Zahrada

Nejlepší míchačky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší míchačky

Potřebujete co nejlepší míchačku na míchání betonu či malty? V následujícím průvodci se pustíme do této problematiky pěkně od základů a pokusíme se vás nasměrovat ke koupi kvalitní míchačky, která bude odpovídat vašim potřebám a jejíž pořízení vám neudělá čáru přes rozpočet. Tato stavební pomůcka se může velice hodit, jestliže provádíte rekonstrukci nebo práce kolem domu a rádi zvelebujete a vylepšujete svůj pozemek.

Míchačku si lze samozřejmě pouze zapůjčit, což se vyplatí při jednorázové a krátkodobé potřebě. Ale pokud očekáváte, že budete tento nástroj využívat pravidelně, bude rozumnější uvažovat o jeho pořízení. Tím spíš, že nejde o úplně závratnou investici. Na druhou stranu rozhodně nelze mluvit o zcela zanedbatelné položce. I proto je důležité výběr velice dobře zvážit. V našem článku najdete zásadní informace a rady, které vám s volbou pomůžou.

V případě, že jste narazili na model, který vás zaujal – ať už cenou či parametry – měli byste si ještě prohlédnout uživatelské recenze míchaček betonu na internetu. Dozvíte se často velmi zajímavé věci a můžete čerpat ze zkušeností uživatelů, kteří už konkrétní míchačku používali nebo používají. Velmi užitečné jsou taky různé odborné testy.

Nejlepší míchačky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1HECHT 2117

Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 49,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3999 Kč Číst recenze
#2Scheppach MIX 125
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 50 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5990 Kč Číst recenze
#3Scheppach MIX 180
Příkon: 800 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 64 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7650 Kč Číst recenze
#4MAX míchačka 125 L
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 50 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3989 Kč Číst recenze
#5MA-TECH míchačka FB 230L
Příkon: 1000 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 76 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]7200 Kč Číst recenze
#6XTline XT140H
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 52 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4990 Kč Číst recenze

Jak vybrat míchačku

Na jaké konkrétní vlastnosti, parametry nebo i funkce se zaměřit při výběru míchačky betonu? Máme pro vás dobrou zprávu. Důležitých aspektů není zase takové množství. Přesto je nutné ujasnit si, co potřebujete a jaká varianta se vám vyplatí. S tím vším vám poradíme v našem průvodci.

Kromě toho vám taky představíme několik zajímavých a osvědčených výrobců míchaček a nabídneme i přehled základních cenových skupin a jejich sortimentu. Jako bonus vám taky poradíme, jak namíchat kvalitní beton či maltu.

Kdy se míchačka může hodit?

Míchačka betonu není jen záležitostí velkých stavenišť a vybavením profesionálních firem. Hodit se může i doma, a to při větších i drobnějších pracích, jako je např.:

  • Betonování příjezdové cesty, parkovacího místa, terasy apod.
  • Betonování podlah např. v garáži
  • Betonování sloupků pro plot
  • Při opravách omítek

A tento výčet samozřejmě není ani zdaleka úplný. Oproti někdejším časům jsou navíc míchačky výrazně dostupnější (nejen cenově) a při častější potřebě se rozhodně vyplatí víc než např. pořizování hotových betonových směsí nebo jiná řešení, která vyjdou v důsledku buď dráž, nebo jsou při nejmenším výrazně pracnější a třeba i s méně kvalitním výsledkem.

jak vybrat míchačku

Míchačka, nebo ruční míchadlo?

To je příklad třeba ručního elektrického míchadla, které může obstát pouze při mísení opravdu velmi malých objemů směsi. Ceny míchadel přitom nejsou zas o tolik nižší než ceny míchaček. Proto si dobře rozmyslete, kterou variantu zvolíte.

Objem bubnu míchačky

Jedním z naprosto stěžejních parametrů je při výběru míchačky její praktický objem. Zde se musíte zamyslet nad tím, jakou kapacitu využijete. Větší míchačky jsou dražší a taky méně skladné. Příliš malá míchačka vám ale leda přidělá práci, kterou měla urychlit a usnadnit.

Pro domácí a hobby použití patří k nejoblíbenějším míchačky s objemem okolo 120, 125 l. Jde o solidní kompromis mezi cenou a praktičností. Běžně lze ale pořídit modely s kapacitou do 230 l, větší míchačky už jsou víceméně záležitostí profesionálního použití a často jde o velmi drahé, speciální stroje.

Stejně tak ale existují i míchačky malé a kompaktní. Ty mohou disponovat objemem i menším než 100 l. U nejmenších je to pak okolo 80, nebo dokonce 60 l. Manipulace s menšími míchačkami ale může být někdy paradoxně náročnější než s těmi standardními. Týká se to např. vysypávání směsi do koleček.

Hmotnost

Hmotnost míchačky je důležitá zejména v případě, že ji budete častěji přemísťovat nebo přepravovat. Moderní hobby míchačky jsou snadno smontovatelné a demontovatelné. Lze je rozebrat na části a ty pak pohodlněji převážet v autě.

Celá rámová konstrukce i s bubnem pak váží nejčastěji cca 50-55 kg (týká se to zejména míchaček s objemem okolo 120-130 l). Větší míchačky (180-200 l) váží většinou 60-75 kg. Hmotnost menších modelů se naopak může pohybovat jen okolo 30 kg.

Kvalita zpracování

Pochopitelně jde o stěžejní faktor, ale obtížně se hodnotí, pokud nemáte s daným modelem přímou a nejlépe opakovanou zkušenost. Teprve potom se vám podaří odhalit výhody, nebo naopak mouchy a nedostatky. Naštěstí nemusíte vše testovat sami. Zejména v případě nejprodávanějších míchaček najdete na internetu velké množství recenzí a testů, které podávají o kvalitě zařízení informace.

Při výběru se zaměřte na provedení bubnu, stabilitu a způsob uchycení. Buben by měl mít dostatečně široký otvor pro nakládání materiálu lopatou a být zkonstruován tak, aby bylo možné smísený obsah snadno a kompletně vylít např. do koleček a uvnitř bubnu zůstalo co nejméně zbytků. Důležitá je i síla stěn bubnu a kvalita materiálu.

Příkon

Jelikož míchačky využívají k provozu elektrickou energii, je příkon velice důležitým parametrem. Příkon informuje o spotřebě elektřiny a podává i nepřímou zprávu o celkovém výkonu zařízení a musí odpovídat kapacitě (velikosti) míchačky.

V případě hobby míchaček se obvykle setkáte s příkonem v rozmezí 500 až 1000 W. To odpovídá bubnu o objemu od cca 100 do 180 nebo až 230 l. Profesionální a rozměrné míchačky mohou mít příkon mnohem vyšší.

Napětí

I tento faktor hraje roli a stojí za pozornost. U hobby modelů se nejčastěji setkáte se standardním napájením 220-230 V, které je vhodné pro použití s běžnou zásuvkou. Zejména u objektů se zastaralou elektroinstalací mohou být vhodnější míchačky s napájením 380 V, totéž platí pro větší stavby a intenzivnější použití.

jak betonovat

Jak namíchat beton

Jak jsme slíbili, podíváme se i na to, jak míchačku používat a jak připravit optimální stavební směsi. V první řadě pojďme na beton.

Suroviny a poměr

Beton je kompozitní stavební materiál, jehož počátky sahají až dob antického Říma. Přesto jde o nesmírně populární a moderní materiál s výbornými vlastnostmi. Běžně se používá tzv. cementový beton.

Při „domácí“ výrobě betonu je ideální použít kopaný písek (frakce 0-4 nebo 0-8 mm). V poměru k cementu se používá 2-3 díly písku na 1 díl cementu. Za ještě lepší variantu je ale považováno použití štěrku/kameniva (frakce 4-8 mm) namísto jedné třetiny písku. Beton je kvalitnější, a dokonce ekonomicky výhodnější.

Další zásadní přísadou je voda. Její množství nelze přesně určit, podstatné je dosažení správné hustoty a konzistence směsi. To je poměrně obtížné. Příliš velké množství vody vede k pozdějšímu drolení betonu a dalším problémům s kvalitou.

Proto se používají různé pomůcky. V profesionálním prostředí jsou to speciální aditiva v podobě plastifikátorů. V domácím prostředí se tradičně používalo mýdlo nebo saponát. Důležité je ale správné dávkování – stačí pouze cca jedna lžíce (polévková) saponátu na cca dvoje kolečka betonu.

Jak namíchat maltu

Malta slouží jako omítací a spojovací stavební materiál a představuje další typickou směs, kterou lze připravit s pomocí míchačky.

Vápenná malta

Takzvaná vápenná malta se připravuje ze směsi hašeného vápna, vody a písku. Vápenná malta je velice starý, tradiční materiál, který se zcela běžně používal už ve středověkém stavebnictví. Ba dokonce je známo, že vysoká kvalita tehdejšího hašeného vápna, které se připravovalo odlišným způsobem než dnes, vedla k výrazně delší životnosti omítek a spojů.

Příprava a použití vápenné malty je dnes jen jednou z možností. Faktem ale je, že jde o náročnější variantu, která vyžaduje zkušenosti zejména při mísení a určení optimálního složení a konzistence. Nekvalitní směs může výrazně snížit životnost omítky. První vady na kráse v podobě odlupování se mohou dostavit už během několika málo let.

Obvyklý orientační poměr při mísení je cca: 1 metr krychlový písku, 250-350 l vody a okolo 130 kg vápna.

Záleží ale na mnoha faktorech. Velmi důležitá je ale bezpečnost práce (zejména s vápnem, ale i s maltou a betonem celkově). Základní pomůckou by měly být ochranné brýle, které ochrání zrak při odstřikování směsi během mísení. Pokud je oko zasaženo, je třeba ho okamžitě a velmi důkladně propláchnout vodou.

Vápenno-cementová a cementová malta

Cement se přidává do směsi kvůli zlepšení mechanických vlastností a odolnosti zdiva. Pro tento účel se obvykle používá cement typu 32.5.

Obvyklý poměr je: 1 metr krychlový písku, 50-120 kg cementu, 250-350 l vody a okolo 100 kg vápna. Ještě jednodušeji pak 1 díl vápna, na ½ dílu cementu a 3 díly písku. U čistě cementové malty se na 1 metr krychlový písku používá 250-450 kg cementu a 250 až 350 l vody.

Video

Ceny míchaček

V jakých cenových relacích se pohybují domácí a hobby míchačky nebo i profesionální modely? Máme pro vás tři kategorie a shrnutí jejich nabídky.

Míchačky do 4000 Kč

Nejlevnější domácí míchačky začínají na cenách okolo 3000 Kč. Tyto cenově dostupné modely jsou přitom zároveň nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími míchačkami pro běžné, domácí použití. Nejčastější objem bubnu je okolo 120 l s příkonem obvykle 550 W a napětím 230 V.

Tyto míchačky jsou skladné, nenáročné na manipulaci a obsluhu a zároveň dostatečně kvalitní pro sporadické použití. Pokud nemáte zvláštní nároky, pravděpodobně si v této kategorii vyberete. Mezi oblíbené značky patří Hecht, Max nebo např. Scheppach.

Míchačky do 10 000 Kč

Objemné, kvalitní anebo i poloprofesionální míchačky. V ceně do 10 000 Kč si vyberou i velmi nároční hobby uživatelé, kteří potřebují míchačku pro intenzivnější použití a výrobu většího množství směsí. Objem je až 230 l s příkonem do 1000 W.

Míchačky nad 10 000 Kč

Převážně poloprofesionální a profesionální míchačky pro časté a náročné používání. Pro běžné domácí použití se většině lidí taková investice nevyplatí, pokud nemají obzvlášť vysoké nároky na kvalitu zpracování.

Nejlepší značky míchaček

Kteří výrobci jsou zárukou dobré kvality zpracování a solidního poměru ceny a výkonu? Máme pro vás alespoň pár tipů na značky, které patří mezi vyhledávané a dobře hodnocené.

  • Hecht – Tento výrobce nářadí a nástrojů se u nás těší velké oblibě. Důvodem je především cenová dostupnost, ale poměr ceny a kvality je na dobré úrovni. Míchačka Hecht 2117 je dokonce nejprodávanějším modelem u nás. Cena je přitom okolo 4 tisíc korun.
  • Max – Další oblíbená značka dostupných míchaček pro domácí použití. Jde o alternativu k míchačkám Hecht. Parametry a kvalitou jsou oba výrobci víceméně srovnatelní.
  • Scheppach – Míchačky této značky vycházejí o něco dráž než u předchozích výrobců. Nabízejí ale taky obvykle větší objem, nejoblíbenější jsou 180litrové modely, které se cenově pohybují okolo 6 tisíc korun.
  • Ma-Tech – Větší výběr objemnějších míchaček ve střední cenové kategorii.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak se o míchačku starat?

Míchačku je potřeba po každém použití vypláchnout vodou a vyčistit. Může se stát, že v míchačce zatvrdnou kusy malty nebo betonu, pak je možné v míchačce pár minut promíchat kamínky, dejte ale pozor na velikost kamení, abyste nepřecenili odolnost bubnu. Tímto procesem by mělo dojít k odrolení zbytků, které je pak možno vysypat a míchačku vymýt.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1HECHT 2117

Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 49,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3999 Kč Číst recenze
#2Scheppach MIX 125
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 50 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5990 Kč Číst recenze
#3Scheppach MIX 180
Příkon: 800 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 64 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7650 Kč Číst recenze
#4MAX míchačka 125 L
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 50 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3989 Kč Číst recenze
#5MA-TECH míchačka FB 230L
Příkon: 1000 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 76 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]7200 Kč Číst recenze
#6XTline XT140H
Příkon: 550 W
Napájení: 230 V
Hmotnost: 52 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4990 Kč Číst recenze
0 Sdílení