Kuchyně

Nejlepší formy na chleba: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší formy na chleba
Chcete se pustit do pečení vlastního chleba v troubě? Pak potřebujete patřičné vybavení. Hodit se vám bude ruční hnětač nebo robot na těsto, síto na mouku, vál a další pomůcky. Mezi ty nejužitečnější však patří forma na pečení. Některé druhy chleba v ní mohou rovnou i kynout. Forma zajistí správný tvar a rovnoměrné propečení chleba s perfektní strukturou. Jak ale vybrat tu nejlepší formu na pečení chleba? Právě na to dnes budeme hledat odpovědi. Kromě toho zodpovíme i jiné důležité otázky týkající se domácího pečení chleba. Při výběru vám pak pomůže i náš žebříček nejlepších modelů anebo můžete sáhnout do recenzí forem na pečení chleba.

Nejlepší formy na chleba na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Delibake J1640174 30 cm
POPIS
✔️ Forma na biskupský chlebíček či domácí chléb
✔️ Vyrobena z kvalitní oceli
✔️ Odolný nepřilnavý povrch
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Forma na chleba Lékué
Silikonová forma
✔️ Originální vzhled
✔️ Platinový silikon je lehký a odolný
✔️ Odolává velmi nízkým i vysokým teplotám
📌 od 950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma DELÍCIA
Keramická, na toastový chléb
✔️ Vyrobeno ze silnostěnné keramiky
✔️ Víko keramické formy je opatřeno výstupky - na toasty
✔️ Přirozené antiadhezní vlastnosti
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Forma bochníková DELÍCIA 31x11 cm
Lehoučký
✔️ Opatřena vysoce odolným antiadhézním povlakem
✔️ Vhodná do elektrické, plynové i horkovzdušné trouby
✔️ 3 roky záruka
📌 od 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Forma na pečení chleba Emile Henry
Prémiová kvalita
✔️ Keramika odolná proti nárazu a poškrábání
✔️ Vhodné do myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a dokonce i do mrazáku
✔️ Vysoká kvalita zpracování
📌 od 3700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion Keramická forma obdélník CHLÉB
✔️ Vysoce kvalitní výrobek z přírodního materiálu
✔️ Keramika výborně vede teplo
✔️ Přiměřená velikost
📌 od 450 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší formu na pečení chleba?

Výběr samotné formy se bude odvíjet především od vaší náročnosti a priorit. Podstatná je především volba materiálového zpracování. Důležitou roli hraje i tvar a samozřejmě taky cena nebo značka výrobce.

Proč péct vlastní chleba?

V posledních letech stále sílí trend zájmu o kvalitu potravin, které konzumujeme. Lidé už nekoupí kdeco. Nenechají si tak snadno věšet bulíky na nos. Čtou si složení, zjišťují původ. Zajímají se o lokální suroviny. Začínají se vracet k tradicím. To se samozřejmě dotýká i základních potravin v podobě pečiva.

Obyčejný „konzumní bochník“ už každému nevoní tak jako dřív. Zájem o pečení vlastního pečiva roste. Lidé hledají, zkoušejí a sdílejí recepty, předávají si zkušenosti. Jako bychom se po divokých devadesátých letech vrátili kousek nazpět časem. Aspoň v tomto ohledu. Instantní rychlokvašky a polotovary do mikrovlnky už neprobouzejí jásot. Lidé chtějí poctivou kuchyni.

Pečení chleba je zdlouhavé a náročné. To samozřejmě zůstane faktem. Na druhou stranu máte pod kontrolou veškeré ingredience i výrobní postup. Nemusíte se spokojit s tím, jaký bochník vám podstrčí kdejaký agrární oligarcha. A výsledek?

Proč péct vlastní chleba

Výhody pečení vlastního chleba

Domácí chleba z kvalitní mouky a surovin bude mnohem nutričně vydatnější a hodnotnější. Bude obsahovat podstatně více vlákniny, minerálů a vitamínů oproti běžným kupovaným chlebům. Zejména těm laciným ze supermarketu, včetně rozpékaných rozmrazovaných polotovarů. Bude taky obsahovat nejspíš méně soli a nula procent pochybných přidaných látek.

Ve výsledku tak zasytí mnohem lépe a dodá vám více živin i při snědení menší porce. Nebudete se cítit zaplnění chlebovou „vatou“, ale dobře najezení. To může postupné vést i k regulaci nebo stabilizaci tělesné hmotnosti. A samozřejmě k lepšímu zdraví a dobrému pocitu obecně. Zkrátka zde vítězí kvalita nad kvantitou.

Domácí chleba taky déle vydrží. Chleba ze supermarketu je mnohdy stěží poživatelný už na druhý den. Domácí bochník vydrží a bude chutný za tři čtyři nebo i více dní (záleží i na konkrétním druhu chleba).

Nevýhody domácího chleba

Pečení vlastního chleba má i nějaké ty nevýhody. Především je to časová, ale i jistá fyzická náročnost. Pečení chleba vyžaduje plánování. Pokud chcete pravidelně péct kvalitní kváskový chleba, budete si muset trochu zorganizovat čas. Je třeba myslet na čas ke kynutí, na péči o kvásek atd. Samotné pečení už je to nejmenší.

Za druhé – domácí chleba bude jiný. Tedy jiný než z obchodu. Podoby klasického konzumního pšeničného (resp. pšenično-žitného) bochníku nejspíš doma nedosáhnete. Přiblížit se můžete rustikálnějším typům chleba. Na chuť, vzhled i konzistenci domácího chleba si nicméně budete muset trochu zvyknout. Ne každému padnou tyto vlastnosti do oka a na jazyk hned. Domácí chleby jsou svéráznější.

Velkovýrobci vědí moc dobře, jak umíchat ten správný koktejl, aby vytvořili líbivou chuť i vzhled. Základem je ohromné množství soli coby zvýrazňovače chuti, dále různé látky zlepšující mouku, stabilizátory, emulgátory, regulátory kyselosti, enzymy atd. Nic z toho pravděpodobně nepoužijete.

Je domácí chleba levnější?

Tahle otázka je poněkud ošemetná. Donedávna platilo, že pokud si upečete domácí chleba z kvalitní mouky se započtením všech ostatních surovin a energií (ale bez započtení práce), pravděpodobně vás (cena na kilogram) nevyjde o moc levněji konzumní bochník ze supermarketu. Ale možná levněji než některé dražší, lepší chleby.

Dnes v době nestability a extrémní inflace je situace nejasnější. Pečivo se skokově zdražuje, ale totéž platí i pro vstupní suroviny a energie. Tak jako tak – při pečení vlastního chleba by otázka finanční úspory zřejmě neměla hrát úplně stěžejní roli. Opravdu jde spíše o rozdíl kvalitativní a dobrý pocit z vlastnoručně vyrobeného pečiva.

domácí chléb

Jaký chleba si upéct?

Chleba můžete připravovat z mouky a surovin dle libosti. Receptů je neskutečné množství. Nejlevnější a nejjednodušší variantou bude chléb z běžné hladké pšeničné mouky a droždí. Koupit však můžete i speciální chlebové mouky různého druhu, které mají lepší vlastnosti. Jsou ovšem dražší.

Pokud chcete chleba nutričně hodnotnější, vyzkoušet můžete různé bochníky z celozrnných žitných, pšeničných či špaldových mouk. Samozřejmě si můžete vyrobit třeba i bezlepkový chleba.

Kvásek vs. droždí

Klasický český chleba je kynuté pečivo – takže musí z něčeho vykynout. Možností je více. Tou nejjednodušší, ale „nejpokleslejší“ možností je prášek do pečiva. Výhodou je velmi rychlá a snadná příprava. Chleba nemusí být chuťově špatný. Ale co si budeme povídat, není to pocitově úplně to pravé ořechové…

Další možností je droždí. I droždí je taková zkratka. Používá se i u průmyslově vyráběného pečiva, konzumních chlebů ze supermarketu. Lze použít čerstvé i sušené droždí. Výhodou sušeného je především možnost dlouhého skladování, a těsto dokonce není třeba zadělávat. Čerstvé droždí má ale výraznější chuť i vůni. Přirozenější, nakyslejší.

Vrcholem snažení je pak chléb z kvásku. Jde o ryze tradiční řešení s velmi specifickou, rovněž nakyslejší, chutí. Nevýhodou je relativně vysoká náročnost. Kvásek musíte vytvořit, pečovat o něj. Je to skoro jako chovat domácí zvířátko a ještě provozovat trochu alchymie. Samozřejmě s nadsázkou. Stojí to však za to. A vězte, že až kváskový chléb zkusíte, té trochy práce navíc nebudete litovat.

Pečení chleba v troubě vs. v elektrické pekárně

Pokud chcete péct chleba, máte v podstatě dvě možnosti jak na to. Tou první je pečení v troubě (nebo v peci, ale tu má málokdo). Výhody jsou nabíledni. Trouba je prakticky v každé domácnosti, nemusíte kupovat speciální zařízení, které něco stojí a zabírá místo. Stačí vám vhodná pečící forma na chleba.

Pečení v elektrické pekárně je ovšem pohodlnější. Toto zařízení za vás i umíchá a zadělá těsto. V troubě bude těsto i kynout. Nevýhodou je, že domácí pekárny mívají spíše menší objem. Takže bochníky budou menší. Pekárna přitom zabere dost místa. Vyplatí se spíše, pokud budete péct hodně často a nemáte čas nebo chuť pracovat s těstem.

Na co je dobrá forma na chleba?

Nešlo by pečivo péct jednoduše na plechu? V podstatě ano. Zvláště v případě pšeničného pečiva a chleba, a pokud vám stačí spíše kruhový tvar. Práce např. s žitnými těsty je ovšem náročnější a forma vám poskytne neocenitelné služby. Těsto v ní budete už mísit a necháte ho v ní i kynout. Výsledný bochník bude mít optimální tvar. Velkou výhodou je rovnoměrné propečení a krásná kůrčička. Díky formě je pečení rychlejší a efektivnější. Pokud tedy budete péct chleba častěji, pořízení formy se vyplatí.

forma na chleba

Tvar formy na chleba

Nejčastěji se u forem na pečení chleba setkáte s obdélníkovým tvarem. Díky tomu vytvoříte podlouhlý bochník, se kterým se dobře pracuje. Pohodlně a snadno se krájí na stejně velké krajíce.

Další možností je tvar okrouhlý, kruhový. V takových vytvoříte pěkný, rustikálně působící bochánek. Nevýhodou je obecně poněkud náročnější krájení kruhových chlebů. Chleba se více drolí a v závislosti na druhu a úrovni výsledku se může i výrazně více trhat a žmolkovat střída.

Kruhové formy existují ve dvou základních podobách. Jako „lavory“ – tedy s hlubokým dnem, anebo jako tácy s příklopem. S druhou variantou se posléze poněkud lépe pracuje. Bývá ale taky poněkud dražší.

Materiálové zpracování formy na chleba

Z jakých materiálů může být forma na chleba? Možností je dnes mnoho. Pokud jde o velikost sortimentu a oblibu – pravděpodobně dnes zvítězí keramické formy. Mají punc jisté tradičnosti a dokážou odvést perfektní službu.

Povrch kvalitní keramiky je přirozeně nepřilnavý, mimořádně tvrdý a výborně akumuluje teplo. Kvalitní modely těchto forem (např. značka Emile Henry) navíc dokážou nejen díky materiálu ale i propracovaným proporcím udržet tu správnou vlhkost pro dosažení křupavé kůrky a vláčné, nadýchané střídy.

Keramický povrch není díky tvrdosti náchylný na mechanické poškození. Na rozdíl od nepřilnavých povrchů na způsob teflonu. U některých keramických forem však mohou být vyšší nároky na údržbu. Například nesmí být vystaveny rychlým změnám teplot (např. keramické formy na chleba Orion). Dražší a kvalitní formy však snášejí i toto. Lze je například rovnou z mrazáku dát do trouby (třeba již zmíněné formy Emile Henry). Obecnou nevýhodou keramiky je vyšší hmotnost.

Další možností je skleněná forma. Používá se ideálně borosilikátové sklo. Podobně jako keramika je i sklo chemicky netečné a perfektně hygienické, povrch je tvrdý a nepřilnavý. Kromě toho vidíte na celý povrch pečené potraviny. Kvalitní keramika i varné sklo podobně dobře snášejí změny teplot i teplotní extrémy. Oba materiály jsou podobně těžké. Keramika však lépe akumuluje teplo. Na druhou stranu skleněné formy bývají levnější až velmi levné.

Velmi populární jsou i kovové formy. Používá se ocel nebo hliník. Tyto formy vynikají lehkostí a silně vedou (ale neakumulují) teplo, takže se chleba může upéct rychleji. Na druhou stranu mají tendenci se více připalovat. Povrch je taky náchylný k poškrábání. Výhodou je obvykle spíše nižší až nízká cena.

Poslední možností je silikonová forma. Je poměrně levná a nejlehčí. Nevede ani neakumuluje teplo. To má výhody i nevýhody. Výhodou je, že se o formu nespálíte. Pochybné mohou být hygienické vlastnosti u levnějších forem. Největší nevýhodou je ovšem manipulace. Forma nedrží tvar a přenést v ní těsto do trouby může být docela výzva.

Ceny forem na pečení chleba

Kolik zaplatíte za kvalitní formu na chleba? Cenové rozpětí je překvapivě velmi široké.

✅ Formy do 300 Kč

Nejlevnější sorta. Formy lze pořídit už od cca sto korun. V těchto cenách můžete koupit hlavně formy kovové, silikonové a skleněné.

✅ Formy do 1500 Kč

Zde již převažují keramické formy, ale spíše nižší až střední kvality. Pořídit můžete taky špičkové silikonové formy.

✅ Formy nad 1500 Kč

Vysoce kvalitní keramické formy pro náročné zájemce. Patří sem například formy značky Emile Henry.

Nejlepší značky forem na pečení chleba

Které značky forem na chleba mohou nabídnout kvalitu a spolehlivost?

  • Orion – Populární značka, která nabízí levné keramické formy kolem 300 až 600 Kč. Vyžadují šetrnější, opatrné zacházení.
  • Emile Henry – Špička na trhu. Nejlepší keramické formy, vysoce odolné s perfektními vlastnostmi. Ovšem taky velmi drahé. Značka nabízí i prvotřídní silikonové formy.
  • Kaiser – Keramické, nepřilnavé a ocelové formy ve střední cenové relaci. Dobrá kvalita.
  • Lamart – Velmi levné, ale pěkné ocelové formy.
ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Delibake J1640174 30 cm
POPIS
✔️ Forma na biskupský chlebíček či domácí chléb
✔️ Vyrobena z kvalitní oceli
✔️ Odolný nepřilnavý povrch
📌 od 300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Forma na chleba Lékué
Silikonová forma
✔️ Originální vzhled
✔️ Platinový silikon je lehký a odolný
✔️ Odolává velmi nízkým i vysokým teplotám
📌 od 950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma DELÍCIA
Keramická, na toastový chléb
✔️ Vyrobeno ze silnostěnné keramiky
✔️ Víko keramické formy je opatřeno výstupky - na toasty
✔️ Přirozené antiadhezní vlastnosti
📌 od 850 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Forma bochníková DELÍCIA 31x11 cm
Lehoučký
✔️ Opatřena vysoce odolným antiadhézním povlakem
✔️ Vhodná do elektrické, plynové i horkovzdušné trouby
✔️ 3 roky záruka
📌 od 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Forma na pečení chleba Emile Henry
Prémiová kvalita
✔️ Keramika odolná proti nárazu a poškrábání
✔️ Vhodné do myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a dokonce i do mrazáku
✔️ Vysoká kvalita zpracování
📌 od 3700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion Keramická forma obdélník CHLÉB
✔️ Vysoce kvalitní výrobek z přírodního materiálu
✔️ Keramika výborně vede teplo
✔️ Přiměřená velikost
📌 od 450 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení