Zdraví

Nejlepší roztoky na kontaktní čočky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší roztoky na kontaktní čočky Co je lepší dioptrické brýle, nebo kontaktní čočky? Odvěký souboj nemá jasného vítěze. Brýle jsou nenáročné na údržbu a vyměníte je třeba jednou za pár let. Čočky umožňují lepší periferní vidění, mohou být i dobrou volbou, pokud se vám „brýlatý“ vzhled zkrátka nelíbí a mají i pár dalších výhod. Jsou však poměrně náročné na péči a hygienu.

Zatímco brýle zkrátka tu a tam otřete hadříkem, čočky vyžadují podstatně více pozornosti – aspoň ty vícedenní. Mezi pomůcky, bez nichž se nositelé kontaktních čoček neobejdou, jednoznačně patří speciální roztoky. K čemu slouží, jak se používají, a především… jak vybrat nejlepší roztok na kontaktní čočky – to vše se dozvíte v dnešním článku.

Při výběru roztoku vám však může pomoci nejen náš průvodce a žebříček nejzajímavějších a nejlepších současných produktů, ale třeba i uživatelské recenze roztoků na kontaktní čočky. Ne všechny zkušenosti jsou přenosné, jelikož každé oči jsou pochopitelně jiné, přesto se můžete dozvědět užitečné informace.

Nejlepší roztoky na kontaktní čočky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1ReNu MultiPlus
Vítěz, nejlepší roztok na čočky
✔️ víceúčelový roztok s Hydranátem pro kompletní péči
✔️ oplachuje, dezinfikuje a zároveň čočky hydratuje
✔️ kyselina boritá vyrovnává narušené pH na čočkách
✔️ 360 ml s pouzdrem
📌 od 199 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Roztok Biotrue
Maximální zvlhčení
✔️ vhodný také pro citlivé oči = šetrný
✔️ roztok inspirovaný fyziologií očí
✔️ roztok odpovídá pH zdravých slz
✔️ čistí, dezinfikuje, oplachuje i uchovává
✔️ 300 ml s pouzdrem
📌 od 199 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Solunate Multi-Purpose
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ víceúčelový roztok italské výroby
✔️ 400 ml vám poskytne možnost používat roztok o 5 dní déle
✔️ jeden z nejprodávanějších roztoků na trhu
✔️ s obsahem kyseliny hyaluronové
✔️ 400 ml s pouzdrem
📌 od 319 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OPTI-FREE PureMoist
S technologií HydraGlyde
✔️ k dezinfekci, čištění, oplachování, zvlhčování a uchovávání
✔️ obsahuje zvlhčující základ HydraGlyde = až 16h zvlhčení
✔️ účinně odstraňuje lipidy a bílkoviny a zabíjí mikroorganismy
✔️ 300 ml s pouzdrem
📌 od 249 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Vantio Multi-Purpose
Levný roztok na kontaktní čočky
✔️ univerzální roztoky pro kompletní péči
✔️ optimální poměr kvality a ceny = populární volba
✔️ vyrábí se v Itálii
✔️ spotřeba po otevření: 3 měsíce
✔️ 360 ml s pouzdrem
📌 od 189 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6AVIZOR GP MULTI
Nejlepší roztok pro tvrdé čočky
✔️ na všechny tvrdé a plynopropustné (RGP) kontaktní čočky
✔️ čistí, desinfikuje, uchovává, smáčí a oplachuje
✔️ Spotřeba po otevření: 3 měsíce
✔️ 240 ml s pouzdrem
📌 od 265 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat roztok na kontaktní čočky?

Co je důležité vědět při výběru roztoku? Především byste měli vědět, jak roztoky fungují, jaké mají účely a proč je důležité je používat. Následně můžete volit dle typu roztoku, složení, specifického účinku, ale i dle ceny nebo jiných faktorů.

Co je roztok na kontaktní čočky a jaké má účely?

Roztoky na kontaktní čočky jsou specifickým příslušenstvím, bez kterého se neobejdou nositelé vícedenních kontaktních čoček. Tyto čočky se totiž nošením opotřebovávají a zanášejí nečistotami, kontaminují. Roztoky jim poskytují potřebnou péči – dezinfikují je, zvlhčují, čistí, zajišťují adekvátní podmínky pro jejich uskladnění.

Pokud tedy uvažujete o tom, že začnete používat vícedenní čočky, s roztoky budete muset přijít do styku a budete si muset vybrat tu správnou variantu.

Dá se roztok na kontaktní čočky něčím nahradit?

Pokud byste chtěli ušetřit a usnadnit si práci, jistě se nabízí otázka, zda by speciální kupovaný roztok na čočky nešel nějak jednoduše nahradit nebo podomácku vyrobit. Odpověď je v tomto případě jednoznačná. Ne. Použití jakékoli jiné tekutiny než speciálního roztoku je zcela nevhodné.

Rozhodně jej nenahradí běžná voda, ba ani destilovaná, převařená či jinak upravená voda. Použít nelze ani kapky do očí či na výplach očí (např. borová voda). Fyziologická čili solný roztok má v údržbě čoček jisté místo, ale není univerzální – použití speciálních roztoků, pokud vám záleží na bezpečí a zdraví svých očí a správném uchování čoček se tudíž nevyhnete.

Oplachování kontaktních čoček obyčejnou (nebo i převařenou) vodou může mít navíc velmi vážné následky – ve vodě (i pitné) se mohou vyskytovat prvoci způsobující záněty a vážná onemocnění oka, v nejhorším případě i oslepnutí. Správná péče o čočky je tedy zásadní.

Jak dlouho vydrží čočky v roztoku?

Pro uchovávání čoček v pouzdře je tedy zapotřebí speciální roztok, který poskytuje dezinfekci a ochranu čočkám. Jak dlouho je však možné skladovat čočky v jednom roztoku, pokud je třeba nenosíte každý den?

Konkrétní informace se dozvíte vždy v návodu ke konkrétnímu roztoku. Obecně se nedoporučuje nechávat čočky v roztoku ležet déle než týden. Horní hranicí je cca 30 dní u velmi kvalitních roztoků. Pokud čočky leží v pouzdře a roztoku déle, měli byste je před jejich nasazením ještě opláchnout v čerstvém roztoku.

Samozřejmě je však nutné přihlížet taky k tomu, že i čočky mají svou „trvanlivost“. V roztoku přitom nejsou zakonzervovány a jejich spotřební lhůta běží soustavně od jejich vybalení z originálního obalu. Měsíční čočky vydrží právě 30 dní od otevření blistru. Pokud je necháte měsíc ležet v pouzdře, už byste je tak jako tak neměli používat. Jde o přenášení.

Takzvané přenášení čoček je častý, ale taky riskantní nešvar, který vůbec neprospívá zdraví vašich očí a může mít i vážné následky. Spousta lidí si řekne, že čočky jsou ještě dobré a je zbytečné je měnit kvůli nějaké lhůtě. Tato lhůta má však své opodstatnění. Čočky se v průběhu času kontaminují a dá se říct „kazí“ podobně jako např. potravina. Ani důkladné vymývání a dezinfikování roztokem jim už potom nepomůže. Stejně zkažené maso nestačí omýt vodou.

Používáním riskujete záněty i chronické či vážné potíže. Pokud se vám výjimečně stane, že zapomenete hlídat „datum spotřeby“ a nosíte čočky o pár dní déle – je velká pravděpodobnost, že vyváznete bez úhony. Rozhodně ale nejde o rozumný a bezpečný návyk, zejména z dlouhodobého hlediska.

Jak často by se měly kontaktní čočky měnit?

Existuje několik druhů kontaktních čoček z hlediska jejich životnosti. První variantu představují jednorázové, tzv. 1denní, čočky. Jejich výhodou je, že se příliš nepotřebujete zabývat roztoky, údržbou a čištěním. Čočky nasadíte a večer je vyhodíte. Toto řešení je sice pohodlné, ale poněkud leze do peněz.

Tento typ čoček je nejdražší. Jsou výhodné, pokud čočky nosíte třeba příležitostně. Nemusíte je uskladňovat v roztoku, čímž se zkracuje jejich životnost – zkrátka je vybalíte z blistru v okamžiku, kdy je potřebujete a pak zahodíte.

Delší trvanlivost nabízejí 14denní čočky. Ty představují zlatou střední cestu mezi úsporou peněz a šetřením zdraví očí. A nakonec existují 30denní čočky. Jsou nejlevnější a vyplatí se při každodenním nošení čoček. Důrazně doporučujeme vyhnout se přenášení, protože měsíc životnosti je už tak mezní hranice.

Vícedenní čočky se vyplatí z hlediska pořizovací ceny. Na druhou stranu je třeba připočítat právě spotřebu speciálních roztoků. I tak se dost možná stále z ekonomického hlediska vyplatí. Vyžadují však více péče a ohledů a dlouhé nošení stejných čoček není pro oko zcela ideální.

Na co se zaměřit při výběru roztoku?

Roztoky mohou mít různé složení i specifické vlastnosti a výhody. Některé roztoky mají silnější dezinfekční účinky, ale na druhou stranu mohou být dráždivější především pro citlivější oči. Někdo raději zvolí roztok s menším množstvím chemie, který je šetrnější, ale zase nemusí mít takový dezinfekční „výkon“.

Roztoky jsou často univerzální, ale některé mohou mít posíleny určité stránky nebo být určeny pro specifický účel. Například existují silně zvlhčující roztoky, roztoky pro citlivé oči, roztoky na denní čištění a dezinfekci atd.

Většinou se doporučuje volit roztoky kvalitní, se složením bez obsahu konzervantů. Ty jsou výhodnější z hlediska zdraví očí. Dále mohou být určité typy roztoků pro některé druhy čoček vhodnější, pro některé zas méně. S výběrem by vám měl poradit váš optometrista. Rozhodně se při výběru roztoku řiďte i popisem a návodem k použití.

Peroxidové roztoky pro čištění čoček

Peroxidové roztoky jsou jednou z velmi populárních variant. Díky obsahu peroxidu vodíku jsou schopné čočky chemicky i mechanicky čistit a dezinfikovat. Chemická reakce je poměrně velmi efektivní a tyto čočky jsou z hlediska účinnosti zřejmě nejlepší. Zároveň jsou však naprosto šetrné vůči očím.

Roztoky s peroxidem typicky nemusejí obsahovat konzervanty a po proběhnutí chemické reakce z roztoku zbývá pouze fyziologický roztok. Čočky jsou pak dobře snášeny i v citlivých očích. Nevýhodou peroxidových roztoků je, že čištění probíhá dlouhou dobu. Čočky je třeba nechat v pouzdře několik hodin (obvykle 6), aby proběhla celá chemická reakce. Přes noc to ovšem není problém. Samotný roztok (před ukončením reakce, která neutralizuje peroxid) však nesmí přijít do kontaktu s okem.

Univerzální (víceúčelové) roztoky

Tento typ roztoků ve vyvážené míře zvládá všechny úkoly, které jsou zapotřebí. Můžete s ním čočky oplachovat, uchovávat je v něm, dezinfikovat i zvlhčovat. Tento typ roztoků je velmi populární, protože nepotřebujete nakupovat více specializovaných roztoků. Víceúčelové provedení je obvykle ekonomičtější, pohodlnější a praktičtější.

Logicky to má své ale… jako každé kompromisní řešení. Jednotlivé vlastnosti univerzálních roztoků mohou být spíš průměrné než skvělé jako u těch specializovaných. Často jsou univerzální roztoky taky méně šetrné a obsahují více chemie. Mohou být tedy dráždivější, zejména pro citlivé oči.

Zvlhčující roztoky

Existují i roztoky se silným zvlhčujícím účinkem. Ty obvykle využívají kyselinu hyaluronovou nebo různé speciální složení, které umožní obalení čočky vláčným, hydratačním filmem. Vyšší míra zvlhčení zajistí vyšší pohodlí při nošení a může být výhodná i při syndromu suchých očí nebo při pobytu či práci v prašném, suchém nebo zakouřeném prostředí. Rovněž při dlouhodobém sledování počítače či TV apod.

Fyziologický roztok

Naznačili jsme, že i solný čili fyziologický roztok může mít při péči o čočky jisté místo. Jde o 0,9% roztok chloridu sodného v destilované vodě. Fyziologickým roztokem můžeme čočky důkladně propláchnout po jejich očištění speciálním roztokem s dezinfekčním účinkem.

Jinak však tento roztok, navzdory určitým fámám, nemá absolutně žádné potřebné zvlhčující, dezinfekční ani jiné účinky, které zajišťuje speciální roztok a které jsou nutné pro zdravé a bezpečné nošení či uchovávání čoček. Ve fyziologickém roztoku tudíž nelze čočky dezinfikovat ani skladovat.

Doba spotřeby roztoků

U roztoků na kontaktní čočky je taky třeba dbát na dodržování data spotřeby. Po otevření roztok spotřebujte včas a nepoužívejte staré roztoky. Rozhodně se v rámci úspory nesnažte „recyklovat“ roztok například tak, že budete čočky čistit a dezinfikovat roztokem, ve kterém ležely delší dobu v pouzdře nebo tento roztok použijete pro uskladnění čoček opakovaně.

Cena roztoků na kontaktní čočky

Kolik může stát kvalitní roztok na kontaktní čočky a s jakou investicí navíc počítat v případě nošení vícedenních čoček? Zde je stručný přehled cenových relací.

Roztoky do 200 Kč

Velmi slušný výběr roztoků v běžném balení, tedy okolo 300-360 ml. Najdete zde roztoky dezinfekční, zvlhčující i univerzální (all-in-one).

Roztoky do 500 Kč

Nejčastěji stejné balení (kolem 360 ml), ale vyšší kvalita a úroveň péče. Větší šetrnost, lepší složení apod.

Roztoky nad 500 Kč

Špičkové roztoky pro nejlepší péči anebo častěji balení po více lahvičkách čili sady roztoků.

Nejlepší značky roztoků na kontaktní čočky

Které značky roztoků patří k nejúčinnějším, nejlépe snášeným či zkrátka nejlepším? Zde je pár tipů:

  • Gelone – Populární roztoky od výrobce Soleko. Jde především o dostupnou volbu.
  • Alcon – Velký výběr roztoků různého typu, včetně peroxidových. Velmi dobrá značka.
  • Bausch & Lomb – Velmi kvalitní a oblíbený výrobce, který nabízí roztoky ReNu či Biotrue, ty patří k vůbec neprodávanějším roztokům na kontaktní čočky na trhu.
ProduktInfoHodnocení
#1ReNu MultiPlus
Vítěz, nejlepší roztok na čočky
✔️ víceúčelový roztok s Hydranátem pro kompletní péči
✔️ oplachuje, dezinfikuje a zároveň čočky hydratuje
✔️ kyselina boritá vyrovnává narušené pH na čočkách
✔️ 360 ml s pouzdrem
📌 od 199 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Roztok Biotrue
Maximální zvlhčení
✔️ vhodný také pro citlivé oči = šetrný
✔️ roztok inspirovaný fyziologií očí
✔️ roztok odpovídá pH zdravých slz
✔️ čistí, dezinfikuje, oplachuje i uchovává
✔️ 300 ml s pouzdrem
📌 od 199 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Solunate Multi-Purpose
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ víceúčelový roztok italské výroby
✔️ 400 ml vám poskytne možnost používat roztok o 5 dní déle
✔️ jeden z nejprodávanějších roztoků na trhu
✔️ s obsahem kyseliny hyaluronové
✔️ 400 ml s pouzdrem
📌 od 319 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4OPTI-FREE PureMoist
S technologií HydraGlyde
✔️ k dezinfekci, čištění, oplachování, zvlhčování a uchovávání
✔️ obsahuje zvlhčující základ HydraGlyde = až 16h zvlhčení
✔️ účinně odstraňuje lipidy a bílkoviny a zabíjí mikroorganismy
✔️ 300 ml s pouzdrem
📌 od 249 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Vantio Multi-Purpose
Levný roztok na kontaktní čočky
✔️ univerzální roztoky pro kompletní péči
✔️ optimální poměr kvality a ceny = populární volba
✔️ vyrábí se v Itálii
✔️ spotřeba po otevření: 3 měsíce
✔️ 360 ml s pouzdrem
📌 od 189 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6AVIZOR GP MULTI
Nejlepší roztok pro tvrdé čočky
✔️ na všechny tvrdé a plynopropustné (RGP) kontaktní čočky
✔️ čistí, desinfikuje, uchovává, smáčí a oplachuje
✔️ Spotřeba po otevření: 3 měsíce
✔️ 240 ml s pouzdrem
📌 od 265 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení