Malé spotřebiče

Nejlepší parní hrnce: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší parní hrnce

Chcete se lépe stravovat a sháníte co nejlepší parní hrnec? Potom se připravte na záplavu tipů a informací, které vám nabídneme v dnešním článku. Moderní parní hrnec představuje zajímavou, praktickou a relativně mladou kuchařskou pomůcku. Princip je ovšem pochopitelně založený na velmi známém principu. Příprava surovin v páře je ostatně snad skoro stejně stará jako gastronomie sama. Jistou dobu stála poněkud v pozadí, ale v poslední době získává na popularitě. Důvod je prostý. Trend směřuje ke zdravějšímu stravování a šetrnější úpravě pokrmů. A vaření v páře je možná nejšetrnější úprava vůbec.

Parní hrnec se může stát nejpoužívanějším nástrojem zejména u osob, které ze zdravotních důvodů potřebují speciální dietu. Skvěle poslouží taky při přípravě jídel pro děti. Ale tuto pomůcku využije každý, kdo se odhodlá (třeba alespoň občas) vzdát se smažených nebo pečených pochoutek ve prospěch zachování většího množství vitamínů a vyšší výživové hodnoty obecně. Parní hrnec přitom není nijak cenově nedostupná záležitost. Přesto je nutné postupovat při výběru obezřetně a najít takový model, který bude odpovídat vašim nárokům, potřebám i možnostem.

V našem průvodci najdete žebříček nejzajímavějších modelů, ale především se zaměříme na samotný výběr tohoto zařízení. Provedeme vás důležitými parametry, vlastnostmi a funkcemi, abyste získali přehled a dobře pořídili. Nemusíte ale spoléhat pouze na náš návod. Velmi cenné tipy vám poskytnou taky uživatelské recenze parních hrnců anebo odborné testy.

Nejlepší parní hrnce na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tefal VC 3008

Příkon: 900 W
Objem: 10 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1899 Kč Číst recenze
#2Tefal Convenient plastic VC140131

 Produkt roku 2018 
Příkon: 900 W
Objem: 6 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3Russell Hobbs 19270

 TechnikzuHause.de (1,5 - velmi dobrý) 
Příkon: 800 W
Objem: 9 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#4Philips HD 9140

 Vítěz: Stiftung Warentest a Guter Rat 
Příkon: 900 W
Objem: 8,6 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
#5Klarstein Steam Spa
Příkon: 1500 W
Objem: 2 patra 24 x 24 cm
Časovač: ano
Udržovaní teploty: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#6Tefal VitaCuisine Compact VS400330
Příkon: 2000 W
Objem: 10,3 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#7Gallet CUV 962 Pantin
Příkon: 900 W
Objem: 8,5 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze

Jak vybrat parní hrnec

Podle jakých faktorů parní hrnec vybírat? Pokusili jsme se o co nejsrozumitelnější vysvětlení těch nejdůležitějších, jako je příkon a výkon, materiálové zpracování, funkční možnosti, kapacita a další. Při každém nákupu však samozřejmě hraje roli taky cena, a proto jsme nachystali i shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií těchto výrobků.

Představíme vám i několik známých a dobře hodnocených značek parních hrnců, které nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, případně dostupné, nebo naopak exkluzivní a špičkově vybavené modely.

jak vybrat parní hrnec

Proč si (ne)pořídit parní hrnec?

V první řadě bude rozumné zaměřit se na otázku, zda je pořízení parního hrnce vůbec dobrá volba. Jaké výhody a nevýhody tento styl vaření skýtá a komu bude jeho používání vyhovovat? Parní hrnce mohou nabídnout především následující výhody, které vesměs vyplývají ze samotné podstaty přípravy surovin v páře.

✅ Především je to šetrnost tepelné úpravy ve srovnání nejen s pečením nebo smažením, ale dokonce i vařením a dušením. Příprava v páře zabezpečí zachování mnohem většího množství minerálních látek, vitamínů a dalších živin v potravinách. Jídlo má tedy vyšší nutriční hodnotu.

✅ Vaření v páře je ideální v případě šetřící nebo hubnoucí diety, pro děti anebo při zdravém životním stylu.

✅ Úprava probíhá bez použití přidaného tuku. Zůstává tedy jen tuk, který je přirozeně obsažen v potravinách samotných.

✅ V parním hrnci se suroviny nepřipékají a není třeba tak bedlivý dohled jako např. při smažení.

✅ Krásná barva a čirá chuť. Chutě potravin se při vaření v páře nemísí, nejsou ovlivňovány jinými přísadami, úpravou apod. Suroviny si tudíž zachovávají svou typickou, přirozenou chuť. Taky barva je mnohem svěžejší.

A výhody samotného parního hrnce jako přístroje?

  • Vaření v parním hrnci není komplikované, nevyžaduje stálou přítomnost, hlídání, míchání apod.
  • Lze připravovat více jídel naráz.
  • Existují i cenově poměrně velmi dostupné modely.
  • Pára se tvoří rychle, není třeba dlouho čekat (jako např. na zavření vody).

Abychom pouze nechválili, je třeba objektivně uvést i několik nedostatků a nevýhod. Záleží na vašem uvážení, zda pro vás budou představovat nepřekonatelnou překážku.

  • Chuť: To, co je pro jednoho výhoda, může být pro jiného zásadní zádrhel. Chuť pokrmů připravených v páře je velmi specifická. Pokud jste zvyklí na velmi výrazné, intenzivní chutě např. smažených jídel, zřejmě vám bude jídlo uvařené v páře připadat poněkud fádní. Alespoň zpočátku.
  • Ovládání: Přestože parní hrnec není nijak složité zařízení, je to speciální přístroj, se kterým je třeba správně zacházet.
  • Omezení: Jednou z výraznějších nevýhod je fakt, že parní hrnec není vhodný pro přípravu jakýchkoli surovin. Zejména se to týká mas, jako je hovězí (a obvykle i vepřové) a taky některých specifických druhů zeleniny (např. lilek, dýně).

Druhy parních hrnců

V zásadě existují dva typy parních hrnců. Za prvé jsou to hrnce a nádoby určené pro klasické vaření na sporáku. Jde tedy o upravené varianty běžných hrnců. V našem návodu se nicméně budeme věnovat druhému typu. Tedy elektrickým parním hrncům.

Princip fungování elektrických parních hrnců

Elektrická varianta je pohodlnější a výhodná v tom, že nepotřebujete sporák – jde tedy o soběstačné zařízení (samozřejmě ale potřebujete zdroje el. energie). Elektrický parní hrnec na první pohled trochu připomíná sušičku ovoce. Sestává ze základny, na kterou se umísťuje několik pater nástavců určených pro suroviny. Tyto nástavce jsou uzavřené, materiál je ale obvykle průhledný, takže můžete na stav potravin snadno dohlížet, aniž byste museli odklápět poklici nebo cokoli jiného.

V základně zařízení se nachází topné těleso a zásobník na vodu. Pára stoupá ze zásobníku, ohřívá jídlo a v horní části (pod poklicí) se ochlazuje. Dochází ke kondenzaci, rosa pak klesá zpátky dolů k zásobníku vody. Tento jednoduchý uzavřený okruh umožňuje pohodlné vaření bez nutnosti dolévat vodu nebo se o celý proces nějak výrazněji starat.

princip parního hrnce

Objem parního hrnce

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru parního hrnce bude zcela jistě objem neboli kapacita. Výběr je v tomto směru opravdu široký. Pořídit si můžete velmi kompaktní modely, které nabídnou okolo 3 l objemu. Takové hrnce uspokojí spíše malou domácnost a mohou být vhodnou volbou v případě, že chcete hrnec užívat spíš sporadicky. Zároveň nezaberou v kuchyni mnoho místa.

Mezi velmi oblíbené patří modely střední velikosti, které nabízejí okolo 6 l kapacity. Ty se uplatní i při častějším nebo náročnějším použití. Pokud však sháníte parní hrnec pro větší rodinu anebo víte, že pojede na plné obrátky – bude zřejmě výhodnější sáhnout po modelu se štědřejším prostorem. Velké hrnce nabízejí 10, 12 nebo i více l objemu.

Počet pater

Pokud jde o kapacitu, důležitý není jen objem, ale i počet pater – nebo chcete-li nádob či nástavců – do nichž suroviny umísťujete. Oddělená patra umožňují vaření několika pokrmů zároveň, aniž by docházelo k mísení chutí. Vaření tímto způsobem je rychlejší a efektivnější. Počet pater není tak variabilní jako objem. Zdaleka nejčastěji se setkáte buď se dvěma, nebo třemi nádobami.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů se parní hrnce vyrábějí? V případě klasických (neelektrických) modelů je to obvykle kov či nerez. U elektrických modelů se setkáte s plastem nebo kombinací plastového a nerezového provedení.

Nádoby na „napařování“ jsou skoro vždycky vyrobeny z transparentního plastu (existují ale i výjimky, které jsou opatřeny nádobami z nerezu nebo neprůhledného plastu). Častěji lze rozdíly spatřit u samotné základny. Ta může být také plastová – což je případ zejména cenově dostupnějších parních hrnců – anebo nerezová.

Nerezové provedení zvyšuje cenu, ale taky životnost a odolnost zařízení. Nerezové provedení je hygienické a má dobré vlastnosti. Jde o dobrou investici, pokud máte vyšší nároky.

Příkon

A teď k dalšímu veledůležitému faktoru. Je jím příkon. Příkon udává spotřebu energie, ale taky (byť nepřímo) informuje o rychlosti rozehřátí hrnce a vaření. Rozpětí hodnot je cca od méně než 800 W do 2000 W nebo více u velmi náročných modelů.

Příkon musí odpovídat objemu hrnce. Taky platí, že čím je vyšší, tím rychlejší a efektivnější bude příprava jídla. K nejoblíbenějším variantám pro domácí použití patří hrnce s příkonem okolo 850 až 1000 W.

Funkce

Lze u parních hrnců najít i nějaké speciální funkce a možnosti? Odpověď zní: ano. Základna těchto zařízení je opatřena ovládacím panelem a u pokročilých a složitých zařízení někdy i displejem. Lze pak využívat různých programů a funkcí. Podíváme se alespoň na ty podstatné.

  • Časovač – Tento prvek už najdete na drtivé většině zařízení. U jednodušších modelů je řešen mechanickým ovladačem podobným jako klasická kuchyňská minutka. Obvyklé nastavitelné rozpětí je cca od 0 do 60 minut. Jakmile nastavený čas doběhne, zařízení se samo vypne. I to je velká výhoda parních hrnců. Nemusíte čekat, až se jídlo dovaří, a vlastnoručně vypínat sporák nebo troubu.
  • Odložený start – Tohle už je pokročilejší možnost. Můžete si nastavit, kdy se jídlo začne vařit, takže ho můžete mít přichystané čerstvé, např. až přijdete z práce.
  • Udržování teploty – Nehodláte jídlo po uvaření hned servírovat? Pak se vám bude hodit tato funkce, která jej v hrnci udrží teplé. Je to mnohem pohodlnější a šetrnější než následně používat například mikrovlnnou troubu.
  • Příslušenství pro určité suroviny – Vejce, rýže nebo různé omáčky. To vše lze připravovat v páře, ale bez speciálních nádob nebo držáků to může být obtížnější.
  • Indikátor hladiny vody – Informuje o tom, zda je aktuálně v zásobníku dostatečné množství vody pro efektivní vaření.

Video

Ceny parních hrnců

Parní hrnce nepatří k závratně drahým pomůckám, ale přesto představují investici, u níž je potřeba zvážit, zda se vyplatí. Zde jsou tři základní cenové kategorie.

Parní hrnce do 1000 Kč

Levné modely lze pořídit i v této cenové kategorii, ačkoli musíte počítat s tím, že výběr bude značně omezený. Přesto lze zde najít i relativně kvalitní parní hrnce vhodné pro méně náročné použití. Obvykle jde o plastové modely.

Parní hrnce do 3000 Kč

Zdaleka nejoblíbenější kategorie, ve které najdete většinu nejprodávanějších parních hrnců současnosti. Výběr je zde nejširší a zahrnuje menší i rozměrné modely s různě pokročilou výbavou.

Parní hrnce nad 3000 Kč

Menší výběr modelů pro náročné zákazníky. Obvykle jde o modely s displejem a velmi dobrým technologickým vybavením. Lze počítat i s velice kvalitním materiálovým zpracováním a vysokým příkonem. Velký objem však není podmínkou.

Nejlepší značky parních hrnců

Elektrické parní hrnce jsou u nás relativní novinkou (ve srovnání s jinými kuchyňskými spotřebiči). Přesto se už vyprofilovalo několik spolehlivých výrobců, kteří nabízejí dobrý poměr ceny a kvality.

  • Tefal – Značku Tefal asi není třeba nějak obšírně představovat. Pokud jde o parní hrnce, nabízí velmi slušný výběr a některé modely patří k nejprodávanějším a taky nejlépe hodnoceným v testech parních hrnců.
  • Klarstein – Německá značka Klarstein nabízí vždy vysokou kvalitu a specifický design. Platí to i v případě parních hrnců.
  • Philips – Philips nabízí zajímavý výběr spíše dražších modelů a taky speciálních zařízení kombinujících parní hrnec a mixér.
  • Russell Hobbs – Velmi dobře hodnocené a oblíbené parní hrnce. Kvalitní zpracování, velký objem, slušná výbava. Výborný poměr ceny a kvality.

Nejčastější otázky nakupujících

Je parní hrnec ekonomicky šetrný spotřebič?

Nejběžnější parní hrnce mají spotřebu (příkon) okolo 900-1000 W. V průměru je to o něco méně než mají například rychlovarné konvice a jde o spotřebu srovnatelnou například s mikrovlnnými troubami. Časté vaření pravděpodobně může vycházet o něco dráž než srovnatelné (časově) používání klasického plynového sporáku.

Jak správně nachystat suroviny pro vaření v parním hrnci?

Suroviny nakrájejte na stejně velké kusy, do spodních pater umístěte suroviny, které jsou tvrdší a vaří se déle (maso, kořenová zelenina, brambory apod.). Nahoru pak jemnější zeleninu a měkké suroviny. Při vaření poklici odklápějte co nejméně.

Co lze vařit v parním hrnci?

Často záleží na výkonnosti konkrétního modelu. Ideální je zelenina jako brokolice, mrkev, hrášek, kukuřice apod., připravovat lze taky vejce i drůbeží maso a ryby. Problém může být s masy jako vepřové nebo hovězí, u kterých nemusí dojít k dostatečnému propečení. Mezi nevhodné suroviny patří taky houby nebo dýně či lilky (při napařování rozměknou).

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tefal VC 3008

Příkon: 900 W
Objem: 10 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1899 Kč Číst recenze
#2Tefal Convenient plastic VC140131

 Produkt roku 2018 
Příkon: 900 W
Objem: 6 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3Russell Hobbs 19270

 TechnikzuHause.de (1,5 - velmi dobrý) 
Příkon: 800 W
Objem: 9 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#4Philips HD 9140

 Vítěz: Stiftung Warentest a Guter Rat 
Příkon: 900 W
Objem: 8,6 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
#5Klarstein Steam Spa
Příkon: 1500 W
Objem: 2 patra 24 x 24 cm
Časovač: ano
Udržovaní teploty: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#6Tefal VitaCuisine Compact VS400330
Příkon: 2000 W
Objem: 10,3 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#7Gallet CUV 962 Pantin
Příkon: 900 W
Objem: 8,5 l
Časovač: ano
Udržovaní teploty: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
0 Sdílení