Pro děti

Nejlepší chodítka pro děti: TOP 6 produktů dle recenzí a testů

nejlepší dětská chodítkaVybíráte co nejlepší chodítko pro dítě? Připravili jsme pro vás průvodce, který vám při výběru této zajímavé pomůcky přijde vhod. Dětská chodítka jsou velmi populární záležitost, ale zahaluje je taky mlha určité kontroverze. Nejsou to pouze neškodné hračky, mohou mít vliv na vývoj dítěte. Ale nic se nejí tak horké, jak se uvaří – a chodítka rozhodně není rozumné šmahem zavrhovat. Při správném výběru a používání mohou naopak dobře posloužit.

V dnešním článku se tedy podíváme na dětská chodítka nejen z hlediska různých „technických“ parametrů nebo kvality zpracování, ale taky z hlediska způsobu použití, vhodnosti a přínosů nebo i potenciálních rizik pro dítě. Chodítek je dneska obrovský výběr. Pomůžeme vám zorientovat se v této nabídce, abyste mohli investovat do modelu, který bude skutečně stát za to. Rodičovství je finančně náročná záležitost a dětské chodítko není otázkou pár desítek korun. Pro mnoho rodin může být naopak průměrná cena této hračky/pomůcky významným zásahem do už tak napjatého rozpočtu. Zda se pořízení chodítka vyplatí i vám, to už se musíte – třeba i na základě informací v tomto textu – rozhodnout sami.

Před koupí konkrétního modelu se neváhejte podívat i do odborných testů nebo využijte rady a tipy z uživatelských recenzí dětských chodítek na internetu.

Nejlepší chodítka pro děti na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#14Baby chodítko 1st Steps
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 100 %1600 Kč Číst recenze
#2Baby Mix Dětské chodítko
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 100 %1200 Kč Číst recenze
#3Vtech Chodítko - Uč se a poznávej CZ
Provedení: aktivní
Určení: od 6 - 36 měs.
Interaktivní: ANO
⭐ 99 %1400 Kč Číst recenze
#4Chicco activity
Provedení: aktivní
Určení: od 9 měsíců
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 98 %1300 Kč Číst recenze
#5Dřevěné chodítko slon
Provedení: aktivní
Určení: od 12. měs.
⭐ 95 %770 Kč Číst recenze
#6Toyz Dětské chodítko Speeder
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 94 %1850 Kč Číst recenze

Jak vybrat dětské chodítko

Při výběru chodítka je důležité rozhodnout se především, jaký typ pořídit. Tyto pomůcky lze rozdělit na dva základní druhy – aktivní a pasivní. V našem návodu samozřejmě probereme plusy i mínusy obou možností. Kromě toho se budeme zabývat i materiálovým zpracováním, bezpečností, nosností a věkovým určením i některými dalšími důležitými faktory.

Podíváme se i na ceny chodítek, opět na vás bude čekat shrnutí tří základních cenových kategorií. Nakonec vám představíme několik výrobců, u kterých lze pořídit kvalitní chodítka, a zodpovíme časté dotazy.

Mít, či nemít chodítko – toť otázka

Protože chodítko není chrastítko, ale funkční pomůcka, která může ovlivnit zdravý vývoj dítěte, je třeba k němu přistupovat zodpovědně. Největší kontroverze se týkají zejména chodítek pasivních. Aktivní jsou naopak přijímány všeobecně kladněji. Ani pasivní chodítka ale nemusí být nutně zlo, pokud se budete řídit zdravým úsudkem a ideálně si o používání těchto pomůcek něco přečtete.

Základním předpokladem je, že nebudete používat pasivní chodítko jako chůvu, které dítě svěříte na několik hodin denně. Tuto pomůcku je třeba používat spíše střídmě – a platí to i pro aktivní varianty.

Dítěti často stačí jen velmi krátké používání, aby samo získalo větší jistotu při prvních krůčcích. Někomu se pak může zdát, že se investice do chodítka nevyplatila. Vyhněte se ale tomu, že budete chodítko dítěti nutit často, abyste ho využívali a zbavili se pocitu vyhozených peněz.

Na dítě s chodítkem nebo v chodítku (podle toho, o který typ jde) je taky třeba stále dohlížet. Další důležitou zásadou je nepořizovat chodítko příliš brzy a snažit se uměle urychlit vývoj dítěte.

Jak vybrat dětské chodítko

Kdy je čas na chodítko?

Někteří rodiče mají podivnou potřebu závodit a předhánět se s ostatními v tom, jaké jejich děti dělají pokroky. Které se dřív překulilo, jak brzo se naučilo plazit nebo sedět. Rodiče dětí, které si na rozvoj schopností berou více času, mohou někdy propadat netrpělivosti a nervozitě. V drtivé většině případů zcela zbytečně.

