Sport / outdoor

Test 10 nejlepších helem na motorku: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší helmy na motorku

Přilba je naprosto elementárním a nejspíš nejdůležitějším prvkem výbavy každého motocyklisty – jak si ale vybrat nejlepší helmu na motorku; takovou, která vám bude perfektně sedět a vyhovovat? Na to budeme hledat odpověď v následujícím článku.

Zaměříme se v něm na typy helem podle využití i konstrukce, na možnosti materiálového zpracování, ochranné prvky a funkce nebo příslušenství i na další faktory, které mohou hrát roli při výběru. Ačkoli to bude znít banálně, helma chrání to nejcennější, co máte, proto se nevyplatí na ní šetřit nebo kupovat první, na kterou narazíte.

Jelikož je výběr helem dostatečně rozsáhlý a rozmanitý, určitě najdete – třeba i s malou pomocí našeho návodu – tu správnou. Zajímavé informace o konkrétním výrobku pak můžete najít i v různých uživatelských recenzích helem na motorky nebo v nezávislých testech.

Nejlepší helmy na motorku na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SHARK SPARTAN Strad

Vítěz testu
Typ: integrální
Hmotnost: 1390 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: skleněná vlákna

[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#2Nolan N87 HARP N-Com

Vítěz testu
Typ: integrální
Hmotnost: 1420 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: lexan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3LS2 FF399 Valiant Solid

Nejoblíbenější
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1700 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: Kinetic Polymer Alloy
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#4Schuberth C4 Pro
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1660 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: skleněná vlákna
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze
#5X-Lite X-100

Německé testy doporučují
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1560 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: kompozit
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#6HJC i90 Hollen
Typ: vyklápěcí
Hmotnost:1700 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6300 Kč Číst recenze
#7Cassida Integral 3.0

Skvělá cena
Typ: integrální
Hmotnost: 1550 g
Ventilace: -
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#8MT Street

Nejlepší helma na skútr
Typ: otevřená
Hmotnost: 900 g
Ventilace: -
Sluneční clona: -
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#9NOX N312

 Nejlepší enduro helma 
Typ: crossová
Hmotnost: 1600 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#10Scorpion ADX-1

 Nejlepší helma na cross 
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1630 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze

Helmy na motorku v testech, kde a jak si vedli?

  • Nejnovější test MOTORRAD 04/2021: Vítězem mezi otevřenými přilbami se stala BMW Bowler, když získala 83 ze 100 možných bodů. Cena však nejde pod 10 tisíc korun. Daleko zajímavější je 3. místo daného testu a helma Sena Savage, která získala 79 ze 100 bodů.
  • V 7 měsíci roku 2020 otestoval Motorrad News 6 helem. Vítězem se stala Shoei GLAMSTER s 18 z 20 bodů a cenou na českém trhu, která začíná na 12 tisících. I druhé místo si můžete na českém trhu aktuálně pořídit za více jak 14 tisíc – model Arai CONCEPT-X získal jen o jeden bod méně.
  • Otevřená helma na skútr Shoei J.O je vítězem testu Motorrad News z října 2019 (17 z 20 bodů). Cena této helmy však začíná na 9 tisících korunách. O jediný bod (16 z 20) zaostala helma Scorpion Belfast Carbon, jejích cena se pohybuje kolem 7 tisíc korun. Třetí místo (15 z 20ti bodů) bere již celkem dostupná helma LS2 SPITFIRE (přibližná cena 3000 Kč).
  • Helma Nolan N70-2 X Grandes Alpes N-Com získala 5 z 5ti bodů v testu MOTORRAD z října 2019. Cena helmy je přibližně 10 tisíc korun.
  • HJC RPHA 70 – 2. místo testu MOTORRAD 6/2018 (87 bodů ze 100) – plusy: pohodlná, velké zorné pole, sluneční clona bez zamlžení, velmi dobrá audio sada. Zároveň se helma dostala mezi doporučené v ROADSTER 04/2018, kde chválí efektivní větrání a nízkou hladinu hluku.
  • X-Lite X-1004 získala 3. místo v testu MOTORRAD 09/2017 (21. vydání), kde získala 81 bodů ze 100, kde verdikt zní: “Helmu si kupte, protože s ní nic nezkazíte”. Zároveň ji otestoval Tourenfahrer v 02/2018 a získala pěkných 76% a 4. místo, kde vychvalují především nízké hladiny hluku při měření.
  • Helma Shark Spartan je vítěz německého Motorradfahrer testu 12/2017, kde se porovnávali 3 integrální helmy. V hodnocení vyzdvihují dobrou ventilaci. Helma zároveň získala 2. místo v německém testu Tourenfahrer 7/2017, kde chválí nízkou hmotnost a dobré vybavení.
  • Helma Nolan N87 HARP N-Com je vítěz německého testu MOTORRAD 9/2017 v celkem jasném hodnocení, kde autoři říkají, že helma přesvědčila jak v laboratoři, tak v praxi.
  • Přilba LS2 FF399 Valiant Solid patří na českém trhu mezi velmi oblíbené. Testována byla v MOTORRAD 09/2017 (21. vydání) a získala 4. místo z 12ti s hodnocením 79 ze 100 a získala si titul nejlepší helma v poměru ceny a výkonu.
  • Prémiová helma Schuberth C4 vyhrála test MOTORRAD 09/2017 (21. vydání) se ziskem 88 bodů ze 100 (pod titulem zasloužené vítězství), zároveň byla v testu Motorradfahrer 08/2018 se ziskem 3 z 5ti a do třetice byla testována v Tourenfahrer 05/2018, kde získala 5. místo z 10ti (74%). V tomto testu nebyli spokojeni s hladinou hluku mezi 100 až 150 km/h, naopak dobrých čísel dosahovala helma při nižších rychlostech. Velmi dobré je také provedení a ventilace.

Jak vybrat helmu na motorku

V našem návodu, který vám poradí s výběrem motorkářské přilby, začneme rozdělením těchto ochranných prvků na několik typů podle toho, jak se používají. Dále si řekneme něco o nejpoužívanějších materiálech a jejich vlastnostech, o vybavení helmy, pohodlí při nošení a taky o praktických vlastnostech a bezpečnosti.

Typy helem podle použití a konstrukce

První a zcela zásadní rozhodnutí. Jaký typ helmy vlastně potřebuju? Záleží zde zejména na typu motorky a způsobu jízdy. Lehká helma na moped vám sotva bude něco platná při rychlé jízdě po dálnici na silném stroji. Jaké jsou tedy možnosti?

Integrální helmy

Začneme úplně nejběžnější kategorií. Jde o přilby, jichž je na trhu zdaleka nejvíce. Důvodů je celá řada. Tento typ nabízí skvělý komfort i bezpečnost. Jde o ucelený kus, který přitom poskytuje perfektní výhled a může disponovat všemožnou výbavou a příslušenstvími.

Integrální helmy jsou zcela uzavřené a vhodné pro cestování i sport. Ani při dlouhé jízdě nejsou nepříjemné nebo problematické. Díky kvalitní ventilaci jsou příjemné, pohodlné a nemlží se. Využijete je, i pokud se rádi proháníte vysokými rychlostmi. Jde v podstatě o univerzální variantu s velmi dobrými vlastnostmi.

Modely najdete ve všech cenových kategoriích. Pro náročnější použití ale rozhodně není vhodné orientovat se podle ceny. Raději investujte do odolnějšího materiálu nebo lepší výbavy. Při cestách to jistě oceníte. Integrální jsou i sportovní helmy na okruhy a závody – jde ale o špičkové modely, které jsou cenově (i kvalitativně) na nejvyšší úrovni.

Nevýhodou integrálních přileb je právě úplná uzavřenost, která nemusí být vždy praktická a omezuje kontakt s okolím.

Otevřené přilby

Další velmi oblíbený a hojně prodávaný typ. Existují dva typy. Tradičnější a dnes už trochu staromódní jsou bez hledí, k nimž se nosí navíc speciální brýle. Oblíbenější jsou ale varianty s hledím. Otevřená helma neobklopuje a nesvírá celou hlavu – na rozdíl od integrální. Chybí bradová ochrana. To znamená jistý komfort nebo spíše větší volnost.

Tento typ přileb může být vhodným řešením zejména pro poklidnější jízdu. Bezpečnost je ale pochopitelně na nižší úrovni. Helma taky příliš neobstojí ve špatném počasí. Obličej totiž není dostatečně chráněn před větrem a chladem.

Vyklápěcí helmy

Vyklápěcí helmy se drží mezi nejprodávanějšími. Jde tak trochu o střední cestu mezi integrálními a otevřenými modely. Přední část s kompletní ochranou obličeje je totiž možné vyklopit nahoru, na temeno přilby. Jinak jsou komfort a bezpečnost takřka srovnatelné s integrálními modely.

Možnost vyklápění ale leckdy oceníte. Například při pomalé nebo „vyhlídkové“ jízdě v parném dni, v zácpě, ve městě, kde musíte často zastavovat a nejezdíte vysokou rychlosti i v mnoha dalších situacích. V případě, že jedete například ve dvojici, není komunikace mezi vámi omezena jako v případě integrální přilby. Je třeba si ale ohlídat správnou homologaci (i na otevřenou přilbu).

Crossové helmy

Další populární možnost, nicméně už poněkud specifická. Tyto helmy uzavřené a důraz je kladen na zvýšenou ochranu obličeje. Helmu proto poznáte podle výrazné bradové části, ale taky podle „kšiltu“, který chrání před oslněním nebo letícími kamínky či jinými drobnými projektily. Tyto helmy jsou, jak název napovídá, určeny především pro závodní účely, potažmo jízdu v terénu.

Jakou helmu na skútr nebo čtyřkolku?

Protože jde o příbuzné dopravní prostředky s motorkami, zaslouží si krátkou zmínku. V případě skútru je typickou volbou otevřená přilba – ať už s hledím, nebo bez něj. Pohodlnější je ale rozhodně varianta s hledím, a to zejména při delších cestách.

Helmy pro čtyřkolky jsou jiná kapitola. Zatímco skútry jsou určeny především na krátké přejezdy a do městského provozu, čtyřkolky se obvykle prohánějí terénem. Obvyklé je tedy použití crossového typu přilby – existují samozřejmě helmy speciálně určené pro čtyřkolky. Obvykle jsou bez hledí (používají se brýle).

Materiálové zpracování

Helmy na motorku se vyrábějí z několika materiálů. Vybrat si můžete z cenově dostupných i extrémně odolných variant.

Helmy z polyamidu nebo polykarbonátu

Špičková odolnost proti nárazu a mechanickému poškození – tím se vyznačují helmy z těchto plastových materiálů. A co může být v případě ochranného prvku, jakým je právě přilba, důležitější. Zřejmě proto jsou helmy z polykarbonátů a polyamidů nejběžnější. Výhodou je i to, že jde o jednolitý „výlisek“.

Termoplastové helmy

Jde o cenově dostupnou variantu s ne zrovna ideálními vlastnostmi. Opět je použit plast, ale odolnost vůči nárazu není taková jako v přechozím případě. Velkou slabinou je fakt, že tyto helmy jsou lepeny ze dvou hemisfér. Pro méně náročnou jízdu může být taková ochrana dostačující, ale pokud holdujete vysokým rychlostem nebo terénní jízdě, zvolte raději jiné materiálové provedení.

Karbonové helmy

Karbon je exkluzivní materiál; tak trochu materiál budoucnosti, akorát máme to štěstí používat jej už dnes. Díky svým perfektním vlastnostem se uplatňuje ve velké míře právě při výrobě sportovního vybavení. Karbonová vlákna jsou extrémně pevná a jejich hmotnost je přitom minimální.

A jak jsou na tom karbonové přilby? Ty zatím představují spíše okrajovou záležitost a jsou určeny zejména pro náročné závodní použití. Karbonové helmy mají stále drobné mouchy (malá pružnost) a jednu velkou nevýhodu – jsou dost drahé.

Helmy z kompozitu

Helmy z kompozitu překonávají výše uvedenou nevýhodu samostatného karbonu (nízkou pružnost) při zachování ostatních výhod. Jde tedy o nejvyšší třídu helem. Alespoň pokud kompozit využívá karbon v kombinaci s kevlarem. Levnější varianty mohou využívat kombinace dostupnějších materiálů (laminát apod.). Přesto jsou vlastnosti kompozitních helem většinou na vynikající úrovni.

Na jaké faktory a parametry se zaměřit?

Základní rozdělení podle typů máme za sebou, stejně tak i výčet možností materiálového zpracování. Ale jsou i další důležité body, na které je třeba se při nákupu soustředit.

Zpracování interiéru

Interiér helmy je docela věda, ale vezmeme to zkrátka. Polstrování se dnes vyrábí z komfortních materiálů a tvarování bývá velmi propracované – je ale důležité, aby vám helma přesně padla. Velká helma představuje taky velké riziko.

Helma musí sedět poměrně natěsno a její části mají přesně kopírovat odpovídající partie hlavy a obličeje. Při zatřepání hlavou se helma nesmí pohnout víc než sotva patrně.

Vnitřní polstrování může mít různé speciální úpravy, například tvarování pro brýle nebo sluchátka. Zásadní výhodou je vnitřek, který lze vyjmout a vyprat a případně vyměnit. Tuhle vlastnost rozhodně oceníte.

Hledí

Většina helem dnes disponuje hledím a správné hledí má pochopitelně především poskytovat co nejlepší výhled. Hledí by tedy mělo být horizontálně i vertikálně co největší a nejširší (jedinou výjimku představují přilby a hledí pro závody na okruzích).

U moderních helem by mělo jít hledí snadno sundat a vyměnit. Často jsou dostupné i různé speciální varianty (např. kouřové, s UV ochranou atd.).

Ventilace

V případě uzavřených helem je ventilace velmi důležitá. U dražších nebo exkluzivních modelů je systém ventilace často pozoruhodně propracovaný a účinný. U levných helem se budete muset spokojit s jednoduchými průduchy, které se dají přinejlepším uzavřít.

Velký komfort v horších teplotních podmínkách ale nečekejte. Pokud chcete jezdit v extrémním počasí, rozhodně investujte do helmy s kvalitní ventilací. S výběrem vám mohou pomoci například i testy helem na motorku na internetu.

Hmotnost

U každé přilby je hmotnost pochopitelně velmi důležitá. Zejména při delších cestách můžete každé deka navíc cítit. Má ale smysl pídit se po nejnižší možné váze? Ano, ale pouze v případě, že chcete do helmy investovat velkou sumu peněz a používat ji třeba pro závodní účely.

Jinak počítejte s průměrnou hmotností okolo 1400-1500 g v případě integrálních helem v běžných dospělých velikostech. Tato hmotnost nepředstavuje problém ani při delších cestách. U speciálních karbonových helem se lze dostat i na méně než 1100 g.

Hmotnost helem ovlivňuje nejen materiál, ale taky množství vybavení. Například sluneční clona pár gramů přidá, ale je natolik praktická, že se to jistě vyplatí.

Výbava a příslušenství

Dostáváme se k výbavě a speciálním prvkům. Možná budete překvapeni, čím vším je možné helmu opatřit.

  • UV ochrana – V tomto případě ochrana nechrání vás, ale samotnou helmu. Jde o povrchovou ochranu těla helmy, která omezuje negativní působení UV záření na strukturu materiálu. Tuto ochranu mají spíše lepší modely.
  • Clona proti slunci – Clona může být součástí helmy a v případě příliš vysoké světelnosti ji lze snadno zaklapnout před hledí. Velmi praktická pomůcka, ale zvyšuje cenu i hmotnost helmy.
  • Ochrana proti zamlžení – Smysl takové ochrany snad není třeba komentovat. Nejlépe si v současnosti vede funkce PinLock, která je opravdu spolehlivá.
  • Ochrana proti poškrábání – Taky jasná věc. Poškrábané hledí omezuje viditelnost. Tato úprava (anti-scratch) povrch hledí ochrání; alespoň do jisté míry.
  • Deflektory – Užitečné vybavení pro komfortnější teplotní podmínky uvnitř helmy.
  • Systém snadného sundávání (emergency) – V případě havárie je často nutné sundat helmu velmi jemně a snadno.

Bezpečnost

Jak zjistit, jestli je helma opravdu bezpečná? Naprosto základním prvkem je homologace – konkrétně homologace ECE 22.05. Pokud kupujete helmu, vždy se dívejte, zda model splňuje tuhle normu! S výběrem vám mohou pomoci i nezávislé testy helem na motorky SHARP, které se bezpečností zabývají.

Ceny helem na motorku

V jakých cenových relacích se pohybují tyto zásadní ochranné prvky? Rozpětí je opravdu veliké.

Helmy do 1000 Kč

V této naprosto minimální ceně koupíte převážně dětské nebo jednoduché otevřené přilby, přilby na skútry apod. Výběr je minimální a o možnosti pořízení pořádné a bezpečné helmy vůbec nelze uvažovat.

Helmy do 3000 Kč

V této relaci už lze najít pár solidních otevřených nebo vyklápěcích přileb. Stále jde ale o nízkou kategorii s malým výběrem. Pokud nejste nároční, jezdíte jen občas a poklidně, nejspíš si vyberete.

Helmy do 9000 Kč

Zde už je sortiment značný, jde o nejoblíbenější kategorii. Najdete zde většinu nejprodávanějších modelů integrálních, otevřených i jiných helem. Stále nemluvíme o špičkové kategorii, ale pro běžné používání už nabízí dostatečnou kvalitu i možnosti.

Nejlepší značky helem na motorku

Na jaké výrobce je spolehnutí a nabízejí špičkové helmy nebo aspoň co nejlepší produkty v poměru ceny a kvality?

  • HJC – Značka HJC má více než 40letou tradici a nabízí obrovský sortiment stovek přileb. Její doménou jsou integrální modely, ale má i řadu vyklápěcích a otevřených přileb, a dokonce na tři desítky přileb crossových. Nejvíce modelů se nachází v cenové kategorii od 3 do 5 tisíc korun.
  • LS2 – Tato značka je dneska jasnou jedničkou a suverénně okupuje první desítku nejprodávanějších helem. Nabízí všechny typy přileb, nejvíce ale integrální. Značné oblibě se ale těší její vyklápěcí modely. Značka má něco v každé cenové kategorii – má i solidní výběr dostupných přileb do 3 tisíc korun.
  • Cassida – Tato česká klasika se dodnes slušně drží na trhu. V návaznosti na tradici nabízí množství otevřených helem, ale má i sortiment integrálních, otevřených nebo vyklápěcích typů. Její výrobky jsou spíše dostupnější.
  • Scorpion – Značka nabízí velký výběr integrálních a krosových přileb. Soustředí se zejména na kvalitnější modely. Nejvíce přileb má v ceně nad 5000 Kč.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SHARK SPARTAN Strad

Vítěz testu
Typ: integrální
Hmotnost: 1390 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: skleněná vlákna

[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 Kč Číst recenze
#2Nolan N87 HARP N-Com

Vítěz testu
Typ: integrální
Hmotnost: 1420 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: lexan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3LS2 FF399 Valiant Solid

Nejoblíbenější
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1700 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: Kinetic Polymer Alloy
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
#4Schuberth C4 Pro
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1660 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: skleněná vlákna
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13000 Kč Číst recenze
#5X-Lite X-100

Německé testy doporučují
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1560 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: kompozit
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
#6HJC i90 Hollen
Typ: vyklápěcí
Hmotnost:1700 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6300 Kč Číst recenze
#7Cassida Integral 3.0

Skvělá cena
Typ: integrální
Hmotnost: 1550 g
Ventilace: -
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#8MT Street

Nejlepší helma na skútr
Typ: otevřená
Hmotnost: 900 g
Ventilace: -
Sluneční clona: -
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#9NOX N312

 Nejlepší enduro helma 
Typ: crossová
Hmotnost: 1600 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#10Scorpion ADX-1

 Nejlepší helma na cross 
Typ: vyklápěcí
Hmotnost: 1630 g
Ventilace: ano
Sluneční clona: ano
Materiál skořepiny: polykarbonát
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze
0 Sdílení