Kuchyně

Nejlepší jídlonosiče: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší jídlonosičePokud si často, nebo aspoň občas, nosíte jídlo z restaurace či jídelny domů nebo do práce, je nejvyšší čas uvažovat o pořízení vlastního kvalitního jídlonosiče. Vyhnete se tak nutnosti vymýšlet různé improvizované pomůcky nebo používat jednorázové náčiní, které vám ve stravovacím zařízení poskytnou. Tím ušetříte životní prostředí, protože jednorázové nádobí je často z plastu, polystyrenu či jiných neekologických materiálů. Navíc uspoříte i nějakou tu korunu. Většinou totiž musíte jednorázovou nádobu zaplatit a při častém odnášení jídla s sebou se částka nepříjemně navyšuje. Za měsíc může činit i několik stovek korun. Za takovou částku už vlastní jídlonosič hravě pořídíte a bude vám sloužit dlouhé roky. Tedy pokud si dobře vyberete. V dnešním článku vám pomůžeme právě s volbou nejlepšího jídlonosiče pro vaše potřeby. Věnovat se budeme různým variantám a materiálům. Samozřejmě se nevyhneme ani zmínce o outdoorových jídlonosičích tradičně známých jako ešusy. Podíváme se i na ceny a čekají vás taky mini recenze některých nejvýznamnějších výrobců.

Jednoduché a základní jídlonosiče se dají pořídit od velmi dostupných částek, ale možná se rozhodnete sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit nějaký propracovanější typ. Záleží samozřejmě na vás a na vašich požadavcích a potřebách. My se pokusíme o přehledné představení různých druhů a možností. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, s čím počítat a čemu se vyhnout.

Ani tentokrát vás neošidíme o žebříček oblíbených a osvědčených aktuálních modelů, které se těší skvělým výsledkům v testech i uživatelských recenzích jídlonosičů. Ostatně tyto recenze vám mohou být velmi nápomocné. Dozvíte se z nich o přímých uživatelských zkušenostech s konkrétními modely. Tyto poznatky mohou být relevantním vodítkem při výběru. Ale nespoléhejte na ně bezezbytku. Co jednomu člověku vyhovuje, může být pro jiného zklamáním. Vždy se tedy řiďte především vlastními preferencemi.

Nejlepší jídlonosiče na trhu

ProduktParametryHodnocení
#1Orion Nerezový
Nejlepší cena / výkon
✔️ Objem 3 x 1,1 l
✔️ Součástí je kovový stojan, opatřený přezkou
✔️ Dlouho zachová teplotu pokrmů
📌 od 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tescoma FRESHBOX
Nejlepší značky Tescoma včetně brašny
✔️ Dózy mají vodotěsný uzávěr se silikonovým těsněním
✔️ Dózy je možné používat i samostatně pro skladování potravin
✔️ Brašna je v atraktivní barvě „bordeaux“
📌 od 640 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Orion jídlonosič termo nerez 4 patra
Nejlepší 4 patrový jídlonosič
✔️ Termo jídlonosič z nerezu vaše jídlo uchovává teplé po dlouhou dobu
✔️ Objem misek je 1,1 l
✔️ Poklička a kovový stojan s přezkou
📌 od 690 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Esbit Termoska na jídlo
Nejlepší termoska na jídlo
✔️ Uchová teplý či studeným pokrm po dobu několika hodin
✔️ Plášť z nerezové ocelí s povrchovou úpravou práškovým lakem
✔️ Široké hrdlo pro vkládání pokrmu a snadné čištění
✔️ Objem 1 litr
📌 od 820 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Jídlonosič ALMIPLAST
Nejlepší plastový jídlonosič
✔️ Každá miska je opatřena víčkem
✔️ Lze je mýt v myčce na nádobí, lze použít do chladničky i mrazničky, rovněž do mikrovlnky - bez víčka
✔️ Cenová dostupnost
📌 od 190 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Banquet Store Line 4 díly
Další ke zvážení
✔️ Sada obsahuje 4 nerezové misky
✔️ Dostatečně velké na celý oběd
📌 od 250 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat jídlonosič

Jídlonosiče přece nemají žádné speciální funkce ani neoplývají plejádou technických parametrů či specifikací. Tak v čem je zápletka a proč by měl být výběr jakkoli složitý? Inu, složitý být skutečně nemusí, ale stejně jako vždy je dobré se v daném sortimentu zorientovat a trochu si koupi promyslet. Jinak se může stát, že pořídíte produkt a za den narazíte v reklamě na jiný, který vás osloví mnohem víc. Nevhodné zboží se sice dá při nákupu z e-shopu do jisté lhůty vrátit, ale je jistě pohodlnější takovým situacím předcházet.

Proč používat jídlonosič?

K čemu je vlastně taková věc jako jídlonosič dobrá? Jak jsme zmínili v úvodu, můžete omezit spotřebu různých jednorázových nádob a pomůcek a ušetřit tak peníze i životní prostředí. Jídlonosiče – zejména typu „ešusů“ lze používat i při cestování, kempování, výletech, piknicích apod.

Pokud si často ohříváte jídlo v mikrovlnné troubě, můžete sáhnout po modelu, který je pro použití v tomto zařízení vhodný. Jednorázové nádoby jsou pro ohřev vhodné jen málokdy. Z plastových, a zejména polystyrenových, mohou při ohřevu unikat vysoce toxické látky (ftaláty a další). Taky se mohou tvarově zdeformovat. Jídlonosič se tedy vyplatí mít doma, ať už pro případ náhodné potřeby, anebo pro časté, či dokonce každodenní použití. Různé kvalitnější modely a termoboxy dokážou navíc udržet jídlo déle teplé.

jak vybrat jídlonosič

Druhy jídlonosičů

Výběr jídlonosičů je v současnosti velmi pestrý a opravdu rozsáhlý. Protože jsou mezi různými variantami často jen malé rozdíly, je těžké tento typ produktů nějak „kategorizovat“. Kvůli lepší přehlednosti se o to přesto alespoň rámcově pokusíme. Pomůže vám to s prvotním rozhodováním a usnadní další výběr.

Ešusy (outdoorové jídlonosiče)

Ešus je tradičním typem jídlonosiče, který se prvotně vyvinul pro armádní účely. Zcela klasický ešus je hliníková nádoba s víkem uzavíratelným kovovou „přezkou“ a postranními oušky, které slouží pro jeho upevnění na batoh. Ešus je československý vynález a pochází z roku 1947. Do jisté míry se však prosadil v mnoha zemích světa.

Moderní ešusy se používají na táborech, při výletech, v kempech apod. Jsou tzv. „štosovatelné“ a prodávají se v sadách po více kusech, které se vertikálně usadí do sebe a zaklapnou speciálními přezkami. Původní ešusy jsou určeny pro přípravu i přímou konzumaci jídel. To je odlišuje od „civilních“ jídlonosičů, které jsou primárně určeny pouze pro přenášení jídla z místa na místo (samozřejmě, že některé umožňují i ohřev a konzumaci přímo z nádob).

Paleta materiálů je navíc dnes mnohem širší a od hliníku se spíše ustupuje. U klasického polního ešusu je ale stále velmi důležitá odolnost při co nejnižší hmotnosti a taky co nejnižší nároky na údržbu.

Patrové jídlonosiče

Patrové jídlonosiče jsou dnes velmi populární a de facto vycházejí z konceptu ešusů. Na první pohled tudíž často vypadají velmi podobně nebo jsou takřka k nerozeznání. Ostatně hranice mezi outdoor „ešusem“ a běžným jídlonosičem je skutečně tenká a nezřetelná a často je lze používat tak i tak.

Patrové nosiče bývají však z různých materiálů i kombinací materiálů, nezřídka jde o designové výrobky. Jsou štosovatelné na sebe a prodávají se v sadách, nejčastěji po třech kusech nádob. Počet však může být vyšší i nižší. Chybí postranní ouška pro uchycení na batoh, kterými disponoval tradiční ešus.

V závislosti na materiálovém zpracování mohou být některé modely poměrně bytelné, použitelné i v „polních“ podmínkách, případně vhodné i pro delší uskladnění pokrmů a náročnější manipulaci. Jindy jde o velmi subtilní plastové nádobky, které ani nemusejí mít příliš pevné uzavření, a jsou skutečně použitelné jen pro rychlý a obezřetný přenos jídla mezi dvěma body. Tvar může být kruhový, ale běžné jsou i obdélné či čtvercové varianty.

Boxy a termoboxy

Další oblíbenou kategorií jsou různé jídelní boxy, termoboxy a termosky. Některé jsou štosovatelné, jindy jde o samostatné nádoby. Rozdíl však je především v konstrukci. Důraz je kladen na izolační vlastnosti a schopnost udržet jídlo déle teplé. Pro tento účel se používají různé „sendvičové“ vícevrstvé konstrukce a izolační vložky. Cena jídlonosičů s termoizolačními vlastnostmi je z logiky věci obvykle vyšší než u základních modelů.

Ohřívací boxy

Za zmínku rozhodně stojí i velmi zajímavá kategorie ohřívacích boxů. Jde o produkt, který ještě není úplně masově známý, přesto dokáže zaujmout. Jde o nádobu, která na pohled připomíná bytelný skladovací box na jídlo, ale je opatřena vlastním, integrovaným topným tělesem na elektřinu. Zapojit se dá obvykle do autozásuvky nebo běžné zásuvky a funguje jako kompaktní, přenosná, malá „trouba“. Příkon je obvykle okolo 40 W (např. populární modely De Gusto Warmy nebo InnovaGoods LunchBox) a box dokáže dosáhnout teploty až cca 80°C. Taková věc může být velice šikovnou volbou třeba do menší kanceláře, ale i na výlety autem apod.

jídlo kempování

Materiálové zpracování

Velmi důležitým hlediskem je materiálové zpracování jídlonosiče. Proto se tomuto faktoru budeme věnovat podrobněji. Jaké jsou běžně dostupné možnosti a jaké jsou typické vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých materiálových variant?

Hliníkové nosiče

Jak už jsme řekli výše, od hliníkového zpracování se spíše ustupuje. Důvodem jsou obavy ze zdravotních rizik způsobených uvolňováním hliníku do těla. V nedávné minulosti se zprávy o potenciální škodlivosti hliníku rychle rozšířily světem a vedly k masovému ústupu hliníkového nádobí a náčiní, které bylo dříve běžné. Asi nepřekvapí, že celá záležitost není až tak horká, jak se kdysi před lety uvařila. Hliník nebyl zakázán, používá se nadále u konzerv a dalších obalů. Přesto o hliníkové nádobí zkrátka již není valný zájem. Klasické ešusy z tohoto materiálu se však stále pořídit dají.

Pozn.: K výraznějšímu přenosu hliníkových iontů dochází především při styku a ohřevu velmi kyselých nebo slaných potravin. Jinak je míra uvolňování hliníku z nádobí a obalů nízká. V případě dětí je však jistě vhodné sáhnout po zcela nezávadné variantě v podobě např. nerezu (nebo aspoň kvalitního plastu bez BPA, ftalátů apod.).

Nerezové nosiče

Nerez patří mezi nejoblíbenější volby u outdoorových i běžných jídlonosičů. Má řadu skvělých vlastností. Především je to vynikající odolnost a hygieničnost. Nerez nepřebírá pachy, nezbarvuje se, velmi snadno se čistí, odolává mechanickému poškození, je zdravotně zcela nezávadný a má takřka neomezenou životnost. Nevýhodou může být jednak o něco vyšší hmotnost, ale zejména pak nemožnost ohřevu jídla v přímo v nerezové nádobě v mikrovlnné troubě.

Plastové nosiče

Plastové jídlonosiče patří k nejlevnějším a jsou taky nejlehčí. Pro spoustu lidí je však hlavní výhodou možnost přímo v nádobách ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě. Zde však doporučujeme obezřetnost. Ujistěte se, že jde o zdravotně nezávadný plast vhodný pro ohřev v mikrovlnné troubě. Tepelným zahříváním mnoha plastů dochází totiž k uvolňování toxických látek, případně se mohou v mikrovlnce i zdeformovat.

Zvláště levné plastové nosiče mohou mít i jiné nevýhody. Ty tkví především v přebírání pachů, zabarvování a posléze obtížné údržbě vnitřku nádob, kde zůstávají „zažrané“ zbytky jídel. Ne všechny plastové jídlonosiče jsou taky vhodné do myčky. U velmi levných modelů se taky můžete setkat s nepříliš dobře těsnícím, málo pevným víkem – při manipulaci je tudíž třeba vyšší opatrnost. Pro nenáročné použití a čistě přenos jídel mohou však i levnější plastové modely posloužit.

Kombinace nerezu a plastu

Poměrně oblíbené jsou i některé modely, které kombinují vnější plastový plášť a vnitřní nerezovou vložku. Výhoda spočívá především v lepší tepelné izolaci. Jídlo vydrží déle horké/teplé a vnější plášť se tak nerozpaluje jako v případě jednoplášťového nerezu.

Titan

Skutečně existují dokonce i titanové jídlonosiče. Jde ovšem výhradně o ešusy pro náročné zájemce a taky o velmi drahou a značně okrajovou záležitost. Titan vyniká odolností při nízké hmotnosti (je lehčí než hliník) a je zde menší riziko popálení o horký plášť, neboť nevede teplo tak snadno jako nerez či hliník. Titan je taky zcela zdravotně nezávadný a snadno se udržuje v čistotě.

Počet nádob a objem

Mezi nejoblíbenější patří tří nebo čtyřdílné sady jídlonosičů. Samozřejmě zde záleží především na vašich osobních potřebách. Do třídílné sady dáte polévku, hlavní jídlo a třeba i dezert nebo salát. Přebytečné nádoby můžete kdykoli nechat doma. Je tedy lepší mít alespoň třídílnou variantu. Ostatně 2dílné sady se vyskytují jen velmi zřídka. Mezi nejprodávanější jídlonosiče nicméně patří spíše 4dílné sady.

Pokud jde o objem, tradičnější varianty mívají štědrý objem kolem 1,2 l na nádobu. Zejména sendvičové modely s více plášti však mohou mít ve výsledku nižší vnitřní objem kvůli tlusté izolaci, ten se pak může pohybovat mezi 0,5 l až 1 l.

Video

Ceny jídlonosičů

Kolik stojí kvalitní jídlonosič pro běžné nebo třeba outdoorové či cestovní použití? Zde jsou tři hlavní cenové relace.

✅ Jídlonosiče do 200 Kč

Velký výběr nosičů, mezi nimiž najdete převahu jednoduchých plastových sad pro nenáročné použití. Najdete zde však i několik propracovanějších nerezových nebo kombinovaných modelů. Oblíbené jsou například modely značky Lagrada či Banquet.

✅ Jídlonosiče do 500 Kč

Kvalitní nerezové nosiče, izolované termo nosiče, ba i ohřívací boxy. V této relaci si vybere i většina náročnějších zájemců, kteří chtějí odolný jídlonosič s dobrými tepelnými vlastnostmi, třeba i pro cestovní použití.

✅ Jídlonosiče nad 500 Kč

Ohřívací boxy, designové modely i jídlonosiče se speciálními termoobaly v ceně nebo vysoce kvalitní nerezové či sendvičové sady.

Nejlepší značky jídlonosičů

Které značky nabízejí jídlonosiče s dobrým poměrem ceny a kvality a mohou se pochlubit zajímavým výběrem a pozitivními ohlasy?

  • Orion – Obrovský výběr a velmi populární značka. Nabízí levné plastové i velmi kvalitní nerezové sady.
  • DeGusto – Tato značka je zajímavá především atraktivními ohřívacími boxy, o nichž jsme se zmiňovali.
  • Lagrada – Sady Lagrada s vnějším plastovým pláštěm a vnitřní nerezovou vložkou patří k nejprodávanějším jídlonosičům u nás.
  • Banquet – Kvalitní jídlonosiče, obvykle s termoizolací. Elegantní design i poctivé zpracování.
ProduktParametryHodnocení
#1Orion Nerezový
Nejlepší cena / výkon
✔️ Objem 3 x 1,1 l
✔️ Součástí je kovový stojan, opatřený přezkou
✔️ Dlouho zachová teplotu pokrmů
📌 od 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tescoma FRESHBOX
Nejlepší značky Tescoma včetně brašny
✔️ Dózy mají vodotěsný uzávěr se silikonovým těsněním
✔️ Dózy je možné používat i samostatně pro skladování potravin
✔️ Brašna je v atraktivní barvě „bordeaux“
📌 od 640 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Orion jídlonosič termo nerez 4 patra
Nejlepší 4 patrový jídlonosič
✔️ Termo jídlonosič z nerezu vaše jídlo uchovává teplé po dlouhou dobu
✔️ Objem misek je 1,1 l
✔️ Poklička a kovový stojan s přezkou
📌 od 690 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Esbit Termoska na jídlo
Nejlepší termoska na jídlo
✔️ Uchová teplý či studeným pokrm po dobu několika hodin
✔️ Plášť z nerezové ocelí s povrchovou úpravou práškovým lakem
✔️ Široké hrdlo pro vkládání pokrmu a snadné čištění
✔️ Objem 1 litr
📌 od 820 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Jídlonosič ALMIPLAST
Nejlepší plastový jídlonosič
✔️ Každá miska je opatřena víčkem
✔️ Lze je mýt v myčce na nádobí, lze použít do chladničky i mrazničky, rovněž do mikrovlnky - bez víčka
✔️ Cenová dostupnost
📌 od 190 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Banquet Store Line 4 díly
Další ke zvážení
✔️ Sada obsahuje 4 nerezové misky
✔️ Dostatečně velké na celý oběd
📌 od 250 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení