Kuchyně

Nejlepší vařiče Sous Vide: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Svět gastronomie jde nezadržitelně kupředu a ke slovu se stále více dostávají kulinářské techniky, které kladou důraz na šetrnou úpravu potravin a surovin. Tento vývoj je pochopitelný vzhledem k stále většímu zájmu široké populace o zdravé a kvalitní stravování. Polotovary a rychlokvašky dnes už netáhnou. Navzdory hektické době si lidé nacházejí stále více času na přípravu jídel a také o nich víc přemýšlejí. Za jeden z pomyslných vrcholů lze považovat metodu „sous-vide“, což přeloženo z francouzštiny znamená „ve vakuu“. Tato metoda je – co si budeme nalhávat – časově náročná a komplikovaná na přípravu. Přesto už dávno není jen doménou špičkových restaurací. Stále častěji projevují o vaření tímto způsobem zájem i lidé, kteří vaří pouze v domácnosti. Vznikla tedy řada pomůcek, které mají domácí vaření metodou sous-vide usnadnit a co nejvíc přiblížit podmínkám běžné kuchyně. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší vařič sous-vide. Zajímat nás bude, jak funguje, na co se dá použít, jaké jsou výhody i nevýhody této metody. Samozřejmě se zaměříme i na konkrétní technické parametry a další faktory výběru, cenu nevyjímaje. V krátkých recenzích se dozvíte i o nejznámějších značkách.

Není pochyb o tom, že metoda sous-vide není pro každého. Nutno taky říct, že náčiní, které k jejímu provozování potřebujete, není zrovna otázkou pár korun. Proč tedy v době, kdy každý druhý slogan láká na nejlevnější, nejrychlejší a nejjednodušší řešení, lidé přecházejí k této metodě? Důvodem je kvalita. Podrobněji si princip metody a její přínosy rozebereme v článku. Taky vám řekneme, co vše budete potřebovat, abyste ji úspěšně zvládli a zavedli do své kuchyně.

V tomto článku nebude kromě průvodce výběrem chybět ani žebříček nejzajímavějších a nejoblíbenějších modelů současnosti. Nezapomeňte se však podívat taky na recenze vařičů sous-vide případně si přizvěte na pomoc odborné testy konkrétních výrobků. Jak jsme řekli, nejde o úplně nejlevnější záležitost a pečlivý výběr je tudíž na místě a vyplatí se. Byla by škoda nechat potřeby na sous-vide vaření ležet ve skříni.

Nejlepší vařiče Sous Vide na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Lauben Sous Vide Stick SV01
Náš vítěz testu, použití pro každého
✔️ Top produkt, vysoké hodnocení v recenzích
✔️ Veškeré ovládání integrované do jednoho tlačítka
✔️ Výkonná pumpa, která se stará o cirkulaci vody při vaření, pracuje extra tiše a nijak vás v kuchyni neruší
✔️ Jednoduše nastavíte teplotu v rozsahu 20-95 °C
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarstein Quickstick
Velmi dobré recenze
✔️ Precizní a na stupeň přesné - teplotní rozsah 50-95 °C
✔️ 3D cirkulace pro rovnoměrné rozmístění teploty
✔️ Sous vide tyč s výkonem 1300 W
✔️ 2 teplotní senzory
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Klarstein Quickstick Smart Sous Vide
Další vařič na zvážení
✔️ Zabudovaná kniha receptů
✔️ Ovladatelný pomocí WiFi a Klarstein App Experience pro Android nebo iOS
✔️ Intuitivní dotykový displej s časovačem a nastavením teploty
✔️ Vodotěsný s ochrannou třídou IPX7
📌 od 2800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sous-Vide Steba SV 50
Nejlepší i na profi použití
✔️ Intuitivní ovládání pomocí otočného ovladače
✔️ Ohřeje 20 litrů vody za cca 45 min až na teplotu 56 ° C, odchylka max. 0,5 ° C
✔️ Přesná elektronická regulace teploty až na 99 ° C
📌 od 4800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5TFA 14.1550.01 SOUSMATIC
Další na zvážení
✔️ Možné použít v jakémkoliv hrnci nebo gastro nádobě
✔️ Lze použít s vakuovými sáčky různých značek
✔️ Možnost nastavení odloženého vaření
✔️ Časovač až do 99 hodin
📌 od 5500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vařič Sous Vide

V dnešním článku se primárně zaměříme na tzv. ponorné vařiče sous-vide. Řekneme si ale i o dalších zařízeních a potřebách určených pro tuto metodu. U ponorných vařičů je pak zásadní především výkon a maximální objem vody, kterou je schopný ohřívat. Dále jsou důležité možnosti regulace teploty, přesnost, ale i zpracování, ergonomie, hmotnost a další faktory. O všech si řekneme to nejdůležitější. Nakonec se zmíníme i o cenách a výrobcích.

Co je to metoda sous-vide?

Pokud se alespoň trochu zajímáte o gastronomii, pak už jste o této metodě nejspíš alespoň slyšeli. Možná ale nevíte, co přesně si pod ní představit. Jde v podstatě o variantu pomalého vaření dotaženou takříkajíc k dokonalosti. Sestává ze dvou zásadních principů:

  • Vakuum (které je i v názvu)
  • Nízké teploty pod bodem varu

Technologické kořeny této metody sahají až k 18. století, ale skutečným průkopníkem použití sous-vide metody v moderním smyslu v reálné gastronomii byl kuchař Georges Pralus v restauraci Troisgros ve francouzském městě Roanne – a to v roce 1974. Od té doby se metoda samozřejmě vyvíjela a přicházeli další a další následovníci. Masovější rozšíření a domácí využití je však relativně velmi mladou záležitostí.

Dnes se pod metodou sous-vide rozumí obvykle:

Vaření pokrmů ve vakuovém balení ve vodní lázni, která je ohřátá na přesně vypočítanou a stabilní teplotu obvykle v rozmezí 55 až 60°C.

S takto nízkými teplotami souvisí další neopomenutelný fakt. Tím je dlouhá až velmi dlouhá doba přípravy. Zde samozřejmě záleží na množství a druhu potravin.

Obvyklá doba vaření je několik hodin. Vyšplhat se však může i na 72 hodin.

Sous-vide tedy z principu (jako každé pomalé vaření) vyžaduje plánování a nejde o žádnou minutkovou přípravu. Proč ho tedy využívat nebo vůbec zkoušet?

Přínosy vaření metodou sous-vide

Aby se vyvážila složitá příprava vyžadující vakuování a dlouhá doba vaření, musí metoda nabídnout patřičné výhody. Jaké tedy jsou?

Šetrná příprava

Tento princip je zcela zásadní a platí povšechně. Metoda sous-vide je patrně nejšetrnějším způsobem přípravy, pokud jde o zachování cenných živin – tedy vitamínů, minerálů i makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy). Zejména vitamíny jsou velmi citlivé na vyšší teploty i kontakt se vzduchem, takže při běžných úpravách dochází k jejich výrazné degradaci. Metoda sous-vide jich zachová maximální množství. Kromě toho však uchová taky tvar, chuť, vůni, barvu a další kýžené a specifické vlastnosti potravin a pokrmů. Díky vakuu nedojde ani ke ztrátě tuků, šťáv, koření ani jiných součástí nebo přísad pokrmu, ani k váhovému úbytku masa. Dalo by se tedy říct, že jde o jakousi „bezztrátovou úpravu“, s jejíž pomocí lze vytvořit takřka dokonalý pokrm s maximální úctou k použitým surovinám.

Další výhody

Poměrně šetrná je tato metoda i z hlediska energetických výdajů. Jde tedy o ekonomičtější vaření. Výhodou je taky univerzálnost. Metodou sous-vide lze připravovat zeleninu, maso i jiné suroviny. Receptů najdete dostatek a nic vám nebrání experimentovat.

Nevýhody sous-vide

Nevýhodou je především nákladnost na vybavení, složitější příprava (vakuování) a dlouhá doba vaření, která vyžaduje určité plánování. Tímto způsobem si nelze připravit rychlovku v časové tísni.

Co budete potřebovat aneb ponorný vařič vs. hrnec

Samozřejmě vakuovačku (o jejímž výběru jsme již psali), vakuové sáčky a pak zařízení, které vám umožní vytvořit vodní lázeň s přesně stanovenou a stabilně udržovanou teplotou. Metodu sous-vide mohou podporovat některé multifunkční či pomalé hrnce. Ne vždy je však zajištěno dosažení a udržování přesné teploty. Šikovnou pomůckou je speciální ponorný vařič, který zajistí optimální prostředí a lze jej použít prakticky v jakékoli nádobě či hrnci (při dodržení maximálního objemu vody). Vařič je kompaktní nástroj, který je ideální do domácnosti a nebude zbytečně překážet.

Výkon a maximální množství vody

V současnosti jsou sous-vide vařiče takřka výhradně napájeny síťově a jejich výkon se pohybuje okolo 1000-1500 W. Dostatečný výkon je důležitý pro rychlé rozehřátí a především spolehlivé udržení nastavené teploty. Velmi důležitým údajem je maximální množství vody, které lze v lázni použít a s níž s vařič poradí.

U většiny oblíbených vařičů je uveden max. objem vody do 20 l.

To lze považovat za dostačující hodnotu pro domácí použití. Samozřejmě existují i výkonnější modely např. na 25 nebo 30 l, případně i více. To už se však bavíme o zařízeních pro náročnější anebo profesionální použití.

Ovládání a regulace teploty

Vařiče jsou vybaveny displejem a dotykovým nebo tlačítkovým ovládáním. U některých je jedno univerzální ovládací tlačítko, které umožňuje velmi snadnou manipulaci; u jiných je tlačítek více. Zajímejte se o rozsah nastavitelných teplot (ne vždy je výrobce/prodejce uvádí, ale rozhodně by měly zahrnovat stěžejní rozpětí kolem 55-60°C) a taky přesnost nastavení a udržování teploty.

Přesnost na 0,5°C je solidní standard. Kvalitnější a profi přístroje pracují třeba s odchylkou pouze 0,1°C.

Co se stane při nedostatku vody?

Vařiče na sous-vide jsou opatřeny bezpečnostními systémy, které dokážou reagovat na nedostatek vody ve vodní lázni. V takovém případě vás buď pouze upozorní, nebo se vařič sám vypne – zde záleží na konkrétním modelu.

Materiálové zpracování, rozměry a hmotnost

U sous-vide vařičů nepanuje žádná zvláštní rozmanitost, pokud jde o materiálové zpracování. Zásadní je kvalitní zpracování ponorné části, na které se používá zpravidla nerezová či ušlechtilá ocel. Horní část může být opatřena plastovým nebo jiným krytem a měla by být odolná vůči přenosu teplot a taky snadno uchopitelná.

Rozměry domácích modelů jsou obvykle relativně úsporné, kolem 35 cm na délku. Rozměrově se tedy příliš neliší od např. ponorných mixérů. Hmotnost v případě tohoto zařízení obvykle nehraje stěžejní roli. Vařič totiž leží ve vodní lázni (zachycený speciálním klipsem o bok hrnce), takže v ruce s ním budete manipulovat minimálně.

Je možné použít vařič v jakémkoli hrnci?

Ano, obecně ano. Současné sous-vide vařiče nevyžadují žádnou speciální nádobu. Jsou opatřeny univerzálním klipsem, kterým je přichytíte k okraji téměř jakéhokoli hrnce či nádoby. Je však třeba dodržovat maximální množství vody v lázni. V opačném případě přístroj nemusí zajistit odpovídající a stabilní teplotu, což jsou zásadní předpoklady pro úspěšné vaření sous-vide.

Je nutné mít pro sous-vide speciální vakuovačku?

Sous-vide znamená „ve vakuu“, takže dosažení vakua je zásadní. Existují stolní, resp. automatické vakuovačky, což jsou komplexní zařízení, s nimiž je vakuování snadné – cena začíná na cca 1000 Kč. Druhou možností jsou vakuové pumpy. Ty však bývají určeny spíše na speciální boxy než sáčky.

Někteří lidé experimentují s vytvořením vakua svépomocí. Tedy odsátím vzduchu ze sáčku různými metodami, včetně „válečkování“ válečkem na těsto. Toto může být zajímavý pokus, pokud chcete vyzkoušet vaření „á la sous-vide“ třeba v pomalém hrnci. Pokud však investujete do vařiče i několik tisíc, nemělo by smysl mařit své snahy a degradovat metodu takovým postupem. Vakuovačce se tudíž nejspíš nevyhnete.

Video

Ceny vařičů sous-vide

Kolik stojí kvalitní vařič sous-vide? Počítejte s tím, že nějaká investice vás čeká. Ale pokud máte zájem o pokročilé kulinářství a chcete sobě či své rodině dopřát dokonalé pokrmy bez ztráty živin, jistě nebudete litovat.

✅ Sous-vide vařiče do 3000 Kč

Nejlevnější modely pořídíte kolem hranice 2000 Kč. Nemusí jít o špatné nebo nekvalitní modely, ale třeba o jednodušší modely s nižším výkonem. Pro domácí použití však mohou dostačovat.

✅ Sous-vide vařiče do 6000 Kč

V této kategorii najdete velký výběr vařičů a velkou rozmanitost, vyberou si běžní domácí i náročnější uživatelé. Blíž horní hranice už narazíte i na modely pro profesionální použití.

✅ Sous-vide vařiče nad 6000 Kč

Zde najdete především výkonné vařiče vhodné pro náročné použití nebo komerční provoz.

Nejlepší značky vařičů sous-vide

Kteří výrobci nabízejí kvalitní modely vařičů na sous-vide metodu? Zde je pár tipů.

  • Steba – Tato značka nabízí velmi pěkný sortiment kvalitních pomůcek pro metodu sous-vide. Mezi nimi i velmi oblíbený vařič SV 50, který koupíte pod 5 tisíc Kč.
  • Klastein – Osvědčená a kvalitní značka nabízí vařič QuickStick v ceně kolem 5 tisíc Kč. Vysoký výkon a poctivé zpracování.
  • Lauben – Z produkce této značky stojí určitě za zmínku vařič s označením SV01, který pořídíte za cca 2500 Kč. Výkon je přitom velmi solidních 1200 W. Rozhodně stojí za úvahu.
  • TFA – Taky tato značka nabízí kvalitní sous-vide vařič vhodný pro domácí použití. Cena se pohybuje kolem 5000 Kč a je určen až pro 25 l vody.
ProduktInfoHodnocení
#1Lauben Sous Vide Stick SV01
Náš vítěz testu, použití pro každého
✔️ Top produkt, vysoké hodnocení v recenzích
✔️ Veškeré ovládání integrované do jednoho tlačítka
✔️ Výkonná pumpa, která se stará o cirkulaci vody při vaření, pracuje extra tiše a nijak vás v kuchyni neruší
✔️ Jednoduše nastavíte teplotu v rozsahu 20-95 °C
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarstein Quickstick
Velmi dobré recenze
✔️ Precizní a na stupeň přesné - teplotní rozsah 50-95 °C
✔️ 3D cirkulace pro rovnoměrné rozmístění teploty
✔️ Sous vide tyč s výkonem 1300 W
✔️ 2 teplotní senzory
📌 od 3000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Klarstein Quickstick Smart Sous Vide
Další vařič na zvážení
✔️ Zabudovaná kniha receptů
✔️ Ovladatelný pomocí WiFi a Klarstein App Experience pro Android nebo iOS
✔️ Intuitivní dotykový displej s časovačem a nastavením teploty
✔️ Vodotěsný s ochrannou třídou IPX7
📌 od 2800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sous-Vide Steba SV 50
Nejlepší i na profi použití
✔️ Intuitivní ovládání pomocí otočného ovladače
✔️ Ohřeje 20 litrů vody za cca 45 min až na teplotu 56 ° C, odchylka max. 0,5 ° C
✔️ Přesná elektronická regulace teploty až na 99 ° C
📌 od 4800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5TFA 14.1550.01 SOUSMATIC
Další na zvážení
✔️ Možné použít v jakémkoliv hrnci nebo gastro nádobě
✔️ Lze použít s vakuovými sáčky různých značek
✔️ Možnost nastavení odloženého vaření
✔️ Časovač až do 99 hodin
📌 od 5500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Další pomocníci pro chytré a zdravé vaření:

0 Sdílení