Auto / moto

Nejlepší brýle pro řidiče do auta. Jaké by měly být?

Nejlepší brýle pro řidiče do auta Zrak je primárním lidským smyslem. Jsou však situace, kdy ho potřebujeme ještě mnohem více než obvykle. Perfektním příkladem může být řízení auta. Zatímco na chodníku se můžeme jen zběžně orientovat, na silnici musíme mít oči na stopkách soustavně! Sluch ani jiné smysly nám příliš nepomohou. Jediný okamžik nepozornost či oslnění nás za špatných okolností může přijít draho – nebo nejdráž. Jak zajistit, že naše oči uvidí za jízdy vše, co je třeba? Řešením jsou samozřejmě brýle. Dioptrické, pokud je potřebujete. Ale třeba i sluneční, pokud to podmínky vyžadují. Výběr však není až tak snadný. Běžné brýle, které nosíme venku, nemusejí stačit. Někdy mohou být vyloženě nevhodné. Pokud je řízení váš denní chleba (a i když ne), jistě se vyplatí investovat do co nejlepších brýlí pro řidiče. Jak je poznat, co by měly splňovat a na co si dávat pozor? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Kromě průvodce výběrem pro vás máme i žebříček nejkvalitnějších a nejoblíbenějších brýlí na řízení. Možná mezi nimi najdete takové, které vám okamžitě padnou do oka. Zajímavé informace můžete získat i prostřednictvím testů a recenzí brýlí pro řidiče.

Nejlepší brýle pro řidiče do auta na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1CarPoint Night Vision pro řidiče
✔️ výrábí nizozemská značka Carpoint
✔️ skla se žlutým odstínem
✔️ do mlhy, do snížené viditelnosti, do tmy, proti oslnění
✔️ dobré recenze
📌 od 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Drivewear brýle
✔️ samozabarvovací polarizační brýle
✔️ zlepšuje míru vnímání okolí řidičem
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Relax Peaks R2345D
✔️ hodí se pro každodenní použití
✔️ do auta i do města, stejně jako na sport
📌 od 800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4VIF White x Silver
✔️ polarizační skla
✔️ v prodeji také spousta dalších variant
📌 od 1500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ray-Ban Chromance Collection
✔️ každodenní barvy vypadají jasněji, ostřeji a výjimečněji
✔️ polarizační
✔️ kolekce navržená pro muže
📌 od 3500 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Uvex lgl 29 Matte Black S3
✔️ pro ženy i muže
✔️ brýle nejsou polarizační
📌 od 1340 Kč
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat brýle pro řidiče

U brýlí určených na řízení jsou zásadní faktory, jako je mechanická odolnost, kvalitní povrchové úpravy, které zajistí správné vlastnosti anebo i vhodně zvolený barevný odstín. Roli pak bude jistě hrát i cena nebo design či značka výrobce.

Na co dát pozor u brýlí na řízení?

Co si budeme povídat, většina lidí nepoužívá na řízení nějaké speciální brýle. Zkrátka si nechají na nose ty, které tam měli, než sedli do auta. Ať už jde o brýle dioptrické nebo jen brýle sluneční. Ale některé vlastnosti běžných brýlí, které nás mohou běžně obtěžovat, se mohou při jízdě stát rizikovými.

Jak vybrat brýle pro řidiče do auta

Mlžení skel

Například je to mlžení skel. S tímto problémem lidé bojovali zejména v posledních dvou letech. V době, kdy museli nosit současně brýle i roušku kvůli pandemii. Dokonce se – zřejmě i díky tomu – zvedl zájem o laserové korekce zraku. Pokud se vám zamlží skla při nakupování nebo venku, je to velmi nepříjemné. Pokud se to stane v autě, je to už velmi vážný problém, který vám znemožní řízení.

Jak mlžení zabránit? Existuje spousta tipů. Například můžete skla brýlí ošetřit pomocí speciálních přípravků; sprejů, které vytvoří na povrchu ochranný film. Totéž lze udělat i s dostupnými prostředky, jako je běžné mýdlo nebo vosk.

Taková ochrana je ovšem dost nejistá a výhradně dočasná. Pořídit si však můžete i brýle, které již disponují speciální ochranou skel proti mlžení z výroby. Jde obvykle o různé hydrofobní úpravy, které mohou mít obchodní názvy jako anti-fog nebo opti-fog apod. Hydrofobní úprava odpuzuje i vodu. To se hodí i při dešti nebo třeba když se hodně zpotíte. Nemlžící úpravu zajisté oceníte, i když už se roušky nenosí a taky mimo řízení auta. Zvlášť pokud tímto jevem trpíte z různých důvodů častěji.

Periferní vidění

Při řízení je potřeba čisté zorné pole a periferní vidění. Některé brýle přitom mohou periferní vidění omezovat – týká se to zejména těch s výraznějšími obroučky. Při pohledech na palubní desku nebo do zpětných zrcátek pak musíte více hýbat hlavou, ztrácíte drahocenné zlomky sekund.

Tolerance vůči tomu, jak širší obroučky pocitově působí na omezení periferního vidění, není u každého člověka stejná. V každém případě lze na řízení obecně doporučit spíše brýle, které mají minimalističtější obroučky. Výběr je obrovský – zahrnuje i brýle zcela bez obrouček.

Riziko zranění

Při případné autonehodě dochází nezřídka k poranění očí nebo obličeje právě úlomky či střepy rozbitých brýlí. I na toto riziko se vyplatí myslet dopředu. Dnes již můžete sáhnout po tvrzených či plastových sklech i u dioptrických brýlí.

Plastová skla mají své nevýhody, především mají méně tvrdý povrch a jsou tedy trochu náchylnější k poškrábání. Pro aktivně žijící lidi, sportovce či řidiče však mohou být výhodnou volbou. Brýle jsou pevné, pružné. Nerozbijí se při každém pádu či nárazu. Nehrozí sekundární poranění (nebo je riziko nižší). Ruku v ruce s odolnými skly však musejí jít odolné obruby. Používají se různé odolné plasty (např. na bázi polykarbonátu, grilamid, nylon apod.), ale třeba i titan.

Oslnění

Velmi důležitým faktorem jsou světelné podmínky a schopnost zraku na ně reagovat. Přes den se řidiči mohou potýkat s oslňujícím slunečním svitem, který jim způsobuje značné problémy se sledováním vozovky. Tento problém lze kompenzovat vhodným zabarvením skel, použitím slunečních brýlí. Ty mohou být i dioptrické.

Stejně nepříjemné a nebezpečné mohou být různé odlesky a záblesky od předmětů či protijedoucích vozidel. Ve tmě dochází k oslnění světlomety okolních vozidel. Problém je i střídání světla a tmy (průjezd tunelem na ostré světlo apod.). Rizikové a nepříjemné působení všech těchto i dalších jevů lze alespoň omezit použitím vhodných brýlí.

Velmi žádoucí je antireflexní úprava, která pomůže zajistit lepší kontrast a omezení odlesků a oslnění. Skvělou volbou jsou taky polarizační skla. Ta jsou oblíbená právě mezi řidiči, ale i sportovci (zejména při vodních a zimních sportech u lyžařských brýlí) a uplatní se i v běžném životě. Omezují především odrážení světla od rovných povrchů. V tomto případě např. od mokré nebo zasněžené vozovky, od kapoty a tak dále.

Cit pro detaily, zkreslení, kontrast

Kvalitní brýle by měly podpořit i schopnost ostře rozlišovat kontury, vnímat detaily. Zkrátka by měly zabránit tomu, aby vám nějaké objekty splývaly nebo abyste viděli nejasně. K jasnějšími a přesnějšímu vidění může – kromě již zmíněné antireflexní a polarizační úpravy – přispět i vhodné zabarvení skel. Volbě zabarvení se budeme věnovat níže v samostatné kapitolce.

Brýle na řízení auta

Jak zvolit správné zabarvení brýlí?

Bez ohledu na to, zda jde o brýle dioptrické, nebo sluneční, můžete sáhnout po různém zabarvení skel. Odstíny nejsou jen módní záležitostí. Každý poskytuje určité specifické vlastnosti – má nějaké výhody, ale obvykle i nějaké nevýhody nebo omezení. Jaké zbarvení skel se na řízení hodí, a jaké naopak nikoli?

Velmi vhodnou a doporučovanou volbou jsou šedá skla. Dochází k minimálnímu zkreslení vnímání barev, zajistí skvělý kontrast a ostrost, omezí odlesky. De facto totéž platí i pro skla hnědé barvy. U řidičů jde o mimořádně oblíbenou volbu. Hnědá dobře zvýrazňuje kontury a detaily, nezkresluje barvy ani vzdálenosti.

Hnědá i šedá skla jsou však vhodná především pro jízdu přes den, za světla. V tmavých oblastech (les, tunel) či za šera a v noci už příliš nepřispívají. Rozlišovací schopnost v takových situacích zlepšují např. rozjasňující žluté brýle. Zajímavou možnost pak představují tzv. fotochromatická skla.

Tato skla, nazývaná taky samozabarvovací, se přizpůsobují aktuálně panujícím světelným podmínkám. U kvalitních brýlí je změna prakticky okamžitá, což je při jízdě pochopitelně velmi důležité. Fotochromatická skla mají v oblibě sportovci, zejména cyklisté. Jde však o dražší řešení.

Jak vybrat brýle na noční řízení?

Tohoto tématu už jsme se částečně dotkli, ale vyplatí se ho shrnout. Pokud často řídíte v noci a máte pocit, že vaše oči někdy melou z posledního, je na místě je podpořit vhodnými brýlemi. Optimální jsou pro tyto účely především brýle s kvalitní antireflexní úpravou. Ty zajistí, že vytěžíte maximum světla, ale zároveň nebudete oslňováni například světly protijedoucích aut.

Naopak polarizační nebo zrcadlová úprava v noci příliš ideální není. Pokud jde o barvu, optimální je čiré zbarvení s maximální světelnou propustností. Doporučit však lze i světle žlutý odstín. Ten zas naopak není vhodný na denní ježdění.

Polarizační vs. zrcadlová úprava brýlí

Polarizační brýle jsou pro řidiče velmi výhodnou volbou, ale existují i tzv. zrcadlové brýle, které mají poněkud podobné vlastnosti. Mohou představovat vhodnou alternativu i při řízení vozidla?

Zrcadlové brýle odrážejí velké množství světla a zajišťují jasnější vidění s dobrým vnímáním obrysů, kontur, rozmezí, chrání před oslněním a pomáhají proti únavě očí z jasného svitu. Bývají taky značně odolné. Zdá se, že splňují požadavky na vhodné řidičské brýle.

Ve skutečnosti se však zrcadlové brýle hodí spíše jen do opravdu mimořádně slunečného prostředí. Na pláž, na zimní sporty ve velmi slunném počasí. Pokud byste jeli – řečeno s nadsázkou – pouští v kabrioletu, asi se uplatní dobře. Jinak obvyklou volbou pro řidiče nejsou.

Ceny kvalitních brýlí na řízení

Kolik stojí brýle na řízení, které splňují základní nebo i vyšší nároky na tuto činnost? Není vůbec snadné vytvořit jakýkoli rámec. Záleží na tom, zda jde o brýle „sluneční“ či dioptrické – na konkrétních úpravách i materiálech. Přesto uvádíme aspoň základní relace.

✅ Brýle pro řidiče do 200 Kč

Velmi levné sluneční brýle, které však mohou někdy nabídnout i polarizační úpravu, specifické zbarvení nebo jiné výhody. Kvalita však nebude zvlášť vysoká. Spíš pro nenáročné použití.

✅ Brýle pro řidiče do 800 Kč

Velký výběr slunečních brýlí, mohou být velmi kvalitní a nabídnout různé pokročilé úpravy.

Brýle pro řidiče nad 800 Kč

Brýle renomovaných značek, stylové modely nebo špičkově zpracované brýle. Samozřejmě se nad touto hranicí pohybují jakékoli dioptrické brýle.

Nejlepší značky brýlí pro řidiče

Které značky brýlí mohou nabídnout kvalitu a odpovídající vlastnosti pro použití v autě?

  • Polaroid – Obrovský výběr především velmi kvalitních, dražších brýlí. Nejrůznější úpravy a styly.
  • Zeiss – Výrobce čoček i celých brýlí, který se přímo specializuje na řidičské brýle. I pro náročné zájemce. Vysoké ceny.
  • DriveWear – Další značka se zaměřením na řidiče. Brýle jsou opět drahé, pro náročnější zájemce. Jde zejména o stylové hnědě zbarvené modely.
  • PolarVision – Značka nabízí i levnější a velmi levné brýle s polarizační úpravou vhodné pro řidiče.
ProduktInfoHodnocení
#1CarPoint Night Vision pro řidiče
✔️ výrábí nizozemská značka Carpoint
✔️ skla se žlutým odstínem
✔️ do mlhy, do snížené viditelnosti, do tmy, proti oslnění
✔️ dobré recenze
📌 od 500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Drivewear brýle
✔️ samozabarvovací polarizační brýle
✔️ zlepšuje míru vnímání okolí řidičem
📌 od 4000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Relax Peaks R2345D
✔️ hodí se pro každodenní použití
✔️ do auta i do města, stejně jako na sport
📌 od 800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4VIF White x Silver
✔️ polarizační skla
✔️ v prodeji také spousta dalších variant
📌 od 1500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ray-Ban Chromance Collection
✔️ každodenní barvy vypadají jasněji, ostřeji a výjimečněji
✔️ polarizační
✔️ kolekce navržená pro muže
📌 od 3500 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Uvex lgl 29 Matte Black S3
✔️ pro ženy i muže
✔️ brýle nejsou polarizační
📌 od 1340 Kč
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení