Ostatní

TOP 10: Nejlepší fantasy knihy pro děti, mládež i dospělé

Nejlepší fantasy knihy Fantasy se v posledních dekádách stává stále populárnějším žánrem. Mnoha díla byla zfilmována či zpracována jako seriál nebo hra. Některá už se řadí mezi klasiku. Fantasy je navíc oblíbená ve všech věkových kategoriích. Dokáže vás přenést do jiného světa, vybudit fantazii na plné obrátky. Řeší přitom lidské problémy, které jsou nám zcela blízké a reálné. To vše z ní dělá skvělou volbu pro domácí knihovnu. Která díla by vám v ní neměla chybět a jaké jsou nejlepší fantasy knihy moderní historie? Právě to dnes zjistíme.

Recenze fantasy knih a nejlepších fantasy knižních sérií podle naší redakce

1. Sága Zaklínač, Andrzej Sapkowski

Trendy fantasy sága byla inspirací pro úspěný seriál Netflixu

Polský autor A. Sapkowski patří vedle Tolkiena, Roberta E. Howarda či třeba G. R. R. Martina mezi vůbec nejvýznamnější autory fantasy. Mnohými je považován za průkopníka sub-žánru „slovanské fantasy“. Sapkowski je jako osoba poněkud kontroverzní případ, ale jako autor příběhů o Zaklínači Geraltovi je obdivovaný a oslavovaný.

Sapkowski napsal i jiné knihy. Například takzvanou Husitskou trilogii, která se odehrává i na našem území. Ale na věhlas Geralta z Rivie žádná jiná jeho postava nedosáhla. Tento charismatický zabiják nestvůr je protagonistou pětidílné ságy, která začíná knihou Krev Elfů a končí románem Paní Jezera. Poprvé se však objevil v povídkách.

Zaklínačské povídky u nás vyšly v několika knižních sbírkách. Například Stříbrný meč, Meč osudu či Poslední přání. Jde o starší povídky vzniknuvší ještě před přelomem tisíciletí. Naposledy Sapkowski přispěl ke Geraltovým dobrodružstvím samostatným románem Bouřková sezóna (u nás vyšlo v roce 2014).

Sapkowského zaklínač se stal předlohou extrémně úspěšné třídílné herní série Witcher. O tu se postaral polský CD projekt. Kromě toho vznikly i dva seriály. Na začátku tisíciletí to byla třináctidílná polská série. Mnohem známější je však současný seriál z produkce Netflix s Henry Cavillem v hlavní roli.

Fanoušky a sběratele – nebo ty, kteří se chtějí do seznámení se zaklínačem vrhnout s plnou vervou – by neměla minout sběratelská edice čítající osm knih. Jsou v ní dvě rozšířené znovu vydané povídkové sbírky (Poslední přání, Meč osudu), kompletní sága a taky poslední samostatný román Bouřková sezóna. Vše v pěkném dárkovém boxu. O tuto laskominu se postaralo nakladatelství Leonardo. V brožované verzi set stojí 2 199 Kč a můžete ho koupit na stránkách fantasy e-shopu Imago.cz s dopravou zdarma.

2. Hobit a Pán prstenů, R. R. Tolkien

Komplet 7 knih – Pán prstenů, Hobit a další počiny

Fundament fantasy žánru. Není nikdo, kdo by měl v této literatuře zásluhy srovnatelné s anglickým profesorem J. R. R. Tolkienem. Tento pán se narodil roku 1892 v jižní Africe. Původem však byl Brit jako poleno a taky se do této své vlasti brzy a natrvalo přesunul. Patří k nejvýznamnějším spisovatelům 20. století. Jeho dílo je kult v tom nejryzejším slova smyslu.

Příběh o Jednom prstenu, temném pánu, zuřivých skřetech, moudrých a udatných elfech, bojechtivých trpaslících, mocných čarodějích, blahobytných, ale statečných hobitech a lidech leckdy až příliš slabého charakteru zná dnes snad každý. I díky filmům novozélandského režiséra Petera Jacksona, které se samy staly milníkem v historii kinematografie.

Základní Tolkienovo fantasy (psal například i odborné knihy nebo básně) dílo představuje trilogie Pán prstenů. Dějově jí předchází milá a kouzelná knížka Hobit, která se více blíží dobrodružné pohádce. Tolkien však vytvořil komplexní a funkční svět, který dále rozvíjel v mnoha dílech a črtách. Nejdůležitějším souborem je kniha Silmarilion, velmi tísnivý, teskný a náročný příběh nabízí kniha Húrinovy děti. Poněkud zvláštní – poloodbornou – knihou je kompilace Pád Gondolinu. Pro fanoušky ovšem taky nezbytnost.

Všech těchto sedm stěžejních děl si nyní můžete pořídit v kompletním setu. Jde o vázanou edici z nakladatelství Argo s vysoce ceněnými malbami Alana Leeho. A jako dárek dostanete i Jeden prsten!

3. Harry Potter, J. K. Rowling

Komplet sbírka – 7 knih | nejlepší fantasy pro děti

Další arci-slavná záležitost. Britskou autorku J. K. Rowling a její knihy snad není třeba nikomu představovat. Mladý čaroděj Harry Potter a jeho příběhy se staly masovým, globálním fenoménem. Opět se nevyhnuly ani stříbrnému plátnu. Rovněž filmová série se dočkala enormního komerčního úspěchu.

Celá série sleduje příběh Harryho Pottera od chvíle, kdy nastoupí jako student do čarodějnické školy v Bradavicích. Zde ho však nečeká jen studium, ale postupem času především boj proti černokněžníku Voldemortovi, který již v minulosti nepříjemně terorizoval svět. A jak známo – historie se ráda opakuje.

První knihy jsou spíše pohádkovější, i když rozhodně ne nijak jemnocitné. Postupně však v sérii „přituhuje“. Autorka ji ostatně koncipovala tak, aby její čtenáři „rostli“ s protagonisty. Série a svět Harryho Pottera má miliony a miliony fanoušků a skalních fanoušků. Taky nějaké ty odpůrce. Jde však o jeden z nejslavnějších a komerčně nejúspěšnějších literárních počinů posledních padesáti let.

Všech sedm dílu si nyní můžete pořídit v dárkové edici, samozřejmě od nakladatelství Albatros a v původním, ceněném překladu bratří Medků.

4. Hra o trůny, George R. R. Martin

Komplet 5 knih (vázané)

V rámci moderní fantasy z doby za posledních cca 20 let patří bezesporu k nejvýraznějším počinům sága Píseň ledu a ohně (známější jako Hra o trůny) od amerického autora G. R. R. Martina, který si pořídil prostřední iniciály R. R. na počest svého idola J. R. R. Tolkiena. Dá se říct, že mu neudělal ostudu, protože sága Hra o trůny se dočkala gigantického úspěchu. Není přitom úspěšná jen komerčně – je i vysoce hodnocená pro své literární kvality.

Svého času se dočkala i seriálové adaptace. Seriál Hra o trůny z produkce HBO se stal kultovním fenoménem. Dokud si to trochu nepokazil posledními sériemi a závěrem. Ale zpět ke knihám. Vzniklo jich pět. Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky. Série však není kompletní.

Fanoušci už léta letoucí čekají na další díl – Vichry zimy. Vzniknout by pak měl ještě další – Sen o jaru. Závěr série však provází podobná deziluze jako závěr seriálu. Čekaní je nekonečné, frustrace fanoušků nezná mezí. To vrhá na celé dílo trochu nepříznivý stín. Již hotovým knihám to však na kvalitě neubírá. Patří mezi klenoty nejen fantasy literatury a za přečtení naprosto jednoznačně stojí. Všech pět již vydaných knih si můžete pořídit ve vázané edici od nakladatelství Argo.

5. Volání vlka, Anthony Ryan

V poslední dekádě se do povědomí dostal skotský autor, vystudovaný historik, Anthony Ryan. Renomé si získal prostřednictvím mimořádně úspěšné třídílné fantasy série Stín krkavce. Ta už dnes, dá se říct, patří mezi nejvýznamnější fantasy série minulé dekády. Pak přišla dvoudílná série Čepel krkavce vydávaná u nás souběžně s trilogií Draconis Memoria.

  • Ryan však má na svém kontě i pár knih, které se u nás ještě vydání nedočkaly, takže se máme na co těšit. Naposledy vyšly autorovi v češtině knihy Volání vlka (2020) a Černá píseň (2021), které tvoří zmíněnou sérii Čepel krkavce. O překlad a vydání Ryanových knih se stará prestižní nakladatelství Host, takže o kvalitu nemusíte mít starost.

6. Série Letopisy Narnie, C.S. Lewis

S. Lewis patří mezi uznávané britské autory. Představuje současníka Tolkiena (byl i jeho přítelem a kolegou profesorem) a vytvořil „konkurenční“ fantasy ságu Letopisy Narnie. Ta se nedočkala takového věhlasu jako Tolkienova díla, přesto ji lze bezezbytku považovat za mimořádně slavnou a legendární.

Sága obsahuje sedm knih, první tři byly i zfilmovány. Zatímco Tolkien se inspiroval především germánskou mytologií a historií, Lewis čerpal více z antiky. Jeho knihy jsou taky více zaměřené na děti a mládež. Podobně však zobrazují v principu jednoduché téma boje dobra se zlem. I tyto knihy patří do zlatého fondu fantasy a rozhodně stojí za přečtení.

7. Série Temná Věž, Stephen King

Král hororu Stephen King – jeden z nejslavnějších a nejplodnějších autorů 20. i 21. století – občas vpluje i do vod fantasy. Zřejmě nejznámějším počinem z této kategorie je jeho série Temná věž. Sám „Král“ tuto sérii dokonce nejednou označil za své vrcholné dílo – opus magnum. Ne všichni fanoušci s tím zcela souhlasí, ale nelze popřít, že Temná věž patří už dnes k nejvýznamnějším a nejvýraznějším fantasy sériím moderní literatury.

Sérii tvoří sedm knih. První se jmenuje Pistolník a načrtává hlavní postavu série – pistolníka Rolanda z Gileadu. Ten pronásleduje tajemného muže v černém… děj série je poměrně spletitý, nabízí epiku i komorní příběhy a mimořádně zajímavou, místy až psychedelickou, atmosféru. Nejde o klasické fantasy s draky a elfy. Příběh pracuje s jakýmsi kontinuem mnoha světů. Mnohá témata jsou velmi složitá, inovativní. Na druhou stranu celek je především ztvárněním archetypální dobrodružné poutě, jejímž cílem je Temná věž.

Všichni víme, že S. King je docela slušný grafoman, takže nikoho nepřekvapí, že celá série má pěkných pár tisíc stran. Zvlášť když přičtete ještě „mezi-díl“ Závan klíčovou dírkou (mezi 4. a 5. knihou). Série Temná věž tedy není nic pro příliš vlažné čtenáře. Ale skutečné milovníky fantasy může uhranout. Na motivy série měly vzniknout i filmy. Zatím vznikl pouze první díl v roce 2017. Valný úspěch nesklidil, a tak je pokračování nejisté. Knihy jsou tu naproti tomu napořád a nabízejí kompletní příběh.

8. Dvůr trnů a růží, Sarah J. Maasová

Kompletní box knih

Knihy americké spisovatelky S. J. Maas patří k nejvýznamnějším dílům young adult fantasy pro teenagery posledních let. Série Dvůr trnů a růží se dočkal masivního úspěchu a je taky velmi dobře hodnocený kritiky, totéž platí pro sérii Skleněný trůn. V současnosti se u nás vydává její další série Půlměsíční město.

J. Maas je opravdu mimořádně plodná autorka. Pokud se s jejím dílem chcete seznámit, začněte třeba skvělou trilogií Dvůr trnů a růží, kterou si můžete pořídit i dárkové kompletní edici, má ji na svědomí nakladatelství CoBoo, které u nás patří k nejvýznamnějším vydavatelům YA literatury.

9. Duna, Frank Herbert

Další klasika spadá na první pohled spíše do sféry sci-fi, ale svým tónem splývá i s žánrem fantasy. Frank Herbet vytvořil nesmrtelné dílo zosobněné především legendárním románem Duna. Ten je součástí širší série, ale je vysoce oceňován a milován i sám o sobě. Dočkal se i několika filmových zpracování. Naposledy v roce 2021 v podobě blockbusteru režiséra D. Villeneuve. Román Duna byste rozhodně měli zařadit do své knihovny.

10. Malý princ, Antoine de Saint-Exupéry

A na závěr jednu třešničku v podobě klasického symbolického díla Malý princ. Malý princ je vyprávěn jako pohádka, ale silně oslovuje i dospělé. Atmosféra této útlé knížečky o podivném princi z malé planetky v dalekém vesmíru a jeho setkání s havarovaným pilotem je jedinečná. Přečtení Malého prince patří k základnímu vzdělání – a určitě nebudete krátkého času stráveného nad touto novelkou litovat.

EXTRA TIP

I čeští autoři a autorky píšou skvělé fantasy. Z posledních let stojí za zmínku například série Naslouchač od Petry Stehlíkové. Knihy Město v oblacích či Krev pro Rusalku Kristýny Sněgoňové. Historické fantasy Ospalá slovanská díra a Běsi z temného hvozdu Petra Jaroňka nebo třeba dobrodružná fantasy Píseň Oceli a Prokletá věž Michaely Merglové.

0 Sdílení