Sport / outdoor

Nejlepší slackline: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší slacklineUž jste slyšeli o čím dál populárnější disciplíně známé jako slackline? Pokud ne, vězte, že nejde o nic jiného než moderní verzi provazochodectví. Tato zábava však už dávno není vyhrazena artistům v cirkusech, ale může ji provozovat prakticky každý. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je slackline set. Co to vlastně je a z čeho taková provazochodecká sada sestává, o tom budeme samozřejmě podrobně mluvit v článku. Zaměříme se však taky na to, jak vybrat co nejlepší slackline vybavení, pokud už máte jasno, že tuto aktivitu chcete vyzkoušet a nabídneme i krátké recenze známých výrobců.

Výhodou této sportovní či rekreační aktivity je relativní finanční nenáročnost. Základní vybavení lze pořídit za poměrně velmi přívětivé částky, které nejspíš nepřetíží ani napjatý rozpočet. Další jasnou předností je zábavnost v kombinaci s náročností. Slackline možná vypadá snadně, ale pár minut na „lajně“ vám pomůže objevit svaly, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. Slackline je jednoduše řečeno fyzicky překvapivě náročný. Přesto je vhodný nejen pro zdatné sportovce, ale pro každé dítě či dospělého, kterého balancování na laně zaujme. Existuje navíc množství způsobů, jak tuto aktivitu pojmout. I o tom si povíme více později.

V dnešním průvodci světem slackline se zaměříme nejen na obecné shrnutí a praktické informace k výběru, ale nabídneme i žebříček aktuálně oblíbených a osvědčených setů. Zdrojem zajímavých poznatků pak mohou být i uživatelské recenze slackline setů na internetu anebo různé odborné testy, v nichž se dozvíte podrobnosti o kvalitě konkrétních výrobků.

Nejlepší slackline na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vítěz testu, oblíbený model
Equilibrium Step Slackline set
Šířka popruhu: 35 mm
Délka: 12 m
Hmotnost: 1,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#2Víceúčelový set
GIBBON Classic Line
Šířka popruhu: 50 mm
Délka: 25 m
Hmotnost: 2,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Výrobek s certifikátem od TÜV
Slackline GIBBON Flowline Treewear
Šířka popruhu: 25 mm
Délka: 18 m
Hmotnost: 3,85 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#4Cena/kvalita
Singing Rock SLACKLINE
Šířka popruhu: 25 mm
Délka: 25 m
Hmotnost: 2,9 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#5Pro začátečníky
Slackline - inSPORTline ergo
Šířka popruhu: 50 mm
Délka: 15 m
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze

Jak vybrat slackline vybavení

Před pořízením slackline setu je vhodné se seznámit s důležitými parametry a faktory, které mohou značně ovlivnit vaši budoucí spokojenost s vybavením. Byla by škoda vybírat jen podle ceny, ačkoli ta samozřejmě taky hraje roli a cenovým relacím se budeme věnovat i v našem článku.

Kromě toho je však důležitý typ slackline dle jeho určení, délka, šířka, systém upínání, ale taky materiálové zpracování a podobně. V první řadě se však pojďme seznámit s tím, jak vlastně slackline set vypadá.

Vybavení na slackline

Slackline čili provazochodectví či chůze na „lajně“, jak se tomuto popruhu slangově říká, je aktivita vhodná pro děti i dospělé, může sestávat z prosté chůze nebo i různých triků. I těmto požadavkům je třeba uzpůsobit výběr. Standardní set se skládá především z:

  • Popruhu různé šíře, délky, pružnosti i dalších vlastností, liší se i materiálové zpracování.
  • Kotvicích šeklů čili třmenů, které popruh upevňují a omezují tření.
  • Upínacího systému, což je nejčastěji ráčna, ale existují i jiné varianty.
  • Tree Padů, které se používají pro ochranu stromů, mezi nimiž je popruh natažen. Tree Pady jsou spíše volitelnou součástí a lze se bez nich obejít, pokud používáte jiné pevné body než stromy. Tree Pady nicméně do značné míry chrání i samotný popruh před poškozením na hrubém povrchu. Proto se vyplatí je používat.

jak vybrat slackline

Slackline podle typu

Moderní chůzi po laně (resp. po lajně) lze pojmout více způsoby. Pokud vás víc než prostá chůze láká trénování různých triků, pak lze uvažovat o tzv. trickline vybavení. Sety s velmi dlouhými popruhy pro dalekou chůzi se zas nazývají longline a maximum adrenalinu přináší odvětví zvané highline. Jak název napovídá, popruh je zavěšen ve výškách, někdy i velmi značných. Ale to už mluvíme o profesionální disciplíně, nikoli záležitosti pro rekreační natož začínající zájemce. Zajímavou možností je pak např. waterline (tedy chůze nad vodou), velmi specifickou variantu představuje windline (provazochodectví v silném větru) a za zmínku stojí i urbanline, kdy se k upevnění popruhu používají jiné styčné body než stromy (sloupy, kandelábry apod.).

V závislosti na konkrétním stylu se mohou měnit některé parametry a vlastnosti vybavení. Například pro účely trikového provazochodectví se používají výrazně flexibilnější popruhy. Lišit se může taky délka, šířka, způsob uchycení apod.

Proč (ne)zkusit slackline?

Jaké jsou vlastně výhody a přínosy této disciplíny – a jaká naopak její úskalí? Pojďme se na ně přehledně podívat.

Výhody:

  • Cenová dostupnost základního vybavení
  • Aktivita posilující hluboké svalstvo a rozvíjející koordinaci a rovnováhu
  • Fyzicky náročné, přesto vhodné pro dospělé i děti
  • Rekreační i sportovní aktivita

Nevýhody:

  • Určité nároky na prostor a delší příprava

slackline jak na to

Důležité parametry

Jaké konkrétní parametry se vyplatí při výběru slackline setu sledovat? Máme pro vás souhrn základních informací, které vám pomohou s orientací v aktuální nabídce a s lepším výběrem optimální lajny pro vaše potřeby.

Délka

Délka je jeden z nejdůležitějších parametrů, které je třeba zvážit. A rozhodnutí není úplně snadné. Nejčastěji se prodávají lajny v délce od 12 do 25 m (ale jsou i delší). Krátká lajna přináší výhody v podobě nižší obtížnosti, skladnosti a taky snazší instalace. Dlouhá lajna vám však vydrží déle – dává větší prostor pro zlepšení. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost.

Pamatujte taky, že lajna se dá natáhnout mezi body vzdálené třeba jen 5 metrů, ať už má celkově 12 nebo 20 m. Pokud se chcete slacklinu aktivněji věnovat, pak je lepší investovat do lajny s určitou rezervou (např. 15 nebo 20 m). Pro účely statického doplňku zahrady, na kterém si občas někdo zadovádí, může stačit i krátká lajna.

Šířka

Předně je třeba říct, že širší lajna rozhodně neznamená jednodušší chůzi. Šířku vybírejte podle zcela jiných požadavků. Užší (obvykle 2,5 cm) lajny jsou vhodné pro chůzi a statické cviky. Širší (obvykle 5 cm) využijete především při různých tricích a freestylu.

Materiál

Existují především dvě zásadní materiálové varianty – nylon a polyester. Podstatnou proměnnou je zde flexibilita neboli pružnost. Nylonové lajny jsou pružnější, a tudíž vhodnější pro tzv. trickline. Polyester je pevnější, méně flexibilní, používá se pro klasickou chůzi, longline a highline a statické cviky. Existují i lajny z kombinace nylonu a polyesteru, které se snaží o vyšší univerzálnost využití.

Upínací mechanismus

Nejčastěji se používá systém ráčny, byť v různých podobách. Tento mechanismus je jednoduchý, vhodný pro začátečníky a kratší lajny (do cca 20 m). Další možností je kladkostroj, ale to je poměrně nákladné a rozměrné zařízení, které se používá u velmi dlouhých lajn. Alternativou k ráčně je pak spíše „ellington“, který je oproti ráčně lehčí a skladnější, vhodnější na cesty.

Video

Ceny slackline vybavení

Kolik stojí kvalitní slackline set? Máme tu slíbený stručný přehled.

✅ Sety do 1000 Kč

Velmi levné kompletní sety lze pořídit těsně pod hranicí 1000 Kč. Některé z těchto modelů jsou poměrně oblíbené a nemusejí být nekvalitní, přesto jsou vhodné pro nenáročné, rekreační použití.

✅ Sety do 2000 Kč

Zdaleka největší výběr, drtivá většina nejprodávanějších slackline setů. Tato relace představuje základní pilíř, na kterém stojí většina produkce. Vyberou si začátečníci i pokročilí uživatelé.

✅ Sety nad 2000 Kč

Dražší sety, které mohou vynikat vysokou kvalitou zpracování – případně jde o sety s delšími lajnami, speciálními upínacími systémy apod.

Nejlepší značky slackline vybavení

Je pro vás důležitým vodítkem i značka? Zde je pár takových, které stojí za povšimnutí.

  • Equilibrium – Jeden z nejpopulárnějších výrobců, nabízí skvělý poměr ceny a kvality. Vynikající hodnocení v recenzích a testech.
  • InSportLine – Známá tuzemská značka, která nabízí i velmi levné sety, přesto v dobré kvalitě.
  • Gibbon – Značka velmi kvalitních, ale taky dražších, setů, které ocení především náročnější zákazníci.
  • Rock Empire – Dostupnější sety určené především pro rekreační použití.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vítěz testu, oblíbený model
Equilibrium Step Slackline set
Šířka popruhu: 35 mm
Délka: 12 m
Hmotnost: 1,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
#2Víceúčelový set
GIBBON Classic Line
Šířka popruhu: 50 mm
Délka: 25 m
Hmotnost: 2,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Výrobek s certifikátem od TÜV
Slackline GIBBON Flowline Treewear
Šířka popruhu: 25 mm
Délka: 18 m
Hmotnost: 3,85 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#4Cena/kvalita
Singing Rock SLACKLINE
Šířka popruhu: 25 mm
Délka: 25 m
Hmotnost: 2,9 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#5Pro začátečníky
Slackline - inSPORTline ergo
Šířka popruhu: 50 mm
Délka: 15 m
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze
0 Sdílení