Auto / moto

Test 7 nejlepších zimních pneumatik

nejlepší zimní pneumatiky Zima se kvapem blíží a stejně jako každý rok, i letos bude spousta řidičů řešit pořizování a výměnu zimních pneumatik. Povinnost přezout na „zimní obuv“ přitom nastává už 1. listopadu, tedy ještě měsíc před nástupem meteorologické zimy a skoro dva měsíce před zimou astronomickou.

Na vhodné pneumatiky ale nemá vliv kalendář, nýbrž především samotné počasí. Povinnost přezutí je tedy podmíněna přítomností souvislé vrstvy sněhu nebo námrazy na vozovce. Zimní pneu musíte nasadit i v případě, že tyto podmínky ještě nenastaly, ale lze je očekávat. Pokud jsou vaše staré zimní pneumatiky už ve špatném stavu a uvažujete na letošní sezónu o pořízení nových, máme pro vás inspiraci.

Připravili jsme totiž žebříček nejlepších zimních pneumatik, ve kterém najdete 7 zástupců pro osobní auta a jako bonus tři speciální varianty zimních pneumatik pro SUV.

Při srovnávání jednotlivých modelů jsme vycházeli především z renomovaných zahraničních testů, abychom vám mohli předložit co nejzajímavější výběr. Kromě samotné recenze zimních pneumatik pro vás máme navíc krátký návod, který vám pomůže ujasnit si, podle čeho vybrat ty nejvhodnější pneumatiky právě pro vaše auto a konkrétní potřeby.

Test zimních pneumatik podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Continental WinterContact TS 870
Rozměry: 14 až 17 palců

✔️ nejlepší ovladatelnost na každém povrchu
✔️ dobré výsledky proti proti aquaplaningu
✔️ krátká brzdná dráha na všech površích
✔️ nový model úspěšných pneumatik TS 860
❌ vyšší pořizovací cena
⭐ 100 %1700 KčČíst recenze
#2Bridgestone Blizzak LM-005
Rozměry: 14 až 21 palců

✔️ nejkratší brzdná dráha na mokru dle AutoZeitung 2022
✔️ skvělá ovladatelnost
✔️ poskytují dobrý jízdní komfort
❌ slabší záběr na sněhu dle AutoZeitung 2022
⭐ 99 %1650 KčČíst recenze
#3Michelin ALPIN 6
Rozměry: 15 až 20 palců

✔️ nejlepší záběr na sněhu dle testu AutoZeitung 2022
✔️ spolehlivé chování na mokru
✔️ skvělá volba pro náročné zimní podmínky
❌ vyšší valivý odpor
⭐ 98 %2200 KčČíst recenze
#4Nokian WR Snowproof P
Rozměry: 17 až 21 palců

✔️ excelentní záběr na sněhu
✔️ výborná ochrana proti aquaplaningu
✔️ odolnost proti výkyvům teplot
✔️ jedny z nejlépe recenzovaných pneu na českém trhu
❌ slabší ochrana proti aquaplaningu
⭐ 97 %3500 KčČíst recenze
#5Hankook Winter i*cept evo3 W330
Rozměry: 17 až 21 palců

✔️ dobrá stabilita
✔️ maximální záběr na sněhu
✔️ výborná ochrana proti aquaplaningu
✔️ samočisticí drážky zbavují dezén sněhu a kamenů
✔️ poměr cena / výkon
❌ slabší výsledky na suchu
⭐ 96 %2750 KčČíst recenze
#6Goodyear UltraGrip Performance+
Rozměry: 15 až 22 palců

✔️ skvěle fungují na sněhu
✔️ vyvážené vlastnosti ve všech podmínkách
✔️ nízká spotřeba a dobrý kilometrový nájezd
❌ nižší komfort jízdy
⭐ 94 %2300 KčČíst recenze
#7Fulda Kristall Control HP2
Rozměry: 15 až 19 palců

✔️ pneumatiky střední třídy
✔️ skvělá trakce na sněhu
✔️ kratší brzdná dráha
❌ slabší chování na mokru
⭐ 92 %1950 KčČíst recenze

Recenze zimních pneumatik pro osobní vozy (starší modely, stále dostupné)

# Continental WinterContact TS 860

Zimní neumatiky v rozměrech 13 až 17 palců

 Recenze Continental WinterContact TS 860  Zimní pneumatiky Continental WinterContact TS 860 patří mezi naprostou špičku ve své kategorii, zvlášť s přihlédnutím k příznivé ceně. Tento model určený pro středně velká vozidla a posbíral celou řadu ocenění v různých významných testech.

Jmenovat můžeme vítězství v testu ADAC 2018, ACE 2018, ale to není zdaleka vše. Jde navíc o nejprodávanější zimní pneumatiky u nás. Kvalita a spolehlivost je tedy zaručena.

Tyto pneumatiky si výtečně vedou na mokrém povrchu a v tomto ohledu by těžko hledaly konkurenci. Očekávat můžete nicméně vysokou všestrannost, takže vám zajistí maximální bezpečnost i na sněhu, nebo dokonce na náledí. Brzdné vlastnosti jsou na vynikající úrovni a použitá technologie „Cool Chili“ zajišťuje neustále perfektní přilnavost, za kterou vděčí především použité směsi.

Continental WinterContact TS 860 využívá nejmodernější technologie a postupy a dosahuje díky nim vynikajících vlastností i v zatáčkách, kdy se do práce zapojí na tisíc zářezů v profilu vytvářejících plastickou strukturu povrchu.

Continental WinterContact TS 860 je dostupná v rozměrech 13 až 17 palců.

Pokud hledáte skutečně kvalitní zimní přezutí, které vás nezklame ani za opravdu špatných podmínek, s těmito pneumatikami rozhodně chybu neuděláte.

Edit: Nyní je na trhu již nová verze těchto pneumatik, přesto si starší verzi můžete nadále pořídit.

Co potěší

  • Nejprodávanější zimní pneu
  • Vítěz řady testů
  • Vynikající poměr ceny a výkonu
  • Skvělé vlastnosti v mokru a v zatáčkách

Co zamrzí

Koupit v obchodě

# Continental WinterContact TS 850P

Zimní pneu v rozměrech 16 až 22 palců

 Recenze Continental WinterContact TS 850P  Na druhém místě testu zimních pneumatik se umístil další špičkový model Continental. Jde o prémiové gumy, za které si sice trochu připlatíte, ale můžete si být jisti maximální spolehlivostí i v extrémních podmínkách. Tato pneumatika má jedinečné parametry a její vlastnosti ocenil i test AutoMotorSport, který jí v roce 2017 udělil první místo. V témže roce zvítězila TS 850P i v testu Sportcars.

Tato pneumatika je dostupná v rozměrech 16 až 22 palců a podobně jako předchozí model TS 860 si výjimečně dobře vede v zatáčkách a poradí si v každém počasí. Vyrazit můžete za mokra, sněhu a velmi dobrou přilnavostí se TS 850P pyšní i na náledí. Za oceňované vlastnosti model vděčí vysokému počtu lamel a bloků v dezénu. Díky vysoké kontaktní ploše je pak minimalizována brzdná dráha. Pneumatika totiž využívá takzvaný zámečkový efekt.

Pneumatiky Continental WinterContact TS 850P patří k nejlepším ve svém segmentu a skvěle se hodí pro jízdu i v náročnějších podmínkách. Využijete je tedy, i pokud třeba rádi vyrážíte do hor.

Edit: Nyní je na trhu již nová verze těchto pneumatik, přesto si starší verzi můžete nadále pořídit.

Co potěší

  • Vítěz řady testů
  • Skvělé vlastnosti na mokré, ale i suché vozovce
  • Vhodné i pro náročnější použití

Co zamrzí

  • Vyšší cena
Koupit v obchodě

# Dunlop Winter Sport 5

 Recenze Dunlop Winter Sport 5  Na čtvrtou pozici naší velké recenze zimních pneumatik jsme dosadili model Winter Sport 5 americké značky Dunlop. I tyto gumy se velmi dobře umístily v mnoha prestižních testech, jako je ADAC, Autobild nebo Autoexpress. K dispozici jsou ve velikostech od 15 do 21 palců a uplatní se zejména na výkonnějších vozidlech nebo SUV.

Oproti předchůdci (Winter Sport 4D) došlo k vylepšení použité směsi se zvýšeným podílem siliky. Díky tomu gumy skvěle odolávají i velmi tuhým mrazům a udržují si přilnavost i na značně podmáčených vozovkách. Zvýšil se taky počet bloků a lamel a byly rozšířeny drážky na dezénu. Výsledkem je nižší riziko aquaplaningu a lepší vlastnosti na sněhu i náledí.

Pneumatiky Dunlop Winter Sport 5 umožňují i poměrně rychlou jízdu a díky drážkám ve tvaru V si dobře vedou i na sněhu, kde není omezena ovladatelnost.

Celkově jde o velmi dobře zpracované zimní pneu i do obtížných podmínek – a přitom se zachováním vysokého komfortu jízdy a nízké hladiny hluku.

Edit: Nyní je na trhu již nová verze těchto pneumatik, přesto si starší verzi můžete nadále pořídit.

Co potěší

  • Tiché a komfortní
  • Velmi bezpečné na sněhu i ledě
  • Solidní spotřeba

Co zamrzí

Koupit v obchodě

# Nokian WR D4

Dostupná cena, dobré výsledky testů

 Recenze Nokian WR D4  Na pátém místě pro vás máme zimní pneumatiky, které rozhodně zaujmou dostupnou cenou a přitom velmi dobrou kvalitou. Tyto gumy jsou k dispozici v rozměrech od 14 do 20 palců a jde o produkt finské společnosti Nokian. Model WR D4 je uzpůsoben do středoevropských zimních podmínek a pro použití v našich zeměpisných šířkách je tedy doslova dělaný.

Tato pneumatika používá směs Twin Trac Silika, která vyniká odolností v tuhých mrazech a zajišťuje nízký valivý odpor. Nokian WR D4 se ale může pochlubit především perfektní přilnavostí, v tomto faktoru byla dokonce zařazena do třídy A. Pneumatika dobře snáší různorodé podmínky, a proto se hodí pro tuzemské zimy, kdy se zejména v poslední době často střídají období tání a dešťů s mrazíky a silným sněžením. Na velmi dobré úrovni je i jízdní komfort a hlučnost.

Edit: Nyní je na trhu již nová verze těchto pneumatik (WR Snowproof), přesto si starší verzi můžete nadále pořídit.

Co potěší

  • Tiché
  • Velmi přilnavé
  • Vhodné do proměnlivých podmínek
  • Cenově dostupné

Co zamrzí

  • Vyšší spotřeba
  • Horší výsledky v některých testech
Koupit v obchodě

Jak vybrat zimní pneumatiky?

Výběr zimních pneumatik je velmi rozsáhlý a často se mezi sebou liší jen v těžko postřehnutelných detailech. Při výběru je třeba umět si položit ty správné otázky a vědět, k jakým účelům budete pneumatiky používat – resp. v jakých prostředích a podmínkách budete jezdit.

Základní rozdělení

Typově lze zimní pneumatiky rozdělit do tří kategorií – a to na cenově dostupné (ekonomické), sportovní a komfortní. V první řadě byste se tedy měli rozhodnout, jakou variantu preferujete a podle toho se dál zaměřovat na konkrétní výrobky.

  • Dostupné – Chcete-li především ušetřit, orientujte se podle ceny a volte ekonomické produkty. Levnější pneumatiky nemusejí být nutně výrazně horší, co se bezpečnosti týče, než drahé, ale většinou jsou méně komfortní, hlučnější, mají kratší životnost apod. Jsou vhodným řešením, pokud toho v zimě nenajezdíte příliš mnoho a nepouštíte se do náročných podmínek.
  • Sportovní – Tyto pneumatiky bývají dražší a jsou vhodné pro majitele velmi výkonných vozidel, kteří si rádi dopřávají rychlou jízdu. Gumy musejí mít nekompromisní vlastnosti při vyšších rychlostech a v zatáčkách, trakce musí být silná, brzdná dráha minimální. Často za to však zaplatíte nejen vysokou cenou, ale i vyšší spotřebou.
  • Komfortní – Ideální volba, pokud jezdíte často na delší rodinné výlety. Tyto pneumatiky spojují pohodlí a vysokou bezpečnost. Jsou vhodné i pro více naježděných km. Důležitá je taky nízká hladina hluku.

V čem se liší zimní a letní pneu?

Jaký jsou zásadní rozdíly mezi zimními a lezními pneumatikami, a má vůbec skutečný smysl je přezouvat?

Letní pneumatiky jsou uzpůsobeny především pro rozpálené silnice a případné náhlé deště a větší přívaly vody. Celkově jsou tvrdší a mají odlišný dezén. Při nižších teplotách pod cca 7°C pak mohou rychle ztrácet optimální vlastnosti, čímž se například prodlužuje brzdná dráha.

Zimní pneumatika má propracovanější a výraznější dezén a je používána i odlišná směs, ve které bývá zvýšený obsah siliky. To vše přispívá k vyšší přilnavosti a odolnosti a ke snížení brzdné dráhy. Zimní pneumatiky jsou optimalizovány zejména do proměnlivějších podmínek. Kvalitní zimní gumy si musejí poradit s mokrem, sněhem, náledím i blátem, ale stejně tak je důležité, aby se chovaly dobře i na suché vozovce.

Dezén

Dezén je viditelný vzorek pneumatik a má zásadní vliv na jejich vlastnosti. Základní pravidlo říká, že hloubka dezénu u zimních pneumatik by měla být alespoň 4 mm.

Životnost

Životnost samozřejmě závisí na kvalitě pneumatik, ale obecně platí, že doba používání by neměla přesáhnout 4 roky. Před nasazením starých pneumatik je třeba zkontrolovat dezén, ale i celkový stav pneumatik – všímejte si přitom případných vad, vypouklin, trhlin a podobně.

Celoroční pneumatiky

V současné době existují i takzvané celoroční pneumatiky, které mohou představovat ekonomičtější a pohodlnější variantu pro řidiče, kteří toho zejména v zimě moc nenajezdí a nepouštějí se do náročných podmínek. U těchto gum platí, že pokud je chcete používat i za zimního počasí, musejí mít dezén alespoň 4 mm hluboký. Taky si povšimněte, zda mají označení M+S (pro bláto i sníh), které je důležité.

Vyplatí se celoroční pneumatiky?

Zájem o tento typ pneumatik roste. Je to celkem pochopitelné, ušetříte minimálně práci s přezouváním a problémy s patřičným uskladněním pneumatik a většinu lidí žene i vidina finanční úspory. Přece jen jedna sada stojí méně než dvě. Jde však o kompromisní řešení. Celoroční pneumatiky nemají v létě tak dobré vlastnosti jako letní a v zimě tak dobré vlastnosti jako zimní pneumatiky. Nejsou vhodnou volbou zejména pro náročnější zimní cestování. Mohou však obstát při nenáročném přejíždění např. po městě. Zvlášť v posledních letech, kdy jsou zimy stále mírnější. Vhodnost použití celoročních pneu je tedy třeba zvažovat vzhledem k okolnostem.

Podle čeho pneumatiky vybrat?

Při výběru se můžete řídit třeba naší recenzí zimních pneumatik. Dobrou metodou je ale taky orientace podle výsledků prestižních testů, které využíváme i my. Jde například o testy ADAC, ACE, Autobild, AutoMotorSport, Sportcars, Autoexpress a další.

Zimní pneumatiky a legislativa

Jak je to vlastně se zimními pneumatikami podle zákona? Jsou povinné, nebo ne? Legislativa v tomhle ohledu nepodává zcela jednoznačnou odpověď. Povinnost je totiž do značné míry podmíněná. Důležitý je pro nás paragraf §40a zákona 361/2000 Sb., který říká, že:

  • Vozidlo musí mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. To se jeví jako docela jasné, ale je zde ještě dodatek.
  • Tato povinnost platí, pokud se na vozovce vyskytuje souvislá vrstva sněhu či ledu nebo lze předpokládat, že během jízdy vznikne (vzhledem k aktuálnímu počasí, předpovědi).
  • Aby toho nebylo málo, existuje ještě značka „Zimní výbava“ (sněhová vločka pod symbolem auta v modrém poli), která ukládá povinnost zimního pneu bez ohledu na datum nebo počasí. Tedy třeba i v srpnu, pakliže není doplněna dodatkovou tabulkou upravující její platnost.

Značení pneumatik

Při výběru je poměrně důležitým ukazatelem kombinované číselné a písmenové značení pneumatiky, které udává většinu stěžejních informací. Je třeba se v něm však umět zorientovat. Pojďme se tedy podívat na příklad takového označení a rozebrat si ho:

 195/65 R15 91 T 
  • První číslo (195) informuje o šířce pneumatiky v mm.
  • Druhé číslo (65) je trochu složitější hodnota, udává boční profil. Jde o procentuální vyjádření poměru výšky k šířce bočního řezu.
  • R jako Radiální konstrukce. Dnes se právě radiální provedení (směr vláken ve vložce) vyskytuje u naprosto drtivé většiny běžných pneumatik.
  • Za písmenem R následuje číslo udávající vnitřní průměr pneumatiky, a tudíž patřičný průměr ráfku v palcích (15).
  • Další číslo (91) vyjadřuje index nosnosti.
  • Poslední písmeno je pak index rychlosti. Značen je písmeny Q, R, S, T, U, H, V, W, Y, ZR. Každé označuje maximální možnou (a bezpečnou) rychlost, kterou je možné s danými pneumatikami dosáhnout. V případě našeho příkladu (T) je to 190 km/h.

Jak zjistíte hodnoty, které pro svůj vůz potřebujete? Tyto údaje můžete vyčíst z technického průkazu. Taky můžete jednoduše postupovat podle označení, které nesly vaše předchozí pneumatiky. Ale pokud chcete vybírat pečlivěji a na míru, můžete zvolit jinou variantu.

V některých parametrech totiž existují rezervy (opět vyčtete v technickém průkazu). Například hned v šířce lze volit určité rozpětí a získat kýžené vlastnosti. Například širší pneumatiky mají kratší brzdnou dráhu, ale užší např. nižší hluk či spotřebu (díky nižšímu valivému odporu). V případě indexu nosnosti je zase v průkazu stanovena minimální hodnota, pod kterou nesmíte jít – pneu s vyšším indexem však použít můžete. Podobně variabilní je taky index rychlosti. Vybírat můžete do značné míry podle svého jízdního stylu.

Pravidlo „čtyř“

V souvislosti se zimními pneumatikami jste možná slyšeli o zlatém „pravidlu čtyř“. Jde o základní parametry či podmínky, které musí funkční zimní pneumatika splňovat. Týkají se nejen pořízení, ale i používání! Tudíž je třeba na něj občas vzpomenout a ujistit se, že dané podmínky pneumatiky stále splňují.

  • První pravidlo: hloubka dezénu min. 4 mm.
  • Druhé pravidlo: používejte zimní pneumatiky aspoň 4 měsíce v roce.
  • Třetí pravidlo: Vždy potřebujete zimní pneu na všechna 4 kola.
  • Čtvrté pravidlo: Pneumatiky mají životnost 4 roky. Čili pneumatiky by neměly být starší než 4 roky, pak je vhodné je vyměnit. Dochází totiž ke ztrátě vlastností.

Ceny zimních pneumatik

Dostáváme se k důležitému faktoru, jímž je bezesporu cena kvalitních zimních pneumatik. V jakých relacích se současné modely vyskytují? (Uvádíme cenu za jeden kus)

✅ Zimní pneu do 1500 Kč

Dostupné zimní pneumatiky začínají kolem hranice 1000 Kč. A je třeba říct, že právě do cenové relace do cca 1500 Kč se vejde značné množství velmi oblíbených, osvědčených pneumatik známých značek. Mezi nejoblíbenější se řadí třeba Barum Polaris 5.

✅ Zimní pneu do 3000 Kč

Tato kategorie disponuje mimořádně obrovským výběrem a vyberou si i náročnější zájemci. Mezi nejčastěji zastoupené značky patří Continental, Barum, Nokian a další.

✅ Zimní pneu nad 3000 Kč

V této relaci už čekají pneumatiky špičkové kvality a prémiové kousky vhodné i pro náročné použití, luxusní či sportovní vozy apod.

Nejlepší značky zimních pneumatik

Které značky zimních pneumatik na trhu dominují a mají dobrou pověst?

  • Barum – Jedny z nejprodávanějších pneumatik. Značka, kterou jistě znáte, s velmi dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Continental – Obrovský výběr, osvědčená a vysoká kvalita, přitom zde najdete i dost dostupnějších modelů.
  • Nokian – Jde o známou a stále populárnější finskou značku. Opět skvělý poměr ceny a kvality.
  • Bridgestone – Věhlasná japonská značka, která dělala pneu i pro F1. Nenabízí přitom jen prémiové, ale i kvalitní a přitom dostupnější modely.
ProduktHodnoceníCena (od)
#1Continental WinterContact TS 870
Rozměry: 14 až 17 palců

✔️ nejlepší ovladatelnost na každém povrchu
✔️ dobré výsledky proti proti aquaplaningu
✔️ krátká brzdná dráha na všech površích
✔️ nový model úspěšných pneumatik TS 860
❌ vyšší pořizovací cena
⭐ 100 %1700 KčČíst recenze
#2Bridgestone Blizzak LM-005
Rozměry: 14 až 21 palců

✔️ nejkratší brzdná dráha na mokru dle AutoZeitung 2022
✔️ skvělá ovladatelnost
✔️ poskytují dobrý jízdní komfort
❌ slabší záběr na sněhu dle AutoZeitung 2022
⭐ 99 %1650 KčČíst recenze
#3Michelin ALPIN 6
Rozměry: 15 až 20 palců

✔️ nejlepší záběr na sněhu dle testu AutoZeitung 2022
✔️ spolehlivé chování na mokru
✔️ skvělá volba pro náročné zimní podmínky
❌ vyšší valivý odpor
⭐ 98 %2200 KčČíst recenze
#4Nokian WR Snowproof P
Rozměry: 17 až 21 palců

✔️ excelentní záběr na sněhu
✔️ výborná ochrana proti aquaplaningu
✔️ odolnost proti výkyvům teplot
✔️ jedny z nejlépe recenzovaných pneu na českém trhu
❌ slabší ochrana proti aquaplaningu
⭐ 97 %3500 KčČíst recenze
#5Hankook Winter i*cept evo3 W330
Rozměry: 17 až 21 palců

✔️ dobrá stabilita
✔️ maximální záběr na sněhu
✔️ výborná ochrana proti aquaplaningu
✔️ samočisticí drážky zbavují dezén sněhu a kamenů
✔️ poměr cena / výkon
❌ slabší výsledky na suchu
⭐ 96 %2750 KčČíst recenze
#6Goodyear UltraGrip Performance+
Rozměry: 15 až 22 palců

✔️ skvěle fungují na sněhu
✔️ vyvážené vlastnosti ve všech podmínkách
✔️ nízká spotřeba a dobrý kilometrový nájezd
❌ nižší komfort jízdy
⭐ 94 %2300 KčČíst recenze
#7Fulda Kristall Control HP2
Rozměry: 15 až 19 palců

✔️ pneumatiky střední třídy
✔️ skvělá trakce na sněhu
✔️ kratší brzdná dráha
❌ slabší chování na mokru
⭐ 92 %1950 KčČíst recenze
0 Sdílení