Ostatní

Nejlepší digitální piana: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší digitální pianaHudba je jazyk srozumitelný celému lidstvu a každý, kdo umí hrát na nějaký hudební nástroj, zajisté zasluhuje obdiv. Pokud k této skupině lidí patříte nebo patřit chcete a uvažujete po pořízení hudebního nástroje, třeba vás zaujme dnešní článek. Budeme se v něm totiž věnovat velmi zajímavému a specifickému nástroji, známému jako digitální piano. A pozor, nejde o elektronické klávesy (keyboard), jak by mohl název zdánlivě napovídat. Jde o přístroj, který leží jakoby na pomezí mezi akustickými pianem a klávesami. Nejde přitom o typický kompromis, spíše o snahu získat z obou pólů ty nejvýhodnější vlastnosti. Dnes vám tedy tento nástroj nejen podrobně představíme, ale především se zaměříme na výběr nejlepšího digitálního piana podle zásadních faktorů a vlastností, ale i recenzí oblíbených výrobců či ceny.

Použití digitálního piana je stále rozšířenější v profesionální hudební i domácí sféře. Pokud jste o této možnosti zatím ani neslyšeli anebo o ní už déle uvažujete, zpozorněte. Zabývat se totiž budeme i rozdíly mezi různými variantami „klavírů“ a výhodami i nevýhodami jednotlivých typů. Třeba zjistíte, že právě digitální piano je to pravé ořechové pro vás nebo třeba pro rozvoj hudebního nadání vašich dětí.

V našem průvodci najdete nejdůležitější parametry a aspekty, které se při výběru vyplatí zvážit. Sestavili jsme pro vás však i žebříček s výběrem nejzajímavějších aktuálních modelů v různých cenových relacích. Samozřejmě se vyplatí využít taky poznatky z uživatelských recenzí digitálních pian anebo i odborných testů, kterých taky najdete na internetu dostatek.

Nejlepší digitální piana na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1YAMAHA YDP-164 B
Nejprodávanější
✔️ Bohatý zvuk koncertního křídla Yamaha CFX a dalších rejstříků
✔️ Klaviatura s kladívkovou mechanikou, vlastní ozvučení i propojení s aplikací Smart Pianist
✔️ Bezchybná interpretace technicky náročných skladeb
✔️ V černém, bílém, ořechovém a palisandrovém provedení
📌 od 26 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2SENCOR SDP 100
Nejlepší cena / výkon
✔️ S osmaosmdesáti dynamicky citlivými klávesami a kladívkovou mechanikou
✔️ Ovládaní dynamiky pomocí trojitého pedálu, podobně jako u akustického piana
✔️ 8 zvukových rejstříků
✔️ Vybaveno metronomem a dvěma sluchátkovými výstupy
📌 od 12 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ROLAND RP102
Nejlepší značky Roland
✔️ Je ideálním digitálním pianem pro začínající a lehce pokročilé hráče
✔️ Výukový systém na 200 skladeb z různých žánrů i klasiky
✔️ Technologie SuperNATURAL Piano pro velmi přirozený zvuk akustického piana
✔️ Spolupracuje s řadou aplikací, napr. Roland Piano Partner 2
📌 od 22 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Yamaha P-125
Nejlepší pro začátečníky
✔️ Přenosné digitální piano s kladívkovou klaviaturou GHS se simulací klavírního úhozu
✔️ Perfektní nástroj pro začínající hudebníky či studenty ZUŠ
✔️ Rytmické styly, klavírní doprovodné styly, rekordér, vestavěné ozvučení, možnost připojení k iOS zařízením
📌 od 14 600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5KURZWEIL M90 WH
Nejlepší značky Kurzweil
✔️ S plně vyváženou, kladívkovou mechanikou s osmaosmdesáti klávesami a nastavitelnou dynamikou úhozu
✔️ 16 kvalitních presetů především s charakterem klavírních a varhanních zvuků
✔️ 2 linkové RCA vstupy a výstupy, kompatibilita s MIDI softwary ve vašem PC přes USB kabel, připojení dalšího MIDI zařízení pomocí MIDI OUT konektoru a dva výstupy do sluchátek pro tiché a nerušené cvičení
📌 od 17 000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6KORG B2SP
Nejlepší značky KORG
✔️ Ideální pro stále instalace v uměleckých školách, třídách pro hudební výchovu nebo přímo u vás doma
✔️ Disponuje kompaktními rozměry a nízkou hmotnosti,
✔️ Obsahuje 12 zvuků od klavíru po smyčce či varhany, efekty reverb/chorus a 12 demo songů
📌 od 14 300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat digitální piano

V první řadě bude potřeba digitální piano definovat a představit, aby bylo jasné, v čem spočívají jeho vlastnosti a výhody i nevýhody – a především, jak se liší od akustických pian nebo populárních kláves. Dále se zaměříme na základní vlastnosti, jako je především kvalita a autenticita zvuku a odezvy klaviatury, ale i funkční vybavení či designové zpracování. Samozřejmě nezapomeneme ani na cenové relace a osvědčené výrobce.

Co je digitální piano?

Jak už jsme řekli, digitální piano rozhodně není synonymem elektronického keybordu, ale jde o svébytnou záležitost. Na první pohled digitální piana připomínají spíše klasická pianina, existují dokonce i digitální křídla pro opravdu náročné fajnšmekry! Tón ovšem není tvořen akustickým ústrojím – tedy údery soustavy kladívek do strun –, nýbrž elektronicky, digitálně. Jak přesně to funguje, to si ještě probereme později, až se budeme věnovat kvalitě a věrnosti zvuku.

co je digitální piano

Co je smyslem digitálního piana?

Na rozdíl od keybordu, který má své specifické určení a možnosti, digitální piano by mělo být v první řadě co nejvěrnějším simulátorem svého akustického protějšku. Právě to, jak věrně dokáže digitální piano napodobit zvuk a pocit ze hry akustického piana, je určujícím faktorem jeho kvality a mělo by jít o hlavní aspekt výběru.

Jaké jsou výhody digitálního piana oproti akustickému?

Proč si pořizovat něco co má vypadat, fungovat a znít jako něco jiného a nepořídit si rovnou „předlohu“? Taková otázka je docela nabíledni. Digitální piano má však docela slušnou škálu argumentů a výhod svědčících v jeho prospěch…

Cena

Jak už to tak v životě bývá, peníze jsou vždy až na prvním místě. Za nové akustické pianino hladce zaplatíte 100 tisíc Kč a nepůjde o nic zvlášť exkluzivního. Za křídlo zaplatíte stovky tisíc i víc než milion Kč. Pořízení akustického piana je tedy srovnatelné s pořízením ojetého či nového vozu. Digitální piana se drží o poznání více při zemi a základní kousky lze pořídit už kousek nad hranicí 10 tisíc Kč. Kolem 40 tisíc Kč už jsou velmi kvalitní modely pro náročnější použití. Menší křídla mohou začínat na 50 tisíci Kr. Rozdíl v ceně je tedy řádový.

Pozn.: Nicméně špičková profesionální digitální křídla mohou být cenou klidně srovnatelná s těmi akustickými.

Rozměry, hmotnost

I menší akustické pianino je pořád poměrně značně robustní a velmi těžký kus nábytku. Digitální piana lze pořídit v mnohem variabilnějších designových podobách. Velmi subtilní, lehké modely nemusí vážit o moc víc než 10 kg a přitom mohou vypadat velmi elegantně.

Stejně tak jsou k dispozici masivnější kousky věrně napodobující reálná pianina i křídla. Hmotnost pak může být 40 a více kg. Naopak existují i přenosné varianty, což jsou de facto jen klaviatury – tyto nástroje mohou tím více splývat s keyboardy a hranice nemusí být úplně zřejmá. Každopádně digitální piana potěší (ve srovnání s akustickými) podstatně větší variabilitou, rozmanitostí a možností volby dle požadavků a možností.

Funkce

Neopomenutelnou výhodou digitálních pian je taky zastoupení různých funkcí, které klasické piano nemá. Z těch velmi praktických lze jmenovat možnost připojení sluchátek, což je poměrně velmi běžné, spíše standardní. Můžete tak cvičit, aniž byste rušili své okolí – třeba i v noci.

Typickou funkcí je taky integrovaný elektronický metronom, který nahrazuje mechanický „externí“ metronom. Mezi další poměrně časté, neřku-li standardní, funkce patří možnost nahrávání (u jednodušších modelů ale poměrně dost omezená), změny zvuků a časté jsou i různé pomocné a výukové programy. Současné modely je navíc často možné propojit se speciální mobilní aplikací, čímž získáte další rozsáhlé možnosti a funkce.

jak vybrat digitálni piano

Proč pořídit/nepořídit právě digitální piano?

  • Pokud chcete co nejvěrnější zvuk piana i pocit při hraní a oceníte dostupnější cenu, větší skladnost, nižší hmotnost a třeba i nějaké přídavné funkce – pak ANO, digitální piano je skvělá volba.
  • Pokud chcete krásný design a nástroj, který obstojí i jako funkční dekorativní prvek, a skvělý zvuk k tomu, ale akustické piano je pro vás moc velké, těžké nebo drahé – pak ANO, digitální piano je dobrá volba.
  • Pokud chcete hromadu funkcí, doprovodů, zvuků různorodých nástrojů při co nejnižší ceně a extra vám nezáleží na dokonalé věrnosti akustické předloze – pak spíše NE, vhodnější může být keyboard.

Digitální piana pro děti i dospělé, začátečníky i profesionály

Je třeba jasně říct, že nabídka digitálních pian perfektně pokryje prakticky jakékoli požadavky a vybrat si může hudebník na každé úrovni.

  • Existují digitální piana naprosto vhodná pro malé děti od cca 5 nebo 6 let, kdy zcela začínají s první vážnější výukou hry na nástroj (pomíjíme věk, kdy si děti s nástrojem spíš hrají, než aby hráli na něj – tam jsou lepší dětské klávesy).
  • Existují digitální modely pro „univerzální“ použití, která ocení starší děti, pokročilejší hudebníci atd.
  • Existují i digitální modely pro zcela „nejvyšší ligu“, profesionální hudebníky, pianisty, skladatele.

V čem se mezi sebou jednotlivé kategorie a třídy liší? Především jsou to tyto faktory:

  • Věrnost zvuku a pocitu při hře
  • Polyfonie
  • Výbava (od pedálů až po šíři programového vybavení)

Kvalita a věrnost zvuku

Tohle je v podstatě hlavní faktor (spolu s pocitem ze hry) pro hodnocení celkové kvality a úrovně digitálního piana. Digitální modely samozřejmě nemají mechanické, akustické ústrojí, jak tedy imitují zvuk piana (potažmo jiného nástroje dle možností)? Využívají zvukové samply nahrané ze skutečných nástrojů.

A teď přichází to hlavní. Výsledná kvalita a věrnost zvuku totiž závisí na tom, jak je databáze samplů kompletní. U levnějších modelů nejsou nahrány všechny tóny, ale jen základní rejstřík a pak dochází k elektronické transpozici. To se pochopitelně odrazí na výsledné kvalitě zvuku. U lepších modelů a špičkových modelů je samozřejmostí vlastní sampl pro každou klávesu, každý tón.

Ve zvuku mají zaznívat i sekundární vlivy (např. úder a rezonování struny), barva tónů musí být živá. Zde zase závisí na kvalitě nahrávání, použité technologii a nástroji při nahrávání i kvalitě zvukového procesoru a reproduktorů digitálního piana. Ve hře je tudíž spousta faktorů, které nelze vždy vyjádřit exaktně. Z čeho tedy vycházet?

Ideálně z vlastního poslechu a pocitu ze zvuku, z recenzí uživatel i profesionálů, kteří piano vyzkoušeli a velkou nápovědou může být i značka. Například piana výrobců jako Yamaha či Roland mívají velmi autentické a kvalitní zvukové zpracování – a to i u modelů s rozumnými, dostupnějšími cenami. Samozřejmě je více značek, které nabízejí špičkové, věrné zvukové vlastnosti, často se to ale výrazněji podepíše na cenovce.

Pocit ze hry, zpracování klaviatury

Kromě věrnosti zvuku je další zásadní faktor taky věrnost pocitu při hře. Odezva kláves i pedálů a pocit při hraní. Kvalitní digitální piana mají kladívkovou mechaniku kláves, která použitím protizávaží imituje pocit při stisknutí klávesy akustického piana. Výrobci se snaží o maximálně věrnou dynamiku, hlasitost a odezvu – a to nejen u kláves, ale i pedálů, které jsou důležitou součástí klavíru.

Pozn.: U kvalitních modelů se liší i „odpor“ kláves při stisku dle rejstříku (basové, střední a vysoké klávesy mají jiný charakter, basové jsou na stisk těžší) jako na akustické klaviatuře.

digitální piano zvuky

Polyfonie

I toto je důležitý aspekt, ale konečně ho lze snadněji vyjádřit exaktně, číselně. Polyfonie zkrátka udává, kolik zvuků současně je klavír schopný zahrát.

  • U velmi levných modelů je to třeba jen 64.
  • Nižší střední třída obvykle nabídne 128-hlasou polyfonii.
  • Velmi kvalitní modely disponují polyfonií 256 a více hlasů/zvuků.

I základní hodnota se zdá být vysoká, když máme jen 10 prstů. Ve skutečnosti ji zkušenější hráč u složitějších skladeb a s použitím pedálů může překročit překvapivě snadno. Klavír pak některé tóny musí vynechat nebo useknout. Polyfonie 64 hlasů je dostačující pro děti a začátečníky, pokročilí hráči už by měli uvažovat o investice do vyšších hodnot.

Počet kláves

Docela jednoduchá záležitost. Klasická „plná“ klaviatura má 88 kláves, což je ovšem slušná paleta. Proto děti a začátečníci někdy volí kratší klaviatury. Piano s 61 klávesami je vhodné především pro děti a úplné začátečníky. Pro starší děti a lehce pokročilejší hráče může být volbou 73 nebo 76 kláves. Faktem však je, že toto se týká častěji keyboardů. U digitálních pian je poměrně obvyklý plný počet, tedy 88 kláves a menší modely jsou málo časté.

Funkce a možnosti

Jaké vybavení a funkce digitální piano nabízí? Pojďme se podívat aspoň na základní možnosti.

  • Pedály – Bez pedálů to zkrátka není ono. Poctivé digitální modely nabízejí tři pedály – soft (zjemnění, utlumení tónu), sostenuto (prodlužuje všechny znějící tóny) a sustain (prodlužuje již zahrané tóny) pedál. Kvalitní modely i funkci half, kdy pedál reaguje i na intenzitu sešlápnutí. Některé modely pedály nemají, ale je možné je dokoupit a připojit externě.
  • Metronom – Jednoduchá, ale důležitá pomůcka pro držení rytmu. U digitálních modelů obvykle elektronická a integrovaná.
  • Konektory – Obvykle stereo jack pro sluchátka, často i RCA/Cinch pro další zařízení, někdy i XLR pro pokročilejší použití (mixážní pulty, ozvučovací systémy apod.).
  • MIDI – Možnost propojení s počítačem a nahrání skladeb ve formátu vhodném pro práci ve specializovaných programech, notačních programech apod.
  • USB – Připojení počítače či flash disku.
  • Bluetooth – Možnost propojení s mobilním zařízením, někdy jsou k dispozici i speciální aplikace.
  • Přednastavené, výukové skladby – Vhodné pro nacvičování, ale třeba i doprovody. U solidních modelů jich může být několik desítek až stovek.
  • DUO – Režim, který rozdělí klaviaturu na poloviny, kdy obě mají stejný rejstřík.

Video

Ceny digitálních pian

O cenách základních a kvalitních digitálních pian už jsme se zmínili, ale pro přehlednost si to ještě jednou shrneme.

✅ Digitální piana do 20 000 Kč

Základní modely vhodné zejména pro děti, začátečníky a nenáročné hráče. Typická je nižší polyfonie, často jen 64 hlasů. Cena se samozřejmě odrazí i na celkové kvalitě zvukového procesoru, autenticitě reprodukce a pocitu ze hry, ale i vybavení.

✅ Digitální piana do 50 000 Kč

Zejména kolem 40 tisíc Kč už lze pořídit velmi dobrá piana vhodná i pro náročné a zkušené hráče. Dominují značky jako Yamaha, Roland či Korg. Všechny mají výborný poměr ceny a kvality zvuku i vybavení. Najdete zde většinu nejprodávanějších digitálních pian.

✅ Digitální piana nad 50 000 Kč

Sféra velmi kvalitních až špičkových a profesionálních pian pro náročné použití. Od cca 50 tisíc Kč už lze pořídit i digitální křídlo. I zde stále dominují značky jako Yamaha a Roland.

Nejlepší značky digitálních pian

Které značky patří ve světě digitálních pian k nejoceňovanějším?

  • Yamaha – Značka Yamaha je zajisté královnou tohoto oboru. Nabízí piana od méně než 20 tisíc až po 400 tisíc Kč a více. Obrovský výběr a osvědčená kvalita.
  • Roland – V závěsu za Yamahou je Roland. Nabízí více dostupnějších variant, velmi kvalitní zvuk v poměru k ceně.
  • Korg – Další velmi ceněná značka. Zaměřuje se však především na přenosná piana.
  • Kurzweil – Piana od 10 tisíc (přenosná) až po cca 130 tisíc Kč. Opět jde o značku s kvalitním zvukem a dobrým hodnocením.
ProduktInfoHodnocení
#1YAMAHA YDP-164 B
Nejprodávanější
✔️ Bohatý zvuk koncertního křídla Yamaha CFX a dalších rejstříků
✔️ Klaviatura s kladívkovou mechanikou, vlastní ozvučení i propojení s aplikací Smart Pianist
✔️ Bezchybná interpretace technicky náročných skladeb
✔️ V černém, bílém, ořechovém a palisandrovém provedení
📌 od 26 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2SENCOR SDP 100
Nejlepší cena / výkon
✔️ S osmaosmdesáti dynamicky citlivými klávesami a kladívkovou mechanikou
✔️ Ovládaní dynamiky pomocí trojitého pedálu, podobně jako u akustického piana
✔️ 8 zvukových rejstříků
✔️ Vybaveno metronomem a dvěma sluchátkovými výstupy
📌 od 12 700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ROLAND RP102
Nejlepší značky Roland
✔️ Je ideálním digitálním pianem pro začínající a lehce pokročilé hráče
✔️ Výukový systém na 200 skladeb z různých žánrů i klasiky
✔️ Technologie SuperNATURAL Piano pro velmi přirozený zvuk akustického piana
✔️ Spolupracuje s řadou aplikací, napr. Roland Piano Partner 2
📌 od 22 000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Yamaha P-125
Nejlepší pro začátečníky
✔️ Přenosné digitální piano s kladívkovou klaviaturou GHS se simulací klavírního úhozu
✔️ Perfektní nástroj pro začínající hudebníky či studenty ZUŠ
✔️ Rytmické styly, klavírní doprovodné styly, rekordér, vestavěné ozvučení, možnost připojení k iOS zařízením
📌 od 14 600 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5KURZWEIL M90 WH
Nejlepší značky Kurzweil
✔️ S plně vyváženou, kladívkovou mechanikou s osmaosmdesáti klávesami a nastavitelnou dynamikou úhozu
✔️ 16 kvalitních presetů především s charakterem klavírních a varhanních zvuků
✔️ 2 linkové RCA vstupy a výstupy, kompatibilita s MIDI softwary ve vašem PC přes USB kabel, připojení dalšího MIDI zařízení pomocí MIDI OUT konektoru a dva výstupy do sluchátek pro tiché a nerušené cvičení
📌 od 17 000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6KORG B2SP
Nejlepší značky KORG
✔️ Ideální pro stále instalace v uměleckých školách, třídách pro hudební výchovu nebo přímo u vás doma
✔️ Disponuje kompaktními rozměry a nízkou hmotnosti,
✔️ Obsahuje 12 zvuků od klavíru po smyčce či varhany, efekty reverb/chorus a 12 demo songů
📌 od 14 300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Zajímají vás další hudební nástroje?

0 Sdílení