Dílna

TOP 5: Nejlepší soustruhy na dřevo – test, recenze a zkušenosti

Soustruh na dřevo Güde Soustružení patří mezi nejčastější způsoby obrábění nejrůznějších materiálů. Dnes se takto průmyslově běžně zpracovávají kovy, ale historie soustružení začala u surovin měkčích – především u dřeva. Tato „disciplína“ samozřejmě nevymřela. Naopak. Soustruh na dřevo může být důležitou součástí dílen různých dřevozpracovatelských řemeslníků. Své místo najde i v kutilské dílně, pokud její majitel rád pracuje se dřevem a chce pod svýma rukama nechat vznikat krásné výrobky oblých a elegantních linií.

Výhodou je, že soustruh na dřevo je v principu mechanicky poměrně jednoduchý nástroj – nemusí v dílně zabrat nijak moc místa a celkově má nižší nároky než soustruh na kovy. Pokud o pořízení tohoto užitečného a ve své podstatě starobylého dílenského a řemeslnického nástroje uvažujete, určitě vám přijde vhod dnešní článek. Plně ho totiž věnujeme výběru nejlepšího soustruhu na dřevo. Poradíme vám, podle čeho vybírat, na jaké parametry se zaměřit nebo co od kvalitního soustruhu očekávat. Zajímat nás budou i známé značky soustruhů, které vám představíme v krátkých recenzích.

Věnovat se pochopitelně budeme i cenám. Potěšit vás může fakt, že soustruh na dřevo nemusí rozhodně být nějakou záležitostí pro vyvolené, na níž je třeba vybrat důchodové konto. V současnosti seženete i modely tak dostupné, že si je může dovolit skoro každý, bez zásadního ohrožení rodinného rozpočtu. Samozřejmě platí, že pokud máte vyšší než základní kutilské nároky, nemůžete pokukovat jen po nejlevnějších kouscích, ale víc se zajímat o kvalitu zpracování a možnosti, které soustruh nabízí. Výběr kutilských a poloprofesionálních (a ovšemže taky profesionálních) je dnes dostatečně široký, takže si jistě vyberete optimální kousek pro svou domácí dílnu.

V našem průvodci se budeme věnovat podstatným aspektům výběru soustruhu, ale abychom vás neunudili „teorií“, máme pro vás i žebříček nejlepších současných modelů. Takových, které se těší velké oblibě a mohou nabídnout kvalitu od osvědčených značek. Více se o nich můžete dozvědět z uživatelských recenzí soustruhů na dřevo nebo odbornějších testů. Ty mohou být dobrým vodítkem pro výběr a pozdější spokojenost, ale zejména uživatelská hodnocení je třeba brát s jistou rezervou.

Nejlepší soustruhy na dřevo na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Scheppach DM 600 VARIO
Nejlepší hobby soustruh na dřevo
✔️ max. průměr soustružení: 250 mm
✔️ max. točná délka: 600 mm
✔️ Příkon: 550 W
📌 od 2800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Holzmann D 460FXL
Nejlepší poměr cena / výkon
📌 od 11 050 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Holzstar 5920450 DB 450
Oblíbený model
✔️ max. průměr soustružení: 254 mm
✔️ max. točná délka: 450 (1000) mm
✔️ Příkon: 370 W
📌 od 8 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Proma 25320500 SPA-500P/400V
Určeno na kov, plast i dřevo
✔️ max. točná délka: 500 mm
✔️ Příkon: 370 W
📌 od 38 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5PARKSIDE PDM 600 A1
Nejprodávanější (LIDL)
✔️ prodává LIDL
✔️ určeno pro hobby opracování dřeva
📌 od 2 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat soustruh na dřevo?

Co je důležité při výběru kvalitního soustruhu na dřevo? Především si musíte ujasnit, co od tohoto nástroje vlastně čekáte, co budete vyrábět, jaké máte nároky na výkon apod. Velmi důležitá je maximální délka obrobku. Dále samozřejmě výkon motoru, ale i celkové zpracování a kvalita jednotlivých komponent nebo i příslušenství v podobě soustružnických dlát, odsávače pilin a dalšího vybavení. Výběru soustruhu věnujte patřičnou pozornost, aby vám posléze dobře a dlouho sloužil.

Opracování dřeva na soustruhu

Historické okénko

Soustruh má leckdo spojený spíše s moderní průmyslovou výrobou. Základní princip tohoto nástroje je ovšem jednoduchý a velmi starý. Vychází z vynálezu luku a hrnčířského kruhu, o prvních soustruzích máme záznamy z hlubokého starověku. Používali je například Egypťané už 3 tisíce let před naším letopočtem. Z této doby se dochovalo vyobrazení soustruhu, jejž museli obsluhovat dva lidé. Jeden obráběl obrobek a druhý střídavě tahal za třecí šňůru, která obstarávala rotační pohyb obrobku.

Již ve starověku vznikly i další varianty soustruhu, například se šlapacím pohonem. Používání těchto nástrojů bylo běžné i ve středověku, ale k žádnému zásadnímu vývoji od starověku nedošlo až do začátku novověku. Při zrodu nové „verze“ soustruhu nestál nikdo jiný než Leonardo da Vinci. Od průmyslové revoluce v 19. století se rozvinuly i možnosti obrábění kovů. U počátků moderního soustruhu pak stojí britský vynálezce Henry Maudslay (přelom 18. a 19. století).

K čemu se hodí soustruh na dřevo?

Co lze na tomto zařízení obrábět a vyrábět? Možnosti jsou poměrně velké. Díky rotačnímu pohybu umožní soustruh vytváření pravidelných linií na dřevěných obrobcích. Lze pracovat s nejrůznějšími dřevinami. Od těch dostupných a měkkých, jako je smrk či borovice, přes měkčí listnáče, třeba lípu, vrbu či topol, po tvrdé dřeviny jako buk, dub a další.

Každá dřevina se pochopitelně hodí pro jiné účely a výrobky. Na soustruhu však můžete vyrobit například: nohy židlí a stolů, šprušle a zábradlí, tyče či mříže, různé nádoby, svícny, dózy, hračky, ozdobné prvky, madla, rukojeti, topůrka, dříky, kliky, stojany a bezpočet dalších zajímavých předmětů a drobností pro každodenní potřebu i pro dekoraci nebo hru či sport.

A s jakým dřevem pracovat? Tedy nikoli ve smyslu druhu, ale spíše jeho „stavu“. Dobrou zprávou je, že vhodným materiálem je i dřevo mokřejší, čili čerstvé. Proč je to dobrá zpráva? Takové dřevo se dá pochopitelně sehnat či pořídit mnohem snáze než řádně vyschlé, k čemuž je třeba i mnoho měsíců až let správného skladování. Kromě snadné dostupnosti je výhodou i výrazně nižší prašnost při obrábění. Nevýhodou je však, že dřevo bude posléze ještě v průběhu času pracovat. Není tvarově ani barevně tak stálé.

Obrábět lze rozhodně i suché dřevo. Dobře vyschlé dřevo zajistí tvarovou i barevnou stálost výrobku, což je obvykle zásadní vlastnost. Na druhou stranu bývá opracovávání náročnější, cena materiálu je vyšší (a dostupnost horší). Vhodné dřevo tedy zvolte na základě toho, jaké máte na výsledek požadavky a o jaké výrobky půjde. Zejména na různé „cvičné“ předměty a výrobky, u nichž není vyžadována precizní tvarová stálost či trvanlivost, bude mokré dřevo jistě adekvátní volba.

Co vše lze dělat na soustruhu na dřevo?

Princip použití a konstrukce

Soustruhy pro obrábění dřeva jsou konstrukčně mnohem jednodušší a cenově dostupnější než průmyslové soustruhy pro práci s kovy. Existují modely stolní i s vlastním stojanem. Základní část tvoří lože s vodicí plochou, na kterém je umístěn vřeteník a naproti němu koník s hrotem. Mezi nimi se nachází opěrka.

Existuje více technik soustružení, které se volí podle toho, jaký výrobek vytváříme. Vřetenové soustružení se používá u tyčí, nohou od nábytku, zábradlí apod. Při výrobě různých misek a nádob se uplatní příčné a podélné soustružení. Toto jsou základní techniky, ale existuje jich ještě víc (prstencová, segmentová atd.).

Soustružnická dláta

Při soustružení dřevěných obrobků na domácím soustruhu nejsou řezné nástroje pevnou součástí stroje. Používají se tedy ruční soustružnická dláta či škrabky. Jde o robustnější dláta s velmi dlouhou rukojetí (oproti řezbářským), protože dláto je třeba při práci držet oběma rukama. Dláto se přikládá pod vhodným úhlem (typicky cca 30 až 45°) a opírá při práci o opěrku.

Soustružnická dláta jsou tedy stejně důležitým vybavením jako samotný soustruh. Někdy mohou být nějaká dláta součástí soustruhu coby příslušenství. Otázkou je pak jejich kvalita a dostatečnost. Pro začáteční seznámení se soustružením mohou být dostačující. Pro tyto účely je taky možné zakoupit různé cenově výhodné sady. Zkušenější kutilové, řemeslníci a profesionálové budou zřejmě nakupovat spíše po jednotlivých dlátech od renomovaných výrobců. Kvalita je důležitá i kvůli odolnosti ostří, ale dláta samozřejmě bude třeba čas od času brousit. Brousí se typicky oboustranně a v tupém úhlu.

Točná délka a velikost obrobku

Podstatnou informací a parametrem výběru je u soustruhu na dřevo točná délka. Od tohoto údaje se odvíjí maximální délka obrobku – tedy zpracovávaného kusu dřeva. Souvisejícím údajem je maximální průměr obrobku (točný průměr).

Za malé soustruhy lze považovat takové, jejichž točná délka je menší než 50 cm. Ty jsou vhodné pro práci spíše s drobnějšími obrobky, modelářské práce apod. Abyste si mohli vysoustružit například součásti nábytku, delší tyčoviny apod., je vhodné zvolit soustruh s točnou délkou spíše 50 cm nebo více. Rozměrné a profesionální modely mohou nabídnout točnou délku běžně 1 m a více. Točný průměr se u běžných hobby a stolních modelů pohybuje nejčastěji od 20 do 30 cm.

Výkon motoru

Soustruh je vybaven elektromotorem, který zajišťuje rotační pohyb. Je tedy nasnadě, že má smysl věnovat pozornost i parametru výkonu. Kolem 300 až 500 W se pohybují kutilské a hobby nebo poloprofesionální nástroje. Od cca 500 W už lze mluvit o poměrně výkonných soustruzích i pro náročnější práci. Rozměrné modely profi s velkou točnou délkou a průměrem mají i 1 kW a více.

Regulace a rychlost otáček

Soustruhy na dřevo – včetně těch pro hobby použití – většinou disponují regulací výkonu/rychlosti otáček v několika stupních (obvykle třech až pěti) nebo plynule. Horní hranicí bývá nejčastěji 3000 až 3500 otáček – spodní se pohybuje většinou v řádu vyšších stovek otáček za minutu. Některé soustruhy mají nejnižší rychlost pod hranicí 100 otáček za minutu.

Odolnost a hmotnost

Důležitou roli při výběru hraje celková kvalita zpracování soustruhu a jeho bytelnost. Soustruh by měl být vyrobený robustně, aby zůstával stabilní, bez vibrací i při práci s většími a těžšími obrobky a ve vysokých otáčkách. Hmotnost většiny soustruhů na dřevo se pohybuje řádově v nižších desítkách kg. Profi modely mohou mít běžně i sto a více kg.

Nejlevnější a nejjednodušší soustruhy se naopak mohou vejít i pod 10 kg – např. model Parkside PDM 600 A1 z Lidlu za cca 2 500 Kč váží jen necelých 7 kg. Je ovšem jasné, že takový soustruh bude určen pro nenáročné, spíše občasné použití.

Ceny soustruhů na dřevo

Kolik stojí kvalitní soustruh na dřevo? Zde je malé představení základních relací.

✅ Soustruhy do 5000 Kč

Velmi dostupné soustruhy pro nenáročné hobby použití. Výběr je zatím omezený, ale lze si vybrat z několika zajímavých modelů značek jako Einhell, Güde či Parkside.

✅ Soustruhy do 15 000 Kč

Poměrně štědrý sortiment hobby a poloprofesionálních modelů pro kutilské i řemeslné dílny a výrobny. Robustnější zpracování, často i vyšší točná délka.

✅ Soustruhy nad 15 000 Kč

Největší výběr modelů. Pro náročnější a profesionální použití. Ceny velmi výkonných modelů jdou běžně do desítek tisíc Kč.

Nejlepší značky soustruhů na dřevo

Které značky obstály v poměru ceny a kvality a nabízejí spolehlivé soustruhy na dřevo?

  • Holzmann – Významná značka kvalitních soustruhů. Vynikající výběr ve střední a vyšší relaci.
  • Bernardo – Jedna z TOP značek. Výborný výběr, vysoká hodnocení. Profi i dostupnější soustruhy.
  • Holzstar – Kvalitní a žádané soustruhy od 8 do cca 60 tisíc Kč.
  • Güde – Menší, ale zajímavá nabídka, včetně dostupných soustruhů pro kutily. Dobré hodnocení a kvalita vzhledem k ceně.
ProduktInfoHodnocení
#1Scheppach DM 600 VARIO
Nejlepší hobby soustruh na dřevo
✔️ max. průměr soustružení: 250 mm
✔️ max. točná délka: 600 mm
✔️ Příkon: 550 W
📌 od 2800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Holzmann D 460FXL
Nejlepší poměr cena / výkon
📌 od 11 050 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Holzstar 5920450 DB 450
Oblíbený model
✔️ max. průměr soustružení: 254 mm
✔️ max. točná délka: 450 (1000) mm
✔️ Příkon: 370 W
📌 od 8 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Proma 25320500 SPA-500P/400V
Určeno na kov, plast i dřevo
✔️ max. točná délka: 500 mm
✔️ Příkon: 370 W
📌 od 38 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5PARKSIDE PDM 600 A1
Nejprodávanější (LIDL)
✔️ prodává LIDL
✔️ určeno pro hobby opracování dřeva
📌 od 2 500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Pracujete se dřevem? Kam dál?

0 Sdílení