Auto / moto

TOP 7: Nejlepší leštičky na auto – test, recenze a zkušenosti

nejlepší leštičky na autaPéče o vůz patří mezi oblíbené koníčky. I když jsou mnohá moderní auta na radikálnější „kutilské“ zásahy poněkud citlivější než starší modely, které v tomto směru vykazovaly obvykle větší flexibilitu, práce se dá najít stále dost a dost. Pokud třeba chcete, aby se vaše auto zase blýskalo, jako když bylo fungl nové, máte o zábavu postaráno. Existuje bezpočet prostředků a pomůcek, které se k tomuto účelu dají pořídit a použít. Lákají nás na ně všudypřítomné reklamy, od těch na internetu až po vtíravého Horsta Fuchse v Teleshoppingu. Dneska nás však nebudou zajímat žádné kuriozity, nýbrž se podíváme na jednu z osvědčených pomůcek. Pomůžeme vám s výběrem nejlepší leštičky na auto. Na toto téma se zaměříme velmi podrobně. Zajímat nás budou typy a parametry leštiček. Nevynecháme ani krátké recenze nebo přehledy cenových relací. Zkrátka se vám pokusíme poskytnout dostatek informací pro úspěšný nákup.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně efektivní nástroj péče o auto, je výběr leštiček velmi pěkný a široký. Zabírá velké cenové rozpětí a pořídit si můžete zcela základní nenáročné modely, které neudělají velkou čáru přes rozpočet, i velmi výkonné a propracované nástroje pro intenzivnější použití. Konečná volba je samozřejmě na vás, ale měli byste vědět, které parametry jsou důležité a proč, a kdy jde naopak spíše o reklamní trik. Trocha pozornosti věnovaná výběru vám může ušetřit potenciální zklamání, nebo přímo rozhořčení.

V tomto textu najdete všeobecné tipy a rady, ale taky žebříček s přehledem nejzajímavějších modelů současnosti. Zahrnuje ověřené, vysoce hodnocené a populární přístroje, z nichž vás možná některý zaujme. Pamatujte, že zajímavé konkrétní informace můžete získat taky z recenzí leštiček – ať už uživatelských, nebo odbornějších. Poznatky zejména z uživatelských recenzí však berte spíše jako vodítko, nespoléhejte na ně bezezbytku. Často bývají poměrně subjektivní a stejný model může mít velmi rozporuplná hodnocení.

Nejlepší leštičky na auto na trhu

ProduktParametryHodnocení
#1Liquid Elements T3000 V3
Nejlepší cena / výkon
✔️ Výkonný motor 750 W
✔️ 10 mm excentrický kmit
✔️ Nízký hluk a vibrace
✔️ Konstantní elektronické udržování rychlosti
✔️ Zobrazení přítlaku pomocí zelené a červené LED
📌 od 3800 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Liquid Elements T4000 V2
Pro náročnější
✔️ Výkonný motor 950 W
✔️ 15mm excentrický kmit
✔️ Nízký hluk a vibrace
✔️ Konstantní elektronické udržování rychlosti
✔️ Zobrazení přítlaku pomocí zelené a červené LED
📌 od 5000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug
Oblíbený model
✔️ Výkon integrovaného motoru 720 W
✔️ Plynulý start neplytvá pastami
✔️ Dlouhý napájecí kabel
✔️ Kvalitní komponenty zaručí pro provoz
📌 od 7000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Rupes BigFoot LHR 15 MARK III
Kompletní sada na leštění
✔️ Mercedes mezi orbitálními leštičkami
✔️ Váží okolo 2.6 kg
✔️ zahřívá povrch laku do 40 stupňů
✔️ Zvládne s ní pracovat i méně zkušený detailer.
📌 od 21000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5TUSON Elektrická orbitální leštička
✔️ Je velmi lehká a disponuje 2 m dlouhým kabelem
✔️ Slouží k suchému leštění lakovaných a chromovaných povrchů
✔️ Leštičku lze použít i na nábytek
📌 od 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Bosch GPO 14 CE Professional
✔️ Výkonný 1 400W motor s pozvolným rozběhem
✔️ 6-stupňová předvolba otáček pro obrábění nejrůznějších materiálů
✔️ Dobrá manipulace díky ergonomické rukojeti
✔️ Kompaktní nářadí s hmotností pouze 2,5 kg
📌 od 4700 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#7Ryobi R18B-0
✔️ Excentrický pohyb zajišťuje povrch bez vírů
✔️ Výkonný motor poskytuje 2 500 kmitů za minut
✔️ Zahnutá rukojeť pro komfort a přístup na těžko dostupná místa
📌 od 2000 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat leštičky na auto

Na co se při výběru leštičky na karoserii auta zaměřit především? Důležitá je samozřejmě kvalita konstrukce a zpracování. To je ovšem faktor, který lze odhadovat spíše nepřímo. Z ceny, dobré značky anebo i zmíněných recenzí a taky z použitých materiálů nebo částečně i hmotnosti. Pak jsou tu konkrétní parametry a specifikace, jako je především rychlost otáček nebo průměr lešticího kotouče. Dále možnosti regulace, příslušenství, zabezpečovací funkce, ergonomické provedení a ovšemže i cena.

jak vybrat leštičku na auto

Jaký typ leštičky zvolit?

Začněme od základů. V první řadě byste se měli být schopni zorientovat v zásadních typech leštiček a umět se, na základě typických vlastností, výhod a nevýhod, rozhodnout pro tu správnou. Základní varianty jsou dvě:

Rotační leštička

Rotační leštičky jsou velmi silné, výkonné a mohou být vysoce efektivní. Pohyb je zcela základní a jednoduchý. V dobrých rukou dokáže kvalitní rotační leštička dosáhnout špičkových výsledků – a to za poměrně velmi krátký čas. Na první pohled se tedy může zdát, že rotační leštička je zkrátka jasná volba a nemá smysl ani uvažovat o jiné variantě. V reálu je to ale trochu složitější…

Zásadní výhodou je již zmíněná rychlost a výkonnost/účinnost. Ta se ovšem projeví zejména při používání zkušeným nebo profesionálním uživatelem, který zkrátka ví velice dobře, co dělá. Začátečník může laku naopak spíše ublížit a práce s touto výkonnou a říznou leštičkou pro něj bude záběr. Další nevýhodou jsou takzvané „hologramy“, které při používání rotačních modelů vznikají v důsledku stejnorodého pohybu v poměrně značné míře. Ty je pak třeba dále dolešťovat jiným způsobem. Rotační leštičku může být taky poměrně náročné „zkrotit“, proto chce spíše pevnou a zkušenou ruku. Na druhou stranu oceníte, kromě zmíněné výkonnosti, docela tichý chod a slušnou univerzálnost a variabilitu.

Orbitální leštičky

Orbitální leštičky jsou poměrně mladou inovací s teprve cca 10letou historií. Je třeba jim však přiznat možná zásadní zásluhu na rozšíření leštiček pro hobby použití. Tento typ leštičky využívá specifický orbitální pohyb, kdy je rotační pohyb spojen s výkmity do stran. Někdy se jim říká taky excentrické leštičky.

Zásadní výhodou těchto leštiček je snazší vedení a ovladatelnost. To je činí mnohem přívětivějším nástrojem pro laiky i začátečníky. Manipulaci s nimi lze zvládnout mnohem snáz a rychleji než u rotačních modelů. Dalším významným kladem je to, že orbitální pohyb značně omezuje vznik zmíněných nežádoucích hologramů. Orbitální leštičky se navíc prodávají i v cenově dostupných relacích.

A jaké jsou nevýhody? Orbitální leštičky nemají takový výkon a nedosáhnete s nimi tak špičkových výsledků, jakých byste mohli dosáhnout s rotačním nástrojem. Orbitální modely nejsou ani tak přesné, a navíc jsou hlučnější. Přesto většina hobby uživatelů sáhne právě po této bezpečnější a pohodlnější variantě.

Nucený pohyb či Dual Action

Stále větší oblibě se těší taky leštičky, které jsou někdy nazývány jako duální (Dual Action) nebo s nuceným pohybem apod. Jde o modely, které se snaží kombinovat to nejlepší z obou základních variant – tedy především výkon rotačních a snadnější manipulaci (plus eliminaci hologramů) u leštiček orbitálních. Tento typ je svými výkony a vlastnostmi kdesi uprostřed a pro někoho může představovat optimální kompromis či střední cestu mezi výkonem, rychlostí a ovladatelností.

Hobby a Profi třída

V případě leštiček můžete narazit taky na rozdělení podle toho, zda jsou určeny spíše pro hobby použití nebo profesionální aplikaci. Asi příliš nepřekvapí, že linie mezi těmito třídami není nijak ostrá, jde spíše o to, na jakou cílovou zákaznickou skupinu výrobce míří.

Obecně vzato by se profi leštičky měly vyznačovat (kromě vyšší ceny) kvalitní, bytelnou konstrukcí, která obstojí i při častém a náročném použití. Dostatečným nebo vysokým výkonem (obvykle nad cca 500 W). Případně i kvalitnější výbavou.

Elektrické a aku leštičky

Volit můžete i na základě pohonu leštičky. Vybírat můžete především mezi elektrickými a akumulátorovými modely. Větší výběr je síťových modelů, které jsou osvědčené, výkonné a spolehlivé. Existuje ale i pár poměrně prodávaných aku variant, například leštička Parkside PAAP 12 B2. Ta nabídne za velmi dobrou cenu příjemné parametry i zpracování pro méně náročné hobby použití.

Výhodou aku modelů je pochopitelně větší mobilita a obratnost (nepřekáží kabel). Na druhou stranu obvykle nedosahují takového výkonu jako elektrické modely a je třeba hlídat stav baterie. Pokud nemáte náhradní akumulátor, dobíjení vás může donutit přerušit práci na poměrně dlouhou dobu. Kromě toho existují taky pneumatické leštičky a brusky, které mohou být velmi výkonné, ale patří spíše do profi sféry.

jak vyleštit auto

Průměr kotouče

Průměr kotouče je důležitý parametr, který byste měli při výběru rozhodně zvažovat. Velikost kotouče ovlivní efektivitu práce. Rozměrné varianty pochopitelně rychleji obstarají velké plochy a práce jde lépe od ruky. Ale karoserie nesestává jen z volných ploch. V různých záhybech a při přesnější práci oceníte zase menší kotouče.

  • Menší kotouče vhodné pro jemnější práce a záhyby mívají kolem 75 mm.
  • Střední a poměrně oblíbené, univerzálnější kotouče mívají kolem 145 až 180 mm.
  • Nad 180 mm už jde o rozměrné kotouče ideální pro rychlé leštění větších ploch.

U leštiček se maximální velikost kotouče odvíjí od velikosti unašeče (např. 125mm unašeč je určený na 150mm kotouče). Obvyklé je určité rozpětí a možnost použití více rozměrů kotoučů.

Výkmit

U orbitálních čili excentrických leštiček je velmi důležitým údajem taky výkmit. Ten bývá okolo 12 mm u menších leštiček pro kotouče menšího průměru, 15 mm je střední hodnota, velké leštičky pak mohou mít výkmit přes 20 mm. U duálních leštiček bývá výkmit v poměru k velikosti kotouče menší.

Výkon

Výkon je pochopitelně vždy důležitým údajem. Informuje vás o tom, jaké rychlosti a efektivity je možné s leštičkou dosáhnout. Pro hobby použití patří mezi oblíbené leštičky modely s výkonem v rozmezí cca 450 až 750 W. Tyto leštičky jsou dobře ovladatelné a přitom poskytnou solidní výsledky. Velký je výběr i poněkud výkonnějších leštiček ( cca 700-1100 W). Ty už jsou nezřídka řazeny do profi kategorie. Existují i výkonnější leštičky nad 1100 W, ale výběr už je menší a jde de facto výhradně o profesionální přístroje.

Hmotnost

Leštičku budete držet pouze v rukou a při dlouhé práci začnete cítit každý gram navíc. Zvlášť u rotačních modelů, které musíte mít opravdu pevně v hrsti a dbát na přesnost a dokonalou kontrolu, abyste lak spíš nepoškodili. Příliš nízká hmotnost však může poukazovat na nepříliš odolné zpracování.

  • Mezi nejoblíbenějšími a nejlépe hodnocenými modely najdete převážně leštičky o hmotnosti mezi 1,8 až 2,5 kg.

Otáčky a regulovatelnost

Velmi důležitým parametrem jsou taky otáčky a možnost jejich regulace pro použití adekvátní rychlosti dle konkrétních potřeb. Regulace je obvykle možná ve 2 až 5 nebo i více stupních. Rozpětí bývá poměrně různé, začíná na nízkých otáčkách kolem 600 ot./min a končí na 4 až 9 tisících otáčkách u nejvyššího stupně. Konkrétní rozpětí jsou u různých modelů samozřejmě značně odlišná. Záleží i na velikosti unašeče a kotouče.

Příslušenství a funkce

Jakými funkcemi a příslušenstvím může disponovat leštička na auta? Možnosti jsou poměrně široké. Zahrnovat mohou především výměnné kotouče, dále taky například přelešťovací návleky. U akumulátorových modelů je třeba dávat pozor, zda balení obsahuje i akumulátor a nabíječku. Někdy je třeba obstarat si je zvlášť. To může být výhodné, pokud máte kompatibilní nářadí s akumulátorem, který bude pasovat i do leštičky.

Mezi další funkce a prvky výbavy patří například mechanismy pro snadnou výměnu kotoučů. Taky přídavná držadla (ta lze někdy namontovat na obě strany dle potřeby) s pogumovanou, ergonomickou rukojetí. U akumulátorových modelů zajisté oceníte taky indikátor stavu baterie. Součástí balení může být samozřejmě třeba i ochranný box anebo další doplňkové vybavení a příslušenství. Zaměřte se však především na kvalitu zpracování a technické parametry samotné leštičky a nenechte se zlákat jen bohatým příslušenstvím.

Video

Ceny leštiček na karoserii auta

Dostáváme se k důležité – pro leckoho možná nejdůležitější – otázce výběru, kterou bezesporu představuje cena. Ačkoli nedoporučujeme vybírat leštičku (ani jiný přístroj či produkt) jen podle ceny, je nám jasné, že tento faktor nelze nikdy opomenout. Za kolik lze tedy kvalitní leštičku pořídit? Zde jsou tři základní cenové relace.

✅ Leštičky na auta do 1000 Kč

Skutečně existuje i celkem slušný výběr velmi levných leštiček na auta do cca tisícovky. Pochopitelně jde prakticky výhradně o hobby varianty, navíc většinou s omezeným výkonem, určené spíše pro málo náročné, příležitostné použití. Najdete zde výrobky značek jako Fieldmann, Parkside či Extol nebo Compass a dalších. U akumulátorových modelů bedlivě čtěte, zda balení obsahuje i akumulátor a nabíječku – u levných modelů tomu tak často není.

✅ Leštičky na auta do 5000 Kč

V tomto rozmezí, zejména kolem 2-4 tisíc Kč se pohybuje řada velmi oblíbených a výkonných modelů, opět zejména pro hobby použití, ale už i pro náročnější použití. Drží se zde hlavně značky jako Liquid Elements či Bosch.

✅ Leštičky na auta nad 5000 Kč

Špičkové hobby i profesionální leštičky pro časté a náročné použití. Za zmínku zde stojí především značky jako Rupes, Auto Finesse, Flex či Makita.

Nejlepší značky leštiček na auto

Nakonec na vás ještě čeká výběr několika spolehlivých značek.

  • Fieldmann – Malý výběr, který ale zahrnuje poměrně populární a velmi dostupné hobby modely. Solidní hodnocení v testech leštiček.
  • Rupes – Významná značka s obrovským výběrem, která se však zaměřuje především na špičkové, výkonné a profesionální modely. Pro náročné.
  • Flex – Vynikající výběr, ovšem opět jde o dražší značku. Kvalita je ale vynikající.
  • Liquid Elements – Skvělé brusky ve střední cenové relaci. Výborná hodnocení a poměr ceny a výkonu.
ProduktParametryHodnocení
#1Liquid Elements T3000 V3
Nejlepší cena / výkon
✔️ Výkonný motor 750 W
✔️ 10 mm excentrický kmit
✔️ Nízký hluk a vibrace
✔️ Konstantní elektronické udržování rychlosti
✔️ Zobrazení přítlaku pomocí zelené a červené LED
📌 od 3800 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Liquid Elements T4000 V2
Pro náročnější
✔️ Výkonný motor 950 W
✔️ 15mm excentrický kmit
✔️ Nízký hluk a vibrace
✔️ Konstantní elektronické udržování rychlosti
✔️ Zobrazení přítlaku pomocí zelené a červené LED
📌 od 5000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug
Oblíbený model
✔️ Výkon integrovaného motoru 720 W
✔️ Plynulý start neplytvá pastami
✔️ Dlouhý napájecí kabel
✔️ Kvalitní komponenty zaručí pro provoz
📌 od 7000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Rupes BigFoot LHR 15 MARK III
Kompletní sada na leštění
✔️ Mercedes mezi orbitálními leštičkami
✔️ Váží okolo 2.6 kg
✔️ zahřívá povrch laku do 40 stupňů
✔️ Zvládne s ní pracovat i méně zkušený detailer.
📌 od 21000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5TUSON Elektrická orbitální leštička
✔️ Je velmi lehká a disponuje 2 m dlouhým kabelem
✔️ Slouží k suchému leštění lakovaných a chromovaných povrchů
✔️ Leštičku lze použít i na nábytek
📌 od 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#6Bosch GPO 14 CE Professional
✔️ Výkonný 1 400W motor s pozvolným rozběhem
✔️ 6-stupňová předvolba otáček pro obrábění nejrůznějších materiálů
✔️ Dobrá manipulace díky ergonomické rukojeti
✔️ Kompaktní nářadí s hmotností pouze 2,5 kg
📌 od 4700 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#7Ryobi R18B-0
✔️ Excentrický pohyb zajišťuje povrch bez vírů
✔️ Výkonný motor poskytuje 2 500 kmitů za minut
✔️ Zahnutá rukojeť pro komfort a přístup na těžko dostupná místa
📌 od 2000 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení