Kuchyně

Nejlepší vařiče vajec: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vařiče vajecRozhodli jste se pořídit si co nejlepší vařič vajec, ale nevíte, jaký si vybrat? V našem dnešním článku se na tento poněkud raritní kuchyňský spotřebič podíváme pořádně zblízka. Je docela možné, že jste o tomto speciálním přístroji dosud ani neslyšeli. Nejde zrovna o pomůcku, která by představovala standardní součást každé české domácnosti. Možná je to ale i škoda, jde totiž o docela praktickou záležitost, která přitom zabere minimum místa a její pořízení vás ani nemusí přijít zvlášť draho. Proto jsme se rozhodli, že si zaslouží pozornost.

Pokud se považujete za milovníky vajec, ať už natvrdo, naměkko nebo „na hniličku“, stojí jistě za to o pořízení speciálního vařiče zauvažovat. A co víc, některé zvládají i oblíbená smažená vejce neboli „volská oka“. O tom, proč se vyplatí vejce jíst, si ještě povíme později. Stejně tak si řekneme, jak vařiče vajec fungují, jak s nimi zacházet, jaké technické parametry sledovat při jejich výběru i kolik za takovou pomůcku zaplatíte. Doufáme, že vám tyto souhrnné informace pomohou při rozhodování a usnadní vám nákup ideální varianty. Vařič vajec sice nejspíš nebude nejdražší součástí vašeho kuchyňského vybavení – přesto se vyplatí věnovat jeho výběru pozornost. V opačném případě hrozí, že se z něj stane další náplň do skříně, kterou použijete jenom při výjimečných příležitostech – pokud vůbec.

Kromě obecného průvodce výběrem vám v tomto článku nabídneme i žebříček nejzajímavějších současných modelů. Možná si v něm rovnou vyberete, možná budete hledat dál. Ať už tak, nebo onak, doporučujeme nahlédnout i do uživatelských recenzí vařičů vajec a případně si najít i odborné testy konkrétních modelů, jestliže jsou k dispozici. Dozvíte se různé zajímavé skutečnosti, o kterých se výrobci obvykle nezmiňují.

Nejlepší vařiče vajec na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší cena / výkon
Sencor SEG 710BP
Příkon: 380 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,575 kg

[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#2I na volská oka
De Gusto PM-1123
Příkon: 360 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,64 kg

[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#3Multifunkční
Delimano Utile
Příkon: 360 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: -

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#4Další na zvážení
Sencor SEG 720BS
Příkon: 380 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,575 kg

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#5Vajíčka + volská oka
Steba EK3 plus
Příkon: 350 W
Max. počet vajíček: 6
Hmotnost: 0,9 kg

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]825 Kč Číst recenze
#6Oblíbený
Severin EK3051
Příkon: 400 W
Max. počet vajíček: 6
Hmotnost: -

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze

Jak vybrat vařič vajec

Vařiče vajec jsou poměrně jednoúčelová záležitost a obvykle nejsou nijak komplikované. Proto ani při výběru není třeba sledovat záplavu složitých technických údajů či parametrů. V tomto ohledu většinou vystačíte s příkonem a kapacitou. Zajímat vás mohou i rozměry a hmotnost, určitě stojí za to všimnout si i materiálového zpracování. Kromě toho byste taky měli předem vědět, co od vařiče očekávat a jak s ním zacházet. I o tom se proto zmíníme.

Jistěže nemůžeme opomenout ani finanční otázku. Podíváme se na tři základní cenové relace, ve kterých můžete zapátrat po ideálním modelu pro vaše potřeby. Nakonec představíme i několik značek, které se výrobou kvalitních vařičů vajec zabývají.

jak vybrat vařič vajec

Proč právě vařič vajec?

Protože vařič vajec není tak notoricky známá pomůcka jako třeba varná konvice nebo topinkovač, a navíc má poměrně specifické určení, stojí za to zmínit důvody, proč uvažovat o jeho pořízení…

Vejce jako superpotravina

Hlavním důvodem jsou celkem nepřekvapivě vejce. Tato potravina ležela v nedávné minulosti nějakou dobu trochu stranou zájmu. Důvodem byly mýty o její škodlivosti, zejména vysokém obsahu cholesterolu a potenciálně negativním vlivům na srdce, cévy apod. V posledních letech však vejce právem zažívají obrození.

Kromě ohromných možností využití v gastronomii je třeba vyzdvihnout jejich přínosy pro lidské zdraví a organismus.

  • Vejce jsou zdrojem takřka nejkvalitnějších přírodních bílkovin s vysokým zastoupením aminokyselin.
  • Obsah proteinů v jednom vejci je okolo 12 %.
  • Vejce obsahují rovněž kvalitní tuky, a to především ve žloutku (cca 32 %).
  • Až 10 % hmotnosti každého vejce tvoří minerální látky!
  • 65 % vejce tvoří voda.
  • Vejce patří mezi velmi významné a efektivní zdroje vápníku a železa. Obsahují například i selen a další minerální látky.
  • Vejce obsahují i další cenné látky a enzymy, jako je např. riboflavin nebo leucin.
  • Vejce jsou zdrojem důležitých minerálů rozpustných v tucích (A, D, E, K).
  • Ve žloutku se nachází i množství vitamínů skupiny B.

Vejce a cholesterol

Jsou vejce nebezpečným zdrojem cholesterolu? Ukazuje se, že samotný cholesterol přijímaný v potravě nemá takový vliv na růst hladiny cholesterolu v krvi jako příjem nasycených tuků. Vejce obsahují jen minimum nasycených tuků (cca 1,5 g na vejce), které se navíc nacházejí ve žloutku (ten je ale i bohatým zdrojem vitamínů a minerálních látek). Výsledek?

Pozitivní přínosy konzumace vajec dalece přesahují jejich zcela minimální nevýhody. Jako vždy ale platí – všeho s mírou. Vejce jsou oblíbenou potravinou sportovců, zejména v silových disciplínách a kulturistice. Běžný zdravý jídelníček by to však neměl s vejci přehánět, rozhodně by je však měl zahrnovat. Kolik vajec je ale tak akorát?

V tomto se zdroje až tak neshodnou, ale nejvíce relevantní studie se s doporučením pohybují od 1 do 3 vajec pro dospělého člověka denně. Pár vajec na snídani nebo večeři lze tedy považovat za dobrý nápad, ale záleží i na přípravě. Vejce smažená na tuku pochopitelně budou pochopitelně méně vhodná než vejce vařená – tato úprava je šetrnější a zachová mnohem více cenných látek. Při smažení je jejich velká část zlikvidována.

vajce a cholesterol

Co je to vařič vajec

Tak už víme, že vejce jsou dobrá volba. Speciální vařič pak může maximálně usnadnit jejich přípravu. Jak toto zařízení vypadá?

Popis vařiče vajec

Vařiče vajec jsou si v principu velmi podobné. Dražší a složitější modely mohou mít více funkcí, přesto budou pracovat na podobné bázi a sestávat z obdobných částí jako základní vařiče.

  • Vařiče vajec mívají obvykle příznačně vejcovitý nebo kulatý tvar, méně často (zejména větší modely) mohou být kvádrové nebo krychlové.
  • Horní polovinu vařiče tvoří většinou transparentní víko, kterým můžete vejce sledovat. Spodek tvoří základna se síťovým kabelem a ovládacím prvkem (buď pouze spínač, nebo otočný ovladač s časovačem).
  • Na základnu se pak umísťuje varná deska a držák na vejce opatřený otvory pro umístění vajec. Tento držák bývá vyjímatelný (pro snadnou údržbu) a může být i nahraditelná za speciální desku na přípravu volských ok (jen pokročilejší modely).

Do zařízení jednoduše umístíte určitý počet vajec, nalijete potřebné množství vody, zavřete víko a zapnete. Vařič nemusíte hlídat, sám se ozve, když jsou vejce hotová.

Materiálové zpracování

S jakým materiálovým zpracováním se můžete u vařičů vajec setkat?

  • Základna – U levnějších modelů bývá obvykle z plastu. Ten by měl být alespoň dostatečně kvalitní a odolný, výhodou je nižší hmotnost. Dražší modely mívají základnu z nerezu, ten je trvanlivější, elegantní, ale kromě vyšší ceny musíte počítat i s vyšší hmotností. Pro běžné použití může být i kvalitní plast dobrá a dostačující volba.
  • Víko – Víko je v drtivé většině případů z průhledného plastu. Zcela výjimečně je neprůhledné nebo z nerezu.
  • Varné desky – Na tuto část jsou kladeny nejvyšší nároky, měla by být proto kvalitně a odolně zpracovaná. Používá se nerez nebo kov a nepřilnavé povrchy.
  • Držák vajec – Obvykle plastový.

Rozměry a hmotnost

Vařiče vajec jsou poměrně skladné, kompaktní spotřebiče s minimální hmotností. Ta se obvykle u základních plastových modelů pohybuje jen okolo 0,5 kg. Tento přístroj vám tedy příliš mnoho místa na kuchyňské lince nezabere. Přesto jde o jednoúčelové zařízení a je jasné, že ne v každé kuchyni je prostor pro nekonečné množství, byť malých, spotřebičů.

Příkon

Jelikož jde o elektrické zařízení, bylo by chybou nezmínit se o příkonu – tedy o spotřebě elektrické energie. Je ale tento parametr zásadní při výběru? Dá se říct, že ne…

Rozdíly mezi modely jsou poměrně minimální, většina má příkon mezi cca 350 až 450 W. Příkon ovlivní především rychlost nahřátí vody a přípravy vajec. Hodnoty ve Wattech jsou však zcela abstraktní a reálný výkon závisí na mnoha faktorech (zpracování, kapacita apod.). Nad příkonem si tedy při výběru nemusíte příliš lámat hlavu. Mnohem lepší informace získáte spíše z testů vařičů vajec nebo uživatelských recenzí, kde se dozvíte konkrétní informace o funkčnosti a efektivitě daného modelu.

Spotřeba

Pokud vás trápí, zda nemá vařič příliš vysokou spotřebu, tak je to poměrně zbytečná obava. Příkon 400 W se zdá na pohled na tak malé zařízení vysoký, ale vařič pravděpodobně pojede jen pár minut denně (možná dokonce týdně). Berte v potaz, že třeba rychlovarné konvice mají běžně příkon nad 2000 W. Spotřeba vařiče vajec je zanedbatelná.

kolik vajec denne

Kapacita

Kolik vajec dokáže vařič pojmout a připravit na jeden zátah? Malé modely disponují většinou prostorem na 6 vajec. Zcela výjimečně narazíte i na „mini“ varianty např. jen na 3 vejce. Nejprodávanější vařiče vajec pojmou 7 kousků naráz. Větší modely pak 8, výjimečně i více. Kapacitu samozřejmě volte dle vlastní potřeby a spotřeby. Rozumnější je sáhnout spíše po modelu tak akorát na míru než variantě s velkou rezervou, která bude zbytečně rozměrná a často poloprázdná.

Výše uvedené kapacity se ovšem týkají držáků na vaření vajec. Jak jsme řekli, některé modely nabízejí i nástavec na volská oka – kapacita bývá ovšem menší (např. jen 2 vejce).

Funkce a možnosti

Jaké funkce a možnosti mohou vařiče vajec nabídnout? Některé zvládnou i více věcí než jen vejce natvrdo a naměkko.

  • Časovač – Základní modely mají obvykle jen spínač, takže jsou maximálně jednoduché. U některých se ale můžete setkat i s časovačem, který umožní nastavení délky vaření a funguje jako kuchyňská minutka.
  • Výměnné nástavce – Nejen vařená vejce, ale třeba i volská oka, nebo dokonce zelenina v páře či párky. Některé vařiče toho zvládnou víc.
  • Programy – Některé vařiče mají otočné kolečko, kterým nastavíte patřičný program.

Jak dlouho se vejce připravují?

Při běžném vaření v hrnci počítejte s cca 3 minutami na přípravu vajec naměkko, okolo 5-7 minut u vajec na hniličku a cca 10 minut u vajec natvrdo. U vařičů se doba vaření může poněkud lišit i v závislosti na výkonu, kapacitě apod. Po uvaření je vhodné vejce ihned schladit pod studenou vodou, aby se vnitřek dál nesrážel a nevysoušel.

Pozn.: V případě vařičů vajec je obvykle v návodu uvedeno, že vejce je třeba na špičce propíchnout. K tomu slouží jehla, která by měla být součástí balení výrobku. Voda na vejce se taky nesolí.

Ceny vařičů vajec

Kolik stojí vařič vajec? Už jsme zmínili, že nejde o nijak zvlášť nákladné vybavení. Přesto pro vás máme shrnutí základních cenových relací a jejich nabídky.

✅ Vařiče vajec do 400 Kč

Cena nejlevnějších vařičů vajec začíná na cca 200 Kč a do 400 Kč můžete pořídit spoustu velmi solidních modelů pro běžné použití. Tato cenová kategorie, ač nejnižší, má široký sortiment a zahrnuje řadu nejoblíbenějších vařičů. Počítejte s plastovým zpracováním a kapacitou 6-7 vajec, obvykle bez možnosti přípravy volských ok a bez dalších funkcí.

✅ Vařiče vajec do 800 Kč

Kvalitní vařiče pro náročnější. Časté je nerezové zpracování základny a možnost výměny nástavců. Některé modely umožňují přípravu nejen vajec, ale třeba i párku nebo zeleniny. Obvyklý je i časovač.

✅ Vařiče vajec nad 800 Kč

Zde najdete kvalitně zpracované modely s vyšší kapacitou, designově propracovanější kousky anebo atypické či nadstandardně vybavené vařiče.

Nejlepší značky vařičů vajec

Které značky se zabývají výrobou kvalitních vařičů vajec? Je jich spousta. Zde je alespoň několik našich favoritů…

  • Sencor – Tuzemská značka, která se těší mimořádné oblibě. Nabízí dostupnou a kvalitní domácí elektroniku, včetně vařičů vajec. Modely této značky patří k nejprodávanějším. Velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • Steba – I tato značka nabízí populární vařiče. Jde ovšem spíše o dražší, kvalitní modely. Nerezové zpracování a více funkcí.
  • Clatronic – Clatronic nabízí několik především jednoduchých, základních modelů. Jsou ale dobře hodnocené a oblíbené.
  • Proficook – Značka spíše pro mírně náročnější zájemce. Pěkně zpracované, nerezové modely obvykle v ceně okolo 500 Kč.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší cena / výkon
Sencor SEG 710BP
Příkon: 380 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,575 kg

[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#2I na volská oka
De Gusto PM-1123
Příkon: 360 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,64 kg

[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#3Multifunkční
Delimano Utile
Příkon: 360 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: -

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#4Další na zvážení
Sencor SEG 720BS
Příkon: 380 W
Max. počet vajíček: 7
Hmotnost: 0,575 kg

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#5Vajíčka + volská oka
Steba EK3 plus
Příkon: 350 W
Max. počet vajíček: 6
Hmotnost: 0,9 kg

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]825 Kč Číst recenze
#6Oblíbený
Severin EK3051
Příkon: 400 W
Max. počet vajíček: 6
Hmotnost: -

[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
0 Sdílení