Domácnost

Test 10 nejlepších ventilátorů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší ventilátory

Blíží se léto a po zkušenostech z posledních roků spousta lidí shání co nejlepší ventilátor, jenž by jim pomohl alespoň trochu zmírnit dopad úmorných veder, která nezřídka panují po velkou část července i srpna – nebo i déle. V první řadě je rozumné nenechávat nákup na poslední chvíli a pořídit toto zařízení s předstihem. Během sezóny už může být výběr značně omezen. Není ale na místě se ukvapit a horlivě koupit první větrák, na který narazíte. Správný výběr je důležitý, aby vám zařízení poskytlo kýžený prospěch.

V dnešním článku se zaměříme na to, jak domácí ventilátor vybrat. Poradíme vám ohledně zásadních parametrů, představíme jednotlivé typy a varianty těchto přístrojů a budeme se snažit poskytnout vám potřebné znalosti, které vám dopomohou k dobrému nákupu.

Ventilátor je taková první pomoc v nesnesitelném vedru. Aby byl ale něco platný, musí mít odpovídající výkon a vlastnosti. V našem průvodci se dozvíte obecné rady a postřehy, ale je rozumné si konkrétní model vždy ještě proklepnout. Posloužit vám mohou uživatelské recenze domácích větráků na internetu nebo ještě lépe různé nezávislé, odborné testy.

Nejlepší ventilátory na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Špičkové ventilátory
#1Dyson AM07

 VÍTĚZ ETM TESTMAGAZIN
(93,3%) - velmi dobré
 
Příkon: 56 W
Počet rychlostí: 10
Průměr: 19 cm
Výška: 100,7 cm
Hlučnost: 29 dB
Dálkové ovládaní: ano
⭐ 100 %7250 Kč Číst recenze
#2Klarstein Sommerwind
Příkon: 35 W
Počet rychlostí: 22
Průměr: 41 cm
Výška: 134 cm
Hlučnost: 17-67 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 99 %2280 Kč Číst recenze
#3Rowenta Stand Fan Turbo Silence Electro VU5870F0
Příkon: 70 W
Počet rychlostí: 5
Průměr: 40 cm
Výška: až 145 cm
Hlučnost: 35 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 97 %4600 Kč Číst recenze
#4Blumfeld Wintergarden

 Nejlepší věžový ventilátor 
Příkon: 43 W
Počet rychlostí: plynulá regulace
Průměr: 54,5 cm
Výška: 48 cm
Hlučnost: 45 dB max
Dálkové ovládaní: ?
⭐ 96 %2750 Kč Číst recenze
#5Klarstein Skyscraper 3G

 VÍTĚZ NĚMECKÝCH TESTŮ 
Příkon: 50 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 24 cm
Výška: 92 cm
Hlučnost: 58,5 dB max.
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 93 %1900 Kč Číst recenze
#6Sencor SFN 5040BL

 Nejprodávanější 
Příkon: 90 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 15 cm
Výška: 111 cm
Hlučnost: 50 dB max.
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 93 %2700 Kč Číst recenze
Nejlepší ventilátory do 1500 Kč (+/-)
#1Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

 Dobré hodnocení 
Příkon: 38 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 36 cm
Výška: 100 cm
Hlučnost: 30 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 99 %1100 Kč Číst recenze
#2Klarstein Summer Vibe
Příkon: 55 W
Počet rychlostí: ?
Průměr: 41 cm
Výška: 118 cm
Hlučnost: 60 dB max.
Dálkové ovládaní: NE
⭐ 96 %999 Kč Číst recenze
#3Sencor SFN 4047WH

 Cenový tip 
Příkon: 50 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 40 cm
Výška: 103- 126 cm
Hlučnost: 50 dB
Dálkové ovládaní: ne
⭐ 92 %550 Kč Číst recenze

Jak vybrat ventilátor

Podle čeho se rozhodovat při výběru konkrétního modelu domácího ventilátoru? Na jaké technické parametry se zaměřit, jaké požadovat funkce nebo vlastnosti? Jak rozeznat dobrý ventilátor od laciného a špatně zpracovaného a kolik do kvalitního ventilátoru investovat?

S tím vším vám poradíme. Navíc se pokusíme vypíchnout výhody a nevýhody všech nejoblíbenějších typů větráků a zodpovíme i některé nejčastější dotazy, které nakupující trápí.

Podle čeho ventilátor vybírat?

Předtím než se pustíte do nákupu a porovnávání jednotlivých modelů, byste si měli zodpovědět následující otázky a ujasnit si, co od větráku vlastně požadujete.

  • Kde budu ventilátor používat (doma nebo v kanceláři, v ložnici, obývacím pokoji…)?
  • Jak často bude ventilátor spuštěný?
  • Jak velký prostor potřebuji „ochlazovat“?
  • Budu ventilátor často přenášet, kde ho budu skladovat?
  • Jsou pro mě důležité bezpečnostní prvky (kvůli dětem, zvířatům, roztržitosti apod.)?
  • je pro mě důležité designové zpracování?
  • Kolik chci do ventilátoru investovat?

Otázek může být samozřejmě mnohem více, ale tyto vás mohou nasměrovat k tomu, abyste požadovali určité konkrétní specifikace. Například ventilátor, který bude umístěný v ložnici a pojede i v noci, by jistě měl mít tichý chod apod.

Typy ventilátorů

Větráky lze z hlediska konstrukce rozdělit na celou řadu typů. Jaká jsou specifika, výhody a nevýhody těch základních?

Stolní ventilátor

Stolní modely patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější ventilátory vůbec – jsou účinné a přitom cenově dostupné. Stolní větrák se obvykle umísťuje na pracovní stůl, takže na vás může působit z blízka a efektivně. Základna je nízká, obvykle s kruhovým krytem, v němž jsou umístěny samotné lopatky větráku. Důležitá je možnost úpravy sklonu hlavy. Její zafixování, nebo naopak umožnění automatického otáčení v určitém rozsahu. Standardem je i několik rychlostních stupňů. Výhodou těchto ventilátorů je i to, že nemusejí být příliš výkonné – což se pozitivně projeví na spotřebě i na nízké hladině hluku (to ale nemusí platit u velmi levných modelů). Stolní ventilátor je skvělou volbou do kanceláře, pracovny, ale poslouží i doma.

Stojanový ventilátor

Tento větrák může vypadat podobně jako stolní. Rozdíl je ale ve vysoké, tyčové základně. Taky hlava má obvykle větší průměr (stejně tak i podstavec). Tyto ventilátory mívají obdobné funkce (otáčení, zafixování, změna sklonu, více rychlostí), ale větší výkon než stolní modely. Jsou totiž určeny k ochlazování rozměrnější plochy, např. celé místnosti nebo její části.

Tento typ může být na přiměřeném (výkonu odpovídajícím) prostoru efektivní, ale má i své nevýhody. U levnějších modelů to může být špatná stabilita. Překážkou může být i neskladnost nebo vyšší spotřeba.

Sloupový ventilátor

Sloupové větráky bývají vkusné, s dobře zpracovanou designovou stránkou. Nepůsobí v interiéru tak „okatě“ jako stojanové modely – lépe splynou. Výhodou je i větší skladnost a obvykle i stabilita. Chlazení probíhá skrze horizontální mřížky. Tyto ventilátory bývají taky poměrně tiché.

Nevýhodou je ale zpravidla výrazně menší efektivita než u stojanových, nebo dokonce stolních větráků. Nelze nastavit sklon nebo otáčení, obvykle je dostupné pouze nastavení několika stupňů rychlosti. Taky cena těchto ventilátorů bývá vyšší. Vhodné jsou spíše pro lehčí větrání v menších prostorách.

Stropní ventilátor

Na rozdíl od některých jiných zemí není u nás běžné, aby měli lidé stropní ventilátory doma. Vídáme je spíš v kancelářích a komerčních prostorách. Zajímavou výhodou je možnost použití i v zimě, speciální zimní režim umožní efektivnější distribuci teplého vzduchu z vytápění. Nevýhodou tohoto modelu je vyšší pořizovací cena a obtížnější a trvalá instalace.

Podlahový ventilátor

Tato varianta může být ještě efektivnější a výkonnější než stropní model. Je zde ale značná nevýhoda. Tyto ventilátory musejí být zabudované do podlahy. Vyžadují tedy stavební úpravy – proto se s nimi obvykle počítá už v projektu.

Nástěnný ventilátory

Okrajová varianta, která má nejblíže stolním nebo stojanovým modelům s tím rozdílem, že je upevněna na stěnu.

ventilátor

Výběr ventilátoru podle výkonu

Nyní nás bude zajímat informace o průtoku vzduchu ventilátoru a to, jak ji využít při výběru správného modelu. První musíte vědět, kam větrák umístíte a kolik má daný prostor metrů krychlových (m3). Objem prostoru zjistíte vynásobením výšky, šířky a délky stěn. Čili nic složitého. Vyjde vám číselný údaj, např. 35 m3. To ale ještě není všechno.

Nyní se rozhodnete, kolikrát by se měl vzduch v místnosti vyměnit za hodinu. Existují na to obecná doporučení:

  • V případě obytných místností je to 1-2x za hodinu; v kanceláři nebo pracovně až 9x za hodinu; v koupelně např. 5 až 8x za hodinu.

Pokud potřebujete ventilátor třeba do obývacího pokoje, který má výše uvedený objem 35 m3, můžete vystačit s ventilátorem o průtoku vzduchu okolo 70 m3 za hodinu.

Příkon

Příkon vám podává informaci o energetické náročnosti ventilátoru, ale bude značně souviset taky s jeho výkonem. Drobné stolní a axiální ventilátory mají často příkon méně než 20 W, takže i při častém nebo stálém chodu je spotřeba minimální.

Výkonné stojanové nebo stropní ventilátory mohou mít příkon i 100 W nebo více. Stále ale rozhodně nejde o neúnosné žrouty energie – takže se nemusíte obávat, že vám běžný letní provoz větráku udělá vítr v peněžence.

Některé ventilátory mohou mít příkon i mnohem vyšší. Obvykle už ale nejde o domácí modely, nýbrž o zařízení pro komerční nebo průmyslové použití.

Hluk

Hlučnost je u ventilátorů poměrně zásadní veličina – zejména v kanceláři nebo ložnici jistě nebudete stát o burácející „vysavač“, ale ani v jiných místnostech nelze nad hlučností mávnout rukou. Jak si tedy domácí ventilátory stojí?

Do cca 35 dB můžeme mluvit o velmi komfortních zařízeních. U levnějších modelů počítejte s překročením hranice 45 dB. Některé výkonné modely ventilátorů však mohou dosahovat hladiny hluku i 60 nebo více dB.

Funkce

Ventilátory mohou být vybaveny různými funkcemi. Zde se zaměříme na ty standardní i méně standardní a na to, jaký prospěch mohou přinést.

  • Regulace rychlosti – Základní funkce, která je přítomna skoro vždy. Zcela obyčejné modely nabízejí obvykle 2 až 3 rychlostní stupně. U pokročilejších modelů to může být i 5, 10 nebo více stupňů. Za takové množství stupňů si zpravidla připlatíte, ačkoli v reálu tuhle vymoženost příliš nevyužijete. Nejnižší, střední a maximální výkon jsou varianty zpravidla dostačující pro běžné použití.
  • Dálkové ovládání – Pro zvýšení komfortu může být ventilátor vybaven dálkovým ovládáním. Hodí se to např. v obývacím pokoji nebo pracovně, abyste nemuseli vstávat kvůli změně nastavení.
  • Přírodní vánek – Zajímavá funkce u vybavenějších modelů. Rychlost otáček se různě plynule mění a imituje tak pofukování větříku.
  • Noční režim – Výkon je nastaven na příjemné osvěžení vzduchu a velmi tichý chod.
  • Ionizace – Pokročilá speciální funkce, která vytváří příjemnější ovzduší.

Bezpečnostní prvky

Co nejvyšší stabilita, protiskluzové nožky, hustá mřížka krytu lopatek – to jsou zásadní faktory, které zajistí bezpečný provoz ventilátoru. Důraz na bezpečnost je samozřejmě důležitý především v domácnostech s dětmi nebo zvířaty, ale taky v komerčních provozech.

Ceny ventilátorů

Za kolik lze pořídit kvalitní větrák do ložnice nebo k pracovnímu stolu? Zde jsou tři hlavní cenové kategorie.

Větráky do 500 Kč

Nejlevnější kategorie, ve které můžete pořídit především stolní ventilátory, ale i pár stojanových modelů. Zajímavé kousky v této ceně nabízí značky jako Sencor, Bravo nebo Ardes. Najdete zde i výběr axiálních modelů. V této ceně počítejte s méně kvalitním zpracováním, vyšší hlučností a menší životností.

Větráky do 2000 Kč

Zdaleka nejoblíbenější kategorie, ve které nejspíš najdete optimální ventilátor do domácnosti i do práce. Vybírat můžete skoro ze všech typů, stropní modely nevyjímaje. Narazit můžete na výkonné, dobře vybavené a kvalitně vyrobené modely.

Větráky nad 2000 Kč

Pokud vám záleží na opravdu špičkové kvalitě a roli pro vás hraje i designové zpracování, pak se porozhlédněte v této kategorii.

Video

Nejlepší značky ventilátorů

Kteří výrobci nabízejí solidní kvalitu za dobrou cenu a kteří si potrpí na špičkovém zpracování a vybavení? Tady je několik spolehlivých značek.

  • Sencor – Domácí značka, která se vyznačuje cenovou dostupností. Její ventilátory jsou za lidové ceny a jsou velmi oblíbené, ačkoli představují spíše základní řešení pro nenáročné uživatele.
  • Vents – Tato značka má obrovský výběr a specializuje se na axiální ventilátory. Pokud potřebujete ventilaci do koupelny nebo na WC, určitě najdete, co hledáte.
  • Cata – Alternativní specialista na axiální ventilátory. Vynikající výsledky v testech domácích ventilátorů.
  • Sulion – Sulion je lídr v oblasti stropních ventilátorů. Většina nejprodávanějších ventilátorů tohoto typu u nás pochází od této značky.
  • Rowenta – Tato známá značka nabízí výběr kvalitních ventilátorů. Vybírat můžete ze všech cenových i typových skupin.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký ventilátor koupit do kanceláře?

Do kanceláře může být vhodný prakticky jakýkoli typ ventilátoru s dostatečným výkonem. Důležitý je tichý provoz a možnost regulace rychlosti i nastavení sklonu a otáčení ventilátoru.

Jaký ventilátor pořídit do koupelny?

Do koupelny nebo na WC je tradiční a nejvhodnější variantou axiální ventilátor.

Jaký ventilátor je vhodný do ložnice?

Do ložnice může být vhodný sloupový ventilátor, který poskytne nenásilnou výměnu vzduchu při tichém provozu a elegantním designu.

Co znamená axiální ventilátor?

Axiální neboli osový ventilátor zajišťuje proudění vzduchu ve směru otáčení lopatek. V domácnostech se používá především na WC či v koupelnách.

Nejprodávanější domácí ventilátory

Toto jsou nejprodávanější domácí ventilátory podle portálu Heureka.cz

Doporučujeme: Nejlepší mobilní klimatizace + Jak vybrat

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Špičkové ventilátory
#1Dyson AM07

 VÍTĚZ ETM TESTMAGAZIN
(93,3%) - velmi dobré
 
Příkon: 56 W
Počet rychlostí: 10
Průměr: 19 cm
Výška: 100,7 cm
Hlučnost: 29 dB
Dálkové ovládaní: ano
⭐ 100 %7250 Kč Číst recenze
#2Klarstein Sommerwind
Příkon: 35 W
Počet rychlostí: 22
Průměr: 41 cm
Výška: 134 cm
Hlučnost: 17-67 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 99 %2280 Kč Číst recenze
#3Rowenta Stand Fan Turbo Silence Electro VU5870F0
Příkon: 70 W
Počet rychlostí: 5
Průměr: 40 cm
Výška: až 145 cm
Hlučnost: 35 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 97 %4600 Kč Číst recenze
#4Blumfeld Wintergarden

 Nejlepší věžový ventilátor 
Příkon: 43 W
Počet rychlostí: plynulá regulace
Průměr: 54,5 cm
Výška: 48 cm
Hlučnost: 45 dB max
Dálkové ovládaní: ?
⭐ 96 %2750 Kč Číst recenze
#5Klarstein Skyscraper 3G

 VÍTĚZ NĚMECKÝCH TESTŮ 
Příkon: 50 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 24 cm
Výška: 92 cm
Hlučnost: 58,5 dB max.
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 93 %1900 Kč Číst recenze
#6Sencor SFN 5040BL

 Nejprodávanější 
Příkon: 90 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 15 cm
Výška: 111 cm
Hlučnost: 50 dB max.
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 93 %2700 Kč Číst recenze
Nejlepší ventilátory do 1500 Kč (+/-)
#1Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C

 Dobré hodnocení 
Příkon: 38 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 36 cm
Výška: 100 cm
Hlučnost: 30 dB
Dálkové ovládaní: ANO
⭐ 99 %1100 Kč Číst recenze
#2Klarstein Summer Vibe
Příkon: 55 W
Počet rychlostí: ?
Průměr: 41 cm
Výška: 118 cm
Hlučnost: 60 dB max.
Dálkové ovládaní: NE
⭐ 96 %999 Kč Číst recenze
#3Sencor SFN 4047WH

 Cenový tip 
Příkon: 50 W
Počet rychlostí: 3
Průměr: 40 cm
Výška: 103- 126 cm
Hlučnost: 50 dB
Dálkové ovládaní: ne
⭐ 92 %550 Kč Číst recenze
0 Sdílení