Pro děti Sport / outdoor

Nejlepší krosny na děti: TOP 6 produktů podle recenzí a testů


Nejrůznější přenášedla pro miminka a nejmenší děti se v posledních letech stávají velice trendy záležitostí. Nošení dětí na těle není žádný nový objev, ale spíš zažívá renesanci po dlouhém spánku, kdy světu rodičovství neomezeně vládly kočárky. Šátky a nosítka jsou však zpátky v plné síle. Ale jde o pomůcky, které se hodí spíše na civilnější použití. Avšak co když chcete vyrazit na náročnější výpravu? Výrobci myslí i na dobrodružnější povahy. Na tyto situace si tudíž můžete pořídit speciální krosnu. Opět nejde o nový vynález, podobná zavazadla byla k vidění už před desítkami let. Dnes jsou však přece jen na trochu jiné úrovni. A jak si vybrat nejlepší krosnu na dítě, abyste mohli společně zdolávat lesy a pohoří? Právě na to se zaměříme v dnešním článku.

Kromě průvodce výběrem a seznámení s možnostmi, výhodami a nevýhodami krosen pro vás samozřejmě máme i žebříček nejlepších modelů. Možná v něm najdete to, co hledáte. Další pomocnou ruku vám mohou podat uživatelské testy či recenze krosen na děti.

Nejlepší krosny na děti na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Deuter Kid Comfort Active
Nejprodávanější krosna na dítě
✔️ Pevná stříška a zrcadlo pro rychlý zpětný pohled na dítě
✔️ Nosnost 22 kg
✔️ Systém proudení vzduchu
✔️ Zahrnuje denní batoh
📌 od 7900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Thule Sapling
Nejkvalitnější
✔️ Sedačka je zcela odepínatelná - snadná údržba
✔️ Clona proti slunci s faktorem UPF 50
✔️ Plně odvětraný zádový díl
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Salewa Koala II
S krytem proti dešti / slunci
✔️ Kryt proti dešti a sluneční clona
✔️ Přenastavitelný zádový systém
✔️ Váha je rozdělena na boky - uleví zádům
✔️ Bederní pás
📌 od 6800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Corazon Panda
Cena / výkon
✔️ Velmi propracovaný výškově stavitelný systém zad
✔️ Precizní zpracování, bohaté prvky a detaily
✔️ Nosnost 20 kg
✔️ Vyrobeno v ČR
📌 od 4350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5OSPREY Poco Plus II
Americký výrobce
✔️ Vylepšený zádový systém - dobře odvětraný, velmi dobře nastavitelný
✔️ Plně nastavitelné sezení pro dítě
✔️ Stříška proti slunci s ochranným filtrem SPF 50
✔️ Bohatá výbava
📌 od 9700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LittleLife Voyager S5 Child Carrier
✔️ Plně nastavitelná, anatomicky tvarovaná dětská sedačka
✔️ Maximální zatížení 20 kg
✔️ Přizpůsobitelná - pro postavu dospělého 157 - 193 cm
✔️ Odnímatelný batoh
📌 od 7650 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat krosnu na dítě?

Co je důležité při výběru krosny na dítě? Měli byste si ujasnit, jak ji budete používat, co od ní čekáte a jaké jsou její možnosti a omezení. Obecně je zásadní kvalitní zpracování a konstrukce, dostatečný komfort, polstrování, vysoká míra nastavitelnosti a dobré vybavení. Roli samozřejmě hraje i cena nebo značka výrobce.

Proč uvažovat o krosně na nošení dítěte?

Leckoho může napadnout docela oprávněná otázka. Proč pořizovat další „dopravní prostředek“ pro děti, pokud už doma máte šátek, ergonomické nosítko a samozřejmě ještě kočárek – nebo rovnou několik. Jeden lehký na nenáročné vyjížďky, jeden do horšího terénu s pořádnými koly a odpružením. Na co tedy ještě krosnu?

Krosna na dítě pochopitelně není záležitost, kterou by musel mít doma každý rodič. Uplatní se pouze v rodinách, které se s oblibou věnují outdoorovým aktivitám, zejména turistice, a nechtějí o tyto dobrodružné kratochvíle ochudit ani své děti.

Pokud vyrazíte na delší či náročnější pouť, výpravu, cestu či trek – ať už po horách, nížinách nebo třeba za památkami nebo ruchem velkoměst – budete muset dítě někam umístit. Nelze předpokládat, že předškolní dítě či rovnou batole ujde desítky km po svých. Ale co s ním?

Ergonomické nosítko vs. krosna

Můžete ho nechat doma s prarodiči, anebo umístit do vhodného přenášedla. Jistě uznáte, že tahat se s kočárkem není v takovém kontextu možné, i kdyby byl sebevíce terénní. Kvalitní ergonomické nosítko by obstát mohlo. Nosítka jsou však určena spíše na kratší přenášení. Menší děti se umísťují dopředu – tedy na hruď. Což není (pro nositele) na delší nebo náročnější cesty z mnoha důvodů ideální. Starší děti na záda, ale obvykle nemají příliš prostoru k pohybu a rozhlížení. A pak vyvstává ještě otázka, kam s dalšími věcmi?

Ergonomická nosítka jsou bezesporu vynikající pomůcka na každodenní pochůzky i kratší výlety a procházky. Některé mají i menší ledvinku nebo jiný úložný prostor na drobnější věci. Ale na delší výpravě poskytne krosna dítěti více volnosti, lepší rozhled, větší pohodlí, a navíc je spojena s velkým úložným prostorem. Krosny na děti mívají ale i celou řadu dalších vychytávek, příslušenství a vybavení, ke kterým se ještě dostaneme.

Thule Sapling
Thule Sapling

V jakém věku lze používat krosnu na děti?

Začněme srovnáním. Ergonomické nosítko (coby nejbližší příbuzný krosny) je hypoteticky vhodné pro děti už od narození. Tak malé děti však není vhodné nosit příliš často a je mimořádně nutné dbát na jejich správné umístění do nosítka, fixaci hlavičky atd.

Od cca půl roku už začíná onen „zlatý věk“ nošení. Ten trvá do cca 1,5 až 2 let. Mnoho rodičů nosí i déle. Málokdy však do více než cca 3 let, kdy už je dítě docela velké, těžké a hlavně si v běžném nosítku může připadat už poněkud stísněně.

Pokud jde o krosny, situace je podobná, i když nikoli totožná. Krosny bychom určitě nedoporučili pro novorozence a velmi malé děti do minimálně cca půl roku. Nejsou pro to uzpůsobeny, neposkytují adekvátní oporu – zkrátka nejsou ergonomické a pro tak malé děti zdravé. Většina výrobců krosniček ostatně uvádí spodní hranici kolem 8 nebo 9 měsíců.

Naopak u krosen můžete počítat s poněkud vyšší horní hranicí než u nosítek. Jejich pevná konstrukce zaručuje vyšší nosnost. Dítě má navíc více prostoru k pohybu a rozhlížení. Větší komfort a volnost. Část cesty může ratolest třeba nad 3 roky ujít pěšky. A když se dostaví únava a s ní typická podrážděná plačtivost, odpočine si v krosně. Horní věkovou hranici nošení definuje spíše fyzická zdatnost nositele anebo nosnost krosny. Ta je často více než 20 kg (často se uvádí zvlášť max. nosnost pro dítě a zvlášť pro zavazadla).

Snadná manipulace

Jednou z nevýhod nosítka je, že k umístění dítěte do ní jsou zapotřebí dva dospělí, nebo opravdu velmi spolupracující dítě. Naložit si dítě do ergonomického nosítka sám, není nic jednoduchého. Pokud vyráží na výpravu s dítětem jediný rodič, obvykle počítá s tím, že jak jednou dítě z nosítka propustí – bude ho tam těžko znovu dostávat.

U krosny je to něco jiného. Zatímco nosítku je jen pár pruhů látky, krosna má vlastní pevnou nosnou konstrukci. Dítě tak můžete snadno naložit na zemi a dát si celou krosnu i s ním opatrně na záda. Díky tomu může dítě vystupovat a nastupovat dle chtění a potřeby, i když s ním jdete sami.

Praktický sklopný stojánek

Řada krosen má i šikovnou výbavu v podobě stojánku. Lze ji tedy i s dítětem položit na zem a zafixovat tímto stojánkem. Dítěti tak krosna poslouží třeba i jako terénní jídelní židlička, ale hlavně drží, když dítě usazujete a vysazujete. Zkrátka není potřeba krosnu pokládat naležato.

Nastavitelnost a komfort

Krosna mí mít pevnou konstrukci, která zajistí dítěti oporu, ale i ochranu. Záda krosny jsou vyztužená a měla by být velmi dobře polstrovaná. Kvalitní krosna nesmí nositele tlačit, už tak ponese značnou tíhu.

Polstrování a větrání

Polstrování je tudíž velmi důležité a typicky je k dispozici i bederní pás jako u klasické krosny. Ten by měl být široký a opět polstrovaný. Důležitým faktorem je však i odvětrávání. Používají se různé síťoviny, membrány a kanálkové systémy odvodu a přívodu vzduchu proti přehřátí a pocení zad. I to zajisté oceníte, nejen v létě.

Nastavení a přizpůsobení

U krosny je velmi důležitá flexibilita. Samozřejmostí by mělo být nastavení popruhů a bezpečnostních pásů, které poutají dítě. U kvalitních krosen je možné nastavit i zádovou část, aby se dobře nosila rodičům různých proporcí. Krosnu si tak mohou nositelé mezi sebou střídat a pokaždé si ji lehce upravit na své záda.

Přinejmenším stejně důležité jsou možnosti nastavení posedu pro dítě. V tomto ohledu mohou být k dispozici různé možnosti nastavení šíře či hloubky nebo zádní opory dítěte, o kterou si může i opřít hlavu a zdřímnou si. Flexibilita je často vysoká a možnosti přizpůsobení rozmanité. Samozřejmě je žádoucí, aby nastavení bylo i jednoduché a jednotlivé prvky dobře dostupné.

Speciální vybavení

Za zmínku rozhodně stojí i to, že krosny nabízejí různé velmi fikaná a užitečná vylepšení pro zlepšení komfortu a ochrany dítěte. Velmi důležitým prvkem jsou nožní „třmeny“. Dítě může do těchto popruhů zaklesnout chodidlo a získat oporu a vyšší pohodlí při delší cestě. To je zajisté výhoda oproti nosítku, kde nožky visí volně. Třmeny by samozřejmě měly být nastavitelné.

Další typickou součástí výbavy krosniček je stříška. Kvalitní stříška by měla mít pevnou konstrukci – neměl by to tedy být jen volný pruh látky. Měla by udržet formu a chránit dítě seshora, ze stran, ideálně částečně i zepředu. Stříška z nepromokavého materiálu chrání před deštěm, ale i větrem nebo sluncem. Další vymoženost, kterou se nosítko pochlubit nemůže (ta mívají jen plátěný přehoz).

Úložné prostory

Krosna na dítě samozřejmě plní i funkci zavazadla, do kterého můžete sbalit věci na cestu. Počítat můžete s různými přihrádkami a kapsičkami, ale taky zipy, které usnadní přístup z různých míst. Často jsou k dispozici různé speciální přihrádky, třeba na „hydrovak“. Z něj může vést hadička k dítěti, které se tak může kdykoli napít, aniž byste ho museli sundávat ze zad.

Objem krosen na děti je různorodý. Některé jsou koncipovány primárně jako turistické nosítko na dítě a nákladní kapacita je menší, např. do 15 l. Jiné nabídnou úložný prostor kolem 20 nebo i více l. Stále se samozřejmě ani neblížíme kapacitě klasické krosny, ale to je vcelku logické. I tak toho budete mít na zádech až dost.

Video

Ceny krosen na děti

Za kolik lze pořídit kvalitní krosnu na dítě? Počítejte s tím, že nejde o úplně laciné vybavení.

✅ Krosny do 3000 Kč

Dostupnější krosny, které lze označit za kvalitní a solidní, pravděpodobně nekoupíte pod cca 2 tisíce Kč. Do 3 tisíc Kč už si však méně nároční zájemci vybrat mohou. Za zmínku stojí značka Fillikid.

✅ Krosny do 7000 Kč

Zde už si lze vybrat velmi dobré krosny i pro náročnější použití. Nechybějí značky jako Osprey, Deuter či LittleLife, Salewa nebo Ferrino.

✅ Krosny nad 7000 Kč

Velký výběr špičkových krosen. Opět převažují značky jako Deuter či Osprey, potažmo Thule.

Nejlepší značky krosen na děti

Které značky nabízejí nejlepší krosny na dítě?

  • Deuter – Značka nabízí zřejmě nejprodávanější krosny na děti. Nabízí špičkovou kvalitu, ale ceny jsou vyšší. Spíš pro náročnější zájemce.
  • Fillikid – Dostupnější a přitom poměrně kvalitní krosny, které osloví méně náročné zájemce. Ceny i pod 3 tisíce Kč.
  • LittleLife – Známá a dobře hodnocená značka, která se převážně pohybuje ve střední cenové relaci. Dobrá volba.
  • Osprey – Spíše dražší až drahé krosny, ale spolehnout se můžete na vysokou kvalitu.
ProduktInfoHodnocení
#1Deuter Kid Comfort Active
Nejprodávanější krosna na dítě
✔️ Pevná stříška a zrcadlo pro rychlý zpětný pohled na dítě
✔️ Nosnost 22 kg
✔️ Systém proudení vzduchu
✔️ Zahrnuje denní batoh
📌 od 7900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Thule Sapling
Nejkvalitnější
✔️ Sedačka je zcela odepínatelná - snadná údržba
✔️ Clona proti slunci s faktorem UPF 50
✔️ Plně odvětraný zádový díl
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Salewa Koala II
S krytem proti dešti / slunci
✔️ Kryt proti dešti a sluneční clona
✔️ Přenastavitelný zádový systém
✔️ Váha je rozdělena na boky - uleví zádům
✔️ Bederní pás
📌 od 6800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Corazon Panda
Cena / výkon
✔️ Velmi propracovaný výškově stavitelný systém zad
✔️ Precizní zpracování, bohaté prvky a detaily
✔️ Nosnost 20 kg
✔️ Vyrobeno v ČR
📌 od 4350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5OSPREY Poco Plus II
Americký výrobce
✔️ Vylepšený zádový systém - dobře odvětraný, velmi dobře nastavitelný
✔️ Plně nastavitelné sezení pro dítě
✔️ Stříška proti slunci s ochranným filtrem SPF 50
✔️ Bohatá výbava
📌 od 9700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LittleLife Voyager S5 Child Carrier
✔️ Plně nastavitelná, anatomicky tvarovaná dětská sedačka
✔️ Maximální zatížení 20 kg
✔️ Přizpůsobitelná - pro postavu dospělého 157 - 193 cm
✔️ Odnímatelný batoh
📌 od 7650 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení