Malé spotřebiče

Nejlepší hotdogovače: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hotdogovače
Hot dog je oblíbená pochoutka známá všude na světě. U nás je zřejmě ještě populárnější v tradičně českém provedením známém všeobecně jako párek v rohlíku. Tento rychlý pokrm je geniální ve své jednoduchosti. Základ tvoří vhodné pečivo a kvalitní párek či jiná podobná uzenina. Plus nějaká ta dochucovadla nebo přílohy. Pokud patříte mezi fanoušky hod dogu či párku v rohlíku a chtěli byste si jej pohodlně a precizně připravovat i doma, možná se poohlížíte po vhodném vybavení. Asi nikoho nepřekvapí, že existují speciální zařízení pro přípravu obou těchto dobrot. Jak vypadají a fungují, co od nich čekat a jak vybrat tu správnou variantu? To se dozvíte v dnešním článku. Věnovat se totiž budeme právě nákupu nejlepšího hotdogovače. Zabývat se budeme technickými parametry a specifiky i jinými aspekty výběru, nevyjímaje cenu nebo osvědčené značky. Ty vám představíme v krátkých recenzích.

Název hotdogovač se ustálil pro speciální přístroje určené jak pro výrobu klasických hot dogů, tak i českých párků v rohlíku. Dávno představují nedílnou součást stánků, bufetů a bister, které tyto lahůdky nabízejí. Existuje však i velký výběr domácích variant. Ty se liší jednak nižší cenou, ale i podstatně kompaktnějším zpracováním, které nezabere půlku kuchyňské linky. Toto zařízení navíc nemusí být tak jednoúčelové, jak se může na první pohled zdát. Ale o tom až později…

Pokud o hotdogovači uvažujete, kromě našeho návodu vám jistě může posloužit i žebříček. Zahrnuli jsme do něj nejlepší a nejprodávanější modely současnosti. Velkou pomoc a inspiraci můžete najít taky v uživatelských recenzích hotdogovačů a samozřejmě případně i v odbornějších testech. Zde se můžete dozvědět konkrétní poznatky z „ostrého provozu“. Zvláště uživatelské recenze je však třeba brát s jistou obezřetností či rezervou, protože mohou být značně subjektivní.

Nejlepší hotdogovače na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Gallet MAH 502
Nejlepší pro většinu domácností
✔️ Nejprodávanější
✔️ 2 vertikální nástrčné trny z nerezové oceli
✔️ Kapacita hlavní transparentní nádoby na 1-12 párků
✔️ Všechny díly se hodí pro mytí v myčce
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Vigan Mammoth HD20X
S vysokým příkonem
✔️ Nerezový koš až pro 20 ks standardních párků
✔️ Plynule nastavitelný termostat 30-100 °C
✔️ S možností dlouhodobého udržování teploty
✔️ Kvalitní celonerezové zpracování
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Wurstfabrik 600
Nejlepší profi hotdogovač
✔️ Robustní a výkonný
✔️ Plynule nastavitelný termostat 30-100 °C
✔️ Dostatek prostoru - objem 5 litrů
✔️ Zasouvatelná oddělovací mřížka pro přípravu dvou různých teplých jídel
✔️
📌 od 5400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ariete 186 Retro
V retro designu
✔️ Rychlá a jednoduchá příprava
✔️ Speciální gril na párty, či klobásy
✔️ 5 úrovní přípravy
✔️ Automatické vyskočení na konci přípravy
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orava HM-01
Lidová volba
✔️ 1 vertikální nástrčný trn z nerezavějící oceli
✔️ Nádoba na ohřev na 6 párků
✔️ S nepřilnavým povrchem
📌 od 590 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Beper BT150-Y
Alternativa na zvážení
✔️ Pro přípravu 2 hotdogů současně, 5 úrovní opékání
✔️ Vyjímatelný držák na párky
✔️ Speciální nástavec na opékání pečiva
✔️ Hezký design
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat hotdogovač

Co je podstatné při výběru hotdogovače? V první řadě se musíte rozhodnout, jaký typ přístroje vlastně chcete nebo potřebujete a jakou výbavu by tudíž měl mít. Důležitá je především kapacita varné nádoby a přítomnost i počet trnů na rohlíky.

Směrodatný bude i příkon či způsob ovládání, rozměry a hmotnost, kvalita zpracování a materiálů, případné další vybavení či vylepšení a pochopitelně i cena. Jak jsme předeslali, existují modely pro domácí, ale i profesionální či komerční použití. I z tohoto hlediska je třeba zvolit adekvátní typ.

Párek v rohlíku vs. hot dog

Jaký je rozdíl mezi párkem v rohlíku a hot dogem a jaký je vlastně původ těchto pochutin? Pojďme si je ve zkratce představit.

Hot dog je světoznámá záležitost. Vyskytuje se jako rychlé občerstvení ve většině zemí světa. Obrovskou oblibu si získal především v USA. Dalo by se říct, že je jedním ze symbolů gastronomie této země. Kde se hot dog vzal, není ale úplně jasné.

Přední teorie počítá s jeho německým původem, čímž by se stal blízkým sourozencem hamburgeru. Kolébku hot dogu bychom však spíše než v Hamburku měli hledat ve Frankfurtu. Podle města získalo jídlo i jeden z méně známých alternativních názvů: frankfurter. Známé bylo prý již ve středověku a do USA se mělo dostat s přistěhovalci. Zde se hot dog uchytil a posléze rozšířil do zbytku světa.

Jiné verze počítají s maďarským nebo i originálním americkým původem tohoto občerstvení. Jisté je, že USA hod dog proslavily a umožnily jeho celosvětový rozmach. Městem, které je považováno za hot dogu zaslíbené, je tradičně Chicago. Na druhém místě pak New York. Hot dog se v těchto městech začal objevovat již v druhé polovině 19. století.

Jak vypadá hot dog?

Hot dog je uzenina v podélně naříznutém pečivu, např. bagetě, žemli. Používá se tradičně především vídeňský či frankfurtský párek, případně i klobása anebo jiný vhodný typ uzeniny (třeba v ČR oblíbené „cigáro“).

Uzenina se vaří v páře anebo může být grilovaná. Pečivo by mělo být dobře rozpečené a křupavé. Nezbytnou součástí jsou pak dochucovadla a případně i přílohy. Mezi dochucovadly dominuje hořčice a kečup. Používá se však i majonéza, sýrové omáčky či různé dressingy. K párku se pak mohou přikládat i přílohy v podobě zejména cibule, okurků, pálivých papriček (jalapeňos, beraní rohy,…). Oblíbené je i zelí, nastrouhaný sýr, salát, potažmo i slanina apod. K dochucení se používají i různá koření.

Párek v rohlíku je pak ryze českou alternací hot dogu. Oproti němu je podstatně méně variabilní. Většinou se vyskytuje v jedné základní podobě a rozdíl je pouze v použitém dochucovadle. Podle nejčastější teorie vznikl párek v rohlíku teprve v roce 1972 – a to v Českých Budějovicích. Jeho původní název zněl „pikador“ a tento výraz se zde stále používá. Jeho vynálezcem měl být budějovický rodák a řezník Václav Masopust.

Párek v rohlíku se skládá z nahřátého rohlíku s dutinou, do níž se vloží kvalitní párek vařený v páře či ve vodě. Další přísadou už je jen kečup či hořčice, případně obojí. Kvalita výsledku tak závisí především na kvalitě použitých základních surovin – tedy uzeniny a pečiva.

hot dog

Párkovač, nebo hotdogovač?

Z principu věci vyplývá, že tyto dvě laskominy budou vyžadovat odlišný postup přípravy. Pro výrobu párku v rohlíku je potřeba nahřívací trn. Na ten se pečivo napíchne, čímž vznikne dutina, a zároveň se prohřeje.

