Dílna Sport / outdoor

Nejlepší držáky na kolo na zeď či strop: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší držáky na kolo do garáže Cyklistika je zajisté ekologický a praktický způsob dopravy. Kolo nevypouští žádné emise a je velmi skladné… ale. I kolo přece jen potřebuje nějaké odkladiště, místo, na kterém by mohlo čekat na svou příležitost, aniž by příliš překáželo. Samozřejmě ho můžete jen tak někde pohodit, ale pokud máte ke svému dopravnímu prostředku určitou úctu a zároveň elementární smysl pro pořádek, budete uvažovat nad elegantnějším řešením. Možností je bezpočet. V různých, zejména užitkových, interiérech přitom můžou být skvělou volbou speciální držáky na stěnu. Dokážou šikovně využít místo a kolo nezůstává jen tak pohozené v koutě. Některé typy pojmou i větší množství kol. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší držák na kolo na zeď či strop.

Tento typ držáků má hned několik výhod. Vesměs jsou velmi dostupné a stačí vám investice několika stovek. Instalace bývá rovněž relativně jednoduchá, přestože vyžaduje zásah do zdiva. Jde však o skvělé řešení například do garáže, dílny, sklepa, ale třeba i kůlny, zahradního domku apod. Rovněž je lze výborně využít ve společných a veřejných prostorách.

V našem průvodci vás seznámíme s důležitými typy držáků a jejich vlastnostmi a parametry, zároveň vám poradíme, na co se zaměřit při výběru. Opět zde najdete i žebříček nejlepších modelů a vždy se můžete pro inspiraci obrátit i na recenze držáků na kolo.

Nejlepší držáky na kolo na zeď či strop na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Držák 5 kol na zeď Bike Original
Pro rodinu
✔️ Ideální pokud vlastníte více kol
✔️ Maximální nosnost 75 kg
✔️ Kola můžete zavěsit za přední i zadní kolo
✔️ Kompatibilní se všemi typy kol
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Nástěnný držák na kolo LEONARDO
✔️ Skládací a prostorově úsporný
✔️ Vyroben z galvanizovaných ocelových trubek
✔️ Skvěle se hodí i do menších prostor
✔️ Pro kola s pláštěm širokým až 65 mm
📌 od 1600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Držák na 1 kolo na zeď či na strop
✔️ Jednoduché rešení
✔️ Lze připevnit na zeď i strop
✔️ Snadná montáž pomocí 2 šroubů
✔️ Maximální nosnost 15 kg
📌 od 180 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Compass Držák na kolo HOOK
✔️ Nosnost až 20 kg
✔️ Celokovová konstrukce s pogumovaným hákem
✔️ Příslušenství pro montáž součástí balení
📌 od 190 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Držák UNI LIFT stropní TÜV/GS
✔️ Univerzální k montáži na strop
✔️ Nosnost až 20 kg
✔️ Kolo zvedáte jako na kladkostroji
✔️ Maximální výška tropu je 4 m
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6FORCE ECO na zeď za pedál
✔️ Montáž na zeď (3 otvory)
✔️ Pro zavěšení za pedál (typ: SPD)
✔️ včetně gumové ochrany
✔️ Nosnost až 30 kg
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat držák na kolo na stěnu či strop?

Podle čeho vybírat držák na kolo na stěnu nebo strop? V první řadě si musíte ujasnit, jaké máte prostorové možnosti či kolik kol budete chtít uskladnit. Velmi důležitá je volba vhodného typu, protože jednotlivé varianty se dost liší vlastnostmi a možnostmi využití. Roli bude hrát i nosnost a nepochybně taky cena či značka výrobce.

Na co se zaměřit při výběru?

Možností, jak uskladnit kolo, je opravdu hodně. Od skromných držáků pro nejjednodušší účely a minimální prostory až po rozlehlé systémy, které se uplatní v komerčních nebo veřejných prostorách. Podle čeho tedy vybírat? V první řadě si musíte ujasnit své možnosti a rozhodovat se na základě okolností.

  • Kolik kol budete chtít uskladnit?
  • Jaké prostory máte k dispozici?
  • Jaký máte rozpočet?
  • Jaké zabezpečení vyžadujete/máte k dispozici?
  • Kdo bude držák používat?

Tyto otázky vám hned zpočátku pomohou poněkud zúžit výběr a nastavit pozornost správným směrem.

Kolo v interiéru

Pokud plánujete držák, který bude využívat drobná žena nebo dítě, mohou být požadavky poněkud jiné než u vysokého a statného muže. Pokud můžete nebo chcete investovat jen např. řádově nižší stovky korun, opět budete muset omezit okruh možností a tak dále. Velkou roli bude hrát povaha a proporce skladovacích prostor.

I zde je nutné volit tak, aby kolo nikde nepřekáželo, nezabíralo příliš mnoho užitečného prostoru. Existují přitom stojany a držáky umožňující nejrůznější polohu a umístění kola. Abyste se mohli lépe rozhodnout, vyplatí se seznámit se s různými variantami držáků.

Typy držáků kol

Držáky na kolo mohou mít různé podoby. Jak si vybrat tu správnou variantu? V první řadě je potřeba vědět, jaké máte možnosti a jaké přinášejí výhody či nevýhody.

Držák na kolo za rám kola

Držáky na kolo za rám patří k populárním. Jde o velmi jednoduché řešení. Na zeď se v přiměřené výšce nainstaluje jednoduchá platforma, která mívá nejčastěji dva držáky s hákovitým zakončením. Kolo na ně zkrátka usadíte ve vodorovné pozici za rám. Je sice nutné kolo zvednout, ale nikoli nezbytně do velké výšky, a navíc tento způsob usazování kola je poměrně pohodlný.

Velkou výhodou držáku za rám je, že kolo je se zdí v jedné rovině a vystupuje z ní jen o cca 40-50 cm. To znamená, že ze všech držáků nejméně trčí do místnosti a v tomto směru zabírá nejméně místa. Může se to hodit například v garáži, kde je nutné zajistit dostatek místa pro vjezd vozu.

Nevýhodou naopak je, že kolo zabírá velkou plochu na stěně. Toto řešení proto nemusí být příliš praktické třeba v menších sklepech, protože ke zdi už jen těžko dáte nějakou polici, skříň nebo jiné vybavení. Umístění více než jednoho kola už potom znamená opravdu velkou spotřebu plochy stěn.

Nicméně existují i držáky za rám, které umožní paralelní umístění dvou, či dokonce tří kol. Ty uspoří spoustu prostoru. Tyto držáky jsou ale dražší a sortiment je menší. Samozřejmě je nutné, aby měly odpovídající nosnost. Nevýhodou je, že pokud se chcete případně dostat jen k „zadnímu“ kolu, musíte ty předchozí nejdříve sundat a pak zase zavěsit.

Obecně jde tedy o pohodlné a jednoduché řešení, které se ovšem hodí pro jedno, dvě nebo menší množství kol. V závislosti na velikosti a způsobu využívání prostoru a stěn, z nichž si ukusuje velkou část.

Pokud jde o cenu, držáky za rám bývají středně drahé. Cena jednoduchých, dostupných modelů pro jedno kolo se nejčastěji pohybuje kolem 300-400 Kč, pro dvě kola je cena od cca 600 Kč. Existují vybavenější držáky, které umožní například polohování závěsných háků do stran v určitém rozsahu, cena je pak vyšší.

Některé držáky jsou zase například sklopné, když se nepoužívají, netrčí zbytečně do prostoru. Nosnost držáků za rám kola se obvykle pohybuje mezi cca 15-22 kg, u držáků pro dvě kola dosahuje nosnost i kolem 40 kg.

Držák na kolo za přední kolo

Další velmi oblíbená varianta. Držáky za přední kolo umožní svislé zavěšení jízdního kola kolmo vůči stěně, o kterou se kolo bude opírat. Toto řešení představuje prakticky ideální variantu, pokud potřebujete uskladnit více kol, zvláště mají-li různé majitele.

Držáky se jednoduše nainstalují vedle sebe, měly by být na stěně „cik-cak“ – tedy s různou výškou, aby se řídítka o sebe nebila a ušetřilo se víc místa. Kolo můžete kdykoli sundat, aniž byste museli manipulovat s ostatními koly (na rozdíl od držáku za rám pro více kol).

Nevýhodou je, že kolo v tomto případě trčí poněkud více do prostoru. V úzké garáži či malém sklepě může potom až příliš překážet. Zároveň zavěšování a sundávání kola je poněkud méně pohodlné, zvláště máte-li těžší kolo.

Toto řešení je taky poněkud dražší. Zpravidla se cena závěsných držáků za přední kolo pohybuje spíše nad hladinou 1000 Kč (ovšem nejlevnější a nejjednodušší modely lze pořídit i výrazně laciněji). Jde však o optimální řešení do společných sklepů bytových domů, do veřejných prostor apod.

Držák na kolo za pedál

Držáky uchycující jízdní kolo za pedál jsou momentálně značně v kurzu. Jde o velmi podobné řešení jako v případě držáku za rám. Kolo se umísťuje ve vodorovné poloze podél zdi. Rozdíl je v tom, že se zahákne za pedál a se zdí posléze není v jedné rovině, nýbrž se směrem k řídítkům poněkud vyklápí. Trčí tak o pár desítek cm více do prostoru a zabere tedy více místa. To může být problém např. v úzké garáži. Držák navíc vždy pojme pouze jedno kolo.

Jaké jsou tedy výhody tohoto řešení? Dost možná ryze pragmatické – držáky za pedál jsou obecně nejlevnější. Cena se někdy dostane i pod 100 Kč, běžně se pohybuje mezi 100 a 200 Kč. Samotný držák je navíc, malé, zcela nenápadné zařízení.

Pokud tedy hledáte nejlevnější a jednoduché řešení a potřebujete uskladnit jen jediné kolo v prostoru, kde nějakých 30 cm zabraného místa navíc (oproti držáku za rám) nebude chybět, není důvod nesáhnout po tomto typu.

Držák na kolo na strop

Stropní držáky na kola jsou podstatně méně populární než výše zmíněné typy. Jde o trochu složitější mechanismus. Na strop se nainstalují držáky s kladkovým mechanismem. Kolo dole zavěsíte na lana a pomocí kladky vytáhnete ke stropu, načež tažné lano zajistíte za další držák, který se obvykle instaluje na stěnu.

Jak vidíte, tato varianta je přece jen komplikovanější a ne úplně praktická, zvláště pokud byste měli kolo sundávat a zase zavěšovat často. Systém se navíc skládá z většího množství částí. Do stěn a stropu musíte připevnit tři konzole – jedna vede lano pro uchycení řídítek, druhá pro uchycení sedla a třetí slouží k zajištění lana.

Kromě zdlouhavosti a pracnosti je nutné zmínit i fyzickou namáhavost tohoto řešení. Kladky vám samozřejmě odlehčí, přesto musíte kolo vytáhnout pomocí lana až ke stropu. Držáky na strop tedy patří spíše mezi okrajové možnosti. Hodí se v případě, že máte vysoký strop a nikde jinde (podél stěn) není pro kolo prostor. Zároveň jde spíše o způsob dlouhodobého uskladnění. Pokud byste na kole vyjížděli třikrát denně, brzy by vás tato činnost omrzela.

Za výhodu lze ovšem považovat nepříliš vysokou cenu těchto držáků. Cena se pohybuje už od 250 Kč, běžně kolem 400-500 Kč.

Nosnost držáků

Nosnost držáků se různí model od modelu. Ty s nižší nosností začínají někde na maximu 15 kg, což opravdu není velká rezerva, vezmeme-li v potaz, že průměrná hmotnost kol se pohybuje mezi 10-14 kg a kola o hmotnosti přes 15 kg nejsou úplnou výjimkou. Mezi 20-25 kg je poměrně vhodná a obvyklá nosnost držáků pro jedno kolo. Ty „nosnější“ dosahují i 30 kg a dokážou unést i elektrokolo. Držáky pro více kol na jednou (za rám) mohou unést i 40 nebo více kg.

Materiálové zpracování

Pokud jde o použité materiály, poměrně jasnou volbou je u držáků na kolo kov. Může to být ocel anebo třeba i odolná slitina hliníku. První varianta je levnější, ale těžší, což ovšem u držáku nemusí nijak zvlášť vadit. Povrchovou úpravu tvoří obvykle pozinkování nebo barevný lak.

V obecné rovině se dá říct, že na materiálovém zpracování příliš nezáleží, pokud pořizujete držák ze spolehlivého zdroje, od kvalitní značky a zkontrolujete si nosnost. Pomoci vám mohou i recenze nebo testy držáků na kolo.

Instalace držáku na kolo

Obecnou nevýhodou držáků je, že naprostá většina z nich vyžaduje pevné, stálé – a tedy poněkud invazivní – ukotvení do zdi. Jinými slovy budete muset vyvrtat díry, usadit hmoždinky a upevnit konzoli vruty. Tyto potřeby by měly být součástí balení.

Ceny držáků na kolo

Kolik stojí kvalitní držák na kolo na stěnu či strop? Ceny obvykle nejsou nijak vysoké, přesto lze volit z více relací.

Držáky na kolo do 300 Kč

V této relaci běžně pořídíte držák za pedál. Ty obecně patří k nejdostupnějším a nejjednodušším. Vybírat můžete i z levných držáků za rám.

Držáky na kolo do 1000 Kč

Zde se pohybuje většina držáků za rám i na strop a taky některé levnější držáky za přední kolo. Jde o populární relaci s velkým výběrem.

Držáky na kolo nad 1000 Kč

Robustnější nebo vybavenější držáky pro náročnější použití.

Nejlepší značky držáků na kola

Které značky držáků na kolo patří k nejžádanějším?

  • Reponio – Česká značka Reponio patří mezi experty na nejrůznější závěsné systémy, organizátory, držáky a police. A to pro sportovní, řemeslnické i jiné účely. Nechybí ani výběr držáků na kola, vždy ve velmi vysoké kvalitě.
  • Force – Jedna z nejpopulárnějších značek. Nabízí zejména velmi dostupné držáky za pedál, ale i za rám. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • PedalSport – Především montážní stojany, ale i držáky za pedál či za rám. Kvalitní zpracování a dobré ceny.
  • Compass – Držáky za přední kolo či za rám. Slušná kvalita a přiměřená cena.
ProduktInfoHodnocení
#1Držák 5 kol na zeď Bike Original
Pro rodinu
✔️ Ideální pokud vlastníte více kol
✔️ Maximální nosnost 75 kg
✔️ Kola můžete zavěsit za přední i zadní kolo
✔️ Kompatibilní se všemi typy kol
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Nástěnný držák na kolo LEONARDO
✔️ Skládací a prostorově úsporný
✔️ Vyroben z galvanizovaných ocelových trubek
✔️ Skvěle se hodí i do menších prostor
✔️ Pro kola s pláštěm širokým až 65 mm
📌 od 1600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Držák na 1 kolo na zeď či na strop
✔️ Jednoduché rešení
✔️ Lze připevnit na zeď i strop
✔️ Snadná montáž pomocí 2 šroubů
✔️ Maximální nosnost 15 kg
📌 od 180 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Compass Držák na kolo HOOK
✔️ Nosnost až 20 kg
✔️ Celokovová konstrukce s pogumovaným hákem
✔️ Příslušenství pro montáž součástí balení
📌 od 190 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Držák UNI LIFT stropní TÜV/GS
✔️ Univerzální k montáži na strop
✔️ Nosnost až 20 kg
✔️ Kolo zvedáte jako na kladkostroji
✔️ Maximální výška tropu je 4 m
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6FORCE ECO na zeď za pedál
✔️ Montáž na zeď (3 otvory)
✔️ Pro zavěšení za pedál (typ: SPD)
✔️ včetně gumové ochrany
✔️ Nosnost až 30 kg
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení