Domácnost

Test 6 nejlepších sušáků na prádlo: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší sušáky na prádlo

Jak vybrat co nejlepší sušák na prádlo do domácnosti? Tato základní pomůcka se zdá být poměrně triviálním zařízením a většina lidí si s volbou příliš hlavu neláme. Prostě popadnou první nebo nejlevnější sušák, na který narazí v obchodě. Často jsou potom zklamáni, protože jim neposkytuje služby, které očekávali. Mají problém jej umístit, manipulace s ním je složitá a nepohodlná, je zbytečně velký, nebo naopak příliš malý a podobně.

V dnešním článku se proto podíváme na sušáky zevrubně a poradíme vám, podle čeho se při výběru orientovat. Zajímat nás přitom budou sušáky venkovní (zahradní) i domácí nebo balkonové. Představíme vám některé nejoblíbenější značky a pokusíme se najít odpověď na nejčastější otázky, které vám při nákupu mohou přijít na mysl. Poradíme vám taky, kolik za sušák utratit, abyste získali požadovanou kvalitu. O konkrétních modelech se pak můžete více dozvědět například prostřednictvím uživatelských recenzí sušáků na prádlo dostupných na internetu.

Nejlepší sušáky na prádlo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
VENKOVNÍ SUŠÁKY NA PRÁDLO
#1Leifheit Linomatic 400 Deluxe


Celková délka šňůr: 40 m
Výška sušáku: 2,14 m
Délka nejdelší šňůry: 1,86 m
Uhlopříčka: 3,03 m
Hmotnost: 5,8 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#2LINOMATIC L 400


Celková délka šňůr: 40 m
Výška sušáku: 2,20 m
Délka nejdelší šňůry: -
Uhlopříčka: -
Hmotnost: 6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3VILEDA Viva Air Ultra Light


Celková délka šňůr: 51 m
Výška sušáku: 1,72 m
Délka nejdelší šňůry: - m
Uhlopříčka: 3 m
Hmotnost: 4,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
STOJANOVÉ + BALKONOVÉ DOMÁCÍ SUŠÁKY
#1VILEDA Universal


Celková délka šňůr: 18 m
Rozměr rozložený: 180 × 55 × 93 cm
Rozměr složený: 55 × 5 × 129 cm
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]460 Kč Číst recenze
#2Vysouvací E-flex 18 m


Celková délka šňůr: 18 m
Rozměr rozložený: 170 x 54 x 85 cm
Rozměr složený: 123,5 x 56 x 24 cm
Hmotnost: 4,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3Leifheit PEGASUS 200


Celková délka šňůr: 20 m
Rozměr rozložený: 167 x 66,5 x 107 cm
Rozměr složený:95 x 66,5 x 6 cm
Hmotnost: 4,26 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#4Nastěnný sušák Leifheit Telegant Plus 70



Celková délka šňůr: 3,6 m
Rozměr rozložený: 72 x 37 x 10 cm
Rozměr složený: 72 x 4,6 x 10 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]390 Kč Číst recenze

Jak vybrat sušák na prádlo

Máte jasno v tom, jaký sušák na prádlo koupit? Pokud ne, přijdou vám následující tipy a informace určitě vhod. V první řadě se zaměříme na sušáky zahradní.

Výběr zahradního sušáku na prádlo

Pokud máte zahrádku, větší terasu nebo jiný příhodný pozemek pro umístění sušáku, je venkovní varianta celkem jasná volba. Proč?

Výhody venkovního sušáku

Venkovní sušák může být rozměrný a snadno na něj rozvěsíte i rozměrné bytové textilie, např. povlečení, prostěradla a podobně. Šetříte přitom prostor v domácnosti, kterého ve většině domů a bytů není až tak nazbyt.

Další výhodou je velký výběr variant a typů, velikostí, konstrukcí apod. Značné je i cenové rozpětí. Zahradní sušáky lze pořídit za velmi nízké ceny, ale existují i špičkové modely pro náročné uživatele, kvůli kterým budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Záleží na vás.

Poslední, ačkoli rozhodně ne nejméně významnou, výhodou je samotná kvalita sušení prádla na čerstvém vzduchu a slunci. Prádlo je nesrovnatelně voňavější a příjemnější na dotyk a slunce svědčí zejména bílému prádlu. Sušením uvnitř domu navíc zvyšujete vlhkost vzduchu, což může v některých domácnostech nebo místnostech (v nichž se drží vlhkost) vést k rozvoji plísní a dalším problémům.

Typy venkovních sušáků

Sušáky můžeme rozdělit na dva základní typy podle toho, jestli jsou pevně ukotveny, anebo je možné jejich přenášení.

  • Pevné sušáky – Pokud máte dost místa pro stálý sušák, jde o dobrou volbu. Tyto sušáky mohou být i velmi rozměrné, otočné. Ovládání je komfortní, sušák je zcela stabilní a jeho životnost opravdu vysoká.
  • Skládací sušáky – Výhodou této varianty je možnost použití i v interiéru – např. při špatném počasí. Pokud máte menší zahradu, může být tento sušák lepší volbou, jelikož jej v případě potřeby můžete zcela odklidit a získat nenarušený prostor pro jiné aktivity.

Možnosti ukotvení pevných sušáků

Existuje několik možností, jak zahradní (resp. venkovní) sušák ukotvit. Každé řešení má svá pro a proti.

  • Ukotvení do zeminy – Toto řešení je velmi oblíbené a instalace sušáku je nenáročná. Potřebujete však správný vrut (tzv. krtek). Jde o kotvící držák, do kterého stojan sušáku namontujete. Lze použít buď krtek odpovídající přesně stojanu držáku, anebo krtek s redukcí. V druhém případě může být instalace o něco náročnější, ale využijete ji například, pokud potřebujete hlubší ukotvení.
  • Ukotvení do betonu – Výhodou je velmi pevné ukotvení. Taky nemusíte pořizovat krtka; všechny propriety budou součástí balení. Toto řešení ale už chce alespoň minimální kutilské dovednosti a umístění je trvalé. Sušák sice můžete vyjmout z držáku, ale betonové torzo zůstane.
  • Ukotvení na stěnu – Některé sušáky je možné namontovat na zeď. Potřebné vybavení je opět součástí balení. Budete ale potřebovat nářadí (vrtačku apod.). Jde navíc o zásah do zdi domu, což každému nemusí vyhovovat.

sušák na prádlo

Výběr domácího sušáku na prádlo

A jdeme k další variantě. Tentokrát se podíváme na sušáky určené pro interiérové použití. I touto pomůckou disponuje většina domácností. Venkovní sušení je sice pro prádlo lepší, ale zdaleka ne vždy jsou k tomu optimální podmínky. Některé domácnosti navíc jednoduše nemusejí mít k venkovnímu sušení prostory.

Typy domácích sušáků

I interiérových sušáků existuje několik variant. Domácí sušák ale nemusíte mít výhradně ukrytý uvnitř bytu. Většinu modelů lze při vhodném počasí snadno vystěhovat ven – například na balkón či terasu.

  • Pultový sušák – Nejběžnější řešení. Jde o lehkou konstrukci připomínající tvarem pult nebo podlouhlý stůl. Tyto sušáky bývají cenově velmi dostupné. V případě potřeby je lze složit, přenést a použít i k venkovnímu sušení. Jejich nevýhodou je poměrně omezený prostor na sušení. Jsou vhodné spíš pro menší domácnosti o 1-2 členech, větší stojanové sušáky už mohou zabírat příliš mnoho místa.
  • Věžový sušák – Tato fikaná varianta umožní využít vertikální prostor, který je v bytech často dostupnější a opomíjený. Věžový sušák je vhodný do domácností, kde není místo nazbyt. Přesto díky patrovému řešení dokáže pojmout velké množství prádla (zpravidla výrazně větší než pultový typ). Někdy lze spodní patra i složit, což umožní sušení rozměrnějších textilií.
  • Nástěnné sušáky – Jde o držáky, které se umísťují na zeď. Hodí se například do koupelny nebo na balkón. Některé lze i složit, takže pokud nejsou zrovna používány, nezabírají žádný prostor. Kapacita těchto držáků je ale obvykle poměrně nízká.
  • Radiátorové sušáky – Jednoduché držáky určené k zavěšení na radiátor. Toto řešení umožní využít teplo ústředního topení pro rychlé sušení prádla. V zimě dochází v některých domácnostech při vytápění k vysoušení vzduchu – sušák může pomoci vzduch v místnosti trochu zvlhčit. Nevýhodou je ale velmi omezená kapacita. Sušák se navíc hodí jen pro běžně velké a zejména menší kusy prádla.

Elektrické sušáky

Chcete sušit rychle a efektivně? Jednou z možností je pořízení elektrického sušáku, který zajistí aktivní vyhřívání. Tyto sušáky mají často podobu „žebřin“ a nejčastěji se používají pro vysoušení osušek a ručníků v koupelně.

Existují ale i například pultové a stojanové modely, které lze zapojit do elektřiny. Cena elektrických modelů začíná okolo hranice 1000 Kč.

Ceny sušáků na prádlo

Za kolik lze dnes pořídit sušák na prádlo?

Dostupné sušáky do 1000 Kč

Tato kategorie nabízí největší výběr a sušáky v ceně několika stovek korun patří k nejprodávanějším. V této ceně narazíte na modely venkovní i domácí – a to prakticky všech typů. A dokonce lze do 1000 Kč pořídit i některá elektrická zařízení.

Výrobky v této kategorii budou ale velmi jednoduché, vesměs bez příslušenství, zpracování může být levné, nepříliš odolné.

Sušáky od 1000 do 4000 Kč

Střední cenová kategorie, ve které najdete především robustní a dobře zpracované i vybavené venkovní stojanové sušáky nebo propracovanější vertikální (věžové) sušáky. Pokud je pro vás důležitá kvalita a chcete, aby vám sušák sloužil opravdu dlouho a dobře, porozhlédněte se v této cenové hladině.

Sušáky nad 4000 Kč

I v ceně nad 4000 Kč lze najít řadu výrobků. Obvykle jde o velmi rozměrné, vysoce kvalitní a dobře vybavené venkovní stojanové sušáky anebo o speciální elektrické varianty. V této kategorii si přijdou na své i velmi nároční uživatelé.

Nejlepší značky sušáků na prádlo

Který výrobce je zárukou špičkové kvality a které značky patří mezi nejprodávanější?

  • Leifheit – Tento německý výrobce je specialistou na úklidové prostředky a potřeby pro domácnost. Sušáky této značky patří k nejoblíbenějším. Populární jsou kvalitní venkovní sušáky série Linomatic anebo domácí sušáky Pegasus. Leifheit nabízí především sušáky ve střední cenové kategorii. Většina modelů má dobré uživatelské recenze i hodnocení v testech sušáků na prádlo.
  • Vileda – Vileda nabízí především cenově dostupné domácí pultové sušáky, ale sortiment značky zahrnuje i několik venkovních stojanových modelů.
  • Benco – Velký výběr nabízí i méně známá značka Benco. V její nabídce najdete především spoustu nástěnných modelů.
  • Toro – Sušáky značky Toro jsou cenově velmi dostupné a oblíbené. Nabídka sice není kdovíjak početná, ale je rozmanitá.
  • Goleto – I tato značka stojí za zmínku. Její sortiment je sice velmi omezený, ale zahrnuje zajímavé a oblíbené vertikální a elektrické modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Na co se při výběru sušáku zaměřit?

V první řadě se musíte rozhodnout, jaký typ sušáku chcete, potřebujete a můžete mít. Rozkládací a přenosné modely lze použít doma i venku, ale obvykle nepojmou tolik prádla a jejich životnost může být kratší.

Na pevno umístěné venkovní stojany jsou vhodné pro domy se zahradou a mohou skýtat dost kapacity i pro početnou domácnost. Věžové stojany zase oceníte v bytě, kde je třeba šetřit každý kousek prostoru. Nástěnné stojany bývají nízkokapacitní, ale do menší domácnosti mohou být elegantním řešením.

Důležité je tedy vzít v potaz:

  • Velikost bytu, domu
  • Dostupnost venkovních prostor
  • Skladnost a kapacitu sušáku a počet osob v domácnosti
  • Kvalitu zpracování

Jaký sušák pořídit na balkón či terasu?

Na balkoně nebo terase lze použít většinu domácích sušáků a i některé zahradní, rozkládací modely. V první řadě se musíte rozhodnout, zda bude sušák na pevno umístěn na balkóně. Pokud ano, můžete uvažovat i o některém nástěnném typu. V opačném případě se nabízejí stojanové, pultové i věžové alternativy.

Stojan určený pro venkovní použití na balkóně by měl mít i odpovídající zpracování. Oproti interiérovým modelům je třeba klást důraz na odolnost zpracování vůči povětrnostním vlivům – především vůči vlhkosti. Konstrukce by měla mít odpovídající povrchovou úpravu. Pokud ji tedy nebudete chtít po každém sušení uklízet.

Jak vybrat správnou velikost sušáku?

Velikost sušicí plochy patří k nejdůležitějším parametrům při výběru. Udávána je v metrech a tato hodnota označuje celkovou délku prádelní šňůry. Počítejte přitom, že jedné plné pračce odpovídá cca 10 m sušicí plochy.

V současné nabídce se setkáte s modely, které pojmou jen jednu nebo dvě plné pračky prádla. Rozměrné venkovní ale modely mohou poskytnout prostor až pro 4 nebo 6 várek (délka 40-60 m). Tyto vysokokapacitní modely nabízí například značka Leifheit nebo Toro.

Jaké vybavení a příslušenství může sušák mít?

Sušáky na prádlo nejsou nijak zvlášť komplikovaná zařízení, přesto můžete narazit na různé zlepšováky, které mohou zvýšit jejich užitnou hodnotu. Může to být například rotační mechanismus u venkovních modelů, který zajistí, že můžete prádlo snadno věšet z jednoho místa.

Častou součástí vybavení bývají různé krycí lišty, které zajišťují lepší ochranu před znečištěním šňůry (zejména při vnějším použití). Některé sušáky mohou být vybaveny i nepromokavou stříškou nebo obalem.

Další užitečnou vlastností je nastavitelnost. Například výšková u stojanových modelů. U věžových sušáků pak můžete často různě přizpůsobit patra podle toho, jaký velké kusy prádla potřebujete sušit. Mnoho modelů je skládacích, což oceníte v menších bytech. Po použití sušák složíte do kompaktní podoby a nemusíte o něj neustále „zakopávat“ – taky jej můžete mnohem snadněji přemístit podle potřeby.

Součástí příslušenství mohou být i různé drobnosti, jako kolíčky nebo speciální klipy pro věšení drobných kousků oděvů, dále všelijaké úložné boxy apod. Za vrcholnou výbavu lze zřejmě považovat možnost zapojení sušáku do zásuvky – a tedy vyhřívání a aktivní vysoušení prádla.

Z jakého materiálu bývají sušáky?

Levné a domácí modely sušáků na prádlo bývají často plastové nebo v kombinaci plastu a kovu. Tyto výrobky ale nemají vysokou životnost ani stabilitu a nosnost. Ocelové stojany jsou velmi odolné, ale mohou být taky poměrně značně těžké. Jsou tedy vhodné pro statické použití.

Velmi oblíbené jsou hliníkové modely, které kombinují značnou odolnost a nosnost s přiměřenou hmotností. Při venkovním použití je důležitá taky ochrana kovového povrchu proti korozi a dalším negativním vlivům (zinkování, prášková úprava apod.).

Kolik váží sušák na prádlo?

Hmotnost sušáku závisí na typu. Jednoduché domácí modely mívají často i méně než 2 kg. Díky tomu jsou praktické – snadno je přenesete, rozložíte, složíte apod. Rozměrnější zahradní modely mohou vážit i několikrát tolik.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
VENKOVNÍ SUŠÁKY NA PRÁDLO
#1Leifheit Linomatic 400 Deluxe


Celková délka šňůr: 40 m
Výška sušáku: 2,14 m
Délka nejdelší šňůry: 1,86 m
Uhlopříčka: 3,03 m
Hmotnost: 5,8 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#2LINOMATIC L 400


Celková délka šňůr: 40 m
Výška sušáku: 2,20 m
Délka nejdelší šňůry: -
Uhlopříčka: -
Hmotnost: 6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3VILEDA Viva Air Ultra Light


Celková délka šňůr: 51 m
Výška sušáku: 1,72 m
Délka nejdelší šňůry: - m
Uhlopříčka: 3 m
Hmotnost: 4,1 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
STOJANOVÉ + BALKONOVÉ DOMÁCÍ SUŠÁKY
#1VILEDA Universal


Celková délka šňůr: 18 m
Rozměr rozložený: 180 × 55 × 93 cm
Rozměr složený: 55 × 5 × 129 cm
Hmotnost: 2,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]460 Kč Číst recenze
#2Vysouvací E-flex 18 m


Celková délka šňůr: 18 m
Rozměr rozložený: 170 x 54 x 85 cm
Rozměr složený: 123,5 x 56 x 24 cm
Hmotnost: 4,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]900 Kč Číst recenze
#3Leifheit PEGASUS 200


Celková délka šňůr: 20 m
Rozměr rozložený: 167 x 66,5 x 107 cm
Rozměr složený:95 x 66,5 x 6 cm
Hmotnost: 4,26 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#4Nastěnný sušák Leifheit Telegant Plus 70



Celková délka šňůr: 3,6 m
Rozměr rozložený: 72 x 37 x 10 cm
Rozměr složený: 72 x 4,6 x 10 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]390 Kč Číst recenze
0 Sdílení