Domácnost

Nejlepší čističe odpadů: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší čističe odpadu Ucpaný odpad či odtok patří k velmi nepříjemným situacím v domácnosti. Domem či bytem se může šířit velmi odpudivý zápach, záchod nejde spláchnout, voda z vany, dřezu, umyvadla či sprchového koutu neodtéká a tak podobně. Čas okamžitě zavolat instalatéra? Nikoli nezbytně. Existuje řada způsobů, jak si můžete v takové ošemetné situaci vypomoci sami. A většinou nejde o nic složitého, na co byste potřebovali odbornou průpravu. Jednou z nejúčinnějších a nejjednodušších možností je použít chemický čisticí prostředek. S jeho pomocí můžete uvést odpady v domácnosti opět do funkčního stavu. Ale jak si vybrat ten nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější… zkrátka nejlepší čistič odpadů?

Právě této otázce se budeme věnovat v dnešním článku. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru čističe, jak s ním pracovat a na co si dávat pozor. Zároveň vám však prozradíme i další možnosti, tipy a triky, jak vyčistit ucpaný odpad, třeba když zrovna nemáte čistič doma, obchody jsou zavřené a situace akutní. Postupů není málo, a tak máte v rukou spoustu možností, jak ucpaný odpad vyřešit svépomocí. Pokud se však nedaří anebo se třeba odpad ucpává opakovaně a často, jistě bude na místě přizvat si na pomoc profesionála, který se vypořádá i se závažnějšími problémy.

V našem článku najdete jednak průvodce výběrem čističe a jeho použitím, ale připravili jsme i žebříček nejlepších a nejoblíbenějších prostředků. Pravděpodobně si v něm vyberete ten pravý, ať už vám záleží víc na ceně, maximální účinnosti nebo třeba šetrnosti a ekologičnosti. Zajímavé poznatky můžete najít i v uživatelských recenzích čističů odpadů. Vyplatí se je proto prozkoumat.

Nejlepší čističe odpadů na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Krtek čistič potrubí
Nejúčinnější čistič odpadů
✔️ produkt má skvělé recenze od zákazníků
✔️ dlouhodobě oblíbený produkt
✔️ rozpouští kuchyňské odpady, vlasy, tuky, papír, vaty
📌 od 100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tierra Verde Biologický čistič odpadů
Nejlepší ekologický čistič odpadů
✔️ funguje na bázi mikroorganismů a enzymů
✔️ český výrobek
✔️ vyčistí ucpaný odpad a odstraní pachy
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3SAVO Razant
✔️ gelový čistič odpadů a WC
✔️ uvolňuje, čistí a dezinfikuje odpady
✔️ odstraňuje usazeniny, bakterie a drobné organické předměty
📌 od 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hydroxid sodný mikrogranule
✔️ likviduje zbytky jídel, vlasy, nechty, zvířecí srst, toaletní papír, zápach
✔️ čistá chemie i pro těžší zanesení odpadů
📌 od 70 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ecozone Tyčinky na čištění odpadů
✔️ 12 ks v balení = vydrží celý jeden rok
✔️ zabrání ucpávání i nepříjemnému zápachu
✔️ uvolňují přírodní bakterie a enzymy
✔️ čkologický produkt
📌 od 350 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MR. MUSCLE Čistič odpadů
✔️ bezpečnější volba pro odpady
✔️ eliminuje nepříjemný zápach
✔️ odstraní nečistoty a usazeniny v odpadech
📌 od 80 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší čistič odpadů

Při výběru čističe odpadů je důležité vědět, jak vlastně daný prostředek funguje a co od něj čekat. Sáhnout můžete po tvrdé chemii, ale musíte se ujistit, že nenaděláte víc škody než užitku. Záleží i na účinných látkách a intenzitě, síle prostředku. Existují i ekologické a šetrné alternativy a nejsnadnější pomoc mohou často nabídnout mechanické metody nebo domácí triky. Ty navíc většinou vyjdou i nejlevněji.

Odtok sprchového koutu

Co způsobuje ucpání odpadů?

Co je vlastně příčinou toho, že se odpad ucpe, začne zapáchat, přestává plnit svou funkci? Samozřejmě záleží na tom, kde se konkrétní odpad nachází.

Například u koupelnových odtoků vany, sprchového koutu či umyvadla dochází k ucpání nejčastěji kvůli vlasům či vousům. Snažte se při holení či mytí vlasů nebo česání omezit množství „materiálu“, který se dostane do odpadu.

Pořídit si můžete kupříkladu různá záchytná sítka, která se umístí na odtok. Voda skrz ně odteče, ale hrubější nečistoty se zachytí. Snadno je pak odnesete v sítku do odpadkového koše (ale raději ne do záchodu – viz níže!).

Tato sítka z plastu silikonu nebo i nerezu stojí obvykle mezi 150 až 300 Kč, ale vydrží skoro věčně a ušetří vám spoustu starostí s ucpanými odtoky. Dají se umístit nejen do koupelny, ale i do dřezu. Prevence je nejlepší a většinou nejlevnější řešení.

V případě toalety pak k ucpání dochází nejčastěji tak, že do odpadu lijete nebo vhazujete věci, které sem nepatří. Někteří lidé vylévají do mísy kuchyňský odpad – což jsou často mastné a odolné nečistoty. Někteří sem dokonce vylévají starý olej. Nevhodné jsou ale třeba i vlhčené ubrousky, vata, tampony, nehty a další věci, které se příliš nerozkládají.

Ne vždy je však na vině uživatel. Někdy může ucpávání odpadu způsobovat například bujení vodního kamene kvůli tvrdé vodě anebo různé poruchy a deformace potrubí. V posledně zmíněných případech už je obvykle nutné, aby zakročil instalatér.

A pak jsou tu kuchyňské dřezy. Ty jsou typicky vystaveny poměrně značné zátěži. Největším problémem jsou mastné zbytky jídel a tuky. Ty vytvářejí velmi odolné a zatvrzelé ucpávky. Nabalují se na ně pak třeba i tužší kousky, jako jsou kousky kostí, skořápek apod., které se jen tak nerozkládají.

Nejlepším řešením je opět prevence. Tedy ohleduplné chování k odpadu a třeba i používání ochranných nástrojů, jako jsou výše zmíněná odnímatelná sítka. Další a poněkud pokročilejší a dražší, ale jistě zajímavou, možností je instalace drtiče odpadu pod dřez.

U nás nejde o běžnou praxi, ale v mnoha jiných zemích je to standard. Nicméně, ani drtič není automatickým řešením problémů. Poruchy se mu nevyhýbají a rovněž je třeba s ním správně zacházet.

Jak fungují čističe odpadů?

V zásadě existují dva základní druhy prostředků na čištění odpadu. První kategorii tvoří poměrně agresivní, razantní a velmi účinné prostředky, které využívají chemickou reakci obvykle s účinnou látkou v podobě hydroxidu sodného.

Používají se i různé další látky jako polykarboxyláty, uhličitan sodný, které mohou sloužit i jako podpůrné příměsi. Dále se můžete ve složení setkat s mýdly, bělidly (např. chlornan sodný) a dezinfekčními složkami či povrchově aktivními látkami.

Vraťme se ale k hydroxidu sodnému známému lidově jako louh, který je typickou hlavní účinnou látkou velmi intenzivních a efektivních čističů. Při reakci s vodou uvolňuje velké množství tepla a jde navíc o žíravinu.

Jak použít čistidlo na bázi louhu a na co dát pozor?

Hydroxid sodný se v doporučeném množství nasype do odpadu (odtoku vany, umyvadla, dřezu, do mísy). Následně se zalévá větším množstvím horké/vroucí vody. Poté je třeba nechat směs působit až cca půl hodiny. Poté už jen prolijte odpad vlažnou vodou (z kohoutku, spláchnutím).

Louh je velmi účinný a reakci obvykle i poznáte podle bublání a syčení. Dokáže si poradit i s velmi odolnými nečistotami a ucpáním. Ale… rozhodně nejde o šetrný prostředek. Naopak máte v rukou chemii nejhrubšího kalibru. Tomu musí odpovídat i bezpečnost práce.

S louhem pracujte velmi opatrně, používejte ochranné pomůcky (rukavice, brýle, dlouhé rukávy,…), zabraňte styku louhu s jakoukoli částí těla (samozřejmě nejcitlivější jsou oči). Při reakci může prskat, tak pozor na to. Snad není třeba zdůrazňovat, že děti i zvířata je třeba od louhu v jakékoli podobě držet co nejdále. Nedýchejte taky výpary při reakci louhu. Koupelnu či jinou místnost opusťte, zajistěte vyvětrání.

Louh nemusí být nebezpečný jen pro zdraví lidí, ale i pro samotné potrubí a součásti odpadů. Zejména pro plastové, hliníkové, staré, poškozené či zteřelé části a podobně. Silná žíravina je může ještě více poškodit. Především vždy dodržujte návod k použití u daného produktu.

Biologické čističe a jejich použití

Bezesporu zajímavou alternativu představují biologické, organické čističe odpadů. V principu jde o různé speciální bakterie a enzymy, které se dokážou v odpadu množit a nečistoty a usazeniny rozkládat. Toto řešení je ekologické, šetrné a bezpečné.

Na druhou stranu jde spíše o dlouhodobé řešení, při akutním ucpání odpadu vám zpravidla tak dobře nepomohou. Hodí se však dobře i do septiků, biologických čističek odpadů a podobně. Tento druh čističů slouží do značné míry jako prevence, což je zajisté velká výhoda. Naopak nevýhodou může být vyšší cena. Práce s biologickými přípravky obvykle vyjde dráž než s chemickými.

Použití je v principu jednoduché. Dávkuje se např. odměrka přípravku týdně, která se jednoduše vsype do odtoku či odpadu jako preventivní řešení. Při ucpaném odpadu se dávkuje např. odměrka denně. Někdy je nutné přípravek rozmíchat ve vodě a nechat odstát. Každopádně se opět vždy řiďte návodem k použití.

Čističe dle konzistence

Čističe odpadů lze dnes pořídit v různých formách. Prodávají se granule (typicky čistý hydroxid sodný nebo známý Krtek), ale taky tekuté čističe nebo i modernější gely. Obecně nelze říct, že by nějaká konzistence jasně vyčnívala nad ostatními.

Vždy záleží i na dávkování a na tom, jak dlouho (na kolik použití) balení vydrží s ohledem na pořizovací cenu. Některé, např. gelové, čističe mohou být poněkud šetrnější – a to třeba i vůči plastovým nebo starším potrubím.

Jsou chemické čističe dobré řešení?

Čističe s louhem se u používají celkem tradičně, ale je to opravdu ideální volba? Spousta odborníků se k používání chemických čističů staví s nelibostí. Jsou nešetrné k potrubí a celému kanalizačnímu systému. Jde o naprosto neekologické, toxické žíraviny. Často navíc – navzdory agresivitě – neodvedou až tak dobrou práci, jak by bylo potřeba.

Existují i alternativní řešení (kromě zavolání instalatéra), která jsou bezpečnější, šetrnější a někdy mohou být i účinnější. Jaká to jsou?

Alternativní možnosti čištění odpadů

Babské rady aneb domácí čističe odpadů

Jedlá soda a ocet vyřeší snad všechny problémy světa. Včetně ucpaných odpadů. Pokud potřebujete pročistit odtoky či WC odpad, použijte balíček jedlé sody, nasypte ho do odtoku a zalijte asi dvěma deci octa. Pak prolijte vroucí vodou.

Jedna aplikace asi silně ucpaný odpad nespasí, ale můžete postup opakovat. Stále to nevyjde nijak draho a můžete mít čisté svědomí, že nelijete do světa škodlivou chemii. I vaše potrubí bude raději. Jen si dejte pozor na vybublání při styku sody a octa s horkou vodou.

Zejména na průběžné čistění odpadu pak můžete použít i obyčejnou sůl. Pár lžic a opět zalít horkou vodou a nechat působit. Jednoduché jak facka a účinnost je solidní.

Zvon

Zvon na odpad jako první pomocKdyž to vázne hodně, je třeba použít hrubou, mechanickou sílu. Gumový zvon by v žádné domácnosti neměl chybět. Jak se používá, asi tušíte. Jen nezapomeňte, že je třeba ho ponořit do vody. Při uvolňování např. umyvadla ho proto napusťte a ucpěte přepadový odtok. Pak odzátkujte odpad a pumpujte jako diví. Za chvíli bude dílo hotovo a bez jakékoli chemie.

Instalatérské pero

Parádní věcičkou je instalatérské pero. Je to taková velmi dlouhá pružina, která se nasouká do odpadu a mechanicky rozrušuje, prošťuchuje a čistí. Mimořádně účinná záležitost. Práce s ní je už trochu méně „čistá“ a náročnější, ale stojí to za to. Na internetu najdete podrobné návody i videa, jak s perem pracovat. Stojí od cca 60 do 200 Kč a vydrží napořád.

Rozebrání sifonu

Mezi náročnější, ale účinné metody patří i rozebrání a pročištění sifonu. To lze použít u umyvadel i dřezů a lze velmi důkladně vyčistit i vážné ucpání. Ovšem pokud je „zátka“ hlouběji v potrubí, budete muset sáhnout po instalatérském peru nebo zvolit jinou metodu.

Ceny čističů odpadů

Na kolik vyjde pročištění odpadů pomocí speciálního čističe? Prostředků existuje velký výběr v různých cenových relacích, přestože rozdíly jsou často spíše dílčí a účinné látky se stále opakují. Lišit se však mohou „agresivitou“ a intenzitou účinku či bezpečností použití, ale i dalšími vlastnostmi.

Čističe odpadů do 100 Kč

Do stovky lze obvykle pořídit balení starého dobrého Krtka nebo granulovaného hydroxidu sodného i další velmi silné a účinné, ale taky agresivní prostředky. Je třeba velká opatrnost při použití.

Čističe odpadu do 200 Kč

Různé modernější a šetrnější např. gelové čističe, ale i některé levnější biologické čističe, které pracují na bázi bakterií a enzymů.

Čističe odpadu nad 200 Kč

Velmi kvalitní biologické čističe anebo větší balení chemických čističů.

Nejlepší značky čističů odpadů

Které značky nabízejí kvalitní a účinné chemické či biologické čističe odpadů? Zde je výběr těch nejznámějších…

  • Krtek – Největší česká klasika a takřka synonymum pro chemické čističe odpadů. Na bázi hydroxidu a uhličitanu sodného. Levné, funkční.
  • Buldok – Výběr čističů na odpady i septiky. Typicky na bázi hydroxidu sodného.
  • Domestos – Modernější a většinou poněkud šetrnější gelové a tekuté čističe. Vhodné na WC i jiné odpady.
  • Tierra Verde – Vysoce kvalitní a populární biologické čističe s bakteriemi a enzymy. Vyšší cena.

Nejprodávanější čističe odpadů

Nejprodávanější čističe odpadů na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Krtek čistič potrubí
Nejúčinnější čistič odpadů
✔️ produkt má skvělé recenze od zákazníků
✔️ dlouhodobě oblíbený produkt
✔️ rozpouští kuchyňské odpady, vlasy, tuky, papír, vaty
📌 od 100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tierra Verde Biologický čistič odpadů
Nejlepší ekologický čistič odpadů
✔️ funguje na bázi mikroorganismů a enzymů
✔️ český výrobek
✔️ vyčistí ucpaný odpad a odstraní pachy
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3SAVO Razant
✔️ gelový čistič odpadů a WC
✔️ uvolňuje, čistí a dezinfikuje odpady
✔️ odstraňuje usazeniny, bakterie a drobné organické předměty
📌 od 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hydroxid sodný mikrogranule
✔️ likviduje zbytky jídel, vlasy, nechty, zvířecí srst, toaletní papír, zápach
✔️ čistá chemie i pro těžší zanesení odpadů
📌 od 70 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ecozone Tyčinky na čištění odpadů
✔️ 12 ks v balení = vydrží celý jeden rok
✔️ zabrání ucpávání i nepříjemnému zápachu
✔️ uvolňují přírodní bakterie a enzymy
✔️ čkologický produkt
📌 od 350 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MR. MUSCLE Čistič odpadů
✔️ bezpečnější volba pro odpady
✔️ eliminuje nepříjemný zápach
✔️ odstraní nečistoty a usazeniny v odpadech
📌 od 80 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení