Malé spotřebiče

Nejlepší překapávače na kávu: TOP 6 produktů dle recenzí a testů

Nejlepší překapávače na kávu V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší překapávač na kávu. Šálek lahodné kávy po ránu nebo i během dne – to je rituál, který podstupuje zřejmě většina lidí. Káva se navíc u nás těší rostoucí oblibě a taky se stává středem hlubšího zájmu. Už dávno neplatí, že „turek“ je alfa a omega veškeré kávové kultury v České republice. Možností je mnoho a většina lidí už si našla to, co jim vyhovuje chuťově a třeba i prakticky. Pro někoho to může být klasické espresso, pro někoho velmi jednoduše připravitelná instantní káva a mnoho lidí se zhlédlo i v kávě překapávané.

V tomto průvodci se proto zaměříme na zařízení, která jsou k přípravě překapávané kávy určena. Jde (většinou) o cenově poměrně dostupné přístroje, které v kuchyni nezaberou mnoho místa – a jejich obsluha je docela snadná. Přesto je třeba věnovat výběru pozornost, abyste nebyli z výkonů a výsledků překapávače zklamaní.

Informace, které vám poskytneme, by vám měli k dobrému nákupu stačit. Přesto neváhejte sbírat poznatky i jinde. K tomuto účelu mohou velmi dobře posloužit především odborné testy a taky uživatelské recenze překapávačů kávy, v nichž se dozvíte důležité poznatky o konkrétních modelech.

Nejlepší překapávače na kávu na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips HD7459

 ETM TESTMAGAZIN (2. místo 91,3%) 
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,2 l
Kapacita: 10 - 15 káv
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2DeLonghi ICM 14011
Typ: elektrický
Příkon: 600 W
Objem: 0,65 l
Kapacita: 5 káv
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3De'Longhi ICM 2.1 B
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,5 l
Kapacita: 10 káv
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#4Esperanza EKC006 ROBUSTA 0.6L
Typ: elektrický
Příkon: 650 W
Objem: 0,6 l
Kapacita: 4 - 5 káv
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]367 Kč Číst recenze
#5CATLER CM 4010
Typ: elektrický
Příkon: 1100 W
Objem: 1,8 l
Kapacita: 14 káv
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1539 Kč Číst recenze
#6Domo DO 473KT
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,8 l
Kapacita: 24 káv
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1189 Kč Číst recenze

Jak vybrat překapávač na kávu

V následujícím návodu se budeme věnovat manuálním i elektrickým překapávačům kávy. V první řadě shrneme vlastnosti, výhody a nevýhody obou variant a poté se zaměříme na důležité parametry a aspekty, na které byste měli při výběru brát zřetel. Řekneme si i něco o možných doplňkových funkcích těchto zařízení a přidáme i pár tipů, jak překapávač používat.

V závěru najdete i shrnutí tří základních cenových kategorií překapávačů a jejich sortimentu, zmíníme i několik osvědčených výrobců a zodpovíme některé důležité dotazy.

jak vybrat překapávač na kávu

Princip fungování překapávačů kávy

Ať už jde o verzi ruční, nebo elektrickou, princip je v podstatě stejný. Do zásobníku umístíte mletou kávu (test mlýnků na kávu najdete zde), kterou následně protéká horká voda a dostává se přes filtr do nádoby, kde se už hromadí hotová káva.

Tento mechanismus je v zásadě obdobný jako u espressa, ale voda v případě překapávačů neprochází kávou pod tlakem. Chuť je tedy značně rozdílná. Překapávaná káva je mnohem jemnější a slabší. Vyhovovat může například lidem, kteří raději vypijí přes den větší množství lehčí kávy než pár malinkých šálků vydatnější kávy.

Chuť této kávy se může vyznačovat vyšší hořkostí – to kvůli délce procesu překapávání, káva se „louhuje“ do vody déle než v případě espressa. Výsledkem je káva, která je svým charakterem bližší turecké variantě. Chuťové vlastnosti ale značně ovlivní i použitý filtr a taky hrubost mletí kávy a samozřejmě její typ.

Manuální a elektrický překapávač

Jde o dva základní druhy tohoto zařízení. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který si vybrat?

Manuální překapávač kávy

Ruční překapávač je opravdu velmi jednoduchá pomůcka. V podstatě jde o nádobu rozdělenou na dvě části podobným způsobem jako přesýpací hodiny. Do horní části vložíte papírový kornoutový filtr a do něj nasypete kávu, poté jednoduše zalijete kávu horkou vodou a čekáte, až čas vykoná své dílo a voda přes filtr a kávu překape do spodní nádobky. Ta je oddělitelná a slouží jako konvice, ze které si budete nápoj nalévat do šálku nebo hrnku.

Výhodou tohoto řešení je, že nepotřebujete žádný zdroj energie, takže si můžete kávu připravit kdekoli. Zdálo by se, že zřejmou výhodou bude i nižší pořizovací cena, ale nemusí to být nutně pravda. Nejlevnější manuální varianty jsou sice skutečně levnější než elektrické, ale kvalitní a designové kousky z dobrých materiálů mohou stát i několik tisíc korun.

Specifikem – a v podstatě i hlavní nevýhodou – tohoto řešení je nutnost používání papírových filtrů. Ty jsou na jedno použití, takže musíte dokupovat nové. U některých filtrů se navíc může papír otisknout do chuti kávy. Existuje ale i alternativní řešení v podobě permanentních filtrů.

Elektrický překapávač

Elektrická varianta má oproti ruční několik výhod, ale i nevýhod. Princip fungování je obdobný, avšak s tím rozdílem, že do zásobníku nalijete studenou vodu a zařízení se samo postará o ohřev. Taky filtr je integrovanou součástí stroje, takže ho není třeba stále měnit. Výhodou elektrické varianty je i to, že udržuje kávu v konvici horkou, takže je připravena k pití, kdykoli dostanete chuť.

Toto zařízení je výhodné, pokud průběžně přes den popíjíte kávu a nemáte dost času zabývat se její přípravou. Své uplatnění elektrický překapávač najde nejen v domácnosti, ale třeba i v kancelářích nebo obecně na pracovištích – tím spíš, že konvice má obvykle poměrně vysoký objem, takže je možné připravit naráz větší množství kávy. Nevýhodou je především potřeba (a samozřejmě taky spotřeba) elektřiny. Taky cena je zpravidla vyšší.

Příkon překapávače

Příkon se pochopitelně týká pouze elektrických variant překapávačů a jako prakticky u všech elektrických zařízení představuje jeden ze zásadních parametrů. Příkon informuje o spotřebě elektrické energie, umožní vám udělat si představu, jak bude provoz překapávače energeticky náročný.

Obecně je pravda, že překapávače nepatří mezi nejúspornější spotřebiče. Týká se to ale zejména starších modelů, moderní varianty se snaží různými způsoby spotřebu elektřiny omezovat – například automatickým vypínáním. Platí taky, že čím vyšší příkon, tím rychleji se ohřeje voda.

U v současnosti nabízených modelů se příkon nejčastěji pohybuje v rozmezí od cca 600 do 1200 W. Setkat se lze ale i se stroji s menším či větším příkonem.

Objem konvice

Další velmi zásadní údaj. Objem patří při výběru mezi hlavní rozhodovací faktory. Setkat se můžete s rozpětím od cca 0,6 l až po 2 l. Objem pochopitelně volte podle spotřeby. K nejoblíbenějším patří modely do cca 1,4 l, větší konvice nejsou tak časté, přesto mohou najít uplatnění – a to zejména u elektrických překapávačů používaných např. v kancelářích nebo na pracovištích, kde je více lidí a větší spotřeba.

Funkce a vybavení

Oproti moderním kávovarům např. na espresso jsou překapávače velmi jednoduchá zařízení. Mohou však nabídnout některé zajímavé funkce.

  • Automatické vypnutí – Zařízení se vypne při nepoužívání, aby šetřilo energii.
  • Udržování teploty – Překapávač udržuje kávu horkou po celé hodiny. U velmi kvalitních modelů za tu dobu teplota poklesne třeba jen o pár stupňů.
  • Časovač – Pokročilejší funkce, která vám umožní nastavit si čas, kdy chcete mít připravenou čerstvou kávu.
  • Anti-drip – Zabrání odkapávání kávy z přístroje po vyjmutí konvice.
  • Odvápnění – Automatické odstraňování vodního kamene.

Jak používat překapávač kávy

Máme pro vás i několik tipů, jak překapávač používat, abyste dostali dobrou kávu a aby zařízení dlouho a spolehlivě sloužilo.

  • Před přípravou kávy v ručním překapávači důkladně propláchněte papírový filtr horkou vodou. Omezí to pachuť papíru v kávě.
  • Na šálek kávy o objemu 125 ml je optimální použít 7 g kávy. V praxi je vhodné do překapávače použít cca 60 g kávy na jeden litr vody.
  • Na překapávanou kávu jsou vhodná zrnka umletá na střední hrubost. Dobrou volbou je světle pražená káva.
  • Voda při přípravě kávy by se měla pohybovat pod bodem varu, tedy okolo 90°C.
  • Na každou várku kávy používejte čerstvou kávu a nový filtr (v případě papírových).

Video

Ceny překapávačů na kávu

Za kolik lze pořídit kvalitní překapávač kávy, ať už manuální nebo elektrický? Máme tu pro vás tři základní cenové skupiny a krátké shrnutí jejich nabídky.

Překapávače na kávu do 500 Kč

Úplně nejlevnější sorta překapávačů, najdete zde především levné manuální modely vyrobené převážně z plastu, případně plastu a skla. Nelze očekávat propracovaný design ani zvlášť dlouhou odolnost nebo životnost. Pod 500 Kč lze ale dokonce pořídit i elektrické modely.

Příkon těchto zařízení je obvykle do 1000 W, objem může být různý. Opět jde o plastové zpracování. Nenáročný uživatel si ale může najít kousek, se kterým bude spokojený.

Překapávače do 1500 Kč

Střední a nejoblíbenější cenová relace. V této kategorii najdete většinu nejprodávanějších modelů překapávačů kávy. Kvalita materiálového i designového zpracování už může být na velmi dobré úrovni – to platí pro elektrické i manuální verze.

Překapávače nad 1500 Kč

Zde už najdete především velmi kvalitní nebo profesionální modely. Nejlepší překapávače mohou stát i tři nebo pět tisíc korun, či dokonce víc. Roli hraje kvalita všech komponentů a samozřejmě taky design.

překapávač na kávu zkušenosti

Nejlepší značky překapávačů na kávu

Někdo vybírá podle parametrů, někdo podle designu a někomu nejvíc záleží na značce. Rozumné je všechny tyto faktory spojit. Volba osvědčeného a spolehlivého výrobce vás může uchránit od pozdějšího zklamání.

  • Philips – Překapávače značky Philips patří k nejoblíbenějším a taky se většinou těší skvělému hodnocení v testech překapávačů kávy. Cenově se tato zařízení pohybují ve střední kategorii. Poměr ceny a kvality je ale vynikající.
  • DeLonghi – Značka, kterou milovníkům kávy netřeba představovat. Nabízí překapávače špičkové kvality, cenově jde o vyšší střední až vyšší kategorii. Výběr je velmi dobrý. Vhodná volba pro náročnější zájemce. DeLonghi je také nejoblíbenějším výrobcem klasických kávovarů.
  • Krups – Značka Krups je známá především kapslovými kávovary, ale nabízí i slušný výběr překapávačů. Cenové rozpětí je velké, od poměrně levných až po velmi drahé modely. Hodnocení je obvykle vysoké.
  • Moccamaster – Prémiová značka překapávačů pro skutečné fajnšmekry. Nevýhodou je velmi vysoká cena.
  • Hario – Oblíbená značka cenově dostupných ručních překapávačů.
  • Domo – Tato belgická značka nabízí obvykle cenově dostupnou a přitom solidně a kvalitně
    zpracovanou elektroniku. Nabízí velký výběr překapávačů ve střední cenové relaci.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký je rozdíl mezi vařením kávy v překapávači a přípravou espressa?

V kávovarech na espresso probíhá příprava kávy pod vysokým tlakem, který může dosahovat 15 i více barů. V překapávači voda prochází samovolně a postupně, působí na ni pouze gravitace.

Záleží na kvalitě papírových filtrů?

Ano, a poměrně velmi. Nekvalitní filtry zanechají v kávě nepříjemnou papírovou pachuť. Při hledání filtrů můžete postupovat buď metodou pokus-omyl, dokud nenajdete ten pravý. Lepší je ale hledat inspiraci na internetu a využít zkušeností ostatních uživatelů, kteří už kvalitní variantu našli.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Philips HD7459

 ETM TESTMAGAZIN (2. místo 91,3%) 
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,2 l
Kapacita: 10 - 15 káv
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2DeLonghi ICM 14011
Typ: elektrický
Příkon: 600 W
Objem: 0,65 l
Kapacita: 5 káv
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3De'Longhi ICM 2.1 B
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,5 l
Kapacita: 10 káv
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#4Esperanza EKC006 ROBUSTA 0.6L
Typ: elektrický
Příkon: 650 W
Objem: 0,6 l
Kapacita: 4 - 5 káv
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]367 Kč Číst recenze
#5CATLER CM 4010
Typ: elektrický
Příkon: 1100 W
Objem: 1,8 l
Kapacita: 14 káv
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1539 Kč Číst recenze
#6Domo DO 473KT
Typ: elektrický
Příkon: 1000 W
Objem: 1,8 l
Kapacita: 24 káv
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1189 Kč Číst recenze
0 Sdílení