Kuchyně

Nejlepší hmoždíře na koření a bylinky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hmoždíře
Hmoždíř, kdysi nedílná součást vybavení každé kuchyně. Později ho však z našich domácností vystrnadily elektrické mlýnky a další moderní pomůcky. Avšak hmoždíř rozhodně neupadl v zapomnění. Naopak se vrací v plné síle do módy. Oproti mlýnkům nabízí spoustu zajímavých výhod. Patří mezi ně bezesporu i vysoká estetická hodnota. Krásný hmoždíř může být ozdobou kuchyně a práce s ním má v sobě úplně jiné kouzlo než vrčení elektrického spotřebiče. Pokud chcete své kulinářství pozvednout na novou (nebo spíše staronovou) úroveň, o pořízení hmoždíře byste rozhodně měli uvažovat. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší hmoždíř na koření a bylinky. Věnovat se budeme nejen výběru hmoždíře, ale taky tomu, co vám tato pomůcka může přinést a jak vám poslouží. Řekneme si i něco o tom, jak s hmoždířem pracovat a jak ho udržovat, aby přinášel vždy jen ty nejlepší výsledky a obohatil vaši kuchyni o intenzivní chutě a vůně.

Někomu se může zdát, že hmoždíř je jen další nepraktický, velký a drahý předmět, který bude zabírat místo v kuchyni. Není to ale pravda. Pokud si zvyknete hmoždíř používat, uplatníte ho skoro při každém vaření. Rozměry mohou být velmi úsporné, stačí si správně vybrat. Rozhodně je hmoždíř menší než elektrický mixér. I údržba je podstatně jednodušší. A ceny? Za malý hmoždíř nemusíte utratit o moc víc než stovku. Náročnější zájemci však mohou vybírat mezi parádními modely z exkluzivních materiálů, které se pohybují v mnohem vyšších relacích. Na své si tudíž přijde každý.

Abychom tato slova něčím podložili, máme pro vás klasický žebříček nejlepších a nejprodávanějších hmoždířů současnosti. Najdete mezi nimi kousky ryze tradiční i modernější – v různých cenových relacích. Vodítkem pro vás mohou být i uživatelské recenze hmoždířů. Dozvíte se v nich o zkušenostech jiných uživatel s konkrétními výrobky.

Nejlepší hmoždíře na koření a bylinky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Hmoždíř Tescoma PRESIDENT
✔️ z masivní přírodní žuly
✔️ mimořádně stabilní a odolný
✔️ vhodný pro přípravu pesta, drcení čerstvého česneku, pálivého chilli, bylinek
📌 od 770 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Rösle žulový hmoždíř
✔️ z přírodní tmavé žuly
✔️ protiskluzové pogumované dno
✔️ průměr 14 cm
📌 od 970 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Cane hmoždíř s paličkou
✔️ z vysoce kvalitní kameniny
✔️ prémiový design
✔️ odolnost vůči otěru nebo poškrábání
📌 od 560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kesper Hmoždíř s tloučkem žula
✔️ z kvalitní masivní žuly
✔️ drcení menších i větších kousků
✔️ snadné čistění, i v myčce
📌 od 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orion Hmoždíř granit
✔️ oblíbená značka
✔️ cenová dostupnost
✔️ elegantní design
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Cilio Granitový hmoždíř David
✔️ robustní hmoždíř vyroben z granitu
✔️ průměr 13 cm
✔️ precizní zpracování
📌 od 1200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat hmoždíř na koření a bylinky

Při výběru hmoždíře je důležité ujasnit si, jakým způsobem a jak intenzivně ho budete používat. Od toho se bude odvíjet jednak velikost hmoždíře, ale taky velmi důležitý faktor v podobě materiálového zpracování. Právě konkrétní materiály nejvíce ovlivní veškeré vlastnosti hmoždíře. Důležitý bude i tvar či designová podoba a samozřejmě určitě i cena.

Hmoždíř vs. mlýnek

Jak zpracovávat čerstvé koření a bylinky? Možnosti jsou v zásadě dvě. Tou první je použití mlýnku, ať už ručního nebo elektrického. Elektrické jsou komfortnější, ruční spolehlivější. Další možností je právě hmoždíř.

V čem je rozdíl? Mlýnek surovinu naseká na víceméně rovnoměrné částice. V hmoždíři se suroviny nerovnoměrně rozdrtí a rozmělní. Tento způsob zpracování ve své nedokonalosti a pomalém tempu mnohem lépe podporuje rozvinutí aromatických i chuťových vlastností koření a bylinek.

To ale nemusí znamenat, že mlýnky je na čase vyhodit. Na některé účely se hodí lépe. Například na základní koření, jako je hrubá sůl či pepř. Drcení v hmoždíři by bylo zbytečné, navíc – vzhledem k intenzitě použití těchto dochucovadel – pracné a zdržující. Pokud však máte například zahrádku s čerstvými bylinkami, vyplatí se jim dopřát péči v hmoždíři.

Hmoždíř dokáže nabídnout nejvíce prospěchu při práci s více surovinami najednou. Drcením a mělněním se všechny chutě dokonale prolnou. Tak by to žádný mlýnek nedokázal. Hmoždíř se taky snáze čistí než komplikované ústrojí mlýnku.

K čemu se dá použít hmoždíř?

K jakým účelům se dá vlastně hmoždíř použít? V hmoždíři lze drtit a mělnit čerstvé bylinky a koření. Spousta lidí ho používá na drcení koření do vánočního cukroví a pečiva a nemohou si vynachválit, že vůně i chutě jsou posléze mnohem intenzivnější, navíc provoní celý domov.

Hmoždíř je taky ideálním nástrojem pro přípravu nejrůznějších jídel, přísad a pochutin pastovité konzistence. Vyrábět v něm můžete vynikající bylinková másla, nejrůznější pesta, ale třeba i kari pasty, které jsou základem oblíbených asijských pokrmů. Koupit se dají i hotové, ale jsou poměrně drahé a zdaleka se kvalitou nevyrovnají takovým, které si vyrobíte vlastnoručně v hmoždíři. Mezi další oblíbené lahůdky, které se připravují v hmoždíři, patří například středovýchodní hummus, což je pikantní pomazánka z cizrny. Taky mexické guacamole z avokáda a nejrůznější salsy.

Použití hmoždíře je skutečně velmi rozšířené v asijských, středovýchodních a jihoamerických i středoamerických kuchyních. Hmoždíř je taky tradičním vybavením pro výrobu léků, ale předpokládáme, že pro tyto účely ho běžný uživatel asi používat nebude.

hmoždíř

Materiálové zpracování hmoždířů

Jak už jsme řekli, materiál je alfou a omegou hmoždíře. Materiálové zpracování se odrazí na mnoha vlastnostech – odolnosti, nárocích na údržbu i kvalitě výsledku. Jaké jsou tedy základní materiálové varianty a jaké výhody a nevýhody se s nimi pojí?

Mosazný hmoždíř

Mosazné hmoždíře jsou klasika. Tradiční varianty mívají na dně vyraženu značku, která udává velikost. Jsou tudíž do jisté míry „standardizované“. Dnes už jde o starožitnou záležitost. Moderní hmoždíře se už z mosazi nevyrábějí. Důvodem je například obava z potenciální škodlivosti některých kovů, ale taky nepraktické vlastnosti, jako je hlučnost.

Mosazné hmoždíře taky mívaly typicky ploché dno, což není úplně optimální pro přípravu past, pomazánek, sals a podobně. Hodí se tedy spíše pro drcení menšího množství suchých surovin, např. celého pepře, nového koření, cukru apod. Tradiční mosazný hmoždíř může být hezkou a stylovou ozdobou kuchyně, ale pro praktické a univerzální použití v kuchyni nepředstavuje ideální volbu.

Bronzové hmoždíře

Bronzové hmoždíře byly v minulosti dražší než mosazné a příliš se nepoužívaly v domácnostech, spíše v lékárnách. Používal se na ně bronz nebo jeho velmi tvrdá varianta zvonovina (cca 80 % mědi a 20 % cínu). Tyto hmoždíře později vzbuzovaly obavy z negativních účinků kovů – zejména olova. To sice do bronzu za běžných okolností nepatří, ale při nekvalitním zpracování se v něm v reálu často vyskytlo jako náhražka části dražšího cínu.

Zinkové hmoždíře

Zinkové hmoždíře byly dříve především doménou lékáren. Byly však o něco méně odolné než bronzové. Zinkové hmoždíře následovaly osud mosazných a bronzových. Dnes jde spíše o starožitnost či raritu a běžně se neprodávají.

Nerezový hmoždíř

Dnes můžete tu a tam narazit na hmoždíře vyrobené z nerezu (nabízí je např. značka Banquet). Výhodou je vynikající odolnost a naprostá hygienická a zdravotní nezávadnost. Tyto hmoždíře se velmi snadno udržují v čistotě, neulpívají na nich pachy a chutě. Tím však výhody v podstatě končí. Neduhem nerezových hmoždířů je náchylnost k poškrábání. Přirozeně hladký povrch nerezu pak není pro mělnění a drcení právě optimální. Nerezový hmoždíř může být volbou. Ale spíše pro méně náročné a nepříliš intenzivní použití.

Litinový hmoždíř

Poslední z rodiny kovových hmoždířů. Litina je tradičním materiálem kuchyňského vybavení. Hmoždíře z litiny se prosadily především během začátku 20. století a první světové války. Dnes je litinové vybavení poněkud zatlačováno modernějšími materiály, má však řadu žádoucích vlastností, pro které se k litině někteří kuchaři vracejí.

Pokud jde o hmoždíře, zde litina představuje spíše z nouze ctnost než optimální řešení. Litina je náchylná ke korozi (jde o železnou slitinu) a poškození povrchu zvláště při používání kyselých surovin. Přesto existují kvalitní litinové hmoždíře (např. značka Zassenhaus), které díky speciálním úpravám korozi odolávají lépe a patří k mimořádně dobře hodnoceným a žádaným. Svým charakterem a vyšší pórovitostí se poněkud podobají kamenným variantám.

Porcelánové/keramické hmoždíře

Keramika dnes představuje převažující materiál pro hmoždíře. Keramické hmoždíře se obvykle používají i v lékárnách. Jsou zcela netečné vůči chemickému působení a zdravotně i hygienicky naprosto nezávadné. Jejich hladký povrch se velmi snadno udržuje v perfektní čistotě, nehrozí přenos pachů a chutí. Další výhodou je cenová dostupnost. Obecně lze říct, že porcelánové hmoždíře jsou v průměru nejlevnější (ale existují i luxusnější, drahé modely).

Nevýhodou porcelánu je právě hladký povrch, který sice usnadní čistění, ale samotné práci s hmoždířem příliš nenapomáhá. Další nevýhodou je vyšší křehkost.

Kamenné hmoždíře

To nejlepší na závěr. Dá se říct, že v současnosti jsou kamenné materiály považovány za ideální volbu. Setkat se přitom můžete zejména s mramorem či granitem/žulou. Masivní kamenný hmoždíř zajistí stabilitu při práci, zároveň je extrémně tvrdý a odolný, takže snese i intenzivní používání. Životnost se počítá na desítky let či rovnou celé generace.

Přirozená struktura kamene napomáhá snadné práci. Čistění je o něco náročnější než například u nerezu, ale vyplatí se to. Kamenné hmoždíře doporučujeme jako volbu pro náročnější zájemce, kteří chtějí opravdu maximálně vytěžit možnosti této pomůcky. Výhodou je i poměrně obrovský výběr v nejrůznějších velikostech. Kamenné hmoždíře navíc ani nemusejí být výrazně dražší než jiné varianty.

Dřevěné hmoždíře

Poměrně okrajová varianta. Dřevěný hmoždíř je lehký a přitom odolný. Díky struktuře dřeva je mělnění poměrně pohodlné. Na druhou stranu dřevo velmi silně nasakuje a přebírá pachy, hůře se čistí, je náchylné k hnilobě. Hodí se tedy spíše na suchá koření.

Velikost hmoždíře

Jak velký hmoždíř pořídit? Jako hlavní parametr bývá vždy uváděn průměr misky hmoždíře. V současnosti jsou prodávanější spíše menší modely. Velmi malé hmoždíře mají průměr kolem 8 cm. Hodí se spíše na menší množství koření. Pokud chcete v hmoždíři připravovat různé salsy, pomazánky apod., doporučujeme zvolit spíše poněkud větší variantu – cca 12 cm nebo i více.

Nevýhodou je, že s velikostí hmoždíře často velmi výrazně narůstá i cena. Zejména v případě použití exkluzivnějších materiálů, jako je kámen. Na druhou stranu větší porcelánové hmoždíře lze pořídit i za dostupné částky.

Ploché vs. oblé dno

Miskovitý tvar, nebo ploché dno? U tradičních hmoždířů převažovalo ploché dno, dnes už je standardem spíš miskovitý tvar. Ploché dno je vhodné pro drcení především suchých směsí a koření. Hmoždíř mívá vyšší okraje a výhodou je, že suroviny nemají tendenci vyskakovat. Miska je však podstatně výhodnější při mělnění čerstvých surovin a tvorbě past, pest, pomazánek a tak dále. Tvar tedy volte podle toho, k jakým účelům chcete hmoždíř primárně používat.

Tvar ovlivňuje i náročnost na údržbu. Vysoké okraje omezí vyskakování, ale hůře se dostáváte dovnitř kvůli čistění. Nižší miskovité hmoždíře se perfektně udržují v čistotě.

Palička čili tlouk aneb trdlo

Pod těmito názvy se skrývá druhá součást hmoždíře. Ta, kterou aktivně působíte na suroviny. Při výběru je třeba dát si pozor především na příliš krátké tlouky. S těmi se velmi špatně pracuje. Neumožní pevný úchop, případně způsobují, že se rukou dotýkáte hmoždíře či surovin. Malý tlouk obstojí jen při velmi nenáročném použití.

Video

Ceny hmoždířů

Jak zásadně váš rozpočet zatíží pořízení kvalitního hmoždíře? Investici takřka nemusíte postřehnout, nebo může být naopak i relativně citelná. Záleží na vaší náročnosti.

✅ Hmoždíře do 300 Kč

Velmi levné, převážně porcelánové a malé, hmoždíře lze pořídit už od cca 100 Kč. Tedy za pakatel. Přitom mohou méně náročnému zájemci sloužit dlouho a dobře.

✅ Hmoždíře do 1000 Kč

Velký výběr, většina nejprodávanějších hmoždířů. V této relaci si vybere většina zákazníků. Najdete zde taky výběr prakticky všech běžných materiálových zpracování.

✅ Hmoždíře nad 1000 Kč

Především větší hmoždíře z přírodních kamenných materiálů. Záležitost spíše pro náročnější zájemce, kteří chtějí hmoždíř opravdu aktivně využívat.

Nejlepší značky hmoždířů

Které značky hmoždířů osloví kvalitou zpracování a odpovídající cenou?

  • Zassenhaus – Špičkové litinové hmoždíře. Velmi stylové provedení, kvalita a dlouhá životnost.
  • Tescoma – Porcelánové a granitové hmoždíře ve střední nebo i nižší relaci. Velmi oblíbená značka.
  • Orion – Velmi levné porcelánové, kamenné i nerezové hmoždíře.
  • SmarCook – Kvalitní a velmi populární mramorové hmoždíře.
ProduktInfoHodnocení
#1Hmoždíř Tescoma PRESIDENT
✔️ z masivní přírodní žuly
✔️ mimořádně stabilní a odolný
✔️ vhodný pro přípravu pesta, drcení čerstvého česneku, pálivého chilli, bylinek
📌 od 770 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Rösle žulový hmoždíř
✔️ z přírodní tmavé žuly
✔️ protiskluzové pogumované dno
✔️ průměr 14 cm
📌 od 970 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Cane hmoždíř s paličkou
✔️ z vysoce kvalitní kameniny
✔️ prémiový design
✔️ odolnost vůči otěru nebo poškrábání
📌 od 560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kesper Hmoždíř s tloučkem žula
✔️ z kvalitní masivní žuly
✔️ drcení menších i větších kousků
✔️ snadné čistění, i v myčce
📌 od 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orion Hmoždíř granit
✔️ oblíbená značka
✔️ cenová dostupnost
✔️ elegantní design
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Cilio Granitový hmoždíř David
✔️ robustní hmoždíř vyroben z granitu
✔️ průměr 13 cm
✔️ precizní zpracování
📌 od 1200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz