Sport / outdoor

Nejlepší jednoruční činky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší jednoruční činky Tužit si tělo fyzickou námahou je zajisté ušlechtilá myšlenka. Ne každý má ale čas, možnosti nebo chuť vyrážet pravidelně do drahého a třeba i vzdáleného fitcentra plného lidí. Účastnit se nejrůznějších organizovaných aktivit. Zvláště pak v dnešní době, kdy jsou jakékoli podobné akce omezené, s nutností nosit respirátor a dodržovat další opatření navíc značně nepohodlné.

Možná vás tudíž už napadlo, že nejlepší bude přesunout své snahy na vlastní území. Tedy domů. Cvičení doma má své nepopíratelné benefity (i nějaká ta úskalí). Pokud však nechcete zůstat u omezeného množství cviků s vlastní hmotností, budete potřebovat nějaké to vybavení. V dnešním článku se úzce zaměříme na velmi užitečné pomůcky v podobě činek, konkrétně jednoručních činek. Jak vybrat nejlepší jednoruční činky pro svou domácí posilovnu? Jakou váhu budete potřebovat? Jaké další parametry si ohlídat? To všechno se dnes dozvíte.

Protože dobrý příklad vydá za mnoho slov, vytvořili jsme pro vás i žebříček. Najdete v něm kvalitní jednoruční činky osvědčených výrobců. Snažili jsme se o rozmanitost po všech stránkách. Včetně cenové. Můžete si tak vybrat činky i dle svých finančních možností, protože pořízení těchto pomůcek není úplně nejlevnější záležitost. O kvalitě konkrétních výrobků se můžete přesvědčit i prostřednictvím uživatelských recenzí jednoručních činek.

Nejlepší jednoruční činky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Činka MASTER Spin
Náš vítěz, nejlepší jednoručka
✔️ nastavitelná zátěž 2,5 - 20 kg
✔️ jednoduché nastavení zátěže pootočením
✔️ rýhovaná rukojeť pro lepší úchop
✔️ praktický stojan součástí balení
📌 od 4400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Činkový set inSPORTline DBS2181
Nejlepší v poměru cena / výkon
✔️ zátěž: 2 x 3-10 kg
✔️ rukojeť opatřena plastovým povrchem
✔️ cementová náplň
✔️ plastové bezpečnostní objímky
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Činkový set inSPORTline BS208
Včetně dlouhé skládací hřídele
✔️ set dlouhé skládací hřídele, jednoručních hřídel
✔️ zátěž 3-50 kg
✔️ materiál: ocel, vinyl, cement, plast
✔️ produkt roku 2020
📌 od 2200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Nakládací činky - sada (Decathlon)
Nejprodávanější činky
✔️ ideální pro začátečníky
✔️ sada se zátěží až 20kg
✔️ kufřík pro skladování a přenášení
✔️ bezpečí zajišťují ocelové tyče se závity
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Činkový set inSPORTline IRONER 15
✔️ skvělé řešení úpravy zátěže
✔️ jedna činka může vážit maximálně 6,6 kg
✔️ stojan na obě činky
✔️ elegantní dřevěná rukojeť
📌 od 3200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HMS Činkový set v kufru STC30 chrom
Dobře hodnocený set činek
✔️ možnost spojení obou činek do jedné obouruční činky
✔️ zátěž až 2 x 15 kg, 16 kotoučů
✔️ kvalitní chromové zpracování
📌 od 3300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Capital Sports Hexbell
✔️ pevné činky různých zátěží (od 2,5 do 30 kg)
✔️ hrubý obal z tvrdé gumy
✔️ pochromovaná ručka s drážkovaným povrchem
❌ nejedná se nakládací činky
📌 od 2400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat jednoruční činky

Podle čeho se řídit při výběru jednoručních činek? Je zjevné, že nejde o nijak složité pomůcky. Přesto je důležité si vybrat optimální variantu. Existuje vícero typů jednoručních činek, důležité je i materiálové zpracování, komfort úchopu a nakládání, samozřejmě pak taky konkrétní zátěž.

Měli byste si taky ujasnit, jakou roli budou ve vašem tréninku jednoruční činky hrát. Je vhodné seznámit se i s dalšími možnostmi a dobře si promyslet, jaké pomůcky a cvičební nástroje zužitkujete nejlépe. A to z hlediska požadovaných výsledků, cílů a intenzity i druhu tréninku. Málokdo má tolik prostoru a peněz, aby si mohl doma zbudovat kompletní posilovnu. Pečlivé plánování a výběr pomůcek je proto zásadním klíčem k dosažení efektivity.

Činky na cvičení

Proč (ne)cvičit doma?

Posilovna vs. domácí cvičení. Věčné a často nerozluštitelné dilema. Obojí má pochopitelně své výhody i nevýhody. V dnešní doby, kdy je dostupnost fitcenter kvůli epidemii často na pováženou, se přidávají další body ve prospěch domácího posilování. Toto řešení je výhodné v tom, že nemusíte platit vstupné, nemusíte nikam jezdit. Taky jste časově maximálně flexibilní. Některým lidem může vyhovovat i soukromí. Cítí se tak lépe a jistěji.

Má to ale i odvrácenou stránku. Cvičení doma vyžaduje disciplínu, vůli a know-how. Doma nemáte trenéra, který vám pomůže sestavit trénink, vysvětlí vám důležité principy a naučí vás techniku. Nezvládnutí těchto věcí je cestou do pekel. Jedinou možností je – časově náročné – sebevzdělávání. Pokud se do něj pustíte přes internet, riskujete navíc střetávání s nekvalitními informacemi a zdroji, které vám mohou kolikrát spíš uškodit. Filtrovat a rozeznávat špatné zdroje není přitom pro laika snadné.

Za druhé… jakkoli si člověk myslí, že k cvičení doma se vždy nějak přinutí, opak bývá pravdou. Zkušenosti mluví jasně. Největším úskalím domácího cvičení je vůle a motivace. Doma se toho přece dá dělat tolik. Jen ne cvičit. V posilovně, kde si zaplatíte vstup, už vám obvykle nic moc jiného nezbývá.

Domácí cvičení taky vyžaduje promyšlený přístup a pořízení vhodného vybavení. Prvotní investice nemusí být zrovna nízká, ale během času – pokud budete skutečně cvičit – se vrátí.

Jaké výsledky očekávat?

Velmi důležité je ujasnit si, jaké jsou vaše tréninkové cíle. Od toho se musí odvíjet cvičební plán i pořízení potřebného vybavení.

  • Chcete zhubnout pár (nebo i více) kilogramů?
  • Chcete si zpevnit svalstvo a dostat se do kondice?
  • Chcete budovat svalovou hmotu?
  • Chcete budovat sílu?

To jsou některé ze základních cílů. První dva jsou relativně splnitelné i s docela minimálním vybavením a v domácím prostředí. Kladou nároky spíše na vůli a motivaci jedince. Pokud jste svůj cíl našli spíše mezi druhými dvěma možnostmi, budete to mít trochu těžší.

Takové cíle vyžadují mnohem promyšlenější přístup a dobře zvolené vybavení. Přesto lze i sílu a svalovou hmotu vcelku solidně budovat či udržovat v „improvizovaných“ domácích podmínkách.

Fitness - činky

Čím vybavit domácí posilovnu?

Co by nemělo chybět v domácí posilovně? Jak jsme již řekli, vybavení se musí odvíjet od nastavených cílů a „druhu“ tréninku. Přesto pro vás máme alespoň pár tipů na některé velmi fikané a užitečné pomůcky.

Spoustu možností pro efektivní cvičení všeho druhu přinášejí gumové expandery. Především volné dlouhé elastické pásy. Lze s nimi cvičit celé tělo nejrůznějšími způsoby. Navíc jsou k dispozici různé tuhosti. Cvičení může být i značně intenzivní. Poměr cena/výkon je u těchto pásů vynikající.

Další dostupnou, skladnou a velmi užitečnou pomůckou je hrazda. Nejjednodušší hrazdy se dají jen vzepřít mezi zárubně dveří nebo mezi stěny. Existuje ale řada typů. Hrazda umožní různé posilování s vlastním tělem, především prostřednictvím velmi důležitých a účinných shybů.

Následují činky. V první řadě právě jednoruční činky, kterými se dnes budeme přednostně zabývat. Jednoruční činky umožní provádění obrovské plejády cviků na téměř všechny svalové partie.

Chcete se rozšoupnout a posunout svou domácí posilovnu na vyšší úroveň? Mezi vybavení lze zařadit nejrůznější trenažéry, jako jsou rotopedy, orbitreky, steppery či veslovací trenažéry. Kompletní posilovnu i pro náročnější trénink zajistí velká činka se stojanem a lavicí. Tím pokryjete základní „velkou trojici“ cviků: dřep s činkou, mrtvý tah a bench-press.

Činky vs. stroje

Posilovací stroje jsou atraktivní a lákavé. Začátečníky to k nim vábí v posilovnách, žasnou nad reklamami na nejrůznější speciální zázračné přístroje a touží je vlastnit. Posilovací stroje své místo ve světě posilování a cvičení mají. Ale…

Každý soudný trenér vás v první řadě vždy odkáže na volné váhy. Činky. Volné váhy dělají hezká těla a budují základ síly a svalové koordinace i vytrvalostí. Žádné zázračné stroje. S činkami jste odkázáni na své tělo a musíte se naučit jejich volnou váhu zkrotit a ovládnout. Stroje jsou vhodný doplněk pro různé specifické potřeby. Izolované cviky, tvarování, případně rehabilitace. Pro zdravého začátečníka mají menší význam.

Pokud tedy přemýšlíte, zda si domů pořídit zázračný posilovací stroj za 20 nebo více tisíc Kč, nebo raději činky za 2 tisíce Kč. Vsaďte na činky.

Výhody (jednoručních) činek:

  • Vysoký rozsah pohybu, lepší protažení a posílení svalů
  • Zapojení velkého počtu svalů
  • Obrovská paleta cviků
  • Posilování a budování pevného úchopu
  • Zlepšování svalové koordinace, motoriky, lepší poznání vlastního těla
  • Možnost izometrického tréninku či důrazu na excentrickou fázi cviku (spouštění).

Pozor! Trochu jinou kategorii tvoří výše zmíněné trenažéry. Ty mají svůj význam pro aerobní, vytrvalostní trénink, rozehřátí, hubnutí apod. – tedy pokud si nepůjdete raději zaběhat.

Pro koho jsou jednoruční činky vhodné?

Dobře vybrané jednoruční činky mohou představovat základ domácí posilovny pro každého, kdo se rozhodne udržovat v kondici nebo rozvíjet sílu a svalový objem. Nutno říct, že činky jsou vhodné především pro zdravé osoby. Osoby s nějakým zdravotním omezením či problémem nebo senioři by měli použití činek konzultovat s odborníkem… lékařem či trenérem.

Pozor! Při používání činek, nejen velkých a obouručních, ale i jednoručních, je důležité dbát na bezpečnost. Nepřepínat své síly. Na rozdíl od posilování s kladkami či na strojích je veškerá váha plně ve vašich rukou a pohyb činky ve vaší režii. Nejrizikovější mohou být cviky s vyššími vahami a velkými činkami. Např. dřep, bench-press apod. Zde je vhodné mít při cvičení asistenci. Jednoruční činky jsou obecně méně rizikové, ale přesto platí výše řečené.

Pevné vs. nakládací činky

Jednoruční činky lze rozdělit na dva zcela elementární typy. Patří sem činky s pevnou váhou a činky nakládací.

Činky s pevnou váhou

To této kategorie spadá více různých variant a podtypů činek. Mohou to být činky z jednoho kusu kovu. Ty navazují na starou tradici a mohou mít i vyšší váhy.

Velmi oblíbené jsou dnes různé fitness činky, činky na aerobik apod. Společným jmenovatelem je, že bývají spíše lehčí. Od méně než 1 kg po několik málo kg. Tyto činky bývají z pohodlného materiálu. Povrch je často gumový nebo pěnový, neoprenový apod. Některé (určené pro běh či aerobik) mají i poutka pro pevnější úchop. Tyto činky jsou obecně vhodné pro různá lehčí, aerobní, vytrvalostní či kondiční cvičení. Hodí se spíše pro ženy nebo méně náročné cvičence. Výhodou je, že tyto činky lze pořídit za poměrně nízké ceny.

Do kategorie činek s pevnou vahou svým způsobem patří i nově se do módy vracející kettlebelly. Kettlebell je „koule“ s rukojetí. Tyto činky mohou mít velmi nízkou, ale i opravdu velmi vysokou hmotnost. Ty nejtěžší mají i 50 nebo více kg. Kettlebelly se hodí pro různé – i intenzivní – tréninky a rozhodně stojí za to o nich uvažovat.

Nakládací činky

Pro náročnější a vážněji míněné cvičení jsou rozhodně smysluplnou volbou klasické nakládací jednoručky, které představují i zásadní vybavení každé posilovny. Základem činky je kovová osa. Na tu se z obou stran nasouvají zátěžové kotouče.

Na dostatečně velkou a robustní osu lze naložit i desítky kilogramů závaží – s maximem až někde u cca 50 kg. Výjimečně se lze setkat i s vyššími zátěžemi. Minimum je naopak limitováno hmotností samotné osy. I ta mívá u kvalitních nakládacích činek poměrně výraznou hmotnost. Nezřídka i kolem 2 až 2,5 kg. Závaží se nakládá na konce osy a zajišťuje tradičně šroubovací maticí.

Materiál osy a závaží

Základním materiálem kvalitních činek bývá obvykle ocel. Osy mohou mít pak různou povrchovou úpravu. Velmi oblíbené jsou chromované osy, které mají na rukojeti vroubkování pro pevnější úchop. Lehčí činky s pevnou zátěží mohou mít různé „obaly“. Mohou mít vinylový, gumový, neoprénový, pěnový nebo i jiný povrch. U nakládacích činek pro náročnější použití se takové úpravy obvykle nepoužívají. Zůstává holá, chromovaná ocel.

Chromovaná mohou být i závaží. Častější jsou však tradičnější litinová závaží. V kvalitě zde není zásadní rozdíl. Litinová závaží mají hrubý povrch, který může být praktičtější při nakládání zpocenýma rukama. Povrch se ovšem trochu hůře čistí.  Dnes se objevují i další povrchové úpravy závaží. Například polyuretanový povrch. Často se objevuje u velmi těžkých a rozměrných závaží. Velmi kvalitní nabízí například značka Escape. Měkčí uretanový povrch má výhodu i v tichosti a šetrnosti vůči „prostředí“. Doma na parketách či plovoucí podlaze to brzy doceníte.

Tvar

Za zmínku stojí i tvar činek, resp. především závaží. V klasické podobě jsou čistě kruhové. Toto provedení má však jisté nevýhody. Činka se může například někam odkutálet. Dneska se stále častěji objevují i hranaté tvary (mnohoúhelník), které jsou v tomto směru poněkud praktičtější. A to v případě, že činky používáte například jako „adaptéry“ u některých cviků – zejména kliků.

Ceny jednoručních činek

Kolik stojí kvalitní jednoruční činky?

Činky do 500 Kč

V této nejnižší relaci najdete především lehké aerobní a fitness jednoručky s pevnou vahou. Jsou vhodné pro méně intenzivní a kondiční nebo vytrvalostní cvičení.

Činky do 2000 Kč

V této relaci už běžně zakoupíte nakládací činkyvčetně setů dvou činek. Hmotnost s dodaným závažím bývá do 20 kg. Závaží lze u klasických „nakládaček“ samozřejmě dokupovat.

Činky nad 2000 Kč

Špičkové činky a činkové sety s velkým výběrem závaží. Vhodné řešení pro náročnější zájemce anebo posilovny, kluby apod.

Nejlepší značky činek

Které značky jednoručních činek nabízejí dobrou kvalitu a patří k osvědčeným?

  • Hop-Sport – Skvělý výběr kvalitních setů, především nakládacích činek. Spíše vyšší ceny.
  • InSportLine – Česká, velmi populární značka. Obrovský výběr nejrůznějších typů činek, nakládacích i s pevnou váhou.
  • HMS – Vynikající výběr. Všechny druhy, varianty a provedení jednoruček. Osvědčená kvalita, různé relace.
  • Gorilla – Další známá značka. Kvalitní činky za přiměřené ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Činka MASTER Spin
Náš vítěz, nejlepší jednoručka
✔️ nastavitelná zátěž 2,5 - 20 kg
✔️ jednoduché nastavení zátěže pootočením
✔️ rýhovaná rukojeť pro lepší úchop
✔️ praktický stojan součástí balení
📌 od 4400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Činkový set inSPORTline DBS2181
Nejlepší v poměru cena / výkon
✔️ zátěž: 2 x 3-10 kg
✔️ rukojeť opatřena plastovým povrchem
✔️ cementová náplň
✔️ plastové bezpečnostní objímky
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Činkový set inSPORTline BS208
Včetně dlouhé skládací hřídele
✔️ set dlouhé skládací hřídele, jednoručních hřídel
✔️ zátěž 3-50 kg
✔️ materiál: ocel, vinyl, cement, plast
✔️ produkt roku 2020
📌 od 2200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Nakládací činky - sada (Decathlon)
Nejprodávanější činky
✔️ ideální pro začátečníky
✔️ sada se zátěží až 20kg
✔️ kufřík pro skladování a přenášení
✔️ bezpečí zajišťují ocelové tyče se závity
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Činkový set inSPORTline IRONER 15
✔️ skvělé řešení úpravy zátěže
✔️ jedna činka může vážit maximálně 6,6 kg
✔️ stojan na obě činky
✔️ elegantní dřevěná rukojeť
📌 od 3200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HMS Činkový set v kufru STC30 chrom
Dobře hodnocený set činek
✔️ možnost spojení obou činek do jedné obouruční činky
✔️ zátěž až 2 x 15 kg, 16 kotoučů
✔️ kvalitní chromové zpracování
📌 od 3300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Capital Sports Hexbell
✔️ pevné činky různých zátěží (od 2,5 do 30 kg)
✔️ hrubý obal z tvrdé gumy
✔️ pochromovaná ručka s drážkovaným povrchem
❌ nejedná se nakládací činky
📌 od 2400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení