Zdraví

Nejlepší pulzní oxymetr: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Pulzní oxymetr Beurer V dnešním článku se budeme zabývat zajímavým přístrojem, který spadá do sféry lékařských a diagnostických pomůcek. Zatímco dříve se nacházel především v nemocnicích, ambulancích a ordinacích, dnes je čím dál běžnější jeho „domácí“ použití.

Masový zájem se v mnoha zemích spustil především v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19. Ke konkrétní důvodům, proč se dostal do hledáčku nejen lékařů, ale i běžné populace, se samozřejmě taky dostaneme. Použití oxymetru však nesouvisí jen s respiračními nebo jinými onemocněními, ale taky se sportem.

Dnes ho proto můžete najít i v kvalitnějších a dražších chytrých hodinkách a sporttesterech. My se však budeme věnovat především nejlepším pulzním oxymetrům jako takovým. Zajímat nás budou různé typy a varianty této lékařské pomůcky, možnosti jejího využití a v neposlední řadě pochopitelně i parametry, které byste měli sledovat při jejím pořizování. Věnovat se budeme taky cenám a nabídneme vám i další zajímavé související informace, které vám pomohou nákup co nejlépe a nejdůkladněji zvážit.

Oxymetry jsou dneska již poměrně dostupnou záležitostí (tedy některé). Jelikož jde o neinvazivní metodu, není třeba se obávat bolesti spojené se samovyšetřením tímto přístrojem. Navíc jsou oxymetry velmi malá zařízení, takže nezaberou ani žádné místo. Při výběru je třeba sledovat především přesnost daného modelu, ale je i řada dalších faktorů, které mohou hrát roli. Výběr běžně dostupných oxymetrů vhodných pro domácí použití je už relativně velký. Rozhodně je dostačující a zahrnuje různé cenové relace, což je zajisté dobrá zpráva.

V našem článku se dozvíte nejen to, jak oxymetr vybrat, ale i k čemu vám může posloužit (a k čemu naopak ne) a jak ho správně používat. Kromě toho pro vás máme taky žebříček nejlépe hodnocených modelů, které jsou momentálně k dispozici. O jednotlivých produktech se můžete více dozvědět i z odborných testů nebo uživatelských recenzí pulzních oxymetrů, kde najdete přímé zkušenosti s používáním.

Nejlepší pulzní oxymetry na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Beurer PO 30
Nejlepší cena / výkon
✔️ Barevný displej
✔️ Poutko na pásek = lze použít na cesty
✔️ Poměr cena / kvalita
✔️ Rychlé a jednoduché měření
📌 od 1450 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Beurer PO 60 BT
Pro náročné
✔️ Propojení s chytrým telefonem
✔️ Jasný displej se 6 zobrazeními
✔️ Pouzdro na opasek
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Medisana PM 100
Další produkt na zvážení
✔️ OLED displej
✔️ Pouzko na přenášení
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Depan YK-81C OLED
Nejlepší míč na úmělou trávu
✔️ Jednoduché použití
✔️ Dvoubarevný OLED displej
📌 od 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Contec CMS50D
✔️ OLED displej
✔️ Měření srdeční/tepové frekvence
📌 od 1200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat pulzní oxymetr

Před koupí se nejdříve dobře seznamte s tím, k čemu oxymetr slouží a kdy vám může prospět nebo pomoci, abyste od tohoto zařízení měli správná a reálná očekávání. Pakliže se rozhodnete, že tuto pomůcku potřebujete nebo chcete, začněte výběrem vhodného typu a posléze se zaměřte na parametry přesnosti a rozsahu. Následně i na specifika uživatelského komfortu (displej, paměť, napájení, další funkce apod.). V našem průvodci se zmíníme i o cenách či známých značkách.

Co umí pulzní oxymetr?

Pulzní oxymetr umožňuje měření saturace hemoglobinu kyslíkem. Resp. měří hodnoty okysličení krve a pomáhá odhalit případné problémy s nedostatečným okysličením, dodáváním kyslíku dalším tkáním apod. Měření přitom probíhá standardně na prstě, méně často je místem měření ušní lalůček. Kromě okysličení krve měří oxymetr taky tepovou frekvenci.

Kdy se oxymetr používá?

Pulzní oxymetr je diagnostický přístroj, který může v běžném životě pomoci včas odhalit menší nebo vážné problémy se zásobením organismu kyslíkem. Tento stav mohou později provázet příznaky jako:

  • Potíže s dýcháním, dušnost,
  • Bolest hlavy, slabost
  • Barevné změny na kůži
  • Poruchy vidění
  • Změny tepové frekvence (které přístroj odhalí taky)

Nízká saturace kyslíkem se může objevit taky v případě vysokých nadmořských výšek, oxymetry tak používají např. letci, ale třeba i horolezci. Okysličení krve totiž může kriticky klesnout při změně okolního tlaku. Nízká saturace hemoglobinu kyslíkem se může pojit s celou škálou onemocnění plic, ale třeba i krve (anémie) a vždy jde o velice varovný příznak, který není radno podceňovat.

Pulzní oxymetr na prst

Jaké jsou „správné“ hodnoty?

Hodnoty saturace hemoglobinu kyslíkem jsou udávány v procentech, zpravidla pod označením SpO2. Při diagnostice přitom záleží na každém procentu, protože i malé odchylky jsou významné.

  • Více než 95 % – fyziologické hodnoty u zdravého člověka.
  • 94 až 90 % – Varovný stav, snížená saturace krve kyslíkem.
  • 89 až 80 % – Vysoce varovný stav, ohrožení života.
  • Méně než 80 % – Kritický stav saturace, kolaps může nastat v řádu desítek minut.

Rizika chyb a špatné interpretace

Pulzní oxymetry mohou v určitých specifických situacích podávat zkreslené nebo i falešně vysoké hodnoty. Typickým případem je otrava oxidem uhelnatým, kdy dochází k významnému omezení okysličení krve. Přístroj však může udávat nesprávné (vysoké) hodnoty, což je dáno metodikou měření, která tento druh problému nerozpozná. Problémy s falešnými hodnotami se mohou vyskytnout například i při závažné anémii. Chyby v měření mohou nastat taky v souvislosti s nevhodným použitím oxymetru.

  • Měření je třeba provádět v klidovém stavu, s rukou opřenou o podložku.
  • Přístroj musí být správně nasazen na čistý, suchý prst. Chyby může způsobit např. i nalakovaný nehet. Prst by taky měl být v době měření dostatečně prokrvený.

Oxymetry a covid-19

Speciál: Koronavirus COVID-19 O pulzních oxymetrech se začalo ve zvýšené míře mluvit v souvislosti s příchodem epidemie respiračního onemocnění covid-19. Již loni na jaře (2020) docházely v některých státech zásoby oxymetrů, jelikož je lidé skupovali v obrovských kvantech. Momentální situace je u nás dnes taková, že oxymetry jsou dostupné, spousta modelů i skladem a ihned k dostání. Žádný kritický nedostatek těchto pomůcek u nás tedy nehrozí a není třeba se při výběru či nákupu unáhlovat. A jak může oxymetr „pomoci s covidem“?

Důvodem pro zájem o tento přístroj je fakt, že dokáže odhalit i nízký pokles saturace kyslíkem, včas před nástupem vážnějších symptomů. Může tedy teoreticky pomoci získat drahocenný čas pro léčbu. Nižší hodnoty mohou být potenciálně důvodem pro uskutečnění testu na covid, i pokud uživatel netrpí jinými příznaky.

V reálu se však názory na tento způsob využívání oxymetru liší a ne každý odborník či lékař je mu nakloněn. Nejspíš v obavě, že zobrazené hodnoty (resp. zejména jejich nesprávná interpretace) mohou vyvolávat paniku a klást nápor na už tak přetížené linky a záchranné jednotky. Někteří lékaři proto radí zůstat u pozorování příznaků a konzultovat svůj stav s lékařem v případě pocitů dušnosti, snadného zadýchání, tlaku na hrudi apod. Proti tomu se částečně staví zkušenosti s velmi rychlým a zákeřným nástupem kritické fáze nemoci, které se v poslední době množí. Rozhodnutí, zda, a případně k jakým účelům, oxymetr použijete je však samozřejmě na vašem uvážení.

Typy pulzních oxymetrů

Existuje několik konstrukčních variant oxymetrů. Stolní, na zápěstí a prstový.

Stolní model

Tyto přístroje se používají především v ordinacích a nemocnicích, jinými slovy v profesionálním prostředí. Tělo přístroje je umístěno na stole a je spojeno se senzorem, který se připevňuje na prst. Tyto senzory jsou vyměnitelné, takže lze měřit různé velikosti prstů (kojenec, dítě, dospělý). Přístroje se vyznačují vysokou přesností. Důvodem, proč se obvykle nepoužívají v domácím prostředí je především velmi vysoká cena.

Na zápěstí

Tělo přístroje se upíná na zápěstí, disponuje displejem. Měřící jednotka je spojená s tělem a opět se připevňuje na prst. Tyto přístroje jsou i cenově jakousi střední cestou mezi stolními a prstovými modely, ale není jich velký výběr.

Prstové modely

Z hlediska domácího, resp. neprofesionálního, použití jednoznačně nejvyužívanější varianta. Naprosto drtivá většina běžně prodávaných oxymetrů je právě tohoto typu. Výhodou je nejenom naprostá mobilita, jednoduchost a rychlost měření, ale taky možnost pořízení i velmi dostupných modelů. Jednotka se jednoduše nasadí na prst a displej s hodnotami je přímo součástí senzoru. Nevýhodou je nižší přesnost především u levnějších modelů. Taky velikost nemusí perfektně sedět na každý prst (zejména např. dětský), což může vést k nepřesným hodnotám.

Sporttestery a chytré hodinky

Specifickou kategorií jsou oxymetry zabudované v různých fitness a chytrých pomůckách nošených obvykle na zápěstí v podobě hodinek. Oxymetr je zde vždy pouze sekundární funkcí, jednou z mnoha. Nelze tedy očekávat vysokou přesnost, ale zpravidla jen ryze orientační hodnoty.

Nejlepší pulzní oxymetr

Přesnost oxymetrů

Přesnost je vcelku logicky nejdůležitějším faktorem či parametrem při výběru. Výrobci uvádějí odchylku, jíž se přístroj může dopouštět. Jde o dva parametry:

  • Odchylka měření saturace (SpO2) v procentech – U většiny kvalitních prstových modelů do 2%. Přesnost je zpravidla vyšší u vyšších hodnot (80 nebo 90 % a více) a klesá se snižujícími se hodnotami saturace.
  • Odchylka při měření tepové frekvence v úderech za minutu – Obvykle povolená odchylka dosahuje cca 1-2 úderů za minutu, což lze u prstových modelů považovat za dobrý standard.

Rozsah měřených hodnot

Opět jako u přesnosti půjde o dvě hodnoty. Tep a saturaci.

  • Měření saturace kyslíkem – Ne každý výrobce tuto hodnotu uvádí, ale zpravidla se u kvalitních prstových modelů setkáte s rozsahem od 70 do 100 (99) procent. To je pro běžné použití zcela dostačující rozpětí, jelikož již hodnoty pod 95 % jsou varovné.
  • Měření tepu – U průměrného zdravého jedince se klidový tep pohybuje v rozmezí cca 60-80 tepů za minutu (např. u sportovců ale může být nižší). Rozsah měření tepové frekvence se u kvalitních prstových oxymetrů pohybuje okolo 240-250 tepů/minuta (horní hranice). Spodní hranice je pak většinou 0-30 tepů za minutu.

Napájení

Napájení oxymetrů může být síťové či bateriové. U prstových modelů se obvykle se síťovým napájením nesetkáte. Typické je napájení na baterie tužkové (AAA). Objevují se už i modely s dobíjecími bateriemi, jejichž dobíjení je možné přes standardní USB rozhraní. To je jistě praktické, ale např. pro seniory může být vhodnější volbou model na tužkové baterie.

Displej

Zde je nutné dbát především na jeho čitelnost a přehlednost. Zvlášť pokud ho budou používat senioři, osoby se sníženými zrakovými schopnostmi nebo jinými omezeními. Velikost a čitelnost displeje můžete odhadnout z fotografií zařízení anebo se můžete informovat v recenzích či testech pulzních oxymetrů.

Funkční vybavení

To, jak má být přístroj vybaven, opět záleží především na schopnostech a požadavcích uživatele. Pokud kupujete přístroj např. pro prarodiče, může být rozumnější (samozřejmě v závislosti na jejich schopnostech) sáhnout po co nejjednodušší variantě bez přídavných funkcí. Někdo jiný může ocenit např. možnost propojení s počítačem (USB) a přenos dat či paměť s historiografem a hodnotami. Mezi běžnější funkce patří automatické vypnutí pro šetření baterie nebo indikátor stavu baterie či akustická signalizace upozorňující na kritické hodnoty zejména při delším čase měření.

Ceny pulzních oxymetrů

Kolik může stát kvalitní pulzní oxymetr? Výhodou je, že můžete volit z poměrně velkého cenového spektra. Záleží na vašich nárocích. Zde jsou tři hlavní cenové relace.

Pulzní oxymetry do 500 Kč

V ceně od cca 300 Kč lze sehnat nejlevnější prstové modely. Mezi oblíbené značky patří Clontec či Yobecan. Tyto levné modely mohou být vhodné pro nenáročné, příležitostné domácí použití a nabídnou především orientační hodnoty.

Pulzní oxymetry do 3000 Kč

Řada nejprodávanějších oxymetrů se vyskytuje právě v této relaci. Čekat můžete vyšší přesnost i vyspělejší funkce. Vhodné pro častější a náročnější použití.

Pulzní oxymetry nad 3000 Kč

Velmi kvalitní oxymetry s vysokou úrovní přesnosti a špičkovým zpracování, případně i s nadstandardními funkcemi. Většina prstových modelů nepřekročí cenu cca 8 tisíc Kč. V této relaci pak začínají např. zápěstní modely. Špičkové stolní varianty vyjdou spíš na desítky tisíc.

Nejlepší značky pulzních oxymetrů

Kteří výrobci pulzních oxymetrů nabízejí kvalitní domácí modely za přiměřené ceny?

  • Clontec – Velmi levné modely, které navíc patří k nejprodávanějším. Vhodné pro nenáročné použití.
  • Beurer – Renomovaná značka se slušným výběrem. Ceny cca 1500 Kč a více, tudíž vhodné spíše pro náročnější zájemce. Vysoká kvalita a přesnost.
  • Nonin – Špičkové prstové i profesionální stolní modely. Značka zaujme především velmi náročné zájemce o vysoce kvalitní měření.
  • Yobecan – Značka nabízí velmi dostupné oxymetry. Alternativa např. ke značce Clontec.

Další zdroje k nastudování:

Pro prevenci a ochranu proti COVID 19 doporučujeme také:

ProduktInfoHodnocení
#1Beurer PO 30
Nejlepší cena / výkon
✔️ Barevný displej
✔️ Poutko na pásek = lze použít na cesty
✔️ Poměr cena / kvalita
✔️ Rychlé a jednoduché měření
📌 od 1450 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Beurer PO 60 BT
Pro náročné
✔️ Propojení s chytrým telefonem
✔️ Jasný displej se 6 zobrazeními
✔️ Pouzdro na opasek
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Medisana PM 100
Další produkt na zvážení
✔️ OLED displej
✔️ Pouzko na přenášení
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Depan YK-81C OLED
Nejlepší míč na úmělou trávu
✔️ Jednoduché použití
✔️ Dvoubarevný OLED displej
📌 od 900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Contec CMS50D
✔️ OLED displej
✔️ Měření srdeční/tepové frekvence
📌 od 1200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení