Sport / outdoor Uncategorized

Nejlepší rybářské pruty (na kapry, sumce či přívlač): TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší rybářské prutyRybaření patří u nás i v mnoha dalších zemích světa mezi oblíbené koníčky. Rybaření může mít podobu sportovní aktivity anebo jen relaxační zábavy. Mnoho lidí považuje tuto činnost za ideální způsob odpočinku od stresu. Vždyť co může být lepšího než si najít krásné místečko v přírodě a sledovat hladinu a vlasec, čekat na úlovek. Aby však čekání nebylo marné, potřebujete správné vybavení. A zřejmě nikdo nebude popírat, že elementární součástí rybářského náčiní je prut. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší rybářský prut. Téma pojmeme dostatečně ze široka, abychom poskytli dostatek základních informací především začínajícím rybářům a adeptům na tento sport. Snad zde ale objeví zajímavé informace i pokročilejší a zkušenější z vás. Zabývat se budeme druhy prutů, důležitými parametry, ale taky cenou a ve zkratce i recenzemi výrobců těchto pomůcek.

Rybářský prut je jako rybářova prodloužená ruka a jeho výběr by měl být vždy pečlivý. Pokud se chcete s rybařením teprve seznámit a nevíte, zda vás chytí a nepustí, je pochopitelné, že nebudete chtít investovat do výbavy horentní částky. Totéž může platit pro sváteční rybáře. Dobrou zprávou je, že dnes už lze vybírat z široké nabídky dostupných prutů. Když si dobře vyberete, můžete být poměrem ceny a kvality i příjemně překvapeni. Není tedy třeba rozvrátit rodinný rozpočet, sotva vás zachvátí touha zkusit nahodit udičku. Je ale potřeba vědět, co chcete a podle čeho vybírat. S tím se vám pokusíme pomoci.

Kromě rad, informací a tipů v našem článku najdete i žebříček aktuálně oblíbených prutů. Možná se necháte inspirovat a sáhnete po některém z těchto osvědčených kousků. Ať tak či onak, měli byste se vždy zajímat i o uživatelské recenze rybářských prutů a odborné testy. Najdete v nich zajímavé poznatky od často velmi zkušených uživatelů.

Nejlepší rybářské pruty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější kaprový prut
Mivardi Prut Alcon Carp 3.6m 3,00lb
Délka prutu: 3,6m, 12ft
Akce prutu: 3 lb
Počet dílů prutu: 3
Transportní délka: 127 cm
Hmotnost: 390 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2Další kaprový na zvážení
Delphin ARMADA CARP blackWay 3,6 m 3 lb
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 2,5 lb
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 154,5 cm
Hmotnost: 360 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#3Dobrý feederový prut
NGT Prut Feeder Max Medium 3m/75gr + naviják
Délka prutu: 3 m, 10 ft
Akce prutu: 75 g
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 155 cm
Hmotnost: 250 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#4Další feederový na zvážení
Giants Fishing Prut Fluent Feeder XT 12ft Medium + naviják
Délka prutu: 3,6m, 12ft
Akce prutu: 100 g
Počet dílů prutu: 3+4
Transportní délka: 127 cm
Hmotnost: 290 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
#5Základ na sumce
Delphin Prut Symbol Cat 255cm 500g
Délka prutu: 2,55 m
Akce prutu: 500 g
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 135 cm
Hmotnost: 407 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Univerzální prut
Delphin Capri Tele 3,6m 120g
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 120 g
Počet dílů prutu: teleskopický
Transportní délka: 89 cm
Hmotnost: 389 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Základ na plavanou
Mivardi Easy Match 3,6m
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 5-18 g
Počet dílů prutu: 3
Transportní délka: 128 cm
Hmotnost: 235 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze

Jak vybrat rybářský prut

Podle jakých měřítek a faktorů vybírat kvalitní rybářský prut? V první řadě je třeba si zvolit správný typ. V našem průvodci vám představíme všechny zásadní a základní varianty a pokusíme se o přehledné shrnutí jejich vlastností, výhod i nevýhod. Dále jsou důležité specifické parametry jako délka, hmotnost, zátěž, konstrukce a materiál a další. Kromě toho vás samozřejmě může zajímat i příslušenství nebo značka.

Nad tím vším se pak vznáší otázka ceny. Je pochopitelně pouze na vás, kolik budete ochotni nebo schopni do prutu investovat. My vám nabídneme jen malou nápovědu v podobě stručného přehledu tří základních cenových relací.

jak vybrat rybářský prut

Typy rybářských prutů

Rybářských prutů existuje celá široká škála. My se na tomto místě pokusíme o představení zásadních variant, abyste si mohli co nejzodpovědněji vybrat tu pravou pro své potřeby. Základní rozdělení lze spatřovat mezi pruty určenými na sladkovodní a mořské rybaření. Dále se pruty dělí podle druhů ryb, ale třeba i způsobu rybolovu nebo použití.

⏩ Kaprové pruty

Výčet začneme pruty na lovení kaprů. Ty u nás totiž patří k vůbec nejběžnějším a nejžádanějším a sahá po nich většina rybářů. To vede k první výhodě těchto prutů – a tou je obrovský výběr. Sortiment kaprových prutů je opravdu mimořádný a řada z nich patří mezi nejprodávanější rybářské pruty vůbec.

Tyto pruty se vyznačují vysokou odolností, jsou vhodné i pro lov těžších ryb. Kromě kaprů na ně můžete lovit i další druhy ryb (cejn, amur,…). Kaprové pruty mohou být dvou i třídílné či teleskopické a vyrábějí se i cestovní varianty. Kaprové pruty lze ještě dále dělit na několik podtypů:

  • Surfové pruty – Tužší a mohutnější pruty vhodné pro lov na větších plochách (rybníky apod.).
    Zvládnou i těžké kusy, naopak mají sníženou citlivost při výlovu menších kousků.
  • Spodové pruty – Populární varianta. Pružné, lehké, často velmi dlouhé. Vhodné i pro menší ryby.
  • Dělené pruty – Určeny především pro zakrmování lovného místa.

⏩ Sumcové pruty

Sumec je největší tuzemskou rybou a lov sumců je velmi oblíbený, nicméně taky mimořádně náročný. Sumcové pruty jsou konstruované tak, aby snesly opravdu vysokou zátěž. Tomu odpovídá i jejich hmotnost. Tyto pruty jsou nejen odolné, ale i pružné, vyrábějí se v různých délkách. Sumcové pruty nejsou ovšem úplně nejvhodnější volbou pro začátečníky.

⏩ Plaváčkové pruty

Plaváčkové pruty jsou speciální typ určený k lovu spíše menších až středně velkých ryb a to metodou „na plavanou“, se splávkem. Tyto pruty se vyznačují velkou délkou, ale zároveň překvapivě nízkou hmotností. Toho je dosaženo použitím vhodných materiálů, mezi které často patří moderní karbon. Opět existuje několik podskupin.

  • Matchové pruty – Velmi oblíbený typ. Tenký, s mnoha očky, obvykle třídílný.
  • Boloňky – Taky Bolo nebo Boloňky. Velmi dlouhé teleskopické pruty.
  • Biče – Závodní rybolov a lov drobných ryb. Bez vodicích oček.

⏩ Muškařské pruty

Další kategorii tvoří muškařské pruty. Používají se s muškařskou šňůrou, naviják je umístěn za rukojetí. Tyto pruty jsou určeny k dopravení návnady přímo na lovné místo.

⏩ Přívlačové pruty

Pokud vás láká lov dravých ryb metodou „na přívlač“, pak je na místě uvažovat o přívlačovém prutu. Tyto pruty jsou obvykle dělené, používají se s lehčí umělou návnadou. Výběr konkrétního prutu závisí zejména od toho, na jak velké ryby máte políčeno. Tyto pruty bohužel i z těchto důvodů nepatří k právě univerzálním, výhodou je ale snadná příprava.

⏩ Feederové pruty

Pro zájemce o akčnější rybolov mohou být zajímavou volbou tzv. feederové pruty. U nás jde o relativní novinku, která si však rychle získává oblibu. Pruty jsou tenké a lehké, mají vysoce ohebnou špičku. Vhodné jsou především pro lov menších až středních ryb. Feederové rybaření má rozhodně něco do sebe.

⏩ Pickerové pruty

Pickerové pruty jsou skvělou volbou, pokud hodláte lovit z břehů řek či říček. Jde o značně tenké a taky lehké pruty, které se v mnoha ohledech podobají předchozím feederovým. Používají se s nízkou zátěží převážně na malé ryby.

⏩ Pruty na mořské ryby

U nás sice moře nemáme, ale to neznamená, že nemůžete vyrazit na rybolov do ciziny. Lov na moři je přece jen zcela jiný zážitek, navíc se obvykle koná z loďky. Mořské pruty jsou typicky robustnější, používají se s těžší návnadou, která se dostane hlouběji. Musejí být taky odolné vůči působení agresivní slané vody. Jde o velmi kvalitní a mimořádně odolné pruty pro náročnější rybáře. V našich podmínkách je však prakticky nevyužijete (případně jen na sumce).

jaký rybařský prut je nejlepší

Konstrukce prutů

O konstrukci prutů už jsme se zmínili ve výčtu jednotlivých typů. Dvě základní varianty jsou dělené a teleskopické pruty. Obě mají své výhody a nevýhody a je třeba se pečlivě rozhodnout. Taky počítejte s tím, že některé typy prutů se vyrábějí pouze nebo převážně v jednom konstrukčním provedení.

Dělené pruty

Dělené pruty jsou variantou, kterou ocení zejména pokročilejší rybáři. Mají vynikající vlastnosti, jsou velmi pružné, odolné a silné. Mohou být složeny ze dvou i čtyř dílů a dosahovat značné délky. Funkční vlastnosti jsou o to lepší, čím méně dílů prut tvoří. Tyto díly jsou pak ale delší a méně skladné. Dvoudílný prut je ideální volba pro náročného rybáře, kterému nevadí větší rozměry vybavení.

Teleskopické pruty

Jak název napovídá, teleskopické pruty lze jednoduše roztáhnout a zase zatáhnout. Příprava je tedy velmi snadná a oceníte i jejich skladnost a mobilitu. Komfortem tedy dělené pruty překonávají. Nikoli však pracovními vlastnostmi. Tyto pruty jsou proto vhodné spíše pro méně náročné rybáře a méně intenzivní, občasné použití. Vážnější zájemci o rybolov by se měli ohlížet spíše po dělené variantě. Do začátku však může být teleskopický prut vhodným řešením. Neodradí vás totiž hned zpočátku složitější přepravou a přípravou.

Materiály rybářských prutů

Velmi důležité je bezesporu i materiálové zpracování prutů. Jaké materiály se používají nejčastěji a co mohou nabídnout?

  • Sklolaminát – Laminátové a sklolaminátové pruty patří k velmi běžným a taky dostupným variantám. Výhodou je kromě nízké ceny i snadná údržba, ale vlastnosti nejsou kdovíjak skvělé. Mnohem lépe jsou na tom pruty z kompozitních materiálů, kdy se s laminátem využívají i uhlíková vlákna.
  • Bambus – Lehké a ohebné pruty, které jsou vhodné především při lovu menších ryb. Údržba je ovšem poněkud náročnější.
  • Grafit – Vysoká pevnost a odolnost, pruty vhodné i pro lov větších ryb. Cena je ovšem vyšší a je třeba být opatrný při rybolovu za bouřky. Grafit je vodivý.
  • Štípané a lepené pruty – Velmi flexibilní, skvělé muškařské pruty. Vyšší cena.

výbava pri rybaření

Důležité parametry

Dostáváme se k „technickým“ parametrům rybářských prutů. Které byste měli při výběru rozhodně sledovat?

Délka

Délka prutů je opravdu velmi variabilní. Odvíjí se od typu prutu, ale i od dalších požadavků – délku je třeba volit například i podle toho, odkud budete lovit. Zvolit správnou délku tedy není úplně snadné a rozhodně neexistuje univerzální pravidlo. Přesto pro vás máme několik tipů:

  • Obecně lze říct, že čím větší vodní plocha a prostor, tím delší prut můžete (a je vhodné) zvolit. Nejkratší pruty užijete při chytání v díře v ledu, u břehů potoků a říček. Nejdelší na otevřených plochách, na jezerech, rybnících, moři.
  • Nejkratší mohou být většinou přívlačové a plaváčkové pruty (pod 2 m), kaprové pruty mívají většinou kolem 3 až 4 m. U sumcových prutů je běžná délka od 2,5 do 3 m. Muškařské pruty mívají obvykle okolo 2,5 m. Nejdelší bývají pruty určené pro chytání „na položenou“.

Hmotnost

Hmotnost prutů hraje roli především v případě prutů určených pro aktivnější rybolov. Velmi lehké bývají zejména pruty přívlačové (často pod 180 g). Nižší hmotnost je běžná a žádoucí taky u feederových nebo muškařských prutů. Solidní hmotnosti okolo 200 až 300 g dosahují i některé kaprové pruty. Většina kaprových prutů má však 300 g a více. Mezi středně těžké a těžší pruty pak patří logicky i pruty sumcové a pruty na mořský rybolov.

Zátěž

Jakou zátěž prut snese? Tato hodnota je u nás obvykle udávána v gramech (někdy librách). Nejmenší zátěže se pohybují pod 40 g (obvykle přívlačové pruty), nejtěžší mohou dosahovat i 400 a více g (především sumcové pruty a mořský rybolov).

Počet oček

Očka na blanku (tělu prutu) vedou vlasec od navijáku ke špičce prutu (kromě typů, kde šňůra vychází přímo ze špičky). Oček je zdaleka nejčastěji 6 nebo 7. Rozpětí je ale od méně než 6 po 14 a více.

nejlepší rybářské pruty

Ceny rybářských prutů

Kolik v současnosti stojí kvalitní rybářský prut? Zde pro vás máme shrnutí tří hlavních cenových relací.

✅ Rybářské pruty do 1000 Kč

Dostupné pruty lze pořídit i pod 1000 Kč. Výběr zde není extrémní, ale je dobrý. Najít lze především pruty kaprové, přívlačové nebo feederové. Některé levnější modely patří i k velmi oblíbeným a mají dobrá hodnocení.

✅ Rybářské pruty do 3000 Kč

Nejoblíbenější kategorie s největším výběrem. Na své si zde přijdou začínající i pokročilejší rybáři. Patří sem většina nejprodávanějších prutů, vybírat navíc můžete ze všech typů. Řada velmi kvalitních modelů.

✅ Rybářské pruty nad 3000 Kč

Kategorie pro náročnější rybáře. Středně velký výběr, téměř všechny typy prutů.

Nejlepší značky rybářských prutů

A nakonec tu máme výběr oblíbených výrobců prutů, kteří nabízejí dobrý poměr ceny a kvality.

  • Mivardi – Velmi oblíbená značka prutů s vynikajícím výběrem v různých cenových relacích. Zaměřuje se především na dostupnější pruty do cca 2 tisíc korun. Převážně výborná hodnocení v testech rybářských prutů.
  • Delphin – Skvělý výběr, jedna z nejprodávanějších značek. Nabízí skoro všechny typy prutů, zejména kaprové, feederové a přívlačové.
  • Shimano – Výrobce kvalitních a dobře hodnocených prutů, převážně ve střední cenové relaci.
  • Sportex – Gigantický výběr zaměřený především na kaprové a přívlačové typy, ale nechybí ani jiné varianty. Sportex však nabízí spíše dražší pruty, většinou nad 3000 Kč.

Kam dál?

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávanější kaprový prut
Mivardi Prut Alcon Carp 3.6m 3,00lb
Délka prutu: 3,6m, 12ft
Akce prutu: 3 lb
Počet dílů prutu: 3
Transportní délka: 127 cm
Hmotnost: 390 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2Další kaprový na zvážení
Delphin ARMADA CARP blackWay 3,6 m 3 lb
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 2,5 lb
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 154,5 cm
Hmotnost: 360 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#3Dobrý feederový prut
NGT Prut Feeder Max Medium 3m/75gr + naviják
Délka prutu: 3 m, 10 ft
Akce prutu: 75 g
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 155 cm
Hmotnost: 250 g
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#4Další feederový na zvážení
Giants Fishing Prut Fluent Feeder XT 12ft Medium + naviják
Délka prutu: 3,6m, 12ft
Akce prutu: 100 g
Počet dílů prutu: 3+4
Transportní délka: 127 cm
Hmotnost: 290 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
#5Základ na sumce
Delphin Prut Symbol Cat 255cm 500g
Délka prutu: 2,55 m
Akce prutu: 500 g
Počet dílů prutu: 2
Transportní délka: 135 cm
Hmotnost: 407 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Univerzální prut
Delphin Capri Tele 3,6m 120g
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 120 g
Počet dílů prutu: teleskopický
Transportní délka: 89 cm
Hmotnost: 389 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Základ na plavanou
Mivardi Easy Match 3,6m
Délka prutu: 3,6 m
Akce prutu: 5-18 g
Počet dílů prutu: 3
Transportní délka: 128 cm
Hmotnost: 235 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
0 Sdílení