Domácnost

TOP 8: Nejlepší polštáře na spaní – test, recenze a zkušenosti

nejlepší polštáře
Na našem webu důležitost zdravého spánku nepodceňujeme. V minulosti už jsme vám proto přinesli četné recenze a články, v nichž jsme se věnovali výběru kvalitních matrací, přikrývek, postelí nebo spánku jako takovému. Dneska navážeme rozsáhlým textem, v němž zaměříme pozornost na další důležitou pomůcku pro kvalitní odpočinek – totiž samozřejmě polštář – a budeme se jí věnovat opravdu zevrubně. Důležitost komfortního a kvalitního polštáře jistě nikdo nepodceňuje. Přesto ne každý věnuje výběru tohoto ložního příslušenství dostatečnou pozornost. Jak vybrat nejlepší polštář na spaní, jaké druhy existují, proč je dobrý polštář důležitý? To vše jsou otázky, kterým se v dnešním průvodci budeme věnovat.

Kromě tipů a rad pro výběr i zdravější a lepší spánek jako takový pro vás jako vždy máme taky žebříček TOP produktů. Možná mezi nimi rovnou najdete přesně to, co jste hledali. S rozhodováním vám pak mohou pomoci i různé uživatelské recenze polštářů nebo i odbornější testy. Obojí vám může poskytnout zajímavé informace především o kvalitě zpracování. Samotný pocit komfortu je však obtížněji „přenosný“ a mnohem individuálnější. Proto byste měli vybírat především dle vlastních potřeb a na základě zralé úvahy. Nebojte se do kvalitního polštáře investovat i trochu větší obnos. Tato lůžkovina může vydržet velmi dlouho a vynaložené peníze se vám velice rychle vrátí v podobě příjemnějšího, lepšího a osvěžujícího spánku. A to jsou hodnoty k nezaplacení.

Nejlepší polštáře na spaní na trhu

ProduktInfoHodnocení
Anatomické polštáře
#1Polštář Dormeo Air+ Smart
✔️ Přizpůsobí se jakékoliv pozici
✔️ Poskytne jak anatomickou, tak klasickou strukturu polštáře
✔️ Má antibakteriální ochranu
✔️ Vlákna přirozeně jemné ke kůži
📌 od 990 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dormeo Sleep&Inspire
✔️ Vyrobeno se 100% paměťovým pěnovým jádrem
✔️ AirX System pro nepřetržitou cirkulaci vzduchu
✔️ Poskytuje správnou míru podpory
📌 od 690 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3BlackRoll Recovary Pillow
✔️ Umožňuje 4 různé polohy spánku podporující hlavu a krk
✔️ Zabraňuje napětí v oblasti ramen a krku
✔️ Vybavený ventilačními kanálky
✔️ Tvořený prodyšnou high-tech paměťovou pěnou
📌 od 2250 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Qmed - Anatomický polštář STANDARD
✔️ Předchází bolesti zad, problémům s nespavostí, chrápání a nervovému napětí
✔️ Doporučený pro spánek na zádech
✔️ Kvalitní paměťová pěna
📌 od 650 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Klasické polštáře
#1Dormeo Comfy Relax 50x70
✔️ S inovativní přizpůsobivou výplň
✔️ Super pohodlný, útulný a vzdušný
✔️ Vyroben z kvalitních materiálů
📌 od 690 Kč
[usr 5text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Brotex polštář Luxus Plus
✔️ Výplň - vysoce kvalitní kuličkové duté vlákno UNICO
✔️ TOP hodnocení
✔️ Dá se ubírat nebo přidávat náplň
📌 od 600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Wendre Ortopedický polštář Aloe Vera
✔️ Výplň z vysoce elastické polyuretanové pěny Visco
✔️ Vhodný pro alergiky i pro osoby s bolestmi zad
✔️ Dobrá cena
📌 od 300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#44Home polštář Náhradní manžel Trevlig
✔️ Dá se skvěle použít jako objímací
✔️ Vhodný při potížích s kyčlemi, bolestmi zad nebo v těhotenství
✔️ Pohodlná opora při spaní na boku
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat polštář na spaní

Oproti například posteli nebo matraci je polštář poněkud drobnější záležitost a nemusí představovat tak výraznou investici. Vyplatí se však dobře vybírat a nekoupit první a nejlevnější výrobek, na který natrefíte někde v supermarketu. Správný polštář byste měli vybírat s ohledem na vlastní potřeby – patří sem například preferovaná (převažující) spánková poloha anebo případné zdravotní problémy či neduhy, jako jsou bolesti krční páteře, alergie apod.

Roli bude samozřejmě hrát materiálové zpracování polštáře, jeho rozměry, tvar a typ. V tomto článku se budeme zabývat i samotným „používáním“ polštáře a zodpovíme některé důležité dotazy týkající se zdravého spánku.

jak vybrat polštář

Co má zvládnout správný polštář?

Podložky pod hlavu nejrůznějšího druhu používá lidstvo už odnepaměti, jde o neodmyslitelnou součást našeho spánku. V minulosti se používaly i nejrůznější podhlavníky z pevných materiálů (např. dřevo, dokonce i kámen), dnes převažuje to, čemu říkáme polštáře. Kvalitní polštář má poskytnout:

  • Oporu krční páteři
  • Komfort pro spánek

V principu docela jednoduchá věc. Ale realita není vždy tak prostá a samozřejmá. Polštář by měl být dostatečně měkký, aby netlačil na uši či hlavu a nezpůsoboval bolestivé proleženiny. Zároveň musí být pevný a udržovat páteř ve správné pozici.

Je lepší spát s polštářem, nebo bez něj?

Spaní s „něčím pod hlavou“ je tisíciletími ověřená praxe, která má rozhodně své opodstatnění. Prosazuje se však i trend spaní bez polštáře. I toto řešení může mít něco do sebe, ale není na místě k němu přistupovat nekriticky. Spaní bez polštáře je možné především za tří podmínek:

  • Zdravá tělesná konstituce (žádné fyziologické problémy, bolesti, neduhy apod.)
  • Spánek na zádech
  • Velmi kvalitní matrace

Pokud se domníváte, že všechny tři podmínky splňujete, není důvod nevyzkoušet spánek bez polštáře. Možná tomuto stylu přijdete na chuť. Naprosté většině lidí se nicméně bude spát lépe a zdravěji s polštářem. I zde je však rozumné dodržovat jistá pravidla a vyhnout se některým chybám.

Polštář by měl dobře „kopírovat“ vaše potřeby a poskytovat odpovídající oporu. Neměl by být ani moc tvrdý, ale ani moc měkký. Měkký polštář, do kterého se zaboříte, může způsobovat bolesti za krkem, ba i problémy s dýcháním. Nenabízí dostatečnou oporu. Tvrdý polštář způsobí diskomfort a bolestivé otlaky. Je taky třeba zvolit správnou výšku polštáře.

Výška polštáře

Výška polštáře je velmi důležitý faktor. Polštář by měl zajistit, že bude páteř v přirozené, vyrovnané poloze. Příliš vysoké polštáře vedou k problémům s páteří a nezdravému spánku. Ale – jak už jsme řekli – ani nemít pod hlavou nic nebo skoro nic není většinou žádná výhra. Výšku polštáře byste měli volit i podle spánkové polohy. Tedy té převažující. Tomu se ještě budeme věnovat.

Spánkové polohy a volba polštáře

Jaké výhody a nevýhody přinášejí určité spánkové polohy a jak vybrat polštář co nejlépe na míru té, kterou preferujete? Zkusme se na to podívat…

  • Poloha na zádech – Tato poloha je doporučována jako optimální pro záda. Podmínkou je však opravdu kvalitní matrace. Vhodnou volbou je polštář dostatečně pevný a vysoký, aby poskytl komfortní oporu a vyrovnal případnou měkkou matraci. Nevyhovující je příliš tvrdý či vysoký polštář, který nutí páteř k ohybu a předklonu. Pro spánek na zádech jsou vhodné i anatomické polštáře. Některé jsou i speciálně upravené, aby pomáhaly proti chrápání. Chrápání totiž nejvíc trápí právě spáče na zádech. Tato poloha je i rizikovější z hlediska spánkové apnoe.
  • Poloha na břiše – Asi nejvíce kontroverzní poloha. Obecně není dvakrát doporučovaná, ale podle některých odborníků může pozitivně působit třeba při vysokém tlaku nebo bolestech bederní páteře. Polštář by měl být nízký a dost přizpůsobivý. Dbejte na řádnou údržbu, hygienu, případně zvolte hypoalergenní produkt. Při spaní na břiše je totiž polštář velmi blízko dýchacích cest.
  • Spánek na boku – Poloha, která má svá pro i proti a to i podle toho, který bok zvolíte. Z hlediska zdraví páteře a zdravého spánku obecně je spíše doporučovaná než odmítaná. Podmínkou je však opravdu kvalitní polštář, který bude pevný a poměrně vysoký, aby zajistil vodorovnou vyrovnanost páteře. Volbou může být i anatomický polštář. Krajní variantou této polohy je embryonální poloha v klubíčku, která může být velmi „útulná“ a značně napomáhá od chrápání, ale není příliš zdravá pro záda. U této polohy je dobrou volbou polštář mezi nohy/kolena, který zvýší komfort a sníží napětí svalů a páteře.
  • Častější střídání poloh – Velká spousta lidí během spánku polohy často střídá. V takovém případě pochopitelně nelze doporučovat žádné vyhraněné varianty. Volbou může být středně pevný i vysoký polštář s jakoukoli kvalitní náplní dle dalších preferencí nebo potíží. Existují i anatomické polštáře uzpůsobené pro střídání určitých poloh.

kvalitní spánek

Velikost polštáře

Rozměrné polštáře o velikosti 70 x 90 cm a kdekdo si bez nich neumí postel představit. Ne vždy jsou však i výhrou pro naše zdraví. Mohou totiž nutit k tomu, abychom si podkládali i ramena. A to není žádoucí. Ramena by měla zůstávat na matraci, jinak polštář páteř spíše ohýbá, než aby ji udržoval v rovině a poskytoval anatomickou oporu.

Zkuste klidně zauvažovat o pořízení menšího polštáře, např. 50 x 70 cm, případně i 40 x 60, nebo dokonce 40 x 40 cm. Menší polštář je vhodný zejména při spánku na zádech. Anatomické polštáře se obvykle dělají právě v menších, většinou nestandardizovaných velikostech.

Anatomické a klasické provedení

Standardní polštáře jsou obdélné nebo čtvercové, jak napovídají výše uvedené typické rozměry. Anatomické polštáře však mívají ještě specifické tvarování. Nejčastěji jsou vyráběny ve tvaru dvou vln s jednou výraznější. Existují však i klínové nebo různé atypické varianty. Zvláštní kapitolou jsou pak šíjové podhlavníky tvaru válce či podkovy.

Anatomické polštáře jsou obvykle doporučovány především pro ty, kteří spí na zádech či boku. Existují už ale i varianty pro polohu na břiše nebo střídání poloh. Mohou být pomocí v případě, že máte problémy s bolestmi krční páteře. Poskytnou preciznější anatomickou oporu.

Anatomický polštář je třeba vybírat i s ohledem na matraci, která musí být rovněž kvalitní. Počítejte i s tím, že může chvíli trvat, než si na anatomický polštář zvyknete. Zprvu může být nepohodlný a zhoršovat potíže. Pakliže jste správně vybrali tvar, pevnost a výšku – měly by tyto prvotní neduhy ustoupit do cca týdně až 14 dní. Poté si tělo na nový polštář přivykne a dost možná už si bez něj spánek nebudete umět představit.

Ne pro každého je však anatomický polštář spásou. Ty klasické jsou taky stále „plně funkční“ a mohou být zcela dostačující, ba adekvátní volbou, zvlášť pokud nepociťujete žádné zvláštní potíže.

Materiálové zpracování

Možností materiálového zpracování polštářů je velké množství. Existuje bezpočet různých variací a patentovaných materiálů či úprav. Nemluvě o nejrůznějších příměsích a technologických nuancích dodávajících specifické žádoucí vlastnosti.

Výplní klasických polštářů může být přírodní peří, perfektně vzdušné a v principu trvanlivé, ale náročnější na údržbu. Používají se taky různá polyesterová vlákna, dutá vlákna a mikrovlákna. Tyto výplně bývají vhodné i pro citlivější a alergické osoby a snadno se udržují. Většinou jsou taky relativně dostupné. Luxusnější jsou polštáře plněné hedvábím nebo třeba ovčí vlnou.

Anatomické polštáře jsou obvykle vyráběny z moderních pěn, používají se různé viskózní polyuretanové pěny, paměťové a studené pěny s nejrůznějšími specifickými vlastnostmi.

jaký polštář koupit

Ceny polštářů

Kolik stojí kvalitní polštář, ať už anatomický, klasický nebo jiný? Cenové rozpětí je poměrně značné. Zde jsou základní relace.

✅ Polštáře do 300 Kč

V této relaci najdete velký výběr polštářů pro méně náročné uživatele. Vesměs jde o klasické modely, anatomické spíše výjimečně, z běžnějších materiálů (mikrovlákno).

✅ Polštáře do 1000 Kč

Skvělý výběr klasických i anatomických polštářů. Vybírat už lze i z různých zajímavějších materiálových variant a variací. V této relaci si vyberou i lidé, kterým záleží na kvalitním a zdravém spánku.

✅ Polštáře nad 1000 Kč

Anatomické i klasické polštáře významných značek, propracované modely nebo výrobky z exkluzivních materiálů (pravá vlna, hedvábí apod.).

Nejlepší značky polštářů

Které značky polštářů si zaslouží pozornost pro kvalitu a propracované vlastnosti výhodné pro zdravý spánek?

  • Polštáře Dormeo – Značka nabízí vysoce kvalitní a velmi sofistikované klasické i anatomické polštáře a také matrace Dormeo. Vyšší cena, ale vhodné i pro náročné zákazníky.
  • Brotex – Skvělý výběr kvalitních polštářů nejrůznějších druhů a podob. Velmi oblíbená a osvědčená značka.
  • Romeo – Další velmi oblíbený výrobce. Vysoká kvalita zpracování a dobrá hodnocení.
  • Bellatex – Převážně cenově dostupné polštáře pro méně náročné. Vzhledem k ceně slušná kvalita.
ProduktInfoHodnocení
Anatomické polštáře
#1Polštář Dormeo Air+ Smart
✔️ Přizpůsobí se jakékoliv pozici
✔️ Poskytne jak anatomickou, tak klasickou strukturu polštáře
✔️ Má antibakteriální ochranu
✔️ Vlákna přirozeně jemné ke kůži
📌 od 990 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dormeo Sleep&Inspire
✔️ Vyrobeno se 100% paměťovým pěnovým jádrem
✔️ AirX System pro nepřetržitou cirkulaci vzduchu
✔️ Poskytuje správnou míru podpory
📌 od 690 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3BlackRoll Recovary Pillow
✔️ Umožňuje 4 různé polohy spánku podporující hlavu a krk
✔️ Zabraňuje napětí v oblasti ramen a krku
✔️ Vybavený ventilačními kanálky
✔️ Tvořený prodyšnou high-tech paměťovou pěnou
📌 od 2250 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Qmed - Anatomický polštář STANDARD
✔️ Předchází bolesti zad, problémům s nespavostí, chrápání a nervovému napětí
✔️ Doporučený pro spánek na zádech
✔️ Kvalitní paměťová pěna
📌 od 650 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Klasické polštáře
#1Dormeo Comfy Relax 50x70
✔️ S inovativní přizpůsobivou výplň
✔️ Super pohodlný, útulný a vzdušný
✔️ Vyroben z kvalitních materiálů
📌 od 690 Kč
[usr 5text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Brotex polštář Luxus Plus
✔️ Výplň - vysoce kvalitní kuličkové duté vlákno UNICO
✔️ TOP hodnocení
✔️ Dá se ubírat nebo přidávat náplň
📌 od 600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Wendre Ortopedický polštář Aloe Vera
✔️ Výplň z vysoce elastické polyuretanové pěny Visco
✔️ Vhodný pro alergiky i pro osoby s bolestmi zad
✔️ Dobrá cena
📌 od 300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#44Home polštář Náhradní manžel Trevlig
✔️ Dá se skvěle použít jako objímací
✔️ Vhodný při potížích s kyčlemi, bolestmi zad nebo v těhotenství
✔️ Pohodlná opora při spaní na boku
📌 od 450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení