Kuchyně Zdraví

TOP 9: Nejlepší zdravá lahev na vodu – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší zdravé lahve na voduSpousta lidí dbá na dodržování pitného režimu a vede k tomu i své ratolesti. Nedostatečná hydratace může vést k různým potížím, jako jsou bolesti hlavy, únava, malátnost, nízká fyzická, ale i duševní výkonnost a třeba i suchá pokožka nebo zvýšená chuť na sladké. Kromě toho může chronický nedostatek tekutin špatně působit zejména na ledviny. Spousta lidí řeší, co pít – aby byli zdraví. Odpověď je zde (za běžných okolností) poměrně jednoduchá. Čistá a kvalitní voda je základem všeho.

Stále více lidí však taky přemýšlí o tom, z čeho pít. Může se to zdát jako banální otázka, ale při bližším zkoumání zjistíte, že jde o poměrně důležitý faktor – a to nejen z hlediska praktického, ale i zdravotního. V dnešním článku se na tuto problematiku zevrubně podíváme a poradíme vám, jak vybrat nejlepší zdravou láhev na vodu.

Nošení vody v obyčejné PET lahvi už dávno odzvonilo. K dispozici je obrovský sortiment kvalitních a trvanlivých lahví. Mnohé z nich kladou důraz nejen na praktické vlastnosti (nebo design), ale taky například na ekologické a zdravotně nezávadné zpracování. Tento aspekt zajisté patří mezi velmi důležité. Přinejmenším při výběru láhve pro děti. Nezávadná, kvalitní lahev na vodu přitom nemusí být nijak zvlášť drahá. Vybírat můžete i z množství dostupnějších kousků.

V dnešním článku se budeme věnovat lahvím pro dospělé i děti, civilním i sportovním. Kromě průvodce výběrem vám nabídneme i žebříček velmi populárních a aktuálních kousků. Ty mohou posloužit jako inspirace. Uživatelské recenze lahví na vodu vám zase mohou přinést velmi konkrétní poznatky o kvalitě daného výrobku. Například o snadnosti manipulace s uzávěrem, těsnění, odolnosti a podobně.

Nejlepší zdravé lahve na vodu na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Retap
✔️ Skleněná lahev na vodu
✔️ Objem: 0,3 / 0,5 nebo 0,8 litru
✔️ Koncept vznikl v Dánsku
✔️ Doživotní garance výměny při rozbití
📌 od 320 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dopper Steel
✔️ Nerezová lahev na vodu
✔️ Objem: 490 ml
✔️ Uzávěr slouží jako kelímek
✔️ Neobsahuje BPA (Bisfenol-A)
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hydro Flask Standard Mouth
✔️ Nerezová izolační lahev na vodu
✔️ Objem: 621 ml
✔️ Na teplé i chlazené nápoje
✔️ BPA free
📌 od 899 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Drinkit - lahve na vodu
✔️ Skleněné lahve na vodu
✔️ Objem: 330, 550 i 700 ml
✔️ Neoprenový obal zabraňující rozbití
✔️ Lze mýt v myčce
📌 od 460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Made Sustained Knight
✔️ Z odolného borosilikátového skla
✔️ Objem: 550 ml
✔️ Žádné ftaláty a BPA
✔️ Víčko z bambusu
📌 od 365 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Equa Mismatch
✔️ Skleněná lahev na vodu
✔️ Objem: 750 ml
✔️ Minimalistický design
✔️ Ruční výroba
📌 od 570 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Black+Blum Eau Good
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 800 ml
✔️ S aktivním uhlím pro přírodní filtraci
✔️ Žádné ftaláty a BPA
📌 od 645 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Zdravá lahev (0,7 l) - Vážky
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 700 ml
✔️ S vyměnitelnými díly
✔️ Český výrobek
📌 od 240 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#9Nalgene On The Fly 20oz
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 650 ml
✔️ BPA free
✔️ Lze otevřít a používat jednou rukou
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zdravou láhev na vodu

Podle jakých měřítek vybírat stálou láhev na vodu? V první řadě se zajisté musíte rozhodnout, komu a k jakým účelům bude láhev sloužit. Budete ji mít na stole v kanceláři? Brát si ji na výlety? Bude určena pro děti do školy? Od těchto určujících okolností se bude odvíjet objem, materiálové zpracování, způsob otevírání a další faktory. Samozřejmě budete jistě zohledňovat i cenu a možná pro vás bude důležitý i výrobce. Obojímu se budeme věnovat ke konci článku.

Lahev na vodu do kanceláře
Lahev na vodu si sebou můžete nosit třeba do kanceláře

Proč pravidelně pít?

Voda je zásadním stavebním prvkem našeho těla (tvoří nás cca ze 70 %) a taky stěžejním katalyzátorem důležitých procesů. Hned po vzduchu je příjem vody/tekutin nejdůležitějším zdrojem našeho života. Zatímco bez jídla dokáže zdravý člověk vydržet dlouhé týdny, bez vody se lidská existence krátí na pouhé dny. A v extrémních teplotách (které i u nás v létě už někdy nastávají) to mohou být jen hodiny, zvlášť v případě dětí, seniorů nebo osob s nějakými zdravotními problémy. Příjem tekutin tedy není radno podceňovat. První příznaky nedostatečné hydratace se mohou projevovat zejména:

  • Suchem v ústech
  • Malátností
  • Podrážděností
  • Zhoršením soustředění a kognitivních funkcí
  • Tmavěji zbarvenou močí
  • Bolestí hlavy

V další fázi se projevy zhoršují a přidávají se další. Bušení srdce, závratě – později se mohou dostavit mdloby nebo kolaps organismu, který může být fatální. Zvlášť není-li neprodleně k dispozici pomoc. Doplňování tekutin tedy zajišťuje rovnováhu procesů v těle a přežití organismu.

Co pít a v jakém množství?

Toto téma je poměrně obšírné, proto se omezíme na zjednodušené odpovědi a nebudeme zabíhat hlouběji. Jednoduchá odpověď na první otázku zní (jak už jsme zmínili výše):

  • Základem pitného režimu by měla být kvalitní a čistá voda.

Na většině území ČR je kvalita pitné vody z kohoutku na relativně velmi dobré až vynikající úrovni a není třeba nakupovat neekologické (PET lahve) a předražené balené vody. Tím spíš, že jejich kvalita není zdaleka vždy na takové úrovni, jak si možná leckdo představuje. Samozřejmě je pitný režim možné doplnit o další tekutiny, ale čistá voda by měla tvořit jeho převážnou část. A pozor – nevhodné pro časté pití nemusejí být jen alkoholické a slazené nápoje, ale např. i minerálky, zvlášť ty s vyššími obsahy minerálních látek. A jak zní jednoduchá odpověď na otázku, kolik toho vypít?

  • Obecné doporučení tvrdí, že by měl dospělý člověk denně přijmout 2-3 litry tekutin.

Toto tvrzení je někdy podrobováno kritice (zejména kvůli zevšeobecnění nebo i nadsazenému množství). Pravdou je, že přehnaný příjem tekutin může taky vést k potížím – zejména dochází k vyplavování minerálních látek a přetěžování ledvin. Snažte se najít odpovídající rovnováhu, která bude vašemu tělu vyhovovat. Rozhodně však platí, že:

  • Je lepší pít častěji a v menších dávkách než přijmout velké množství tekutin nárazově.

A právě s tím vám může pomoci kvalitní láhev na vodu, kterou budete mít stále při sobě.

Lahev na vodu pro sportovní vyžití
Lahev na vodu pro sportovní vyžití

Proč nepoužívat jednorázové PET lahve?

Možná si řeknete, že přece stačí obyčejná PET lahev, která je praktická, funkční, lehká, pevně uzavíratelná… Tyto lahve však nejsou určeny pro opakované použití. Postupně se z plastu mohou do vody uvolňovat zdraví škodlivé látky (acetaldehyd, oxid antimonu. S nekvalitním plastem se pojí rovněž nebezpečné ftaláty či bisfenoly).

Obzvlášť nebezpečné je jejich plnění teplými tekutinami (např. čaj), protože teplota uvolňování výrazně zvyšuje. Z hlediska zdraví je mnohem lepší pořídit si stálou a kvalitní láhev na vodu z nezávadných materiálů.

Volba lahve podle materiálu

Zcela jistě zásadním faktorem výběru bude materiálové zpracování, které podstatně ovlivní nejen zdravotní, ale i praktické vlastnosti lahve. Jaké jsou hlavní možnosti?

Plast

Klasické PET lahve se sice na opakované použití nehodí, ale to zdaleka neznamená, že je plast jako takový odepsaný. Naopak. Jde o zdaleka nejčastější volbu pro stálé lahve na vodu s největším výběrem. Plast má několik zřejmých výhod. Především je velmi lehký a zároveň odolný. To je samozřejmě pro účely přenosné lahve na pití naprosto skvělá kombinace.

Plast je tedy zcela pochopitelná volba, ale při výběru musíte dbát na kvalitu zpracování a zdravotní nezávadnost. Láhev musí být bez ftalátů a bisfenolu A (BPA Free). Doporučujeme při výběru vsadit na renomované a osvědčené značky, u nichž lze očekávat důraz na zdravotní nezávadnost a kvalitu zpracování. U lahví pochybného původu by nemuselo samotné tvrzení o zdravotní nezávadnosti dostatečnou zárukou.

Výhody:

  • Plast je mimořádně odolný i lehký. Lahve se skvěle hodí pro sportovní účely, na výlety apod.
  • Kvalitní, nezávadné lahve jsou výborné i pro děti. Při pádu lahve nehrozí rozbití nebo poranění dítěte. Při výběru je však třeba ještě větší obezřetnost.
  • Plast je nesmírně variabilní. Díky tomu nabízí největší rozmanitost barev, tvarů, designu.
  • Plastové lahve bývají obecně spíše levnější.

Nevýhody:

  • Je třeba kontrolovat kvalitu a volit láhev od spolehlivého výrobce s garancí zdravotní nezávadnosti.
  • Plast se časem nehezky ošoupe. Celková životnost (aspoň z estetického hlediska) není tudíž většinou taková jako u kovových nebo skleněných lahví.
  • Plasty mohou výrazněji přebírat pachy a ne vždy je láhev vhodná i na teplé nápoje.

Sklo

Je to tak. Skleněné lahve jsou opět v módě. Mají totiž několik velmi příjemných vlastností. Pokud se láhev nerozbije, může vydržet skoro věčně v dobrém stavu díky vysoké tvrdosti skla. Zdaleka nehrozí tak rychlé ošoupání a poškrábání jako u plastových lahví. Sklo taky působí velice stylově a elegantně. A především (nebo přinejmenším v neposlední řadě) je naprosto zdravotně nezávadné a má velmi dobré hygienické vlastnosti. Sklo je však taky velmi křehké a zároveň mimořádně těžké.

Křehkost lze částečně obejít. Vyrábějí se i odolnější, tvrzené láhve a lze použít i speciální obaly. Stále však láhev nesnese takové zacházení jako třeba plastová nebo kovová varianta. Taky se nevyřeší problém vysoké hmotnosti. Sklo je rozhodně zajímavá volba, ale má svá omezení a hodí se jen pro určité účely.

Výhody:

  • Naprostá zdravotní nezávadnost, vynikající hygienické vlastnosti
  • Voda nemá žádnou pachuť (která se může vyskytnout zejména u plastových, někdy i kovových lahví) a pachy taky nepřebírá.
  • Skleněné lahve vypadají elegantně.

Nevýhody:

  • Především velmi vysoká hmotnost a křehkost.
  • Hodí se spíše pro „statičtější“ účely.
  • Skleněné lahve bývají dražší.

Kov

No a na konec je tu kov. Respektive nerezová ocel, která v tomto směru jednoznačně převládá. Nejkvalitnější je pro tyto účely potravinářská ocel (značení 18/8). Podobně jako sklo je nerez zdravotně nezávadný a dobře se udržuje v čistotě. Kromě toho je – na rozdíl od skla – velmi odolný i vůči pádům a rozbití. Není však tak „tvrdý“ jako sklo. Tudíž se může spíše poškrábat nebo i promáčknout. Hmotností je někde uprostřed mezi sklem a plastem.

Výhody:

  • Zdravotní nezávadnost, dobré hygienické vlastnosti.
  • Nerez je nejodolnější ze zmíněných materiálů vůči rozbití.
  • Menší hmotnost než u skleněných lahví (ale vyšší než u plastových).
  • Vhodný i pro přenášení, sport apod.

Nevýhody:

  • Nerezové lahve jsou spíše dražší.
  • Někdy se může objevit kovová pachuť (spíše mírná), kterou mohou někteří uživatelé nést nelibě.
  • Menší designová a barevná variabilita.
Kovová lahev na vodu je designově elegantní
Kovová lahev na vodu je designově elegantní

Volba lahve podle účelu

K čemu a komu bude láhev sloužit? I to může být důležitý faktor výběru…

Láhev na doma, na stůl

K tomuto účelu se skvěle hodí i objemnější skleněné láhve nebo rovnou džbánky. Obvykle není potřeba speciální uzávěr s dobrým těsněním. Existují láhve pro přímé pití nebo si tekutinu jen přelijete do sklenice. Design může hrát důležitou roli.

Láhev do kanceláře

Pokud bude láhev stát jen v kanceláři, lze zvolit stejné řešení jako u domácí lahve. Pokud si ji budete do práce a z práce nosit, opět může být vhodná elegantní skleněná láhev. Tentokrát by však měla být opatřena dobře těsnícím uzávěrem, případně i obalem proti rozbití v tašce, batohu, kabelce apod. Samozřejmě lze použít i kovovou nebo plastovou láhev.

Láhev pro dítě

Ať už jde o láhev kojeneckou nebo pro větší dítě (třeba do školy), stěžejní je zdravotní nezávadnost. Skleněné lahve pro děti existují, ale zde je zas nevýhoda křehkost a riziko poranění při rozbití, pádu na nohu apod. Plast je tedy obvyklá a rozumná volba, avšak s důrazem na kvalitu. Nerezové lahve pro děti nejsou běžné.

Láhev na sport

Opět vlastnostmi vítězí plast. Minimální zátěž a vysoká odolnost proti rozbití – to je to, co při aktivním pohybu potřebujete. Výběr je navíc obrovský. Volbou však může být i nerez, zvlášť u aktivit, kde není třeba až tak řešit každý gram váhy navíc (turistika apod.). Sklo v tomto případě není ideální volbou.

Co ještě řešit?

  • Uzávěr a těsnění – Je uzávěr šroubovací nebo jinak řešený? Je těsnění precizní i pro nešetrnou manipulaci (sport)? Lze využít i snadno dostupné „pítko“, které lze otevřít jednou rukou nebo jiným způsobem (opět především sport)?
  • Ekologie – Používá výrobce snadno recyklovatelné materiály?
  • Design – Je samozřejmě především otázkou vkusu. Největší variabilitu nabízí plast, poté sklo.
  • Objem – Kolem 0,5 l jde o vhodné řešení pro sport a časté přenášení. Větší lahve se spíše uplatní při statičtějším použití.
  • Tvar – Podle způsobu přenášení a plnění. Např. dlouhou, štíhlou láhev špatně napustíte v menším umyvadle.

Ceny lahví na vodu

Kolik může stát kvalitní láhev na vodu? Oproti PET lahvi si sice připlatíte, ale investice se vám jistě vyplatí.

Lahve na vodu do 150 Kč

Kolem stovky začíná velmi slušný výběr lahví pro sportovní i jiné účely. Většinou jde o jednodušší modely, jasně dominuje plast.

Lahve na vodu do 300 Kč

Obrovský a skvělý výběr. Lahve pro středně náročné uživatele a použití, taky kvalitní dětské lahve. Opět převažuje plast, což ovšem platí obecně. Najdete zde i značkové lahve.

Lahve na vodu nad 300 Kč

Větší výběr nerezových a skleněných lahví. Samozřejmě ve vyšších cenách už jde o exkluzivní, designové či velmi propracované výrobky pro náročnější použití.

Nejlepší značky lahví na vodu

Které značky vyrábějí kvalitní a ověřené lahve na vodu?

  • Retap – Dánská značka sázející na skandinávský styl – minimalismus a ekologii. Elegantní skleněné lahve. Trochu dražší. Koupíte ZDE.
  • EQUA – Jedna z nejoblíbenějších značek. Vynikající výběr. Krásné lahve z kvalitních, šetrných materiálů.
  • GoodClass – Stylové skleněné, a dokonce i dřevěné lahve.
  • Sigg – Vynikající výběr lahví různého druhu. Vysoká hodnocení kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1Retap
✔️ Skleněná lahev na vodu
✔️ Objem: 0,3 / 0,5 nebo 0,8 litru
✔️ Koncept vznikl v Dánsku
✔️ Doživotní garance výměny při rozbití
📌 od 320 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Dopper Steel
✔️ Nerezová lahev na vodu
✔️ Objem: 490 ml
✔️ Uzávěr slouží jako kelímek
✔️ Neobsahuje BPA (Bisfenol-A)
📌 od 550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hydro Flask Standard Mouth
✔️ Nerezová izolační lahev na vodu
✔️ Objem: 621 ml
✔️ Na teplé i chlazené nápoje
✔️ BPA free
📌 od 899 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Drinkit - lahve na vodu
✔️ Skleněné lahve na vodu
✔️ Objem: 330, 550 i 700 ml
✔️ Neoprenový obal zabraňující rozbití
✔️ Lze mýt v myčce
📌 od 460 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Made Sustained Knight
✔️ Z odolného borosilikátového skla
✔️ Objem: 550 ml
✔️ Žádné ftaláty a BPA
✔️ Víčko z bambusu
📌 od 365 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Equa Mismatch
✔️ Skleněná lahev na vodu
✔️ Objem: 750 ml
✔️ Minimalistický design
✔️ Ruční výroba
📌 od 570 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Black+Blum Eau Good
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 800 ml
✔️ S aktivním uhlím pro přírodní filtraci
✔️ Žádné ftaláty a BPA
📌 od 645 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Zdravá lahev (0,7 l) - Vážky
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 700 ml
✔️ S vyměnitelnými díly
✔️ Český výrobek
📌 od 240 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#9Nalgene On The Fly 20oz
✔️ Plastová lahev na vodu
✔️ Objem: 650 ml
✔️ BPA free
✔️ Lze otevřít a používat jednou rukou
📌 od 280 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení