Magazín

Jak vyčistit myčku nádobí?

Jak vyčistit myčku nádobí Myčka nádobí už dnes není ani tak přepych, jako spíš standard a spousta – neřku-li většina – větších domácností ji využívá denně. Nejlepší myčky nádobí jsou velmi efektivní a taky úsporné, dokážou umýt kuchyňské náčiní a nádobí velmi důkladně a zároveň šetrně, bez plýtvání vodou. Díky tomu, že tato zařízení pracují při vysokých teplotách, dochází i k likvidaci bakterií a jiných nežádoucích mikroorganismů a látek. Výsledkem je tedy nejenom lesk, ale i hygienická čistota.

My se dnes podíváme na to, jak vyčistit myčku nádobí tak, aby fungovala vždy na 100%.

I myčka nádobí vyžaduje péči

Myčka se stará o čistotu našeho nádobí, ale je taky třeba se starat i o čistotu samotné myčky. Stejně jako v případě kteréhokoli jiného spotřebiče. Údržba není – zvlášť u moderních přístrojů – nijak náročná, a pokud ji budete provádět pravidelně, přidá vám jen zcela minimální práci.

Co myčku nádobí trápí?

Myčka na nádobí se potýká především se třemi zdroji znečištění nebo zanesení:

  • Nečistoty z umývaného nádobí – ty obvykle končí ve filtru, ale i na ostřikovacích ramenech
  • Vodní kámen – může být problémem zejména, pokud máte tvrdou vodu
  • Zápach – ten většinou způsobuje právě zanesený filtr

Pokud je myčka zanesená nečistotami a vodním kamenem, může docházet k tomu, že už nepracuje, jak má. Efektivita jejího výkonu se snižuje a zařízení začne spotřebovávat více vody a energie, případně už nedosahuje takových výsledků a dokonalého lesku. V našem článku se podíváme na to, jak těmto situacím předcházet.

Základem je pravidelná údržba filtru myčky

Filtr představuje nejvíce zatěžovanou součást myčky nádobí, a proto je vhodné věnovat se mu pravidelně. Když je filtr zanesený, dochází k omezení odtoku špinavé vody a z myčky se může začít linout velice nepříjemný zápach. Ve filtru se totiž usazují odstraněné zbytky jídla, mastnota atd.

Jak často filtr čistit?

Doporučení se samozřejmě budou různit. Záleží na tom, jak intenzivně a často myčku používáte, jaké množství jak špinavého nádobí do ní vkládáte apod. Filtr tak můžete čistit například jednou za tři dny, jednou za týden nebo třeba jednou za cca 10 mycích cyklů. Pokud myčku používáte pravidelně, neměla by frekvence překročit cca 14 dní. Naopak je vhodné vyčistit filtr hned po cyklu, pokud jste nechali umývat velmi špinavé nádobí.

Jak filtr vyčistit?

A teď to hlavní. Jak filtr v myčce vyčistit? Není třeba v tom hledat jakoukoli zápletku.

Filtr (sítko) vyjmete z myčky a opláchnete pod horkou vodou. V případě, že je víc zanesený, můžete ho nechat odmočit ve vodě se saponátem nebo použít nějaký odmašťovací přípravek. Použít můžete i starý zubní kartáček a velmi jemně s ním dočistit zanesená místa, postupujte ale opravdu s citem.

Pokud si nejste jistí, kde se filtr nachází (obvykle na spodu zařízení), jak ho správně vyjmout a jak s ním zacházet, zkuste nahlédnout do manuálu k vaší myčce.

Odstranění vodního kamene z myčky

Obyčejný ocet je skvělý pomocník při čištění myčkyPokud máte tvrdší vodu, pravděpodobně zažíváte stálý boj s vodním kamenem, který se usazuje ve spotřebičích. V případě myčky můžeme vzít na pomoc obyčejný ocet, který je na vápenaté usazeniny velice účinný. Možná ho používáte i k čištění rychlovarné konvice, podobně bude fungovat v myčce. A proces čištění myčky opět není nic složitého.

Stačí ocet nalít rovnou do myčky (použijte dostatečné množství, až cca 0,5-1 l) a zapnout cyklus mytí s vysokou teplotou. O zbytek se postará samotná myčka.

Výhodou použití obyčejného kuchyňského octa je relativní ekologičnost oproti agresivnější chemii. Zásadní výhodou je ale především dostupnost tohoto prostředku – jednak cenová a taky „logistická“. Drtivá většina lidí má ocet vždy po ruce doma, případně se dá za pár korun koupit v každých potravinách.

Odstranění zápachu a mastnoty z myčky

I s tímto problémem vám může pomoci čištění octem. Kromě octa však můžete s použít i jiné domácí prostředky s podobným účinkem. Jedná se například o jedlou sodu nebo kyselinu citronovou. Jde zase o velmi levné a běžně dostupné pomůcky.

Sodu nebo kyselinu citronovou jednoduše vložte do myčky (nasypte do spodu nebo do zásobníku). V případě sody použijte cca 20-30 gramů, u kyseliny citronové až 200 g. I tentokrát zapněte cyklus mytí s vyšší teplotou.

Tento jednoduchý postup je překvapivě účinný. Myčka bude po octové, kyselinové nebo sodové očistě jako ze škatulky. Zbavíte se vodního kamene, mastných usazenin i jiných nečistot. Platí to zejména, pokud budete myčku takto čistit s určitou pravidelností. Pokud ji necháte ladem a do čištění se pustíte, až když bude silně zanesená, nemusí být tyto postupy tak účinné. Můžete je zkusit opakovat, případně doplnit dávku zvoleného prostředku během čisticího cyklu.

Použití komerčních čističů

Samozřejmě existuje i pestrá škála různých speciálních přípravků určených k údržbě myček. Mohou to být například regenerační soli, které se používají především na vodní kámen. Existují i práškové přípravky na vodní kámen, usazeniny a mastnotu. Další možností jsou speciální tablety, které obvykle odstraňují různé druhy usazenin a nečistot (mastnota, zápach, vodní kámen). Jde zřejmě o nejpohodlnější řešení, které vás ale taky vyjde nejdráž.

Tipy na nejlepší čističe myčky:

ProduktHodnoceníCena (od)
FINISH Čistič myčky 250 mlodstraňuje mastnotu a vodní kámen, prodlužuje životnost myčky[usr 5 text="true" tooltip="true"]89 Kč
FINISH Starter packsada obsahuje: FINISH All-in-1 Max + FINISH Sůl + FINISH Leštidlo + FINISH Osvěžovač + FINISH Čistič myčky[usr 5 text="true" tooltip="true"]269 Kč
MIELE Čistič myčky 250 mlodstraňuje tuk a vápenaté usazeniny, podporuje elasticitu a pevnost těsnění dvířek[usr 5 text="true" tooltip="true"]290 Kč
SOMAT Čistič myčky (12 ks)čistič myčky lze použít při bežném cyklu mytí nádobí[usr 5 text="true" tooltip="true"]159 Kč
Madel Curalavastoviglie 250 mlprostředek na odstraňování mastnoty a vodního kamene z vnitřku myčky (včetně filtru, trysek a těsnění)[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]49 Kč
1 Sdílení