 3400 BTU/h. Co je nám to však platné, pokud nemáme tušení, jaký výkon potřebujeme?

Z toho důvodu výrobci obvykle taky uvádějí, pro jak rozlehlý prostor je výkon klimatizace dostačující. Správně je hodnota uváděna v metrech krychlových (nikoli čtverečních) a objem místnosti můžete vypočítat vynásobením délky, šířky a výšky stěny.

Na 1 m3 by mělo připadnout cca 102 BTU/h výkonu (neboli 30 W). Teď už si snadno vypočítáte optimální výkon, i kdyby výrobce prostorovou hodnotu neuváděl.

  • Např. na prostor o velikosti 60 m3 bude vhodný výkon okolo 6120 BTU/h (1,8 kW).

Spotřeba

Klimatizace jsou někdy kritizované coby požírače energie. Je pravda, že jejich provoz za horké léto zřejmě na výdajích za elektřinu poznáte, zvlášť pokud si budete užívat chládek plnými doušky, na druhou stranu jsou už na trhu i klimatizace s velmi efektivní energetickou třídou. O tom, jak je klimatizace úsporná a efektivní svědčí nejlépe dva ukazatelé.

  • Energetická třída: Dnes už i A+++, přičemž solidním a nejčastějším aktuálním standardem je A++.
  • Koeficient energetické efektivity: Obvykle od cca 2,0 do 4,0. Čím vyšší hodnota, tím lepší poměr příkonu a výkonu – a tedy efektivnější chod.

Hlučnost

Hlučnost je u klimatizace poměrně důležitý údaj. Možná ji budete mít v pracovně, obýváku nebo i ložnici – a jistě nechcete být soustavně rušeni hlukem o ekvivalentu pračky nebo vysavače. Z hlediska hluku jsou splitové jednotky velmi výhodné. Podstatný je údaj o hlučnosti pouze vnitřní jednotky a zde se míra hluku pohybuje třeba jen okolo 20 dB nebo méně (na max. to však může být i dvojnásobek).

Chladiva

Klimatizace dnes používají zejména tři druhy chladiva – a to R410A nebo R407c, avšak nejčastěji už R32. Poslední jmenované chladivo je aktuálně optimální volbou z hlediska ekologie i účinnosti.

Funkce

Co vše může nástěnná klimatizace umět? Kromě základní funkce chlazení, je zde často i sekundární funkce vytápění. Jednotka tedy poslouží i jako topení v chladných měsících. Nejde však o dvakrát efektivní nebo úsporné vytápění.

Oblíbené jsou funkce úpravy vzduchu jako čištění/filtrace nebo ionizace. Výhodné zejména pro alergiky, citlivé osoby, domácnosti s dětmi apod. Velmi užitečnou funkcí je tzv. inverter – automatická regulace výkonu. Případně různé možnosti nastavení nočních (sleep) nebo úsporných režimů pro snížení spotřeby a hluku.

Pokud jde o ovládání, moderní modely mají obvykle přehledný displej, dálkové ovládání a některé disponují i „smart“ funkcí, kdy je lze ovládat mobilní aplikací přes Wi-Fi rozhraní.

Ceny nástěnných klimatizací

Kolik si našetřit do prasátka na kvalitní nástěnnou klimatizaci? Zde je krátký přehled.

✅ Nástěnné klimatizace do 15 000 Kč

Relativně omezený výběr, přesto zde lze najít jednotky s jednou vnitřní částí a nižším až středním výkonem.

✅ Nástěnné klimatizace do 40 000 Kč

Populární relace s velkým výběrem splitových, ale případně i některých multisplitových klimatizací.

✅ Nástěnné klimatizace nad 40 000 Kč

Řešení pro náročnější. Splitové a multisplitové klimatizace s vynikající efektivitou, výkonem, energetickou třídou a funkčním vybavením.

Nejlepší značky nástěnných klimatizací

Které značky nástěnných klimatizací nabídnou kvalitu, efektivitu a spolehlivost?

  • Sinclair – Velmi známá a osvědčená značka s výborným výběrem především různých split klimatizací – často i za dostupné ceny při solidní efektivitě.
  • Samsung – V současnosti jedny z nejprodávanějších nástěnných klimatizací. Vysoká kvalita zpracování, efektivní výkon.
  • Klarstein – Kvalita s důrazem i na designovou stránku. Tento německý výrobce stojí za úvahu.
  • LG – Výborný výkon, kvalita, úspornost i funkční vybavení. I LG může být velmi dobrá volba.
ProduktInfoHodnocení
#1LG STANDARD S12EQ
Nejlepší základní klimatizace
✔️ Vhodné pro místnost do 45 m2
✔️ Chladící výkon 3,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
✔️ Jednoduchý a štíhlý vzhled
📌 od 19700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Samsung Wind Free Comfort
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Bezprůvanová technologie = nefouká
✔️ Chladící výkon 2,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
✔️ Možnost ovládání skrze wifi a mobilní telefon
📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sinclair SPECTRUM ASH-24BIS/B
Včetně možnosti montáže
✔️ Nové ekologické chladivo R32
✔️ Chladící výkon 7 kW
✔️ Moderní design, wifi, úspornější provoz
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 44700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Toshiba Seiya
✔️ Ekologické a úsporné chladivo R32
✔️ Chladící výkon 2,5 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 22 dB
📌 od 22200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Olimpia Splendid Unico Air 8 SF
Včetně možnosti montáže
✔️ Určeno pro: 51 m3
✔️ Chladící výkon 1,8 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 27 dB
✔️ Tichá s tenkým designem
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 32900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Olimpia Splendid Unico Inverter 12 HP
Včetně možnosti montáže
✔️ Tenká a úsporná klimatizace
✔️ Chladící výkon 3,25 kW
✔️ Hlučnost vnitřní jednotky 33 dB
✔️ Možnost objednat také její montáž
📌 od 45000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení