Zahrada

Nejlepší mulčovací kůra: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší mulčovací kůra Mulčování patří dnes už mezi základní činnosti každého majitele zahrady. Mulčovat lze travnaté plochy i záhony nebo okolí stromů a dalších dřevin a použít můžete nejrůznější materiály. K velmi oblíbeným se řadí dřevěná kůra. Vypadá skvěle, je samozřejmě perfektně ekologická a výborně plní požadované úkoly. Jak ji ale správně používat – a taky kdy a kde? A jak si vybrat tu nejlepší mulčovací kůru? To jsou některé z otázek, na které dnes dostanete odpověď.

Opět se však dočkáte i oblíbeného žebříčku nejžádanějších a nejlépe hodnocených produktů. Při výběru si pak můžete nechat „poradit“ i skrze uživatelské recenze mulčovacích kůr.

Nejlepší mulčovací kůra na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Agro PF Mulčovací kůra
✔️ mulčování záhonů kolem trvalek, okrasných keřů a stromů
✔️ 100% přírodní materiál
✔️ struktura je spíše jemnější
✔️ balení: 70 l
📌 od 130 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Agro Decorative ColorMulch
✔️ dekorativní a mulčovací materiál
✔️ ve čtyřech odstínech-hnědá, cihlová, oranžová a žlutá
✔️ velikost štěpky: 15–25 mm
✔️ balení: 70 l
📌 od 260 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Mulčovací kůra 70l
Nejprodávanější
✔️ 100% přírodní, nezávadný, dekorační materiál
✔️ balení: 70 l
📌 od 99 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Agro Floria Piniová kůra
✔️ vhodné pod keříky, stromy a také svahovité plochy
✔️ 100% piniové kůry dovezené ze Středomoří
✔️ balení: 45 l
📌 od 340 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Agro PROFI MIX kůrový mulč
✔️ výběrová drcená, tříděná kůra jehličnatých dřevin
✔️ praktické balení
✔️ balení: 100 l
📌 od 200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Forestina Mulčovací kůra GARDEN
✔️ obsahuje humusové složky
✔️ balení: 60 l (na 4,3 m2)
📌 od 135 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat mulčovací kůru?

V první řadě byste měli mít jasno v tom, jaké jsou výhody i nevýhody použití kůry, jaké jsou další alternativy, kam se kůra nejvíce hodí (a kam ne) – a samozřejmě jak při mulčování správně postupovat. Při výběru samotné kůry už vstupují do hry faktory, jako je hrubost, druhy zastoupených dřevin, barva nebo cena.

Co je to mulčování?

Mulčování je zahradnická a zemědělská technika, které se dostává stále více pozornosti a těší se čím dál větší oblibě. Neznamená to, že jde o novinku – spíše tato metoda zažívá jistou renesanci. Každý majitel trávníků jistě ví, o co jde. Mnohé moderní sekačky na trávu už nabízejí i speciální funkci mulčování. Ta spočívá v tom, že sekačka rovnoměrně rozhazuje rozsekanou trávu na posečenou plochu. Mulčování představuje zároveň způsob, jak se účelně a ekologicky zbavit travního odpadu.

Čím se mulčuje?

Mulčuje se i v zahradách a záhonech, kolem stromů v sadu apod. Jaké materiály lze použít? Základem jsou především různé dřevní odpadní hmoty. Ta může mít různé podoby. Například jde o dřevěnou štěpku čili drť z větví a dalších „nadbytečných“ částí pokácených stromů. Používají se i piliny, ale tak kůra. Výhodou mulčování kůrou je i vysoká estetická hodnota. Záhonky vypadají opravdu pěkně, úhledně, lépe než s použitím většiny jiných materiálů.

Mulč kolem plotu

Kromě toho se používá například sláma či jiný odpad ze sklizně, ale to se týká především mulčování polí a políček. Mulč se na podzim zaorává do půdy. Použít lze i rašelinu nebo slámový hnůj. V sadech a parcích lze zase mulčovat listím, hlavně to ocení keře a stromky náchylnější na chlad.

Zejména v japonském zahradnictví (či obecně asijském) se uplatňuje tradiční mulčování kameny, kamennou drtí. Používají se oblázky a kamínky či štěrk různé zrnitosti. Jde opět o esteticky vysoce hodnotnou variantu, tím spíše, že lze vytvářet zajímavý „mix“ kamínků různých barev a velikosti. Tato metoda je ale náročná (i finančně) na realizaci a údržbu. U nás se příliš nepoužívá.

Moderní variantu mulčování představuje použití textilních mulčovacích materiálů. Používají se nejčastěji polyetylenové folie. Výhodou jsou poměrně velmi nízké náklady a dlouhá životnost – folie vydrží i několik let. Folie dokážou dobře zadržovat vodu a prohřívat půdu. Dobře brání růstu plevele. Lze je pokrýt i vrstvou kůry nebo kamenného mulče. Nevýhodou je především neekologičnost použití plastové folie a folie sama o sobě je navíc esteticky zřejmě nejhorší řešení.

K čemu je mulčování dobré?

Jaký má mulčování vlastně smysl? Pochopitelně nejde jen o to zbavit se ekologického odpadu, jinak by se neprodávali mulčovací kůry, textilie a tak dále. Do mulče je mnohdy nutné investovat. Ale to musí mít samozřejmě důvod. Co tedy mulčování přináší?

  • Stálejší klima – Kořeny rostlin jsou pod mulčem lépe chráněny před rozmary počasí a před extrémními teplotami. Před mrazíky nebo palčivými vedry.
  • Ochrana před plevelem – Mulčování dokáže omezit či zabránit prorůstání plevele. Zejména textilní či kamenité mulče mají velmi výrazný efekt. Snížíte tak potřebu používání chemické ochrany proti plevelu.
  • Hnojení – Mulče mají i hnojivou funkci. Postupným rozkládáním přiživují půdu. Samozřejmě se to týká pouze organických mulčů – odpadu z trávy, dřevních mulčů – nikoli kamení či folie.
  • Zadržování vláhy – Mulč dokáže ochránit půdu před rychlým vysycháním. Omezuje tak spotřebu vody na závlahu.
  • Estetika – Mulčování vhodnými materiály (oblázky, kůra) může zvýšit estetický dojem ze zahrady.

Výhody a nevýhody mulčování kůrou

Proč si pro mulčování zvolit právě kůru? Mulčování kůrou nabízí všechny obecné výhody této techniky – včetně zadržení vláhy, přihnojení a ochrany před plevelem. Kůra taky patří společně s kamínky mezi esteticky nejhodnotnější řešení. Oproti kamínkům je ovšem výrazně levnější.

Je sice pravda, že nemá takovou trvanlivost, ale přesto může tento mulč na stanovišti vydržet i několik let, ale je třeba občas dosypávat. Použití kůry však má i své nevýhody. Především je to riziko rozšiřování houbových chorob, kterým se pochopitelně v takovém prostředí daří. To se týká především vlhkých stanovišť. Houby mohou nejen napadnout rostliny, ale jejich spory mohou dělat potíže i alergikům.

Mulčovací kůra

Kam se hodí mulčovací kůra?

Mulčovací kůra poněkud zvyšuje kyselost prostředí. Proto se hodí především tam, kde se pěstují rostliny, které si v takovém prostředí libují nebo ho dobře snáší. Typickým příkladem jsou azalky nebo rododendrony, používá se kolem jehličnatých dřevin, taky k česneku a dalším rostlinám. Výborně se z ní vytvářejí chodníčky.

Z čeho se mulčovací kůra vyrábí?

Prodávané mulčovací kůry většinou pocházejí z kůr jehličnatých dřevin. Nejčastěji jde o směsi, které zahrnují kůru ze smrku a borovice. Jde ostatně o naše nejdostupnější dřeviny. Vyskytují se i kůry z modřínů. Původ kůry ovlivňuje především rychlost rozkladu.

Obecně se kůry jehličnanů rozkládají pomaleji než kůry listnáčů kvůli obsahu ligninů, vosků a dalším specifikům složení. Velmi jemné mulče z převahy listnáčů a mladých stromů mohou způsobovat půdní deficit dusíku, který se spotřebovává při jejich rozkladu.

Jak vybrat správnou hrubost mulče?

Mulčovací kůry se vyrábějí a prodávají v celé škále „zrnitostí“. Každá hrubost má své výhody a nevýhody i specifické vlastnosti. Hrubější mulče se hodí více kolem dřevin, jemné kolem menších rostlinek.

Za jemnou je považována mulčovací kůra do velikosti částic kolem 20 mm. Ne však méně než cca 5 mm. Mulče se prosévají kvůli odstranění příliš jemných částic, které by se velmi rychle rozkládaly. Jemnější kůra zajistí vyšší hustotu nastýlky a tím i lepší odolnost vůči prorůstání plevelem. Poskytuje taky velmi dobrou tepelnou izolaci a výborně zadržuje vláhu.

Na druhou stranu je zde již zmíněné negativum rychlejšího rozkladu. Jemný mulč vyjde taky dráž. Na stejnou plochu spotřebujete větší objem pro stejnou vrstvu nastýlky.

Hrubý mulč může mít částice o velikosti cca 4-6 cm. Jde tedy o poměrně velké kusy. Dá se říct, že hrubější mulč vypadá na pohled lépe, přirozeněji. Zásadní výhodou je, že se pomalu rozkládá a taky ho na stejné ploše spotřebujete méně. To však nese i nevýhody. Nižší hustota hůře zamezuje prorůstání plevelu a netvoří tak kvalitní izolační bariéru. Hrubá kůra se nicméně používá častěji a lze ji považovat za univerzálnější. Skvěle se hodí i na cestičky a chodníčky.

Je lepší použít pod kůru textilii?

Toto řešení je velmi běžné a osvědčené. Nese s sebou několik výhod. Folie zajistí výbornou izolaci a ochranu proti plevelu a kůra tyto vlastnosti ještě umocní. Díky folii nemusí být vrstva kůry tak vysoká. Běžně se doporučuje aspoň 15 cm, ale s folií stačí kolem 10 cm. I s hrubější kůrou, která se pomaleji rozkládá a lépe vypadá (a spotřebujete jí méně) dosáhnete perfektní izolace a zarazíte plevelu tipec.

Nevýhodou je vyšší pracnost, ale i náklady na pořízení folie. Ty lze však částečně kompenzovat tím, že kůry spotřebujete méně a použijete levnější hrubou variantu. Trvanlivost celkového řešení může přitom být značná.

Kdy mulčovat kůrou a jak postupovat?

Obecně se doporučuje mulčovat na podzim v rámci „před-zimní“ údržby zahrady. Mulč zadrží podzimní vlhkost v půdě a přes zimu ji ochrání před mrazíky. Naopak na jaře coby izolace kořenů může omezit riziko předčasného rašení rostlin při časných teplých dnech. Na jaře se doporučuje uskutečnit další mulčování. To zase ochrání před bujením plevele, uchová vlhkost pro případ suchého léta a ochrání i před palčivým sluncem.

Aplikovat mulč je vhodné po výsadbě rostlin. Pokud dáváte mulč na stávající záhonky, nezapomeňte je důkladně vyplít. Zcela nevhodným řešením je zasypat kůrou zaplevelený záhon a doufat, že mulč problém vyřeší a plevel zahubí. Takto to, bohužel, nefunguje.

Vrstva mulče by měla být souvislá a vysoká asi 15 cm. V případě použití folie lze výšku poněkud snížit. Mulč je posléze potřeba dosypávat. Zejména jemná kůra se bude rychle rozkládat.

Je libo barevný mulč?

Mnozí výrobci dnes nabízejí i dekorativní mulčovací kůry v různých barevných odstínech. Používají se přitom (nebo by měly) nezávadná barviva. Není to přímo tak, že byste si mohli pořídit třeba zářivě modrou či fialovou kůru a vytvořili si na zahradě moře nebo duhu. Jde spíše o jemnější odstíny – kromě hnědé nejčastěji do červené, oranžové nebo do žluté.

Ceny mulčovacích kůr

S jakou investicí počítat, pokud budete chtít kvalitní mulčovací kůrou opatřit záhon, zahradu či sad? Zde jsou základní cenové relace.

Mulč do 100 Kč

V této ceně najdete především menší balení (od 5 do cca 65 l) nebo nejlevnější, obvykle hrubé, mulčovací kůry ve „standardním“ 70l balení.

Mulč do 400 Kč

Zde se pohybuje naprostá většina nejprodávanějších mulčů, nejčastěji jde o 70l balení. Najdete zde i kvalitní dekorativní a barvené mulče a mulče různé hrubosti.

Mulč nad 400 Kč

Menší výběr kvalitních dekorativních a piniových mulčů. Obvykle balení 50-70 l.

Nejlepší značky mulčovacích kůr

Které značky a výrobci nabízejí nejlepší anebo nejdostupnější mulčovací kůry? Pojďme se podívat na pár favoritů:

  • Agro CSNejprodávanější značka a největší výběr. Agro nabízí kůry dekorativní, barvené i jiné. Oblíbená volba s výborným poměrem ceny a kvality.
  • Nohel Garden – Opět dobrý výrobce s velkým výběrem a různorodým sortimentem.
  • PlantopVysoce kvalitní dekorativní mulče i v barevném provedení. Spíše vyšší ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Agro PF Mulčovací kůra
✔️ mulčování záhonů kolem trvalek, okrasných keřů a stromů
✔️ 100% přírodní materiál
✔️ struktura je spíše jemnější
✔️ balení: 70 l
📌 od 130 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Agro Decorative ColorMulch
✔️ dekorativní a mulčovací materiál
✔️ ve čtyřech odstínech-hnědá, cihlová, oranžová a žlutá
✔️ velikost štěpky: 15–25 mm
✔️ balení: 70 l
📌 od 260 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Mulčovací kůra 70l
Nejprodávanější
✔️ 100% přírodní, nezávadný, dekorační materiál
✔️ balení: 70 l
📌 od 99 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Agro Floria Piniová kůra
✔️ vhodné pod keříky, stromy a také svahovité plochy
✔️ 100% piniové kůry dovezené ze Středomoří
✔️ balení: 45 l
📌 od 340 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Agro PROFI MIX kůrový mulč
✔️ výběrová drcená, tříděná kůra jehličnatých dřevin
✔️ praktické balení
✔️ balení: 100 l
📌 od 200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Forestina Mulčovací kůra GARDEN
✔️ obsahuje humusové složky
✔️ balení: 60 l (na 4,3 m2)
📌 od 135 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení