Sport / outdoor

Test 9 nejlepších kopaček: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší kopačky

Sháníte co nejlepší kopačky? Tento speciální a ihned rozpoznatelný typ obuvi se používá především při fotbale, ale kopačky si obouvají taky například ragbisti. Výběr správného páru ale není snadný, protože je třeba zvážit řadu faktorů. Špatně zvolené kopačky zvyšují riziko poranění a mohou se rychleji poškodit nebo zničit – kvalitní kopačky přitom nejsou úplně nejlevnější záležitostí.

Protože je u nás fotbal jedním z národních sportů a s oblibou ho hrají lidé všeho věku, na všech úrovních a v různorodých prostředích, stojí za to podívat se kopačkám na zoubky. Nebo spíš na kolíky. Samozřejmě, že „zakopat si“ s kamarády můžete v lecjaké obuvi. Kopačky vám ale poskytnou jasnou výhodu. A pokud se chce člověk fotbalu věnovat vážněji, kopačky jsou naprosto stěžejním vybavením – a je taky rozumné investovat do kvality. Koneckonců, jednou z velkých výhod fotbalu je, že není natolik finančně náročný na další vybavení, a kopačky vám navíc mohou vydržet velmi dlouho.

V následujícím průvodci se zaměříme na kopačky ze všech důležitých hledisek, které byste měli zvažovat při výběru, porovnávání a pořizování těchto bot. Kromě rad a informací, které načerpáte od nás, ale nezapomínejte i na další zdroje poznání. Mohou to být především různé uživatelské recenze kopaček na internetu, ale samozřejmě i odborné testy apod. Zde se dozvíte víc o konkrétních modelech, jejich výhodách a případných mouchách, se kterými se výrobce nepochlubil.

Nejlepší kopačky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejvyšší třída (ELITE)
#1Nike Mercurial Vapor 13
Elite Mbappé Rosa FG


Materiál: Flyknit
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6900 Kč Číst recenze
#2adidas X Ghosted+ FG
Materiál: Mirageskin
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7500 Kč Číst recenze
Střední třída (PERFORMANCE)
#1adidas Predator 20.3 FG
Materiál:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2350 Kč Číst recenze
#2Nike Mercurial Vapor 13 Academy FG/MG
Materiál:
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
Rekreační a začínající fotbalisté (CORE)
#1Nike Tiempo Legend 8 Academy MG
Materiál: telecí kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2adidas X Ghosted.3 FG
Materiál: Speedskin
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Puma FUTURE 6.3 NETFIT FG/AG
Materiál: syntetika + textilie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2020 Kč Číst recenze
Nejlepší turfy
#1adidas X 19.1 TF
Materiál:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2430 Kč Číst recenze
#2Nike Mercurial Vapor 13 Academy TF
Materiál: syntetika
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze

Jak vybrat kopačky

A nyní už se vrhněme na samotný návod. Nejdříve se pokusíme objasnit, co je při nákupu kopaček nejdůležitější. Podrobně se podíváme na jednotlivé druhy této specializované obuvi, rozdělíme si je především z hlediska vhodnosti použití na konkrétních površích. Taky představíme nejčastější používané materiály a zohledníme i další parametry a faktory. Závěrem se zmíníme o cenových kategoriích kopaček a oblíbených značkách.

jak vybrat kopačky
Důležité faktory výběru

Při výběru kopaček mohou mít lidé – stejně jako u jakéhokoli zboží – různé preference. Pro někoho hraje velkou roli design, jiný jde po výhodné ceně. Jsou ale vlastnosti, kterým byste měli přikládat váhu vždy.

V případě kopaček je to především jejich určení pro konkrétní povrch, zpracování podrážky a použité materiály. Pak samozřejmě taky velikost.

Kopačky podle povrchu a zpracování podrážky

Budete hrávat převážně na přírodním trávníku, umělém povrchu, nebo dokonce v hale? Pro každý povrch jsou určeny jiné kopačky. Jejich používání na nevhodném povrchu pravděpodobně povede k rychlejšímu opotřebení a zničení. Kopačky taky nebudou mít na špatném povrchu optimální vlastnosti. Dokonce může vzrůst riziko poranění.

Kolíky

Klasické kopačky, které dříve jasně vévodily, dnes ale ustupují zejména tzv. lisovkám. Přesto mají kolíky stále své uplatnění a spousta hráčů na ně nedá dopustit. Existují přitom dvě základní varianty:

  • SG kolíky – Klasické kopačky se šesti kolíky, které jsou zřejmě vůbec nejlepší možnou volbou na podmáčenou, blátivou přírodní trávu. Lépe než jiné varianty poskytnou v takovém prostředí pevný záběr a jistotu. Šroubovací kolíky lze vyměňovat a bývají buď plastové, nebo kovové. Nevýhodou je výrazné nepohodlí pro některé hráče, které šestice výrazných kolíků tlačí do chodidel. Pak může být řešením zvolit alternativní provedení…
  • SG/FG kolíky – Tyto kopačky de facto kombinují výhody lisovek s tradičními kolíky. Mají tedy šestici kolíků plus ještě vylisované – a tedy nevyměnitelné – špunty. Díky jejich přítomnosti je váha lépe rozložena a kopačky netlačí. Tento typ je určen do obdobných podmínek jako klasické kolíky, jde ale o modernější variantu.

Lisovky

Lisovky jsou dneska hitem díky opravdu univerzálnímu použití a taky pohodlí, které poskytují. Tyto kopačky mají podrážku opatřenou speciálními lisovanými špunty. Jejich rozložení a počet se obvykle různí podle výrobce a určení daného modelu. Lisovky lze ale úspěšně používat na přírodních i syntetických površích. Existuje taky několik variant, podle specifických vlastností.

  • HG lisovky – Tyto kopačky jsou určeny pro tvrdé (Hard Ground) přírodní podloží. Tedy pro hřiště, na kterých už je tráva převážně vyšlapána a zůstala pevná zemina. Jsou vhodné například i na škváru, umělou trávu a některé další pevné povrchy. Špunty bývají typicky kratší, ale je jich větší množství.
  • FG lisovky – lisovky pro pevné přírodní povrchy (Firm Ground). Velmi oblíbená varianta. Nejlépe si vedou na suchých, pevnějších travnatých plochách, ale využití najdou na většině pevných povrchů, na kterých lze využít jejich stabilitu, dobré rozložení váhy a odraz. Jde o velice univerzální variantu.
  • AG lisovky – Kopačky, které se uplatní na umělé trávě. Musejí být dostatečně odolné, aby na tomto povrchu obstály, ale jejich specifická konstrukce je činí poměrně jednoúčelovými. Na přírodním povrchu si příliš dobře nevedou. Volte je tedy v případě, že opravdu hráváte především na umělé trávě.
  • FG/AG lisovky – Poměrně nová alternativa, která se snaží napravit určité nedostatky AG lisovek a vytvořit kopačky, které budou mít dobré vlastnosti nejen na umělém, ale i přírodním povrchu. Podrážka kombinuje kratší a delší špunty.

Sálovky

Palubky, parkety a jiné pevné, rovné povrchy používané ve sportovních halách, tělocvičnách apod. Uplatní se nejen při futsale – tedy sálové kopané – ale i při dalších sportech hraných v těchto podmínkách.

Podrážka nemá na rozdíl od kopaček žádné výstupky, je zcela hladká, ale zajišťuje skvělou trakci. Moderní modely jsou upraveny tak, aby při záběru nebo skluzu nezanechávali na povrchu černé nebo barevné šmouhy.

Turfy

Turfy jsou další specifický typ kopaček. Určeny jsou na pevné umělé povrchy, potažmo umělou trávu. Vyznačují se vysokým počtem poměrně velmi krátkých kolíků.

jak poznat nejlepší kopačky

Materiálové zpracování

Už jste se rozhodli pro nejvhodnější typ kopaček? Pak vás čeká další volba. Ta se bude týkat materiálového zpracování. Zvažovat přitom musíte cenu, vzhled, odolnost i další vlastnosti jednotlivých možností. V principu máte na výběr mezi přírodní kůží a syntetickým materiálem.

Kůže

Kůže je stále královský materiál s mnoha obdivuhodnými vlastnostmi. Kožené kopačky poskytnou vynikající cit v chodidle, což se promítne do hladšího, přesnějšího zacházení s míčem. Kůže taky poskytuje noze vysoký komfort. Kůže má ale i několika nevýhod.

Například je těžší než moderní syntetické materiály – a to zejména v případě, kdy navlhne. Kůže taky vyžaduje podstatně větší starost a údržbu. V neposlední řadě je nevýhodou i vyšší cena.

Pokud jde o druhy kůže, u běžných kožených modelů se setkáte s kůží telecí nebo kozí. Obě mají samozřejmě velmi dobré vlastnosti a všechny patřičné výhody kůže. Špičkové a exkluzivní modely ale využívají poněkud exotičtější materiál, kterým je kůže klokaní. Právě tato kůže poskytuje nejvyšší komfort a cit v kombinaci s odolností. V dnešní době už jde ale o záležitost, ke které se dostanou spíše profesionální, úspěšní hráči.

A ještě pozor na jednu typickou vlastnost kožených kopaček. Výrazněji se nošením roztáhnou. Kupujte tedy takové, které jsou vám při zkoušení poměrně těsné a nohu obepínají.

Syntetická kůže

Kompromis mezi kůží a syntetikou? Tyto kopačky (pokud jsou kvalitní a od dobrého výrobce) mohou mít poměrně velmi žádoucí vlastnosti. Některé nevýhody přírodní kůže jsou dokonce omezeny – např. náročná údržba nebo tendence k absorpci vody.

Syntetika

Syntetické materiály mají rozhodně své výhody a není to jen obvykle přívětivější cena. Zřejmě nejdůležitější předností je výrazně nižší hmotnost oproti kůži. Kopačky jsou na nohou velmi lehké, což je zásadní plus. Taky údržba těchto bot je nenáročná nebo prakticky nulová. Výhodou může být i nepromokavost.

A jsou i nevýhody? Samozřejmě. Komfort a cit v chodidle není srovnatelný s kůží, i když se výrobci už dlouho snaží tyto vlastnosti napodobit. I přesto je syntetika pro většinu zejména rekreačních hráčů jasná volba. Jsou zde ale značné rozdíly v kvalitě mezi jednotlivými výrobci. Před nákupem se proto podívejte i na recenze nebo testy kopaček a vybírejte pečlivě.

Pletená syntetika

Speciální, moderní variantou jsou syntetické pletené kopačky, které se velmi rychle a dobře přizpůsobí chodidlu. Výhodou je i minimální hmotnost kopaček. Nevýhodou může být ale nižší odolnost a životnost tohoto typu.

Kopačky se šněrováním, nebo bez?

A je tu další moderní vymoženost. Kopačky bez tkaniček. K čemu je to dobré? Takové by měly poskytovat vyšší citlivost při kontaktu s míčem. Jejich obouvání je taky pochopitelně jednodušší. Má to ale háček.

Tyto kopačky je třeba pořizovat opravdu velmi pečlivě a přesně na míru. Noha musí dokonale sedět, protože bota nejde nijak přizpůsobit. Výběr je proto náročnější a může se stát, že optimálně padnoucí model ani nenajdete.

Kotníkové kopačky s ponožkou

A ještě jedna specialita. Nové trendy přinesly i kopačku s „integrovanou“ ponožkou. Tedy s pletenou částí, která vystupuje nad kotníky jako ponožka. Takové kopačky bývají samozřejmě o něco dražší a výrobci rádi mávají různými tvrzeními o lepším citu a vlastnostech při hře apod.

Ze zkušeností uživatelů ale nevyplývá, že by přidaná ponožka měla relevantní dopad na výkon hráče. Rozhodně tedy nečekejte žádné zázračné zlepšení výsledků. Někomu ale může toto provedení prostě jen více vyhovovat, ať už z hlediska designu nebo pohodlí.

Video

Ceny kopaček

V jakých relacích se pohybují ceny kopaček a kolik si připravit financí na koupi kvalitních kopaček?

Kopačky do 1000 Kč

V této ceně opravdu neočekávejte kopačky, které by byly určeny pro intenzivní hru nebo náročnější uživatele. Jde o čistě spotřební modely pro čistě rekreační použití. Mohou být nicméně dostačující, pokud na hřiště vyběhnete párkrát za rok jen tak pro zábavu.

Kopačky do 3000 Kč

Střední třída a zdaleka největší výběr. Najdete zde už i velmi kvalitní modely osvědčených značek, které osloví i náročnější hráče. Tato kategorie taky jasně vítězí, co se týče popularity. Naprosto drtivá většina nejprodávanějších kopaček patří právě sem.

Kopačky nad 3000 Kč

Kopačky pro velmi náročné. Najdete zde špičkové a exkluzivní modely.

Nejlepší značky kopaček

Kdo vyrábí nejlepší kopačky… anebo aspoň kopačky s nejlepším poměrem ceny a kvality?

  • Adidas – Tato německá značka představuje naprostou klasiku v oblasti sportovní obuvi a kopaček. Kopačky Adidas jsou u nás jasně nejprodávanější volbou a těší se vynikajícímu hodnocení.
  • Nike – Další velmi známá značka. U nás je Nike hned po Adidas zřejmě nejoblíbenějším výrobcem kopaček. Obě značky mají doslova extrémní rozsah sortimentu.
  • Puma – Puma je vlastním sourozencem značky Adidas. Ale pokud jde o kopačky, drží se u nás přinejlepším na třetím místě. Přesto nabízí velký sortiment a spoustu kvalitních modelů.
  • Mizuno – Další významný hráč na poli kopaček. Nabízí všechny typy této obuvi v různých cenových relacích.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Existuje rozdíl v kopačkách pro široké a úzké chodidlo?

Většina kopaček je víceméně univerzálních. Jsou ale modely, které padnou užší (Adidas Nemeziz, Nike Mercurial) nebo širší (Adidas Ace, Nike Magista) noze lépe. Pokud ale chcete optimální komfort, řešením mohou být kožené kopačky, které se noze přizpůsobí.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejvyšší třída (ELITE)
#1Nike Mercurial Vapor 13
Elite Mbappé Rosa FG


Materiál: Flyknit
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6900 Kč Číst recenze
#2adidas X Ghosted+ FG
Materiál: Mirageskin
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7500 Kč Číst recenze
Střední třída (PERFORMANCE)
#1adidas Predator 20.3 FG
Materiál:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2350 Kč Číst recenze
#2Nike Mercurial Vapor 13 Academy FG/MG
Materiál:
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
Rekreační a začínající fotbalisté (CORE)
#1Nike Tiempo Legend 8 Academy MG
Materiál: telecí kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#2adidas X Ghosted.3 FG
Materiál: Speedskin
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#3Puma FUTURE 6.3 NETFIT FG/AG
Materiál: syntetika + textilie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2020 Kč Číst recenze
Nejlepší turfy
#1adidas X 19.1 TF
Materiál:
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2430 Kč Číst recenze
#2Nike Mercurial Vapor 13 Academy TF
Materiál: syntetika
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
0 Sdílení