Zahrada

Nejlepší travní směsi / travní osivo: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

FLORIA Travní směs Král trávníků Toužíte po krásném, svěže zeleném trávníku? Koneckonců, kdo by nechtěl mít na zahradě dokonalý přírodní „koberec“. Na druhou stranu dosažení tohoto stavu není zdaleka tak banální záležitostí, jak by se mohlo zdát.

Založení trávníku a péče o něj je malá věda, která stojí nemalé úsilí a vyžaduje i potřebné znalosti a zkušenosti. Vše ale začíná u výběru travní směsi. Výběrem adekvátního osiva můžete značně zvýšit své šance na úspěch. Vždy přitom záleží na množství faktorů a především vaší schopnosti dobře zhodnotit svou situaci a taky se vyznat v sortimentu. Ne každý je však profesionální zahradník. Proto jsme vám přispěchali na pomoc s tímto průvodcem. Zaměříme se v něm především na to, jak a podle čeho vybírat nejlepší travní směs pro vaši zahradu či pozemek. Budete se pak schopni lépe rozhodnout.

Travních směsí existuje řada druhů a využívají různé odrůdy travin. V našem průvodci se dozvíte, jaké vlastnosti mají nejdůležitější druhy travin a jaké kombinace se vyskytují v různých směsích. Při výběru je však nutné především dobře znát svůj pozemek a své potřeby.

V našem článku pro vás máme taky inspiraci v podobě žebříčku travních osiv. Zařadili jsme do něj nejprodávanější, nejlépe hodnocené a nejkvalitnější směsi různých výrobců. S vyhodnocením, zda je pro vás daná směs ideální, vám pomohou i uživatelské recenze travních směsí a osiv.

Nejlepší travní směsi / travní osivo na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1FLORIA Travní směs Král trávníků
Nejlepší osivo pro rodinné domy
✔️ směs nejvyšší kvality
✔️ ideální pro rodinné domy
✔️ dávkování: 10 kg=500 m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2470 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Travní směs Garden Boom Park
Alternativa pro rodinné domy
✔️ pro trávníky s menší intenzitou zátěže
✔️ důraz kladen především na samotný vzhled trávníku
✔️ Výsevek: 25–30 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2100 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Agro Travní směs PARK
Osivo pro firemní plochy a parky
✔️ pro rodinné domy, parky, reprezentativní plochy firem
✔️ vytváří okrasný a hustý trávník
✔️ Výsevek: 25-35 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 5900 Kč / 25 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4AGRO Travní směs Louka
Osivo vhodné pro spásání zvířaty
✔️ vhodné především pro produkci sena
✔️ po spásání rychle obrůstá
✔️ Výsevek: 25-35 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 5250 Kč / 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Barenbrug WONDERLAWN
Pro rekreační trávníky
✔️ rychlý vývin, vysoká hustota drnu
✔️ nižší nároky na údržbu
✔️ Výsevní dávka: 25 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2600 Kč / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6FLORIA Travní směs STÍN
Určena do stínu, nevyžaduje slunce
✔️ z odrůdy trav vysoké kvality
✔️ do zastíněných míst pod stromy či ke zdem domů
✔️ Výsevní dávka: 1 kg vystačí na 40 m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 310 Kč / 1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Travní směs Hobby Hřiště
Travní směs pro hřiště
✔️ směs kvalitních odrůd trav
✔️ snáší silnou zátěž
✔️ vhodný pro běžné zatravňování
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 1500 Kč / 10 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat travní osivo

Co je důležité při výběru travní směsi? Musíte mít představu, co chcete a potřebujete. K jakému účelu bude daná plocha sloužit? Zakládáte spíše okrasný, či užitkový trávník? Bude trávník ve stínu či na slunci? Jak moc péče mu chcete věnovat? Jak rychle chcete, aby trávník vzešel?

To vše jsou otázky, na které potřebujete znát odpovědi, abyste dokázali sáhnout po optimálním osivu. Rozhodující pak zajisté bude i cena, ale vyplatí se řídit i podle výrobce či konkrétní řady. Kvalitativní rozdíly mezi osivy zdánlivě stejné kategorie jsou totiž nezřídka poměrně značné.

Jeden druh vs. směs

Když je řeč o travním osivu, vždy je míněna travní směs složená z více druhů travin. Jedno-druhová osiva se nepoužívají. Důvodem je, že jediný druh, ať už jakýkoli, nedokáže nikdy vytvořit silný a hustý, odolný zápoj a poskytnout celku správnou kombinaci vlastností dle potřeby.

Směsi tedy vždy obsahují určitý poměr konkrétních druhů a výsledné vlastnosti a určení směsi udává právě druhové složení a jejich přesný poměr v osivu. Pokud chcete dosáhnout krásného trávníku, vyplatí se znát zásadní druhy travin a mít základní představu o jejich vlastnostech.

Tráva, louka

Jak vybrat travní směs

Důležité druhy travin

Které traviny jsou v našich podmínkách nejdůležitější a vyskytují se v různých poměrech v travních směsích? Zde jsou zásadní druhy.

Jílek vytrvalý

Lolium perene čili jílek vytrvalý patří k základním druhům vyskytujícím se v travních směsích. Je poměrně značně odolný vůči zátěži, takže se hojně užívá ve směsích na intenzivněji využívané plochy, sportoviště, vytíženější parkové plochy (anglické trávníky, odtud alternativní název – jílek anglický) apod. Zároveň se dobře hojí, je měkký a dost rychle roste.

Tento travní druh má ale taky poměrně rád vlhko a hůře snáší sucho. Při dostatečné zálivce je ale krásně sytě zelený. V mrazech je náchylnější na vymrzání a plísně (plíseň sněžná). Díky rychlému vzcházení je vhodný pro obnovu ploch.

Jílek mnohokvětý

Na tento druh je třeba dát si spíše pozor. Vyskytuje se především v levných a nekvalitních směsích jako náhrada kvalitního jílku vytrvalého. Na jednu stranu je jeho výhodou opravdu velmi rychlý růst, na druhou stranu je málo vytrvalý a odolný a svými vlastnostmi spíše „plevelný“. Vytlačuje pomalejší druhy, nemá tak sytou barvu. Hodí se tam, kde potřebujete rychle zatravnit plochu i na úkor kvality.

Kostřava červená

Festuca rubra čili kostřava červená je další standardní složkou kvalitních travních směsí. Používá se spíše do okrasných trávníků, které jsou méně namáhané. Taky rychlost vzcházení je spíše střední. Výhodou je však velmi hustý drn, který velmi dobře snáší i nízké sečení.

Tato travina je taky docela odolná vůči různým rozmarům počasí. Zejména trsnaté formy dobře zvládají i sucho. Porost kostřavy je velmi jemný. V některých směsích tvoří základní složku.

Kostřava rákosovitá

Festuca arundinacea tedy kostřava rákosovitá je levnější variantou kostřavy červené. Ačkoli ji nelze upřít značnou odolnost vůči suchu i jiné klimatické nepřízni, oproti své příbuzné špatně nese nízké sečení a trsovité porosty, které vytváří, nejsou příliš pohledné.

Kostřava ovčí

Pak je tu ještě festuca ovina neboli kostřava ovčí. Opět je složkou okrasných trávníků a má opravdu výraznou schopnost odolávat suchu a poradit si i na stanovištích chudých na živiny. Zároveň přitom dokáže zářit jasně zelenou barvou.

Lipnice luční

Poa pratensis aneb lipnice luční je travina, která pomalu vzchází, ale na druhou stranu je opravdu mimořádně vytrvalá. V pozdějších fázích dosahuje vynikající odolnosti a schopnosti regenerace. Mezi další přednosti tohoto druhu patří i možnosti nízkého sečení a vysoká odolnost vůči zátěži.

Vhodná je tedy i na osiva pro hřiště a podobné intenzivněji využívané plochy. Porost lipnice je hustý, ale trochu hrubší.

Psineček tenký

Agrostis Tenuis dokáže vytvořit velmi hustý, vytrvalý a jemný porost, což je jeho hlavní předností. Na druhou stranu je poměrně náročný na péči. Žádá si časté sečení a velmi vysoký příděl závlahy. Taky rychlost vzcházení je poměrně nízká. Najdete ho zastoupen především ve směsích na golfová hřiště a okrasné trávníky.

Kostřava vs. jílek

Především jílek vytrvalý a kostřava červená jsou základními složkami kvalitních travních směsí. Doplněny jsou pak nejčastěji lipnicí luční. Větší podíl kostřavy na úkor jílku dává výslednému trávníku vizuálně velmi žádoucí, okrasné vlastnosti. S určitým podílem kostřavy ovčí (potažmo i psinečku) lze navíc dosáhnout i vysoké jemnosti.

Častěji ve směsích převládá jílek. Ten dodává trávníku především celkovou odolnost. Vhodný je na sportovní, parkové i jiné používanější trávníky. Vysoký podíl jílku značí vhodnost na rychlé zatravnění.

Náš tip: Podívejte se na nejlepší AKU sekačky, i díky nim bude váš trávník dokonalý

Typy travních směsí dle použití a charakteru pozemku

Většina lidí si osivo „neskládá“ podomácku z jednotlivých druhů, ale pořizuje hotové travní směsi – ty jsou vyvinuté vždy pro určitý účel. S jakými základními možnostmi se lze setkat?

Směsi pro okrasné trávníky

Vyloženě reprezentativní trávníky na ozdobu s vysokými estetickými kvalitami. I v této kategorii směsí lze volit z různé „míry okrasnosti“ vůči praktičtějším vlastnostem. Velmi jemné okrasné trávníky využívají ve vysoké míře kostřavy (červená a ovčí) a výrazněji může být zastoupen taky psineček.

Tyto trávníky jsou husté, jemné i krásné, ale typicky taky vyžadují vyšší až vysokou péči. Časté sekání, vertikutace, vysoká závlaha. Jejich schopnost snášet zátěž je spíš nižší až střední. Specifické varianty představují směsi golfové nebo poněkud odolnější směsi parkové.

Směsi pro parkové trávníky a rekreační plochy

Anglické trávníky, trávníky pro rekreační činnosti a obecně trávníky, u nichž je vyžadována optimální kombinace skvělých estetických vlastností, ale zároveň i odolnosti. Pro zvýšení odolnosti se používá především posílení podílu jílku vytrvalého. Tyto trávníky by měly snést poněkud větší vytížení, ale stále nejsou určeny pro extrémní zátěž.

Směsi na hřiště

Směsi na hřiště a sportoviště nebo vytíženější rekreační trávníky obecně již žádají zcela jiný poměr vlastností. Důraz je zde kladen na odolnost a schopnost rychlé regenerace. Základní složku tvoří typicky jílek vytrvalý, kterého je často ve směsi 55-70 % (část může tvořit i jílek jednoletý). Doplňuje ho obvykle kostřava červená v podílu nejčastěji kolem 20-30 % a obligátní složkou (byť minoritní) je velmi odolná lipnice luční.

Hřištní travní směs

Směsi pro specifické podmínky a účely

Pořídit můžete taky směsi, které se orientují především na podmínky panující na daném pozemku. Existují směsi pro slunná, nebo naopak stinná stanoviště. Speciální směsi na suché plochy nebo na plochy s chudým obsahem živin.

Tyto směsi jsou vždy s velkou alchymií tvořeny přesnými podíly určitých vhodných druhů, aby jako celek získaly kýžené vlastnosti. Pro specifické účely jsou pak určeny směsi na dosev, regeneraci či rychlou obnovu trávníků.

Dále existují směsi luční, pastevní, sadové a další spíše „užitkové“ a agrární směsi pro různá konkrétní využití.

Univerzální směsi

Univerzální směsi existují a mohou se zdát jako jasné a jednoduché řešení, pokud si lámete hlavu, jaké osivo zvolit. Tyto směsi skutečně patří k oblíbeným a nejprodávanějším travním osivům. Je však zřejmé, že tento typ směsi bude vždy spíš kompromisní variantou než jednoznačným vítězstvím.

Jedna zahrada, více trávníků

Lámete si hlavu, jakou směsí osít svůj pozemek, když chcete, aby různé části zazářily krásou a na jiných si zase budou hrát děti a budete je hojně využívat? Nikde není psáno, že je na celou zahradu nutné použít jediné osivo. Nebojte se kombinovat. Tedy nikoli na jednom místě, ale na různých úsecích.

Prosluněný jižní svah můžete osít směsí na světlé plochy. Rozlehlejší odlehlou část pozemku zatravnit třeba lučním osivem. Na vytížené místo použít sportovní směs, na reprezentativní plochy kolem záhonků okrasné osivo.

Na druhou stranu by se pozemek neměl stát jakousi zmatenou změtí různorodých ploch. Nad případným rozčleněním „zón“ je třeba se zamyslet. Dát záměru řád a logiku, jednotlivé části smysluplně opticky oddělit.

Kolik osiva použít?

Výrobci obvykle na obale uvádějí, pro jak velkou plochu je dané balení vhodné. Obecně se dá říct, že v průměru je na 1 m2 potřeba cca 15-20 g osiva nebo až 30 g pro hustší trávník. Například na průměrně velký pozemek kolem 400 až 500 m2 tak využijete 10kg balení osiva. Na každých 100 m2 počítejte 2-3 kg.

Sekání trávníku

Travní koberec vs. osev

Alternativou osevu a čekání, až trávník vzejde a vytvoří souvislý, hustý zápoj, je pořízení travních koberců. Tedy jakýchsi instantních kusových trávníků. Koberec s již hotovým, kvalitním a hustým trávníkem pak rozvinete na pozemku.

Toto řešení není bezpracné a už vůbec ne levné. Na druhou stranu položený trávník můžete ihned využívat a má v podstatě finální podobu. Nezřídka se dnes tyto koberce používají u různých veřejných projektů, kolem nově vzniklých hřišť, v parcích apod.

Ceny travních osiv

Na kolik vás vyjde kvalitní travní osivo, pro založení krásného trávníku? Zde jsou základní cenové relace, které vám pomohou zorientovat se v současném sortimentu.

Travní směsi do 500 Kč

V této relaci zakoupíte menší balení travních směsí do cca 3 kg. Dá se říct, že větší balení už lze v dané ceně považovat za mírně podezřelé.

Travní směsi do 1500 Kč

Obecně můžete v této relaci pořídit balení v rozmezí 3 až 10 kg. Najdete zde (u horní hranice) řadu populárních 10kg směsí, které nabídnou solidní poměr ceny a kvality.

Travní směsi nad 1500 Kč

Kolem 2000 Kč už lze u 10kg travních směsí očekávat velmi dobrou kvalitu. Od cca 3000 Kč výše už lze pořídit velké 25kg balení směsí.

Nejlepší značky travních osiv

Které značky travních směsí lze považovat za ověřené a kvalitní? Zde je aspoň několik zdatných kandidátů:

  • Agro CS – Jeden z největších českých i středoevropských producentu hnojiv, osiv a substrátů. Nabízí množství řad travních směsí v různých cenových relacích a kvalitách. Od levných po prémiové.
  • Wolf-Garten – Velmi oceňovaná a kvalitní osiva s vysokým poměrem ceny a kvality. Dobrá evropská značka.
  • Forestina – Známá a oblíbená značka. Nabízí řadu velmi žádaných směsí. Obvykle solidní poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1FLORIA Travní směs Král trávníků
Nejlepší osivo pro rodinné domy
✔️ směs nejvyšší kvality
✔️ ideální pro rodinné domy
✔️ dávkování: 10 kg=500 m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2470 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Travní směs Garden Boom Park
Alternativa pro rodinné domy
✔️ pro trávníky s menší intenzitou zátěže
✔️ důraz kladen především na samotný vzhled trávníku
✔️ Výsevek: 25–30 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2100 Kč / 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Agro Travní směs PARK
Osivo pro firemní plochy a parky
✔️ pro rodinné domy, parky, reprezentativní plochy firem
✔️ vytváří okrasný a hustý trávník
✔️ Výsevek: 25-35 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 5900 Kč / 25 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4AGRO Travní směs Louka
Osivo vhodné pro spásání zvířaty
✔️ vhodné především pro produkci sena
✔️ po spásání rychle obrůstá
✔️ Výsevek: 25-35 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 5250 Kč / 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Barenbrug WONDERLAWN
Pro rekreační trávníky
✔️ rychlý vývin, vysoká hustota drnu
✔️ nižší nároky na údržbu
✔️ Výsevní dávka: 25 g/m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 2600 Kč / 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6FLORIA Travní směs STÍN
Určena do stínu, nevyžaduje slunce
✔️ z odrůdy trav vysoké kvality
✔️ do zastíněných míst pod stromy či ke zdem domů
✔️ Výsevní dávka: 1 kg vystačí na 40 m²
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 310 Kč / 1 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Travní směs Hobby Hřiště
Travní směs pro hřiště
✔️ směs kvalitních odrůd trav
✔️ snáší silnou zátěž
✔️ vhodný pro běžné zatravňování
🔸 ukázat složení směsi
📌 od 1500 Kč / 10 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení