Sport / outdoor

TOP 6: Nejlepší posilovací gumy a expandéry na cvičení – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší expandéry Posilovací guma, odporová guma či expander – pod těmito názvy se ukrývá stejná kategorie posilovacího náčiní. Nutno říct, že velmi oblíbená kategorie. Zájem o cvičení s gumovými expandery roste, přestože v principu nejde o nijak žhavou novinku. Předchůdce těchto cvičebních pomůcek jsme mohli vidět už ve filmu Postřižiny. Tam šlo striktně vzato o posilovací pružiny (které se prodávají dodnes), ale mechanismus použití je stejný. Překonávání odporu pružného materiálu.

Dnešní gumové expandery jsou mnohem univerzálnější a praktičtější než pružinové posilovače. Zvládnete s nimi vykonávat cviky prakticky na jakýkoli sval či svalovou skupinu. Pro většinu cviků přitom nepotřebujete nic jiného než expander a vlastní tělo. Pokud se tedy chcete věnovat kultivaci svého fyzična, představují expandery vynikající volbu. Jak vybrat tu nejlepší posilovací gumu pro vlastní potřeby? To se dozvíte v dnešním článku.

Podíváme se v něm na to, jaké typy expandérů existují, jak se dají používat, jaké lze očekávat výsledky a k jakým druhům cvičení se hodí. Přidáme i nějaké rady k samotnému cvičení. Kromě toho se budeme pochopitelně věnovat i některým důležitým parametrům těchto pomůcek. Přestože jde o poměrně jednoduchý nástroj, výběr si stojí za to promyslet. Ceny těchto pomůcek jsou různorodé, ale obecně nejde o nijak drahou záležitost. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že při správném použití nabízejí posilovací gumy skutečně všestranné a efektivní využití.

V našem návodu najdete nejen rady a tipy k výběru i použití, ale taky žebříček nejprodávanějších výrobků současnosti. Vycházet můžete i z uživatelských recenzí posilovacích gum a spoustu zajímavých poznatků nabídnou i různé testy a návody, které můžete na internetu najít.

Nejlepší posilovací gumy a expandéry na cvičení na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Kine-MAX Professional Super Loop kit
✔️ set 5ti posilovacích gum s odporem 1 až 55 kg
✔️ délka gum 2 080 mm
📌 od 1150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Gumový expandér inSPORTline CE3320
✔️ 3 gumová táhla, 7 odlišných nastavení odporu
✔️ Odpory 4,5 až 20,3 kg
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Cross Band Level 2 GymBeam
✔️ extrémně odolná guma beze švů
✔️ odpor gumy je 13-36 kg
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4GymBeam Resistance 5 Set
✔️ odpor: 2,27-11,3 kg
✔️ délka 600 mm, šířka 5 cm
📌 od 400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Cross Band Level 3
✔️ odpor: 15-40 kg dle barvy
✔️ délka gumy 104 cm
📌 od 440 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Gumový pás inSPORTline Hangy 13 mm X-light
✔️ odpor: 12 kg
✔️ obvod: 204 cm
📌 od 330 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Spokey ARTIO 5 KS
✔️ sada fitness gum pro ženy
✔️ odpor 2,2 - 18,1 kg, délka 60 cm
📌 od 200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat posilovací expander

V následujícím průvodci vás seznámíme s výhodami i omezeními expanderů a s možnostmi jejich využití pro různé druhy cvičení. Pokusíme se taky o představení různých typových variant a vystihnutí jejich výhod a nevýhod. Zajímat nás ovšem budou i některé důležité parametry, především zpracování a míra odporu. V neposlední řadě se budeme věnovat taky cenovým relacím a některým významným výrobcům.

Druhy posilovacích gum a expanderů

Kategorizace těchto pomůcek není nijak snadná. Existuje mnoho druhů, které se často liší jen v drobných detailech – a naopak sem lze zařadit i různé specifické nebo velmi odlišné alternativy. Hned na začátku se můžeme zamyslet nad tím, zda je nějaký rozdíl mezi posilovací (odporovou) gumou a expandérem, nebo jde o synonyma…

Expandery

Jako expandery jsou obvykle označovány cvičební pomůcky tvořené pružnými, gumovými nebo i pružinovými, kovovými „lany“. Na obou koncích jsou pak expandery typicky opatřeny pohodlnými a bezpečnými madly. Typický nejsou pružné odporové části s madly pevně spojeny, takže je možné je používat i bez nich – nebo je možné jich na jedna madla připojit více, a tím zesílit odpor a zintenzivnit tak trénink.

Výhodou posilovacích gum s madly je vyšší bezpečnost a pohodlí, což ocení zejména začátečníci. Nevýhodou je obvykle vyšší cena (ale ne nezbytně) a nižší flexibilita použití oproti gumovým pásům. Pokud jde o pružinové (kovové) expandery, ty už jsou poněkud okrajovou a do jisté míry přežitou záležitostí. Výhoda však stále spočívá ve vysoké životnosti při kvalitním zpracování. Zdálo by se zřejmé, že nabídnou i vyšší odpor, ale ve skutečnosti tomu tak být vůbec nemusí.

Specifickou variantou je i „osmičkový“ expander. Jde o gumové lano s uzavřeným obvodem opatřené na koncích návleky místo madel a uprostřed pevně spojené, takže vytváří tvar čísla 8. Jde o jakousi „lite“ verzi expanderu, jejíž výhodou je typicky v podstatě jen velmi nízká cena.

Odporové gumy bez madel

Další širokou kategorii představují odporové gumy bez madel. Někdy je nicméně pojem expander používán i pro ně, takže nejde o nijak závazné nebo striktní rozlišení. Gumy mohou mít různou podobu. Mezi nejoblíbenější patří:

Volné široké pásy velmi tenkého materiálu (gumy). Jde o velmi oblíbené a mimořádně praktické provedení. Pásy lze pořídit i ve velmi dlouhém provedení, což zvyšuje jejich využitelnost. Lze je díky tenkosti materiálu snadno překládat a násobit tak odpor. Tenkost taky umožňuje například snadné přišlápnutí na zemi. Z hlediska využitelnosti je toto provedení vynikající volbou. Poněkud hůře na tom může být odolnost a celková životnost – zvlášť při horší kvalitě zpracování a intenzivním použití.

Cena je nicméně zpravidla natolik přijatelná, aby bylo možné se smířit s tím, že pomůcka nemá doživotní záruku. Občasné pořízení nového pásu rodinný rozpočet obvykle nezruinuje.

Méně široké pásy silného gumového materiálu. Varianta předchozího typu. Materiál gumy je silnější – několik mm nebo i více. Menší je však šířka pásu. Pásy se slabším odporem mohou být i velmi tenké, mají spíše podobu lana s hranatým profilem. Typické je, že tyto pásy mívají uzavřený obvod – tedy spojené konce. Jde tedy o kruhy s různým průměrem. Při určitých cvicích nabídne uzavřený okruh lepší možnosti, je možné jej snáze zachytit o překážku. Někomu může i lépe vyhovovat držení, kdy je možné omezit námahu vyvíjenou na stisk (svaly předloktí) a více zatížit jiné svaly.

Spojený vs. volný pás

Nelze obecně vzato říct, zda je lepší uzavřený či volný pás. Záleží na preferovaných cvicích a způsobu použití. U volného pásu lze zřejmě dosáhnout celkově vyšší univerzálnosti a flexibility. U určitých cviků jsou výhodnější spojené konce. U spojeného pásu je však třeba dobře zvážit délku.

Délka odporové gumy

Většina volných pásů nabídne poměrně štědrou délku. Oblíbená česká značka Thera-Band nabízí i dvoumetrové pásy. Ty jsou skvělé na protahování, posilování a různé komplexní cviky. Obecně vzato – čím delší guma, tím vyšší využitelnost.