Většina zařízení, která jsou české výroby nebo určená pro český trh, proto disponuje jedním nebo více nahřívacími trny. Hotdogovače na klasické hotdogy však vypadají jinak. Domácí varianty připomínají jakýsi kompaktní toustovač či topinkovač.

Opatřeny jsou zdířkami na ohřátí žemle a dalšími na ohřátí párků. Komerční varianty mají spíše podobu rozměrnějších grilů s plochami pro ohřev párků a žemlí zvlášť. V domácím prostředí lze žemli pochopitelně opéct i na pánvi a výsledek bude výborný.

Více se u nás prodávají párkovače českého typu, ale je pochopitelně na vás, jaký druh přístroje upřednostníte.

Co hotdogovač umí a z čeho se skládá?

Hotdogovač na české párky v rohlíku disponuje již zmíněnými trny a samozřejmě nádobou na ohřev párků. Ta je obvykle transparentní, opatřená víkem a párky se v ní ohřívají většinou v páře, potažmo ve vodě. Přístroj však nemusíte použít jen pro ohřev párků. Použít ho lze například i na přípravu vajec nebo zeleniny v páře. např. vařené kukuřice, brokolice apod.

Součástí je obvykle i vnitřní vyjímatelný koš pro snadné vytažení tepelně upravovaných surovin. Příprava v páře je velmi šetrná a zdravá. Ačkoli samotný párek v rohlíku nelze považovat za zdravé jídlo (především kvůli samotné uzenině), v zařízení lze vařit i velmi zdravé pokrmy (již zmíněnou zeleninu, vejce atd.).

Existují i varianty, které zahrnují pouze varnou nádobu, nebo naopak pouze plochu s nahřívacími trny. Buď párky, nebo pečivo je v takovém případě tudíž potřeba připravovat zvlášť. Ať už na dalším speciálním zařízení, nebo třeba běžným způsobem (v hrnci, na pánvi apod.).

Kapacita nádoby a počet trnů

Stěžejním faktorem při výběru párkovače je bezesporu kapacita. Ta se odvíjí od počtu trnů a dále od objemu varné nádoby.

Pokud jde o množství ohřevných trnů, prodávají se modely s jedním až čtyřmi trny. Čtyřtrnové varianty už jsou vhodné i pro komerční použití a náročný provoz. Domácí modely mívají většinou jeden nebo dva trny.

Větší rozmanitost panuje v záležitosti kapacity nádoby. Ta může běžně pojmout i šest, deset nebo více párků. Bohužel, ne vždy výrobce tuto orientační kapacitu uvádí a často není uveden ani objem nádoby. Pak se lze řídit jen podle rozměrů přístroje, případně jeho určení.

Kompaktní hotdogovače na klasické hot dogy jsou poněkud jiné. Oblíbené modely často disponují dvěma otvory na pečivo a dvěma na uzeninu. Najednou lze tedy připravovat 2 ks hot dogů.

Materiálové zpracování

Modely hotdogovačů a párkovačů pro domácí použití jsou obvykle vyrobeny z plastového těla. Varná nádoba mívá stěny z žáruvzdorného skla nebo odolného transparentního plastu. Trny jsou kovové, nerezové. Tato zařízení obstojí v nenáročném provozu. Modely pro komerční provoz jsou obvykle celonerezové. Snesou i velmi intenzivní provoz. Jsou však dražší, těžší a obvykle i rozměrnější.

Příkon

Příkon čili odběr elektrické energie svědčí především o efektivitě přístroje, rychlosti ohřevu a výkonnosti. Samozřejmě by měl být úměrný kapacitě a způsobu použití.

  • Většina domácích modelů má příkon kolem 300 až 420 W.
  • Komerční a lepší modely mívají nejčastěji 400 až 600 W.
  • Velké profesionální grily a hotdogovače však disponují příkonem 1000 a více W.

Funkce a možnosti

Vybavení hotdogovačů je obvykle velmi jednoduché. Co by měl kvalitní přístroj umět?

  • Oddělené spínače – U nejlevnějších přístrojů může být spínač pro ohřev rohlíků (trny) a párků společný. Praktičtější jsou samostatné spínače.
  • Termostat – Spíše u trochu lepších kousků se setkáte s nastavitelným termostatem. Obvykle v rozmezí teplot od cca 30 do 100°C. Termostat je vhodný pro pomalé vaření anebo udržování teploty párků, aniž by popraskaly.
  • Pojistka – Bezpečnostní pojistka proti přehřátí by měla být součástí každého modelu.

Ceny hotdogovačů

Na kolik vás vyjde kvalitní hotdogovač nebo párkovač? Zde je krátký přehled cenových relací.

✅ Hotdogovače do 600 Kč

Kolem 500 Kč lze pořídit zcela nejlevnější modely. Jde o výhradně domácí varianty s plastovým tělem a většinou jedním, max. dvěma trny. Vhodné pro nenáročné, občasné použití.

✅ Hotdogovače do 1000 Kč

Kvalitnější modely pro náročnější domácí. Větší počet trnů, vyšší kapacita, důraz na kvalitnější materiálové zpracování.

✅ Hotdogovače nad 1000 Kč

Nutno říct, že nerezové a výkonné modely pro náročnější a komerční použití začínají spíše až kolem 3 tisíc Kč.

Nejlepší značky hotdogovačů

Které značky se zabývají výrobou hotdogovačů a párkovačů? Zde je pár tipů:

  • Gallet – Tato značka nabízí zřejmě nejprodávanější hotdogovače pro domácí použití. Solidní poměr ceny a kvality.
  • Beper – Kompaktní hotdogovače na klasické hotdogy. Zajímavá alternativa k párkovačům českého typu.
  • Royal – Vynikající výběr profesionálních a komerčních modelů v cenách od cca 4000 Kč.
  • RedFox – Alternativa značky Royal. Opět špičkový výběr. Komerční a profi použití.
ProduktInfoHodnocení
#1Gallet MAH 502
Nejlepší pro většinu domácností
✔️ Nejprodávanější
✔️ 2 vertikální nástrčné trny z nerezové oceli
✔️ Kapacita hlavní transparentní nádoby na 1-12 párků
✔️ Všechny díly se hodí pro mytí v myčce
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Vigan Mammoth HD20X
S vysokým příkonem
✔️ Nerezový koš až pro 20 ks standardních párků
✔️ Plynule nastavitelný termostat 30-100 °C
✔️ S možností dlouhodobého udržování teploty
✔️ Kvalitní celonerezové zpracování
📌 od 2500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Wurstfabrik 600
Nejlepší profi hotdogovač
✔️ Robustní a výkonný
✔️ Plynule nastavitelný termostat 30-100 °C
✔️ Dostatek prostoru - objem 5 litrů
✔️ Zasouvatelná oddělovací mřížka pro přípravu dvou různých teplých jídel
✔️
📌 od 5400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ariete 186 Retro
V retro designu
✔️ Rychlá a jednoduchá příprava
✔️ Speciální gril na párty, či klobásy
✔️ 5 úrovní přípravy
✔️ Automatické vyskočení na konci přípravy
📌 od 900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orava HM-01
Lidová volba
✔️ 1 vertikální nástrčný trn z nerezavějící oceli
✔️ Nádoba na ohřev na 6 párků
✔️ S nepřilnavým povrchem
📌 od 590 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Beper BT150-Y
Alternativa na zvážení
✔️ Pro přípravu 2 hotdogů současně, 5 úrovní opékání
✔️ Vyjímatelný držák na párky
✔️ Speciální nástavec na opékání pečiva
✔️ Hezký design
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení