Magazín

10 tipů jak ušetřit za elektřinu v domácnosti

S novým rokem přichází i tradiční zdražování, které se dotýká i nákladů na elektrickou energii. Ta v moderní domácnosti pohání většinu zařízení a spotřebičů a představuje obvykle výraznou položku rodinného rozpočtu. Není tedy divu, že spousta lidí přemýšlí, jak výdaje za elektřinu více či méně omezit. V tomto článku vám poradíme, jak ušetřit za elektřinu v domácnosti.

Spotřeba elektřiny v ČR

Ze statistik vyplývá, že průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti za rok činí v posledních letech okolo 2500 kWh. Rozpětí je ale opravdu značné, v závislosti na velikosti domácnosti. A také na tom, zda elektřinou pouze „svítíte“ a provozujete pár běžných spotřebičů, případně používáte elektrický bojler na ohřev vody, anebo dokonce s použitím elektrické energie vytápíte.

Roční náklady se pak mohou v závislosti na tom pohybovat od méně než 10 tisíc po více než 30 tisíc korun. Tak jako tak platí, že elektřina patří mezi energie, které zdražují největším tempem a ve většině domácností je prostor k úspoře v řádu stovek nebo i tisíců korun. A to aniž byste museli vrátit ke svíčkám a místo televize sledovat loutkové divadlo. Jak tedy jednoduše ušetřit?

Máme tady pro vás desatero různorodých tipů na úsporu nákladů za elektřinu bez radikálního omezení životního komfortu. Je zřejmé, že ne všechny tipy půjde uplatnit v každé domácnosti, ale jistě najdete pár bodů, které pro vás nebude problém uvést do praxe – a i pár drobností může za rok vést k citelné úspoře

1. Osvětlení

jak ušetřit za elektřinu v domácnosti

Tímto faktorem se většinou začíná, protože je nejvíce nasnadě a představuje významnou část spotřeby elektřiny ve většině domácností. Jak tyto náklady omezit?

  • LED žárovky – Tento tip pro vás pravděpodobně nebude žádnou novinkou, ale nelze ho vynechat. LED žárovky poskytují vysoký výkon při řádově nižší spotřebě než klasické žárovky. Ano, pořizovací cena je vyšší, ale přechod na LED osvětlení se vám brzy vrátí. Ušetřit můžete poměrně značné částky.
  • Sviťte si lokálně – Pokud chcete omezit náklady, není nutné, aby celý byt zářil jako vánoční stromek. Rozmístěte po bytě více slabších, lokálních svítidel (lampiček atd.) a používejte je dle potřeby místo toho, aby neustále svítil velký „lustr“.

2. Topení a ohřev vody

Nyní se budeme věnovat domácnostem, které topí a/nebo ohřívají vodu elektřinou. Jde o mimořádně velké položky v rámci celkové spotřeby elektrické energie – a většinou je zde spousta prostoru pro úspory, aniž byste museli hledat jiný zdroj energie pro vytápění a ohřev (což někdy prostě není možné).

  • Při ohřevu vody bojlerem omezte teplotu na komfortní a nutné minimum. Teplota bojleru nad 50°C je zcela dostačující pro zajištění hygienického standardu (zamezení šíření bakterie legionella) – teploty 60°C a více už jsou zbytečně vysoké. Případně lze pravidelně provádět pomocí krátkého zvýšení teploty hygienickou údržbu.
  • Nepřetápějte zbytečně byt. Optimální teplota se pohybuje obvykle okolo 20-21°C, na noc je možné topení ještě ztlumit – totéž platí, když odcházíte na delší dobu z domu. Spousta českých rodin má pocit, že v bytě se musí tetelit vzduch a roztápět zdi, což svědčí o tepelném komfortu. Zapomeňte na tento přežitek a topte soudně. Prospěje to nejen vaší peněžence, ale i zdraví. Odchod z přetopeného bytu do zimy představuje vyšší nápor na organismus. Přetápění taky způsobuje vysoušení vzduchu, což může vést k mnoha zdravotním obtížím, zejména u citlivější, alergických a astmatických osob.
  • Větrání – Správné větrání taky optimalizuje výdaje na vytápění. Správný postup je krátkodobé, ale intenzivní vyvětrání, kdy se vymění vzduch, ale nestihne dojít k radikálnímu ochlazení interiéru. Větrejte každý den i v zimě.

3. Kuchyňské spotřebiče

Správná teplota v ledniciV tomto bodě nás budou zajímat elektrické spotřebiče, které se obvykle nacházejí v kuchyni. Zejména pak lednice a sporák, ale třeba i mikrovlnná trouba, myčka a další pomůcky.

  • Vybírejte podle spotřeby – Už při pořizování větších a náročnějších spotřebičů je rozumné zohlednit i spotřebu energie. Základní informaci poskytuje zařazení do energetické třídy od A+++ po G. V praxi se ale se všemi třídami u všech spotřebičů nesetkáte. Například drtivá většina lednic náleží do skupin A+ až A+++. S nižšími se setkáte u současných modelů jen minimálně. Energetickou skupinu se dozvíte z energetického štítku, kde je uvedena i konkrétní průměrná spotřeba elektřiny za rok.
  • Správné umístění – Zařízení, která mají chladit (ledničky, mrazáky,…) je třeba umísťovat mimo zdroje tepla. Tedy co nejdál od topení, sporáku, trouby atd. Není ani vhodné, aby stály např. proti oknu, kde na ně bude dopadat přímé sluneční světlo.
  • Správné nastavení a používání – Opět se to týká především lednice a mrazničky. Teplota v lednici by nikde neměla klesat pod 0°C. Pro skladování masa a náchylných potravin dostačuje teplota pod 4°C. Méně háklivým potravinám stačí i 5°C nebo více. Lednici otevírejte co nejméně a využívejte zón s různou teplotou pro uložení správných potravin a surovin. Pro efektivní chod by lednice měla být plná z cca 70-80 %. U myček používejte specializované programy pro ekonomický chod.

4. Vaření

jak vybrat sadu hrncůVaříte na elektrických zařízeních? Pokud máte možnost, změňte to. Podobně jako u vytápění a ohřevu vody je i při vaření elektřina nejméně výhodným zdrojem energie. Co ale dělat, pokud vám nic jiného nezbývá?

  • Vybavení – Pořiďte si kvalitní indukční nebo sklokeramickou varnou desku s efektivním ohřevem. Používejte kvalitní nádobí s optimálními tepelnými vlastnostmi. Pro kratší ohřev nebo rychlou tepelnou úpravu je vhodné například nerezové nádobí, které rychle vede teplo. Pro dlouhou úpravu je vhodnější např. litinové nádobí, které se déle rozehřívá, ale teplo kumuluje.
  • Použití – Využívejte jednotlivé plotýnky podle jejich určení (nevařte jen na nejsilnější). Používejte poklice a využívejte zbytkové, akumulované teplo. Menší množství jídla ohřívejte v mikrovlnné troubě. Ta může mít sice vysoký příkon, ale taky má okamžitý účinek.

5. Praní

Praní

Dalším poměrně výrazným spotřebičem je pračka. I zde se dá ušetřit už při jejím pořízení, výběrem úsporné varianty. Efektivnější pračky jsou sice dražší, ale investice se časem vrátí právě v účtech za elektřinu, ale i vodu.

  • Při praní používejte patřičné programy podle množství, druhu a míry znečištění prádla (např. krátký jen pro přemáchnutí zpoceného, ale čistého oblečení). Pokud není prádlo silně zašpiněné, perte při nízkých teplotách (30°C). Pomůže i používání kvalitních pracích prostředků.
  • Pračku naplňujte do optimální míry. Přeplněný buben vede k nižší efektivitě praní stejně jako málo zaplněný. Mnohé moderní pračky už zvládnou automaticky upravovat program na základě hmotnosti „nákladu“. Zauvažujte o koupi takového modelu.
  • Kombinovaná pračka se sušičkou bude méně efektivní než samostatné spotřebiče.

6. Elektronika

V tomto bodě máme na mysli TV, počítače, rádia a další audio, video techniku, ale i mobilní zařízení, herní konzole a další domácí elektroniku.

  • Stand-by režim – Spousta elektroniky se může tvářit „vypnutě“, ale ve skutečnosti se nachází jen v pohotovostním režimu, kdy stále odebírá proud. Používejte proto centrální tlačítko pro úplné vypnutí. U některých zařízení je to však problematické. Ideální je zapojit elektroniku do prodlužovací zásuvky s vlastním vypínačem. Můžete tak vypnout veškerá zařízení jediným tlačítkem (např. přes noc, když jste v práci, na dovolené apod.).
  • Nabíječky – Vytahujte nabíječky ze zásuvky, pokud je právě nepoužíváte.

7. Dbejte na stav spotřebičů

Údržba elektrických zařízení je důležitým bodem při snaze o snížení výdajů. Udržujte všechny své spotřebiče v dobrém stavu. Tím zajistíte efektivní – a tedy úspornější chod. Lednice s námrazou, pračka se zaneseným filtrem, vysavač s plným sáčkem nebo ucpanou hubicí, myčka potažená vrstvou vodního kamene atd.

To vše jsou záležitosti, které hrají ve váš neprospěch. Zařízení nepracují tak dobře, jak by mohla, spotřebují více proudu, rychleji se opotřebovávají a kazí, výsledky jejich práce jsou nedostatečné…

8. Sledujte nabídky poskytovatelů elektřiny

Pokud se vám zdá, že za elektřinu platíte příliš, možná přišel čas trochu zatlačit na svého poskytovatele, anebo případně i vyměnit za jiného. Dnes je přechod k jinému poskytovateli poměrně velmi snadný, ale nebuďte ukvapení. Před přechodem si dobře prostudujte nabídky jednotlivých poskytovatelů, porovnejte je mezi sebou a ujistěte se, že vám změna skutečně přinese výhodu. Pomoci vám mohou i různé online kalkulačky, které vám porovnávání nabídek usnadní.

9. Příkon vs. doba provozu

Spousta lidí má špatné představy o tom, jaký dopad mají některé konkrétní spotřebiče a přístroje na celkové náklady za energie. Například rychlovarná konvice může mít vysoký příkon kolem 2000 W, takže se jeví jako velký žrout energie. Ale berte v potaz, že ohřev vody je otázkou cca minuty – a kolikrát denně si vaříte kávu nebo čaj? Ohřev v konvici může být v důsledku výhodnější, než pokud byste chtěli vodu ohřívat na elektrickém vařiči v hrnci.

Podobně je třeba uvažovat i u jiných spotřebičů. Nestačí se dívat na jednu veličinu (např. právě příkon) a chápat ji jako absolutní, ale vztáhnout ji na způsob použití.

10. Co se ještě hodí vědět

Plynový hořák
Plyn je obvykle úspornější volba při vaření než elektřina

Nakonec pro vás máme ještě několik tipů a postřehů, které se vám můžou hodit, když budete uvažovat o úspoře energií a omezení výdajů.

  • Plyn vs. elektřina ­– Pokud máte tu možnost, je plyn obvykle výhodnější volba, často výrazně. Platí to zejména při vytápění, ale například i vaření (zejména pokud vaříte často).
  • Některé spotřebiče klamou tělem – Máte dojem, že sofistikovaný nástroj, jako je např. notebook musí mít vysokou spotřebu? Ve skutečnosti je prakticky srovnatelný se silnější obyčejnou klasickou žárovkou. Pokud je ovšem v provozu často nebo soustavně, může účet za jeho provoz stát stovky i více korun ročně.
  • Největší žrouti – Pokud jde o příkon, mezi nejnáročnější spotřebiče patří elektrické bojlery, sporáky, trouby, varné desky, sušičky prádla a pračky. Kdesi uprostřed se nacházejí mikrovlnky, myčky, varné konvice, malé vařiče, kávovary, žehličky, vysavače apod. Nižší spotřebu má obvykle elektronika (TV, audio apod.) a IT technika.
0 Sdílení