Pásy spojené (s uzavřeným obvodem) mívají spíše kratší délky. Některé jsou velmi krátké. Pak jsou vhodné pro omezený počet cviku, například navlečení na nohy a roznožování. Jiné jsou natolik dlouhé, že je možné stoupnout si na spodní část a horní natáhnout až nad hlavu s propnutýma rukama.

Každopádně si před nákupem všímejte délky gumy a dobře si promyslete, jaká varianta pro vás bude vhodnější.

Síla/tloušťka materiálu

Jak jsme řekli, existují odporové gumy velmi tenké (pokud jde o sílu materiálu, nikoli šířku pásu, která je naopak větší). Prodávají se především v delších volných pásech (Thera-Band). Odpor je nižší – do jednotek kilogramů. Na druhou stranu je možné odpor násobit překládáním pásu, což je logicky možné tím víc, čím je pás delší. U dvoumetrového pásu už je možné dosáhnout vysokého odporu i pro intenzivnější posilování.

Tlustší gumy (obvykle uzavřeného obvodu) mají výhodu vyššího odporu již v základu. Řádově i v desítkách kilogramů. Mohou být tedy vhodné i pro náročnější, intenzivní posilovací cviky bez nutnosti překládání. Vyšší bude pravděpodobně taky odolnost a životnost takového provedení.

Míra odporu/tuhost

Posilovací gumové pásy mohou poskytovat překvapivě vysoký odpor. Jde o velmi důležitou veličinu a parametr, na který byste se měli obzvláště zaměřit. Jaký odpor zvolit k jakým účelům?

Velmi slabé gumy a expandery vhodné především k protahovacím nebo rehabilitačním cvičením a pro začátečníky či nenáročné cvičence. Střední gumy jsou vhodné i pro lehčí posilovací cviky a jako přídavná zátěž k dalším cvikům (kliky, shyby, dřepy apod.). Tuhé gumy jsou pro náročnější a zkušenější cvičence, především pro silový a intenzivní trénink.

Rozpětí míry odporu gum je poměrně značné. Od cca 2 kg až po 60 a více kg. Nejsilnější gumy tedy snadno nahradí i těžké činky či vysoký odpor na posilovacím stroji. Gumy se často prodávají v sadách o několika stupních tuhosti. Pořízení sady může do jisté míry suplovat celou posilovnu a jde o skvělou záležitost pro domácí posilování s ideálním poměrem ceny a výkonu. Avšak i jedna guma odvede dost práce a pro začátek a na vyzkoušení může jít o rozumnější a menší investici.

Pozn.: Tuhost je odlišena taky barevně, ale nejde o standardizované značení. Různé značky a produkty proto mají pro jednotlivé barvy různé hodnoty.

Nosnost

Do jisté míry je nosnost dána mírou odporu a sílou materiálu, ale neplatí, že odpor rovná se nosnost. Pokud chcete gumu při různých cvicích výrazně zatěžovat váhou svého těla, zajímejte se i o maximální nosnost.

Materiál

V tomto směru není příliš co k řešení. Alespoň ne z hlediska běžného zákazníka. Většina gum je z přírodního nebo syntetického latexu. Méně časté jsou gumy z různých pružných textilních směsí. Kvalitu gumy podle materiálu nepoznáte a většinou se ani přesné složení nedozvíte. Je lepší orientovat se tedy podle značky a např. testů posilovacích gum.

Pro náročnější použití však doporučujeme spíše latexové varianty. Textilní gumy mohou být trochu příjemnější na dotek a vhodnější pro alergiky (a pokud vám vadí určitý pach latexu), ale většinou nenabídnou takové možnosti odporu a pružnosti.

K čemu lze posilovací gumy použít?

Expandery a gumy představují mimořádně efektivní a univerzální posilovací nástroj. Jejich výhoda je právě především v možnosti využít je množstvím způsobů a k desítkám, možná i stovkám cviků. S gumami můžete:

  • Provádět protahovací cviky
  • Provádět rehabilitační a rekonvalescenční cviky
  • Zvyšovat zátěž mnoha cviků s vlastním tělem i pomůckami (typicky např. kliky, dřepy, ale i četné jiné)
  • Snižovat zátěž obtížných cviků (typicky např. kliků na bradlech či shybů)
  • Provádět posilovací cviky – takřka jakékoli (prsní tlaky, mrtvé tahy, dřepy, posilování bicepsů, ramen atd.)

Na jaké partie jsou posilovací gumy nejúčinnější?

Velmi dobře gumy vyhovují cvikům na svaly prsní, ramenní a svaly paží. Použít je lze i na posilování nohou a s trochou inspirace nebo důmyslnosti i pro posilování zad – kdy je ovšem obvykle třeba využít vhodnou překážku. Na internetu najdete stovky návodů i videonávodů pro posilování s gumami a expandery, neváhejte je využívat, abyste z této pomůcky vytěžili maximum.

Lze použít gumu na hubnutí nebo budování svalové hmoty?

Ano. Odporové gumy umožní posilování a cvičení prakticky jakéhokoli typu. Pro domácí posilovnu představují ideální součást výbavy. Stačí zvolit správný typ a tuhost a najít si adekvátní cviky nebo cvičební plán.

Ceny posilovacích gum

Za kolik lze koupit kvalitní posilovací gumy?

Gumy a expandery do 300 Kč

Při menších nárocích nebo do začátku lze najít gumy či sady gum i do 300 Kč. Většinou půjde o gumy s nižším odporem, kvalita zpracování – a tedy životnost a odolnost – může být nižší.

Gumy a expandery do 800 Kč

Oblíbené gumy a sady. V této ceně najdete většinu nejpopulárnějších variant expanderů a posilovacích gum.

Gumy a expandery nad 800 Kč

Propracovanější expandery nebo větší sady a velmi tuhé gumy vysoké kvality pro náročné použití.

Nejlepší značky expandérů a posilovacích gum

Které značky expanderů a odporových gum nabídnou dobrou kvalitu?

  • HMS – Kvalitní gumy a sady, většinou s uzavřeným obvodem. Nechybí ani modely s vysokým odporem v desítkách kg.
  • Thera-Band – Oblíbená česká značka. Známé jsou zejména volné latexové pásy, ale výběr je poměrně široký.
  • GymBeam – Různé typy kvalitních posilovacích gum.
  • Power System – Vynikající výběr gum a expanderů v různých cenách, tuhostech a provedeních.
ProduktInfoHodnocení
#1Kine-MAX Professional Super Loop kit
✔️ set 5ti posilovacích gum s odporem 1 až 55 kg
✔️ délka gum 2 080 mm
📌 od 1150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Gumový expandér inSPORTline CE3320
✔️ 3 gumová táhla, 7 odlišných nastavení odporu
✔️ Odpory 4,5 až 20,3 kg
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Cross Band Level 2 GymBeam
✔️ extrémně odolná guma beze švů
✔️ odpor gumy je 13-36 kg
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4GymBeam Resistance 5 Set
✔️ odpor: 2,27-11,3 kg
✔️ délka 600 mm, šířka 5 cm
📌 od 400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Cross Band Level 3
✔️ odpor: 15-40 kg dle barvy
✔️ délka gumy 104 cm
📌 od 440 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Gumový pás inSPORTline Hangy 13 mm X-light
✔️ odpor: 12 kg
✔️ obvod: 204 cm
📌 od 330 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Spokey ARTIO 5 KS
✔️ sada fitness gum pro ženy
✔️ odpor 2,2 - 18,1 kg, délka 60 cm
📌 od 200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Kam dál?

0 Sdílení