Dílna

Nejlepší stojanové vrtačky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší stojanové vrtačkyPracujete často se dřevem či kovem a potřebujete vrtat s maximální přesností, výkonem a efektivitou? Pak je na čase uvažovat, zda byste ve své dílně nevyužili stolní nebo stojanovou vrtačku. Jde o zařízení, se kterým se setkáte spíše u profesionálů nebo náročných kutilů. Pokud máte na toto nářadí zálusk, v našem článku najdete informace, které se vám určitě budou hodit při jeho pořizování. Zaměříme se totiž právě na výběr nejlepší stojanové vrtačky, nabídneme vám přehršel rad a tipů k nákupu, podíváme se na všechny zásadní parametry, taky na ceny a ke konci pro vás máme i krátké recenze osvědčených značek.

Pořízení stojanové vrtačky vás obvykle vyjde poněkud dráž než koupě vrtačky „klasické“. Přesto se nemusíte bát, že jde o astronomické částky. V současnosti je k dostání široká škála často i velmi dostupných, především hobby, modelů těchto přístrojů. Toto nářadí ale není žádný drobeček, a tak je třeba dobře zvážit, zda ho skutečně využijete – a jaký typ bude pro vaše potřeby ideální variantou. S tím vším vám v našem návodu pomůžeme.

Kromě samotného průvodce výběrem se můžete těšit taky na žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Možná mezi nimi najdete takový, který vás svými parametry osloví. Přesto doporučujeme vždy prohlédnout i uživatelské recenze stojanových vrtaček případně se podívat po odborných testech. Přece jen jde o investici, kterou je třeba zvážit, a přímé zkušenosti uživatelů mohou být neocenitelným zdrojem poznání.

Nejlepší stojanové vrtačky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Ocenění selber machen 2020 (1,7)
Bosch PBD 40 0.603.B07.000
Príkon: 710 W
Hmotnost: 11,2 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#2Scheppach DP 18 VARIO
Príkon: 550 W
Hmotnost: 38,5 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8800 Kč Číst recenze
#3Ocenění Heimwerker Praxis (1,6)
Scheppach DP 40
Príkon: 710 W
Hmotnost: 10,3 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#4Proma PTB-16B/230
Výkon: 450 W
Hmotnost: 38 kg
Druh sklíčidla: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#5Ocenění Heimwerker Praxis (1,7)
Güde GTB 16/605
Výkon: 600 W
Hmotnost: 32 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#6Asist AE1S50DN
Výkon: 500 W
Hmotnost: -
Druh sklíčidla: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze

Jak vybrat stojanovou vrtačku

V následujícím návodu se podíváme na výhody a nevýhody stojanových vrtaček, taky se budeme věnovat jejich základnímu rozdělení a samozřejmě i důležitým technickým parametrům, vlastnostem a funkcím, jako je výkon, rychlost otáček, druh sklíčidla a podobně.

Při výběru byste měli především dobře zvážit vlastní potřeby a volit takovou vrtačku, která vám bude pasovat na míru. Nelze ovšem opomenout ani otázku ceny. Proto na vás čeká i krátké resumé tří hlavních cenových relací a taky vám napovíme, kteří výrobci stojanových vrtaček nabízejí kvalitu a stojí za pozornost.

stojanová vrtačka Scheppach DP 40
Stojanová vrtačka Scheppach DP 40

Výhody a nevýhody stojanových vrtaček

Stojanové či stolní vrtačky umožňují precizní vrtání ve svislém směru, v případě tzv. radiálních vrtaček i pod nastaveným úhlem. Zařízení sestává z ramene, sloupu a pracovní plochy, na kterou se umísťuje materiál, který budete vrtat, čili obrobek. Stojanovou vrtačku – stejně jako klasickou – pohání elektromotor.

Tento typ vrtaček je běžnou součástí profesionálních dílen, kde se pracuje se dřevem, kovem nebo i plasty a dalšími materiály. V domácích dílnách je méně častý, ale v dnešní době už existuje velmi široký výběr hobby modelů, které vás jednak finančně nezruinují a za druhé mohou mít i poměrně rozumné rozměry.

Výhody:

  • Maximální přesnost oproti ruční vrtačce
  • Bezpečnost, stabilita
  • Vysoký výkon
  • Kolmé, případně úhlové vrtání
  • Vrtání i velkých průměrů
  • Volné ruce pro manipulaci s obrobkem, menší fyzická namáhavost práce

Nevýhody:

  • Jde o rozměrné zařízení
  • Využití především u profesionálů nebo náročných kutilů
  • Vyšší cena
  • Nemobilní/málo mobilní
  • Nelze vrtat do stěn apod.

Typy stojanových vrtaček

Stojanové vrtačky existují především ve dvou variantách, které můžeme označit jako sloupové a stolní.

⏩ Sloupové vrtačky

Sloupové stojanové vrtačky jsou poměrně velmi robustní zařízení. Jsou určené pro náročné použití v profesionálních dílnách, ale existují i dostupnější hobby varianty. Tyto vrtačky jsou nicméně rozměrné a náročné na prostor, takže dobře zvažte, zda je skutečně dostatečně využijete. Sloupové vrtačky jsou umístěny na zemi, jsou vysoké a mají vlastní pracovní nastavitelnou pracovní plochu. Jsou vhodné i pro vrtání rozměrných obrobků.

⏩ Stolní vrtačky

Stolní vrtačky jsou „odlehčenou“ variantou sloupových a jsou lépe uzpůsobené pro hobby použití. Typické jsou menšími rozměry a hmotností. Neumísťují se na podlahu, ale na pracovní stůl. Tato kompaktní zařízení přitom poskytnou vynikající přesnost i výkon.

⏩ Radiální stojanové vrtačky

Některé stolní vrtačky umožňují i nastavení pracovního ramena, potažmo pracovní plochy, do určitého přesného úhlu, který fixují. Do materiálu tak můžete s nejvyšší přesností vrtat nejen kolmo, ale i šikmo pod požadovanými úhly.

⏩ Stojan na vrtačku

Zmínku si rozhodně zaslouží i tato varianta a stojí za to vědět, že taková možnost existuje. Pokud si nejste jistí, zda byste stojanovou vrtačku skutečně dostatečně využili a vytížili, můžete si místo ní pořídit speciální stojan, do kterého lze upnout běžnou ruční vrtačku a proměnit ji na provizorní stojanové zařízení. Výhodou jsou nižší pořizovací náklady a větší skladnost. Toto řešení je vhodné spíše pro sporadické použití.

stojanová vrtačka Proma PTB 16B/230
Stojanová vrtačka Proma PTB 16B/230

Příkon

Dostáváme se k technickým parametrům a začneme rovnou tím, který patří u většiny síťově napájeného nářadí k nejdůležitějším – a to je příkon. Tato hodnota sice určuje spotřebu elektrické energie, ale umožňuje taky získat představu o celkové efektivitě a výkonu zařízení.

U stojanových vrtaček se můžeme setkat s příkonem v rozmezí od cca 350 do 1600 W (zřídka i více). Stolní a hobby modely se vcelku logicky obvykle pohybují spíše v nižších hladinách, nejčastěji mezi 400 až 800 W. Nad 800 W už jde o poměrně výkonná zařízení vhodná i pro náročnější, poloprofesionální nebo profesionální použití.

Převodovka a regulace výkonu

Stojanové vrtačky jsou vybaveny regulací výkonu, kterou mohou zajišťovat dva typy převodů. Buď jde o mechanický řemenový převod, který umožňuje skokové změny rychlosti otáček v několika stupních (většinou pět stupňů). Komfortnějším řešením je ovšem elektronická regulace, která umožňuje plynule změny otáček i během práce. Elektronická regulace je obvykle kombinována s dvoustupňovou mechanickou převodovkou a ocení ji především kutilové a méně zkušení uživatelé.

Průměr vrtáku

Dalším stěžejním parametrem je průměr vrtáků, resp. rozsah udávající, jaké vrtáky lze s vrtačkou použít. U menších a hobby modelů obvykle narazíte na rozsah 1-13 mm. U větších přístrojů může být rozsah až 20 mm nebo i více. Větší rozsah je samozřejmě univerzálnější, ale záleží na vás, co potřebujete a využijete.

Sklíčidlo

Do sklíčidla se umísťují vrtáky a existují v zásadě dvě základní varianty způsobu jejich upevnění. Buď můžete sáhnout po vrtačce s ozubeným věncem, kdy se vrtáky utahují kličkou, anebo po rychloupínacím systému, kdy stačí vrták utáhnout rukou. Druhá varianta je jistě rychlejší a pohodlnější, ale některé nekvalitní a levné modely mohou mít rychloupínání, které neobstojí při náročnějším použití a vrták se může uvolňovat.

Počet otáček

Rychlost otáček je další parametr, který by vás měl zajímat. U většiny kvalitních stojanových vrtaček je však rozsah víceméně podobný, nastavitelný mezi cca mezi 500 až 2500 otáčkami za minutu.

Hmotnost

Stojanové vrtačky nejsou žádná kapesní zařízení. Přesto lze najít relativně mobilní kousky i opravdu robustní modely. Hmotnost se u různých modelů může pohybovat od cca 10 kg (lehké stolní, hobby modely) až po 40 nebo i 60 a více kg u sloupových, profesionálních zařízení. Takové stroje jistě nebudete chtít často přemísťovat a je třeba pro ně mít stálý prostor.

Funkce

Jakými dalšími funkcemi nebo vybavením mohou oplývat stojanové vrtačky? Pojďme se podívat alespoň na nejběžnější možnosti.

  • Ukazatel otáček – U elektronicky regulovaných modelů najdete obvykle digitální ukazatel otáček. U zařízení s vřetenovou převodovkou toto vybavení obvykle není.
  • Zaměřovací křížový laser – Pro maximálně přesné a precizní vrtání může být vrtačka vybavena dvěma laserovými linkami, které v místě protnutí označují místo vrtu (střed vrtu).
  • Rychloupínání – Rychloupínací sklíčidlo může zrychlit a usnadnit práci, ale musí být kvalitní.
  • Hloubkový doraz – Zcela standardní funkce, která zabraňuje zavrtání hlouběji, než je potřeba.
  • Nouzový vypínač – Povinné vybavení stojanové vrtačky.
  • LED osvětlení – Osvětlení pracovní plochy.

Video

Ceny stojanových vrtaček

Stojanové vrtačky jsou zařízení určená pro náročnější použití, ale zdaleka nejsou pouze doménou profesionálních dílen. Naopak. V dnešní době už je na trhu poměrně značný sortiment dostupnějších hobby modelů. Cena je v průměru stále vyšší než u ručních vrtaček, ale řadu přístrojů můžete přesto pořídit za velmi příznivé částky. Pokud vrtačku dostatečně vytížíte, investice se vám brzy vrátí.

✅ Stojanové vrtačky do 5000 Kč

Nejlevnější sorta stojanových vrtaček zahrnuje modely do cca 5 tisíc korun. Nejlevnější zařízení přitom lze výjimečně pořídit i těsně nad hranicí 2 tisíc korun. V těchto cenových relacích jsou oblíbené například nástroje značky Güde nebo Scheppach. Najdete zde přitom nejen stolní, ale i sloupové modely. Příkon se nejčastěji pohybuje do cca 700 W. Další možností je pořízení stojanu na běžnou vrtačku. Ceny těchto stojanů začínají už na stovkách korun.

✅ Stojanové vrtačky do 10 000 Kč

Velmi oblíbená kategorie, ve které už najdete kvalitní a výkonné stolní i sloupové modely, často s vyšší a modernější výbavou a nadstandardními funkcemi. Patří sem i celá řada nejprodávanějších stojanových vrtaček. Vyberou si náročnější hobby uživatelé, případně i profesionálové.

✅ Stojanové vrtačky nad 10 000 Kč

Vynikající výběr, který zahrnuje především poloprofesionální a profesionální modely. Mezi oblíbené značky patří například Optimum či Holzmann. V této relaci najdete špičkově řemeslně zpracované i velmi dobře vybavené vrtačky. Převažují vysoce výkonné modely s příkonem 1000 W a více.

Nejlepší značky stojanových vrtaček

Dostáváme se na konec našeho průvodce a máme pro vás ještě slíbený přehled několika poctivých a oblíbených výrobců a značek stojanových vrtaček. Místo si zde jistě zaslouží například:

  • Bosch – Kdo by tuhle značku neznal? Německá kvalita, špičková hodnocení. To se týká i vrtaček. Stojanová vrtačka PBD 40 patří mezi nejprodávanější modely u nás, navzdory tomu, že není právě nejlevnější.
  • Güde – Velmi oblíbená značka, která nabízí solidní sortiment často i velmi dostupných modelů. Nechybí ale ani pokročilejší a výkonnější kousky.
  • Scheppach – Velmi slušný výběr a obvykle velmi dobrá hodnocení v testech stojanových vrtaček. Společně s Güde patří tato značka k nejprodávanějším v rámci nižší a střední cenové relace.
  • Optimum – Specialista na stojanové vrtačky. Skvělý výběr. Jde ale především o dražší a robustnější modely určené spíše do profesionálních dílen. Tomu odpovídá i cena, která málokdy klesne pod 10 tisíc korun.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Ocenění selber machen 2020 (1,7)
Bosch PBD 40 0.603.B07.000
Príkon: 710 W
Hmotnost: 11,2 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#2Scheppach DP 18 VARIO
Príkon: 550 W
Hmotnost: 38,5 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8800 Kč Číst recenze
#3Ocenění Heimwerker Praxis (1,6)
Scheppach DP 40
Príkon: 710 W
Hmotnost: 10,3 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#4Proma PTB-16B/230
Výkon: 450 W
Hmotnost: 38 kg
Druh sklíčidla: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#5Ocenění Heimwerker Praxis (1,7)
Güde GTB 16/605
Výkon: 600 W
Hmotnost: 32 kg
Druh sklíčidla: rychloupínací
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#6Asist AE1S50DN
Výkon: 500 W
Hmotnost: -
Druh sklíčidla: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
0 Sdílení