Sport / outdoor

Test 7 nejlepších gravel biků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší gravel biky

Hledáte co nejlepší gravel bike na svižné vyjížďky po cyklostezkách i v obtížnějším terénu? Na dnešek jsme si pro vás připravili speciálního průvodce, ve kterém se zaměříme právě na tento velice zajímavý typ jízdních kol. Pokusíme se tento pojem definovat, najít výhody i nevýhody gravel biků a taky vám pomůžeme zorientovat se v nabídce a poskytneme důležité rady pro lepší porovnání jednotlivých modelů a úspěšný nákup.

Takzvané gravel bike jsou tak trochu moderním fenoménem. Jde o velmi praktický crossover, který spojuje výhody a možnosti kola silničního a horského. Tato jízdní kola jsou v historii cyklistiky relativní novinkou, přesto se dravě derou dopředu. Možná zaujala i vás a rozhodli jste se, že si jedno pořídíte – anebo uvažujete o koupi kola a gravel bike je jen jednou z možností. V obou případech by vám měl náš článek přinést užitečné informace a tipy, které při výběru zužitkujete.

Na gravel biky se podíváme zeširoka, ale při výběru konkrétního modelu byste neměli opomínat ani odborné testy a taky uživatelské recenze gravel biků. V těchto zdrojích se můžete často dozvědět informace, které jinde nenajdete a které mohou někdy i výrazně ovlivnit vaše rozhodování.

Nejlepší gravel biky / kola na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Giant Revolt Advanced 2 2023

Pro náročné
Materiál rámu: karbon
Brzdy: Shimano GRX RX-400 hydraulic
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 5 text="true" tooltip="true"]72000 Kč Číst recenze
2.Gravel kolo KELLYS SOOT 50 28" 7.0

Poměr cena / výkon
Vidlice: karbon
Brzdy: hydraulické, Kotoučové
Počet prevodů: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40000 Kč Číst recenze
3.Giant Revolt 0 2023
Materiál: hliník
Brzdy: Shimano GRX RX-600 hydraulic
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]48000 Kč Číst recenze
4.Kross Esker 6.0
Materiál: dural
Brzdy: Shimano GRX RX400
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]46000 Kč Číst recenze
5.Specialized Diverge Elite E5
Materiál: hliník
Brzdy: Shimano GRX 810
Počet prevodů: 2x10
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]49000 Kč Číst recenze
6.KELLYS SOOT 30 28" 7.0

Skvělá cena
Materiál: hliník
Brzdy: kotoučové
Počet prevodů: 2 x 8
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29000 Kč Číst recenze
7.Gravel kolo Triban GRVL 120

Tip z Decathlonu
Materiál: hliník / karbon
Brzdy: Mechanické kotoučové brzdy
Počet prevodů: 10
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]18500 Kč Číst recenze

Jak vybrat gravel bike

Výběr gravel biku není vůbec snadná záležitost. Je to dáno i poměrně vágní a splývající definicí tohoto zvláštního typu. Výsledkem je, že jednotliví výrobci často nabízejí gravel biky značně odlišných vlastností a není snadné se v celé záležitosti zorientovat.

Pokusíme se proto co nejlépe vystihnout specifika těchto kol a poradíme vám na co se zaměřit při jejich výběru. Zapomenout nemůžeme ani na shrnutí základních cenových kategorií gravel biků a přehled oblíbených výrobců.

jak vybrat gravel bike

Počátek gravel biků

Pokud jde o zrod gravel biků, netřeba zacházet příliš hluboko do minulosti. Naopak. Stačí podívat se pár let nazpět. Gravel bike se do značné míry vyvinul ze závodních cyklocrossových kol a někteří lidé jej označují za jeho nástupce, ale to není příliš přesné.

Cyklocrossová kole jsou závodní záležitostí, zásadní je u nich rychlost, odolnost a nízká hmotnost. Komfort ustupuje do pozadí. Gravel bike je na druhou stranu kolo vhodné pro civilní používání – a komfort zde hraje mnohem větší roli. Rozdílná je taky geometrie i další vlastnosti těchto kol. Gravel bike se ale těší prudce stoupající popularitě díky vyšší univerzálnosti.

Typické rysy gravel biků

Jak tedy vlastně poznat gravel bike? Jak jsme výše naznačili, může to být na první pohled obtížnější. Pokusili jsme se ale sesumírovat několik důležitých faktorů, kterými jsou tato kola typická.

  • Gravel bike je jakýmsi kompromisem mezi horským či cyklocrossovým kolem a rychlým silničním kolem. Díky specifické konstrukci je možné osadit tato kola širšími gumami, které si dobře poradí na silnici nebo cyklostezce, ale vydat se můžete i do méně upraveného terénu.
  • Gravel bike není kolo do brutálních podmínek. Poradí si spíše v lehčím terénu. Někdy se tomuto typu říká taky „šterkolet“.
  • Pro gravel biky jsou typické kotoučové brzdy.
  • Gravel bike může taky poskytnout větší pohodlí než závodní modely. Posed je snížení a poměrně komfortní, vhodný i pro delší cesty. Umožňuje jezdci usazení ve vzpřímenější pozici.
  • Dalším typickým znakem gravel biků jsou oblouková řídítka.

Jaké jsou výhody gravel biků?

Dnes už můžeme říct, že „vynález“ gravel biku byl trefou do černého. Tato kola prožívají slušný boom. A čemu za to vděčí? Především své všestrannosti. Tato kola jsou rychlá a stabilní na silnici a zároveň dobře ovladatelná a dostatečně odolná v terénu.

Za obou podmínek navíc poskytnou velmi solidní komfort díky pohodlnému usazení a dobrému pružení a vyrovnávání terénu. Tato kola taky obvykle disponují montážními prvky pro uchycení další výbavy, což využijete např. při delších výjezdech.

Gravel Kolo na štěrku

Mají gravel biky i nevýhody?

Těžko najdete minci, která by měla jen jednu stranu. Gravel bike je sice vícefunkčním kolem, ale rozhodně není kolem pro každého. Není příliš vhodné do náročnějšího terénu. Na asfaltu z něj taky nedostanete takovou maximální rychlost jako z klasického silničního typu. Nevýhodou může být i vyšší hmotnost těchto kol.

Gravel bike neocení závodní jezdci ani milovníci extrémních terénů. Jde spíše o svižnější provedení oblíbeného horského kola nebo modifikaci silničního kola, se kterým se nemusíte bát sjet ze stezky nebo silnice na přírodní cestu.

Podle čeho vybírat?

Jednotlivé modely gravel biků se často liší svým zpracováním a primárním určením. Kromě kotoučových brzd, beranů a odolnějšího zpracování s pohodlnější geometrií a středně širokými plášti nemusejí mít modely mnoho společného. Může to být ale i výhoda. Každý gravel bike nabídne kus vlastního charakteru.

Některé modely jsou vhodné spíše pro nerozhodné nebo začínající jezdce, kteří chtějí plně využít kompromisní a „obojživelné“ provedení. Taková kola si vedou průměrně dobře v terénu i na silnici. U jiných gravelů je kladen větší důraz na odolnost a je zde citelný příklon k terénu. U dalších výrobce sází na komfort nebo uzpůsobení pro dlouhé jízdy. Záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost.

Pokud jde o materiálové zpracování. U gravel biků se můžete setkat s rámem z lehkých hliníkových slitin nebo s rámem z karbonu. Možná je i kombinace obou materiálů (např. hliníkový rám, karbonová vidlice). Karbon je špičkový materiál s obrovskou odolností a minimální vahou, tomu ale taky odpovídá vyšší cena. Dále při výběru samozřejmě velmi záleží na jednotlivých komponentech. Tedy na kvalitě brzd, převodovky apod.

Video

Ceny gravel biků

Jak si gravel biky vedou ve srovnání s jinými typy kol, pokud jde o cenové hladiny? Máme tu pro vás tři základní cenové kategorie a krátký přehled, co od nich můžete očekávat. Za kolik tedy pořídíte kvalitní gravel bike?

Gravel biky do 20 000 Kč

Tento typ kol zatím nepatří k nejlevnějším. Nejlevnější modely v současnosti začínají na cca 15 000 Kč, ale v tomto případě rozhodně nejde o žádné špičkové kousky. Spíše o „městské“ varianty vhodné pro jízdu do práce nebo občasný výlet jiné nenáročné používání. Cena do 20 tisíc Kč je minimální a najdete zde poměrně velmi malý výběr.

Gravel biky do 50 000 Kč

Střední kategorie je na tom se sortimentem lépe a najdete zde už celou řadu zajímavých a kvalitních kousků. Spousta modelů v této ceně patří mezi vůbec nejprodávanější gravel biky současnosti. Nejspíš si zde vyberete, pokud nemáte zvlášť vysoké nároky.

Gravel biky nad 50 000 Kč

Kategorie pro náročnější až velmi náročné zájemce. V této ceně už najdete velký výběr špičkových gravel biků. Celokarbonové zpracování je prakticky samozřejmostí, taky osazení prvotřídními komponenty. Nejlepší gravel biky pořídíte ale teprve od cca 100 000 Kč výše.

Nejlepší značky gravel biků

Kteří výrobci se odvětvím gravel biků zabývají a mohou nabídnout zajímavé a cenově dostupné modely anebo i exkluzivní produkty pro cyklistické nadšence? Máme pro vás pár tipů, na které značky se zaměřit.

  • Kellys – Tato známá značka může určitě oslovit méně náročné uživatele, kteří hledají gravel bike s dobrým poměrem ceny a kvality. Kellys nabízí řadu „Soot“ a v ní modely jako Gravel Soot 30 nebo 70. Ten druhý jmenovaný už může zaujmout i zájemce s vyššími nároky na kvalitu komponentů.
  • Author – Kola Author patří k velmi oblíbeným a prodávaným. Týká se to i modelů, které lze zařadit do kategorie gravel bike. Výběr je slušný a jistě v něm najdete zajímavé kousky. Většinou jde o kola spíše v nižší až střední cenové relaci.
  • Rock Machine – Výběr u této značky není veliký, ale modelová řada GravelRide může rozhodně leckoho oslovit kvalitou i pěkným designem. Model GravelRide 200 zaujme začátečníky a nenáročné cyklisty, model 700 pak obstojí i na náročných výjezdech a dlouhých expedicích.
  • Specialized – Specialized nabízí možná nejširší výběr kol, která spadají do kategorie gravel bike. Výhodou je opravdu značná rozmanitost, co se týče zpracování, ale i ceny. Najdete zde poměrně dostupné modely i špičková kola pro velmi náročné jezdce.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jak se liší gravel bike od klasického silničního kola?

Pro gravel bike jsou typické kotoučové brzdy a dobrý jízdní komfort. Konstrukce umožňuje osazení širšími gumami určenými i do lehčího terénu a je taky odolnější.

Je lepší hliníkový, nebo karbonový rám?

Na tuto otázku neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Hliníkové slitiny jsou cenově dostupnější, karbon je lehčí. Je ale taky tužší, což vede k přesnějšímu řízení, které ale může hůře odpouštět chyby. Jsou zde navíc značné kvalitativní rozdíly. Levný karbon může mít horší vlastnosti než hliník a bude náchylný zejména na poškození bočními nárazy.

Nejprodávanější gravel kola

Nejprodávanější gravel kola na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Giant Revolt Advanced 2 2023

Pro náročné
Materiál rámu: karbon
Brzdy: Shimano GRX RX-400 hydraulic
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 5 text="true" tooltip="true"]72000 Kč Číst recenze
2.Gravel kolo KELLYS SOOT 50 28" 7.0

Poměr cena / výkon
Vidlice: karbon
Brzdy: hydraulické, Kotoučové
Počet prevodů: 20
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40000 Kč Číst recenze
3.Giant Revolt 0 2023
Materiál: hliník
Brzdy: Shimano GRX RX-600 hydraulic
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]48000 Kč Číst recenze
4.Kross Esker 6.0
Materiál: dural
Brzdy: Shimano GRX RX400
Počet prevodů: 2 x 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]46000 Kč Číst recenze
5.Specialized Diverge Elite E5
Materiál: hliník
Brzdy: Shimano GRX 810
Počet prevodů: 2x10
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]49000 Kč Číst recenze
6.KELLYS SOOT 30 28" 7.0

Skvělá cena
Materiál: hliník
Brzdy: kotoučové
Počet prevodů: 2 x 8
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29000 Kč Číst recenze
7.Gravel kolo Triban GRVL 120

Tip z Decathlonu
Materiál: hliník / karbon
Brzdy: Mechanické kotoučové brzdy
Počet prevodů: 10
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]18500 Kč Číst recenze
0 Sdílení