Domácnost

Test 7 nejlepších šicích strojů do domácnosti: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší šicí stroje na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší šicí stroje

Jaký je ten nejlepší šicí stroj pro domácnost? Na to se pokusíme najít odpověď v následujícím test, ve kterém vám představíme sedm moderních modelů těchto tradičních zařízení, se kterými pracovaly už naše babičky. Zapomeňte ale na šlapací plochu a spoustu dřiny. Současné šicí stroje jsou mnohem propracovanější a umožňují velmi pohodlnou a rychlou práci a lepší modely přinášejí i možnost využití celé škály programů a nastavení.

Ačkoli dnešní spotřební doba opravování starých věcí příliš nenahrává, není nad to, pokud si můžete některé šaty či textilie nejen zalátat, ale třeba i přizpůsobit a upravit podle potřeby – nebo si vlastnoručně ušít i něco nového doslova na míru. Při výběru šicího stroje je ale důležité, k čemu a jakým způsobem jej budete používat. Zda vystačíte s jednoduchým a levnějším modelem pro sporadické šití, anebo sáhnete po vyspělejším kousku pro náročnější a pokročilejší uživatele.

V naší recenzi šicích strojů najdete přístroje vhodné pro začátečníky, ale stejně tak zařízení, která oceníte, i pokud máte šití jako hobby, nebo dokonce obživu. Jestliže si nejste jisti, podle čeho si správný stroj vybrat, na konci testu najdete navíc průvodce nákupem. Seznámíme vás v něm s výhodami a nevýhodami existujících typů šicích strojů – a taky s důležitými parametry a možnostmi.

Nejlepší šicí stroje na trhu

PořadíProduktHodnoceníCena (od)
#1Brother NV 15
⭐ 100 %7800 Kč Číst recenze
#2Singer SIMPLE 3210
⭐ 100 %3350 Kč Číst recenze
#3Singer SMC 3323
⭐ 100 %4250 Kč Číst recenze
#4Janome 415
⭐ 99 %6000 Kč Číst recenze
#5Janome JUNO E1015
⭐ 97 %3950 Kč Číst recenze
#6SINGER C 620 L
⭐ 95 %4200 Kč Číst recenze
#7Lada L30
⭐ 91 %4000 Kč Číst recenze

Recenze TOP 7 šicích strojů

# Brother NV 15 (od 7800 Kč)

 Recenze Brother NV 15 

Model Brother NV 15 patří k vůbec nejprodávanějším šicím strojům u nás a zároveň patří mezi elektronickými modely k cenově spíše dostupnějším. Velmi dobrý poměr ceny, kvality zpracování a množství možností dělá z tohoto zařízení ideálního pomocníka do domácností a jeho vlastnosti ocení i zkušenější a náročnější uživatelky nebo uživatelé. O vysoké úrovni modelu Brother NV 15 svědčí i druhé místo v dTestu s hodnocením „velmi dobrá kvalita“.

Brother NV 15 spojuje jednoduchost klasických modelů s možnostmi moderních elektronických řešení. Využít můžete rovnou 16 programů, ale obsluha stroje je snadná a pro zkušenější osoby takřka intuitivní. Ocenit je nutné například velmi pohodlnou přípravu cívky, ale i další vlastnosti. Programy měníte kolečkem a vše důležité vidíte na podsvíceném LCD displeji. Dozvíte se i patku vhodnou pro daný steh. Stroj umožňuje i automatické zapošití na začátku a konci práce, šití volným ramenem a mnoho dalších funkcí.

Hledáte-li zařízení, které vám bude dobře sloužit mnoho let, zvládne i pokročilé práce a úkony a přitom nebude představovat příliš vysokou investici – pak pro vás Brother NV 15 může být optimální volbou.

Co potěší

  • Slušné funkční vybavení
  • Skvělý poměr ceny a kvality
  • Snadná, pohodlná manipulace, uživatelská přívětivost
  • Tichý chod
  • Spolehlivost a dobré zpracování
  • Bohaté příslušenství

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 7800 Kč

Koupit v obchodě

# Singer SIMPLE 3210 (od 3350 Kč)

 Recenze Singer SIMPLE 3210 

Ve světě šicích strojů je tradiční americká značka Singer naprostá klasika. My se nyní podíváme na základní, mechanický model s označením SIMPLE 3210, který patří mezi cenově nejdostupnější a zároveň nejoblíbenější šicí stroje na trhu.

Předem je nutné říct, že tento model určitě nenadchne zkušenější a náročnější uživatele. Jde skutečně o jednoduchého a levného domácího pomocníka pro běžné, spíše příležitostné šití. Pokud hledáte právě toto, budete maximálně spokojeni. Singer SIMPLE 3210 nabízí na výběr 10 druhů stehů, z nichž 7 je základních, dva dekorativní a jedna automatická knoflíková dírka.

Stroj umožňuje mimo jiné šití dvojjehlou, regulaci délky stehu nebo pravolevé polohování jehly. Samozřejmě je zde funkce zpětného chodu pro zapošití. Singer SIMPLE 3210 taky automaticky reguluje tlak šicí patky a nabízí i integrované osvětlení. K zařízení dostanete i solidní příslušenství. Při dané ceně se ale pochopitelně musíte smířit s některými ústupky. Například s plastovým tělem, chybějícím overlockovým stehem apod.

Co potěší

  • Vynikající cena
  • Dobrá volba pro běžné, příležitostné šití a pro začátečníky
  • Snadná obsluha
  • Malé rozměry a nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Chybí overlock
  • Méně možností

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 3350 Kč

Koupit v obchodě

# Singer SMC 3323 (od 4250 Kč)

 Recenze Singer SMC 3323 

Na třetím místě našeho testu šicích strojů pro vás máme ještě jeden mechanický model značky Singer. Tento model je momentálně vůbec nejprodávanější a za cenu okolo tří tisíc korun nabízí velice slušnou kvalitu. Oproti předchozímu základnímu provedení se můžete těšit na mnohem více možností – počínaje výběrem z 23 stehů. Kromě toho se dočkáte i automatického navlékače nitě nebo šití knoflíkové dírky v jediném kroku.

Singer SMC 3323 umožnuje pochopitelně práci s volným ramenem či pravolevé polohování. Je zde navíc možnost regulace nejen délky, ale i šířky stehu. K dispozici jsou i 4 overlockové stehy a další vylepšení oproti modelu SIMPLE. I v tomto případě je ale provedení těla stroje plastové. Přesto lze při správném zacházení očekávat poměrně dlouhou životnost.

Singer SMC 3323 disponuje příkonem 60 W a je schopný dosáhnout rychlosti až 1100 stehů za minutu, což už je solidní výkon. Tento model představuje opět řešení vhodné především pro běžné domácí šití, ale v tomto případě už by měli být spokojeni nejen začátečníci, ale i trochu náročnější uživatelé.

Co potěší

  • Solidní vybavení a funkce
  • Rychlé a pohodlné šití
  • Vhodné pro běžné domácí šití

Co zamrzí

  • Mechanické ovládání
  • Plastové provedení

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: od 4250 Kč

Koupit v obchodě

# Janome JUNO E1015 (od 3950 Kč)

 Recenze Janome JUNO E1015 

Zaujala vás značka Janome, ale vystačili byste i s jednodušším, vysloveně začátečnickým modelem pro občasné použití? V takovém případě byste neměli minout model JUNO E1015. Samozřejmě jde opět o zařízení s mechanickým ovládáním, tentokrát se ale dočkáte nabídky pouze 15 stehů. Na druhou stranu zůstává přítomen steh overlockový, možnost šití dvojjehlou i regulace šířky a délky stehu apod.

Janome JUNO E1015 je 90wattový stroj se solidní sílou a rychlostí až 860 stehů za minutu. Tento model nabízí přiměřené vybavení pro běžné, příležitostné domácí šití. Pokročilejší uživatelé ale zřejmě narazí na různé nedostatky a zamrzí i chybějící automatický navlékač nitě. Na druhou stranu se můžete spolehnout na kvalitní řemeslné zpracování a dlouhou životnost.

Co potěší

  • Dobré zpracování
  • Vhodný pro začátečníky

Co zamrzí

  • Méně možností
  • Bez automatického navlékání nitě
  • Špatně zpracovaný návod

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 97 %
CENA: od 3950 Kč

Koupit v obchodě

# Janome 423 (od 7850 Kč)

 Recenze Janome 423 

Do třetice všeho dobrého se podíváme ještě na jeden model japonské značky Janome. Půjde o dražší mechanický kousek Janome 423, který nabízí výběr z 23 stehů, je opatřen CB chapačem, možností šití volným ramenem a oproti jiným modelům i regulací přítlaku patky. Nechybí funkce šití dvojjehlou nebo automatický navlékač a jednokrokové šití knoflíkových dírek.

Šicí stroj Janome 423 umožnuje využití celé škály šicích technik a v rámci modelů s mechanickým ovládáním patří k nejvybavenějším. Příkon zařízení je 85 W a rychlost až 800 stehů za minutu. Díky vysoké síle si přístroj poradí i s 8 vrstvami džínoviny a umožňuje velmi hladkou a pohodlnou práci. Potěší i fortelné zpracování slibující dlouhou životnost. Nevýhodou je však vysoká cena, která už zasahuje do kategorie elektronických modelů.

Co potěší

  • Dobře vybavený stroj
  • 23 programů
  • Kvalitní zpracování

Co zamrzí

  • Vysoká cena
  • Mechanické ovládání

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 95 %
CENA: od 7850 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat šicí stroj

Našli jste v naší recenzi šicí stroj podle vašeho gusta? Pokud si nejste jisti, který model by byl pro vaše potřeby ten pravý, možná najdete odpověď na následujících řádcích.

Mechanický vs. elektronický

Při výběru šicího stroje vás možná hned v první řadě čeká rozhodování mezi mechanickými a elektronickými variantami. Pod mechanickými stroji si však nelze představovat vlastní silou ovládané modely, s jakými pracovali předchozí generace. Rozdíl tkví především ve způsobu ovládání, propracovanosti a do jisté míry v konstrukci.

Mechanické stroje jsou vhodnou volbou především pro začátečníky a méně náročné uživatele. Mohou být plně dostačující pro nutné domácí šití. Ovládání je manuální, pomocí posuvníků, páček apod. Variabilita nastavení a počet funkcí či možností je zpravidla výrazně nižší než u elektronických modelů. Mechanické stroje taky využívají spíše kyvné chapače s menší šíří „cik-caku“.

Výhodou těchto strojů je znatelně nižší cena, a pokud se považujete spíše za příslušníky „staré školy“, možná vám bude i způsob ovládání a obsluhy vyhovovat více.

Elektronické stroje často nabízejí desítky, ale někdy i stovky programů a obrovské možnosti nastavení a různých kombinací. Vše přitom ovládáte pomocí tlačítek a o aktuálním stavu vás informuje displej. Moderní a drahé stroje mohou mít i dotykovou obrazovku. Elektronické modely obvykle disponují rotačním chapačem.

Tato alternativa je vhodná spíše pro zapálenější a pokročilé uživatele, kteří využijí velké množství funkcí a variabilitu a kterým se vyplatí vyšší investice do pořízení stroje.

Klasika vs. overlock

Setkat se můžete i s dalším rozdělením šicích strojů – a to na klasické a overlockové. Overlock je typ stehu, který se používá u různých oděvů, jako jsou trička, mikiny a podobně. Steh je sešit i začištěn a při jeho tvorbě se používají hned čtyři nitě.

Některé klasické stroje nabízejí i některé varianty overlock stehů, ale obvykle využívají jen dvě nitě. Nejde tedy o dokonalý, profesionální steh. Naproti tomu stroje označené jako „overlockové“ by už měly být schopny využívat tři a více nití.

Plast vs. kov

V dnešní době se můžete setkat s kovovými i plastovými šicími stroji. Kovové modely jsou pochopitelně bytelnější a slibují delší životnost. Dobrou práci může ale odvést i zařízení s plastovým tělem, které bude navíc cenově dostupnější. Obecně lze říci, že pro méně náročné použití může být plastový stroj plně dostačující, ale pokud to se šitím myslíte vážně, bude rozumnější zainvestovat do kovového výrobku.

Důležité funkce a možnosti

Jaké základní nebo speciální vlastnosti a funkce může šicí stroj mít? Pojďme se na ty nejvýznamnější podívat:

  • Různé druhy stehů – Overlockové, ale i entlovací, klikaté, neviditelné, dekorativní nebo elastické stehy. To vše může stroj umět. Počet nastavitelných stehů je u mechanických modelů obvykle do 25; u elektronických to může být několik desítek nebo i stovek.
  • Knoflíková dírka – Přišívání knoflíků v jednom (automatické) nebo více krocích (poloautomatické).
  • Automatické navlékání nitě – Systém pro rychlé a pohodlné navlečení nitě.
  • Automatické odstřihnutí nitě – Je doménou elektronických modelů. Nit odstřihnete stiskem tlačítka.
  • Zapošití – U některých modelů je k dispozici automatické zapošití pouhým stiskem tlačítka.
  • Volné rameno – Tuto možnost využijete při šití rukávů, nohavic a podobně.

Nejprodávanější šicí stroje pro domácnost

0 Sdílení