Magazín

Jak prát prádlo? 11 tipů pro správné praní

Prádlo jako ze škatulky, pračka šlape, jak má, bez poruch a zbytečných výdajů navíc, práce jde hezky od ruky. Tak vypadá ideální stav v domácnosti. Skutečnost je ale často docela jiná. Čím to je, že prádlo zůstává zaprané, vybledlé, nepříjemné na dotek nebo jinak poškozené a pračka zdaleka nefunguje, jak by měla? Možná jenom chybí správné know-how jak správně prát prádlo.

V dnešním článku se proto na základní činnost, jakou je praní, podíváme pod drobnohledem a nabídneme vám rady a tipy, jak prát efektivně a dosáhnout dokonalého výsledku.

Tipy jak správně prát prádlo

1. Jak třídit prádlo?

Třídíte prádlo na praní? Minimálně na bílé a barevné pravděpodobně ano. Pokud byste to nedělali, velmi brzy byste přišli na to, že je to chyba. Existují ale i méně drastické prohřešky, které se týkají třídění, a mohou se projevit na výsledku praní, životnosti barev, ale i materiálu apod.

V první řadě je třeba říct, že prádlo je optimální třídit nejen podle barev, ale taky podle materiálů a dalších vlastností daného prádla. K tomuto účelu slouží štítky na prádle, které podávají dostatek informací o tom, v jaké „várce“ je vhodné daný kus prát. Například jemnější textil, který vyžaduje praní max. na 40°C, jistě nebude vhodné prát s pracovními oděvy nebo funkčními textiliemi na 90°C.

Pokud jde o barvy, nejlépe uděláte, pokud budete společně prát textilie co nejpodobnějších barev. Tato metoda je nejšetrnější, ale pochopitelně může být hůře proveditelná, pokud nemáte špinavého prádla až takové množství, aby každá barva (nebo skupina příbuzných barev) vydala na přiměřené zaplnění pračky – a tedy ekonomické a ekologické praní. V takovém případě se dál držte alespoň rozdělení na světlé a tmavé barvy.

Co se týče materiálu, nejčastějším materiálem je bavlna nebo syntetika. Dobrou zprávou je, že tyto materiály lze prát společně, zvlášť tedy vyčleňte jen prádlo z jemných tkanin anebo vlny.

2. Další příprava prádla

Kromě třízení vyžaduje prádlo na praní obvykle ještě další přípravu. U některých druhů oděvů je to například obrácení na ruby (zejména džíny, trička s potiskem apod.). U kalhot a oděvů s kapsami a jinými „skrýšemi“ nezapomeňte na důslednou kontrolu obsahu. Nepořádek z kapes může způsobit zanesení filtrů i poruchu pračky.

3. Množství prádla

V návodu každé pračky se dozvíte nějaké informace o optimálním a maximálním zaplnění. Málokdo však tyto poučky čte, natož dodržuje. Je to ale docela škoda. Praní v nevhodně naplněné pračce má spoustu nevýhod.

  • Nenaplněná pračka – praní příliš malého množství prádla je problematické zejména z ekonomického hlediska. Přistupujte k němu proto jen v krajní nouzi. Praní spotřebovává vodu i elektřinu, a to vás stojí peníze. Nemluvě o tom, že se pračka častým praním rychleji opotřebovává.
  • Přeplněná pračka – zde netrpí ani tak zařízení nebo vaše peněženka jako spíš samotné prádlo. V přeplněné pračce se prádlo nevypere tak, jak by mělo, zůstává zaprané a pokrčené, hůře se žehlí.

4. Typ prášku

Tady začíná ta pravá věda. Pokud byste chtěli být opravdu precizní, pak si budete muset pořídit zvlášť speciální prášek na bílé prádlo, k tomu prášek na barevné prádlo, a navíc prášek na černé prádlo a prášek na vlnu. A jistě by se našly i další možnosti.

Toto řešení povede jistě k podstatně lepšímu stavu prádla a barev než používání jakéhokoli univerzálního prášku na prádlo. Pokud vám stačí být o něco méně akurátní, je vhodné mít alespoň zvlášť přípravek na bíle a na barevné prádlo.

Ať už se ale rozhodnete jakkoli, rozhodně neperte práškem na bílé prádlo barevné oblečení. Opačná varianta (bílé prádlo přípravkem na barevné) je méně škodlivá, ale dlouhodobě taky není ideálním řešením.

Tipy na nejlepší prášky na praní:

ProduktInformaceHodnoceníCena (od)
1.Ariel Color gelové kapsle

Nejlepší gelové kapsle na praní
✔️ Počet pracích cyklů: 56
✔️ Příjemná vůně
✔️ Rychlé a jednoduché dávkování
[usr 5 text="true" tooltip="true"]425 Kč Číst recenze
2.Woolite Extra Color Protection

Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Objem: 4,5 l
✔️ Zachovává barvy
✔️ Příjemně voní
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]180 Kč Číst recenze
3.Persil Sensitive gel
Dobře hodnocený prací prostředek
✔️ Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ Spokojenost uživatelů: 97%
✔️ Lze použít i na dětské a kojenecké oblečení
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
4.Mulieres BIO
Tip na kvalitní BIO prací prášek
✔️ Z 99,97 % z přírodních ingrediencí
✔️ Dle dávkování lze použít až na 37 cyklů
✔️ Vhodný na praní všech typů oblečení a látek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
370 Kč Číst recenze
5.Waschkönig Universal
Oblíbený německý prací prášek
✔️ 97% spokojenost uživatelů s produktem
✔️ Nízká cena
✔️ Čisté a voňavé prádlo po doprání
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
6.Frosch Eko hypoalergenní prací gel
na kojenecké prádlo 1,5 l

Nejlepší prací prášek pro miminka
✔️ Objem: 1,5 l
✔️ Výborné recenze uživatelů
✔️ Dobré složení bez alergenů a parabenů
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze

5. Dávkování prášku

Orientační dávkování je naštěstí uváděno na obale přípravku. Množství prostředku je ale občas potřeba přizpůsobit okolnostem. Například trochu přidat, pokud je prádlo velmi ušpiněné nebo je ho víc nebo ubrat, když navzdory doporučením perete poloprázdnou pračku.

Menší množství prášku může být vhodné i u zkrácených programů. Prášek se nemusí stačit rozpustit a dokonale vyprat. Výsledkem je flekaté prádlo. Více prášku může být naopak potřeba, pokud máte tvrdou vodu.

6. Aviváž

Aviváž ano, či ne? To je složitější otázka. Aviváž by měla prádlo změkčit a provonět, ale může být paradoxně poměrně dráždivá a agresivní vůči citlivější pokožce nebo některým druhům textilií. Aviváž byste neměli používat v následujících případech:

  • Pokud perete pro miminka, alergiky či osoby s citlivou pokožkou, ekzémem, lupénkou apod.
  • Pokud perete speciální funkční textilie (např. některé outdoorové sportovní oblečení, elastické textilie, ale např. i ručníky).
  • Aviváž není vhodná ani u bílého prádla (může urychlovat šednutí nebo časem způsobit zažloutnutí).

Podívejte se, vybrali jsme nejlepší aviváže na trhu.

7. Skvrny

Odolné skvrny jsou největší postrach každého prádla. Existují záplavy babských rad, které na skvrny doporučují například sůl nebo jedlou sodu. První pomocí je pak namočit daný kus prádla do studené (!) vody.

Pokud jste pokrokoví, možná místo toho raději sáhnete po některém komerčně prodávaném odstraňovači skvrn. Výběr je víc než široký. Při praní silně ušpiněného prádla nespěchejte, zvolte dlouhý program s předpírkou.

šňůra s prádlem

8. Vyvařování

Stará dobrá vyvářka prádla na vysokou teplotu. Je to ale vůbec potřeba? Odpověď zní, že jen ve výjimečných případech. Vyvářku lze pochopit u velmi ušpiněných pracovních textilií anebo některých zatěžovaných bytových a funkčních textilií (např. ubrusy a povlečení, pokud nejde o jemné látky).

Stejných výsledků jako vyvářkou můžete dosáhnout mnohem šetrněji použitím kvalitního prášku, správného pracího programu a taky poctivým žehlením, ideálně napařovací žehličkou. S teplotou praní to tedy zbytečně nepřehánějte.

9. Program praní

Spousta lidí si pořídí moderní, perfektně vybavenou pračku s hromadou programů, aby nakonec stejně používali jeden nebo dva, na které jsou zvyklí a se kterými umí zacházet. Často je to škoda. Používání speciálních programů „na míru“ konkrétní potřebě se obvykle vyplatí z mnoha hledisek.

Správně zvolený program bude ekonomičtější, šetrnější k prádlu a nejspíš taky dosáhnete lepšího výsledku. Zkuste tedy věnovat pár chvil studiu toho, co vaše pračka vlastně umí.

10. Prášek, kapsle nebo gel?

Dnešní doba nám dává na výběr a každá z těchto variant má něco do sebe.

  • Prášek – Ověřená a obvykle cenově nejdostupnější možnost. Prášek si poradí i s velmi špinavým prádlem a lze ho použít při různých teplotách. Nevýhodou je nutnost správně odhadnout dávkování. Při krátkém praní nebo praní v ruce může prášek nechávat fleky.
  • Gel – Hlavní výhodou je, že se gel snadno rozpustí i při krátkých programech, praní v ruce nebo nízkých teplotách.
  • Kapsle – Předem nadávkované, obvykle velmi účinné a dobře rozpustné. Hodí se, pokud nechcete o praní příliš přemýšlet a nevadí vám vyšší cena.

11. Sušení prádla

Máte kvalitní sušičku prádla? Pokud ano, tak máte vystaráno a tento bod můžete klidně přeskočit. Pokud sušičku nemáte, nad tím, jak sušit, je vhodné se trochu zamyslet. Ideální je sušení na vzduchu a slunci, např. na balkoně nebo venku na zahradě.

Prádlo by ale nemělo být úplně mokré, důležité je dobré odstředění. Taky není třeba prádlo nechávat na přímém slunci příliš dlouho. Při sušení v místnosti je dostatečné odstředění ještě důležitější. Sušení prádla v obývaných pokojích obecně není doporučované kvůli riziku rozvoje plísní. Pro venkovní sušení se můžete podívat na tipy na nejlepší sušáky na prádlo zde.

Tipy na oblíbené pračky na trhu

ProduktInfoCena (od)
#1SAMSUNG WW90T634DLH/S7


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Náš vítěz testu
✔️ tichá, výkonná a moderní pračka
✔️ možnost ovládání přes mobil
✔️ automatické dávkování, aktivní pěna
Energetická třída: A
Kapacita: 9 kg
Váž. spotřeba energie: 49 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
16000 Kč Číst recenze
#2BOSCH WAU28PH0BY


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Alternativa vítěze
✔️ tichá s jednoduchým ovládáním
✔️ záruka 10 let na motor
✔️ automatické dávkování
Energetická třída: C
Kapacita: 9 kg
Váž. spotřeba energie: 66 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
16000 Kč Číst recenze
#3AEG ProSteam L7FBE48SC


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Jedna z nejprodávanějších praček na trhu
✔️ vysoká uživatelská hodnocení
✔️ tichá s funkcí páry
✔️ tichý chod i parní praní
Energetická třída: C
Kapacita: 8 kg
Váž. spotřeba energie: 63 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
15000 Kč Číst recenze
#4LG F4WT409AIDD


[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Nejlepší pračka do 10000 Kč
✔️ hezká, tichá a přehledná pračka
✔️ možnost propojit s mobilem
✔️ české popisky
Energetická třída: D
Kapacita: 9 kg
Váž. spotřeba energie: 77 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
10000 Kč Číst recenze
#5GORENJE WEI84CPS


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Nejlepší pračka do 8000 Kč
✔️ parní programy
✔️ dobrý poměr cena / výkon
❌ popisky programů v AJ
Energetická třída: B
Kapacita: 8 kg
Váž. spotřeba energie: 54 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
8000 Kč Číst recenze
#6AEG ÖKOMix L8FEC68SC


[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Pračka pro ty nejnáročnější
✔️ vše v češtině
✔️ tichá a úsporná pračka
❌ vysoká cena
Energetická třída: B
Kapacita: 8 kg
Váž. spotřeba energie: 54 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1600 ot/min
21000 Kč Číst recenze
#7BEKO WUE8736CSXN


[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]
Nejlepší pračka BEKO
✔️ velký výběr programů
✔️ úsporná pračka
Energetická třída: A
Kapacita: 8 kg
Váž. spotřeba energie: 47 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1400 ot/min
14700 Kč Číst recenze
#8CANDY AQUA 104LE/2-S


[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]
Lidová volba
✔️ dobrá pračka pro jednoho
✔️ jednoduchost ovládání
❌ malá kapacita
Energetická třída: F
Kapacita: 4 kg
Váž. spotřeba energie: 69 kWh/100 cyklů
Odstřeďování: 1000 ot/min
8200 Kč Číst recenze
0 Sdílení