Při přemýšlení o tom, zda je čas na chodítko, se příliš neřiďte doporučeným věkem nebo tabulkami, ale hlavně tím, v jakém stádiu vývoje se vaše ratolest nachází. O chodítku je možné uvažovat v době, kdy dítě už umí sedět a začíná s prvními krůčky s oporou o nábytek.

Jak často používat chodítko?

Zde platí, že méně je více. Pasivní chodítko stačí používat pár minut za den (a není třeba ho používat každý den). Pro aktivní chodítko platí zpočátku více méně totéž, ačkoli jeho rizikovost je výrazně nižší. Chodítko dítě nedrží ve vzpřímené poloze, slouží jako opora podobně jako nábytek.

V pozdějším věku, kdy už dítě chodí obstojně samo, se k aktivnímu chodítku může občas i rádo vracet jako k atraktivní hračce, která bude připomínat dětskou verzi sekačky na trávu. Ani v této chvíli ale není nutné nutit dítě „posekat trávu“ kolem celého domu. Jde o zábavu na pár minut.

Typy chodítek

Teď konečně k zásadnímu rozdělení chodítek, o kterém už padlo několik zmínek.

Pasivní chodítka

Pasivní chodítka jsou někdy taky označovaná jako klasická nebo přezdívkou „pavouk“. U minulých generací byla velmi oblíbená, ale dnes se netěší dobré pověsti. Chodítko tvoří pevná konstrukce s podvozkem, do které dítě vsadíte. Je v ní fixováno takovým způsobem, že se může odrážet od země a pohybovat po pokoji relativně bezpečně.

Dětem se pobyt v chodítku často velice líbí, což se líbí i rodičům, kteří si mohou na chvíli oddechnout. Zvlášť lákavé je používání chodítka pro rodiče divočejších a náročnějších dětí, které je obtížné jinak zabavit. Moderní verze navíc často disponují hracím panelem (pultem), který je osazen dalšími atraktivními hracími prvky.

Toliko výhody. A teď k úskalím. Pasivní chodítko má dnes pravděpodobně více skalních odpůrců než příznivců – a to i v řadách odborníků (pediatrů, ortopedů, fyzioterapeutů). Zejména nevhodné nebo příliš časté používání chodítka může mít vážné dlouhodobé následky. Zde je shrnutí důležitých pravidel:

  • Pasivní chodítka poskytují určitou bezpečnost, ale nelze do nich odkládat děti a nechávat je zcela bez dozoru.
  • Chodítka používejte nanejvýš pár minut denně.
  • Pasivní chodítka jsou určena pouze pro nejmenší děti, které se učí prvním krůčkům od cca 8. měsíců věku, ale nikdy ne dřív, než umí dítě samostatně sedět a pokouší se o přímý postoj a první krůčky.
  • Pokud si nejste jistí, o pořízení pasivního chodítka se případně poraďte s vaší dětskou lékařkou.

Aktivní chodítka

Tato varianta je dnes přijímána mnohem lépe. Dítě totiž nijak nefixuje, nedrží ho v nepřirozené poloze ani nevyvíjí nátlak na páteř, klouby apod. Aktivní chodítko vypadá jako vozíček, který dítě tlačí před sebou. Dítě musí tedy samo kráčet a chodítko poskytne pouze oporu.

Lze tedy zodpovědně prohlásit, že aktivní chodítko je zdravější volba než pasivní. Podobně jako pasivní typ bývá i ten aktivní navíc opatřen řadou herních prvků. Další výhoda spočívá v možnosti používat toto chodítko jako hračku i v pozdějším věku, kdy už dítě zvládá chodit obstojně samo.

Nevýhody jsou zde ale také. Aktivní chodítko neposkytuje dítěti ochranu, dítě může snadno spadnout, a proto jsou nároky na rodičovský dohled výrazně vyšší než u pasivního chodítka.

Bezpečnost

Bezpečnost chodítka bude patřit k nejdůležitějším faktorům. Na co byste se měli zaměřit?

  • Kvalita a odolnost zpracování – Kvalita použitých materiálů, absence ostrých hran, třísek nebo prasklin apod.
  • Stabilita – Závisí především na proporcích a velikosti základny. Chodítko by se nemělo za normálních okolností převracet nebo vyklánět či prohýbat.
  • Pojistka – Pasivní chodítka mohou být vybavena pojistkou, která zabrání sjetí ze schodů.

Kolečka

Kvalitní kolečka by měla být pogumovaná, protiskluzová a taky dostatečně tlumit otřesy. Příliš rychlá a kluzká kolečka u aktivního chodítka mohou vést k tomu, že dítě nebude pomůcce stačit a ta mu bude ujíždět. To snadno povede k nepříjemnému pádu. U některých modelů mohou být kolečka bržděná, což se hodí zejména na kluzkých površích.

Nastavitelnost a výška chodítka

U pasivních chodítek je výhodou nastavitelná výška. U aktivních modelů je obvykle pevná rukojeť, a tak je třeba vybírat výšku na míru. Rukojeť by měla dosahovat nejvýš do poloviny trupu, ale taky nad úroveň pasu.

Materiálové zpracování

Aktivní chodítka bývají nejčastěji plastová, méně často dřevěná. U pasivních modelů může být nosná konstrukce i kovová. Kolečka jsou obvykle plastová, ale měla by být pogumovaná. Pokud jde o volbu dřevo vs. plast, každá varianta má nějaké přínosy.

  • Plastová chodítka jsou cenově dostupná a prakticky bezúdržbová (plast musí být kvalitní, zdravotně nezávadný, bez hran, prasklin, odchlípnutí apod.).
  • Dřevěná chodítka jsou tradiční a odolná, ale většinou dražší.

Video

Ceny dětských chodítek

Na kolik vyjde pořízení kvalitního dětského chodítka? Jaké jsou rozdíly mezi pasivními a aktivními modely anebo různými materiálovými variantami?

Dětská chodítka do 1000 Kč

Nejlevnější aktivní chodítka začínají na cenách okolo 400-500 Kč. Jde o plastové modely, většinou s nižší nosností s určením do 1 roku. I tyto výrobky ale mohou být (a obvykle jsou) vybaveny hracím panelem s různými prvky. Aktivních chodítek najdete v této kategorii méně a ty velmi levné začínají na cca 800 Kč.

Dětská chodítka do 2000 Kč

Zdaleka nejoblíbenější kategorie, ve které najdete největší výběr, kvalitní modely a většinu nejprodávanějších dětských chodítek, aktivních i pasivních. Tato cenová kategorie představuje obvykle zlatou střední cestu a rozumné spojení ceny a kvality.

Dětská chodítka nad 2000 Kč

Kategorie pro náročnější rodiče. Výběr už není tak velký. Důležitou roli hraje vysoká kvalita materiálu, designové zpracování a taky přídavné funkce a propracované herní prvky.

chodítko pro dítě zkušenosti

Nejlepší značky dětských chodítek

Značka může být určitou nápovědou v otázce kvality, ačkoli rozhodně není moudré považovat ji za směrodatnou a řídit se pouze podle ní. Přesto tu máme několik tipů na osvědčené výrobce.

  • Fisher – Jedna z nejoblíbenějších a vůbec nejprodávanějších značek především aktivních chodítek. Zpracování je sice zpravidla plastové, ale hodnocení v testech dětských chodítek bývá velmi dobré, zvlášť s přihlédnutím k dostupné ceně.
  • Baby Mix – Obrovský výběr především pasivních chodítek s různou nosností, věkovou hranicí i designem. Nižší až střední cenová relace.
  • Toyz – Další výrobce, který se zaměřuje především na pasivní modely a může být alternativou k předchozí značce. Rozdíl je v cenové hladině, která je u této značky vyšší – většinou od cca 1500 Kč.
  • Arti – Značný výběr cenově dostupných chodítek, především pasivních, ale i několika aktivních modelů.

Nejčastější otázky nakupujících

Co je to interaktivní chodítko?

Interaktivní chodítka disponují panelem či pultem s různými herními prvky, které nabízejí většinou i světelné a akustické efekty. Tyto prvky je obvykle možné odpojit a používat jako samostatné hračky. Přídavné herní prvky se dnes vyskytují u většiny aktivních i pasivních chodítek.

Je vhodnější aktivní, nebo pasivní chodítko?

Aktivní chodítko je ze zdravotního hlediska považováno za jednoznačně bezpečnější. S pasivním chodítkem jsou spojena vyšší rizika následků při nesprávném používání.

Nejprodávanější chodítka pro děti

Toto jsou nejprodávanější chodítka pro děti dle nákupního portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
#14Baby chodítko 1st Steps
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 100 %1600 Kč Číst recenze
#2Baby Mix Dětské chodítko
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 100 %1200 Kč Číst recenze
#3Vtech Chodítko - Uč se a poznávej CZ
Provedení: aktivní
Určení: od 6 - 36 měs.
Interaktivní: ANO
⭐ 99 %1400 Kč Číst recenze
#4Chicco activity
Provedení: aktivní
Určení: od 9 měsíců
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 98 %1300 Kč Číst recenze
#5Dřevěné chodítko slon
Provedení: aktivní
Určení: od 12. měs.
⭐ 95 %770 Kč Číst recenze
#6Toyz Dětské chodítko Speeder
Provedení: pasivní
Určení: od 6. měs. do 12 kg
Interaktivní: ANO
Nastavitelná výška: ANO
⭐ 94 %1850 Kč Číst recenze
0 Sdílení