Dílna Zahrada

Nejlepší brusky na řetězy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Broušení řetězů na motorovou pilu, to je komplikované téma. Když se zeptáte pěti uživatelů tohoto nástroje, nejspíš bude mít každý jiné zkušenosti a doporučí vám jiný přístup nebo jinou brusku. Spousta lidí brousí své pilové řetězy pomocí ručního pilníku, jiní se raději spolehnou na profesionální servis a další sáhnou po službách elektrické brusky. Právě třetí varianta nás dnes bude zajímat nejvíce – ačkoli se rozhodně nevyhneme tomu, abychom se v článku zmínili i o zbývajících dvou. Dnešní hlavní náplní však bude samotný výběr nejlepší brusky na řetězy. Budeme se věnovat důležitým technickým parametrům, ale nevyhneme se ani cenovému porovnání anebo kratičkým recenzím některých významných výrobců a značek.

Elektrických brusek na pilové řetězy je v současnosti velice slušný výběr a není vůbec snadné si vybrat optimální značku a model. Samozřejmě záleží na rozpočtu, ale i konkrétních potřebách daného uživatele. Bruska vhodná pro profesionála bude jiná než pro příležitostného uživatele, kterému se několikatisícová investice nejspíš hned tak nevrátí. Je tedy třeba hledat řešení co nejvíce na míru a snažit se spočítat si, nakolik se nám koupě té či oné brusky v důsledku vyplatí.

Abychom nemluvili jen na teoretické úrovni, připravili jsme pro vás taky klasický žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Najdete v něm brusky různých cenových kategorií a od několika osvědčených značek. Velmi podnětné však mohou být taky odborné ale i uživatelské recenze brusek na řetězy anebo taky všemožné podrobnější testy. Dozvědět se můžete spoustu konkrétnějších informací, které vás mohou zase o něco lépe nasměrovat. Tyto poznatky však berte s jistou rezervou. Nezřídka se může stát, že na tentýž model najdete protichůdné reakce.

Nejlepší brusky na řetězy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Proteco BPR-145-230
Náš vítěz testu
✔️ Motor má hliníkové tělo s žebrováním pro lepší chlazení
✔️ Průměr kotouče 145 mm
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
✔️ Určeno pro všechny běžné řetězy
✔️ Snadné nastavení úhlu broušení
📌 od 2280 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Scheppach KS 1200
Nejlepší cena / výkon
✔️ Průměr kotouče 100 mm
✔️ Počet otáček za minutu 7500 ot./min
✔️ Univerzální ostřička řetězů Scheppach
✔️ Výrazně se prodlouží i životnost celé pily
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hecht 9230
Nejlepší značky Hecht
✔️ Elektrická bruska pro všechny běžné řetězy
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
✔️ Průměr kotouče 145 mm
✔️ Možnost nastavení úhlu broušení
📌 od 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Einhell GC-CS 85
Dobré recenze
✔️ Rychlost otáček 5500 za minutu
✔️ Bruska patří do série Classic - promyšlený design a nízká hmotnost
✔️ Stupnice pro přesné nastavení úhlu broušení
✔️ Upínací zařízení pro bezpečnou práci
✔️ Brusný kotouč 108 x 3,2 mm
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Güde P 2300 A
Nejlepší na profi použití
✔️ Robustní ostřička pilových řetězů
✔️ Jemné seřízení/spolehlivé upevnění broušeného řetězu
✔️ Oboustranné ostření všech článků řetězu díky naklápěcí brusné hlavě (90 - 50°)
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
📌 od 2150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Güde GKS 108
Další hobby na zvážení
✔️ Vhodná pro broušení všech pilových řetězů elektrických a motorových pil
✔️ Oboustranné ostření všech článků
✔️ Volnoběžné otáčky 4800 ot/min
✔️ Průměr brusného kotouče 108 cm
✔️ Fixace řetězu pomocí svěrací páčky
📌 od 700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat brusku na řetězy

Při výběru brusky – nebo taky ostřičky – řetězů na pilu je v první řadě důležité sáhnout po modelu odpovídajícím vašim nárokům a potřebám. Z hlediska technických parametrů je důležitý příkon a výkon motoru, maximální průměr kotouče, celková hmotnost, která může svědčit i o kvalitě zpracování výrobku a několik dalších parametrů a faktorů, které se pokusíme srozumitelně postihnout v následujícím průvodci. Opomenout nelze ani záležitosti týkající se ceny.

Proč pravidelně brousit pilový řetěz?

Každý, kdo používá motorovou pilu, se brzy dostane do situace, kdy bude nutná údržba pilového řetězu. V závislosti na frekvenci a náročnosti používání tohoto nástroje to může být třeba jen jednou, ale i několikrát nebo mnohokrát za sezónu. Nevýhodou je, že tento úkon (broušení) nelze vždy plánovat dost dobře dopředu. Zkušený uživatel samozřejmě mnohem dříve a přesněji odhadne, kdy je třeba řetěz nabrousit, ale vždy je to i trochu o štěstí. Při řezání můžete kdykoli narazit na skrytou pevnou překážku, která řetěz otupí.

Nezřídka se stává, že je nutné ukončit práci a začít operativně řešit ztupělý řetěz. Pokud spoléháte na servisní broušení, bude vám práce stát poměrně dlouho. Při náročnějším, častém či poloprofesionálním užívání pily se doporučuje mít jeden až dva náhradní řetězy, které vám umožní rychlou výměnu a méně ztrát pracovního času. Otupený řetěz je pak možné naostřit (nebo nechat naostřit) beze shonu.

A proč není dobrý nápad pracovat s neudržovaným řetězem? Samozřejmě především proto, že efektivita práce klesá. Ztupělý řetěz snižuje výkon motoru a ve výsledku vede i k vyšší spotřebě paliva a taky k rychlejšímu namáhání a opotřebování motoru i dalších komponentů. Pravidelné a včasné broušení je tedy v zájmu každého majitele motorové pily.

Možnosti broušení řetězů na pilu

Hned v úvodu jsme naznačili, že existuje několik cest, kterými se lze při údržbě pilového řetězu ubírat. Jednou z velmi využívaných možností je…

Ruční broušení

Někteří majitelé pil nedají dopustit na ruční broušení. To se provádí pomocí speciálních pilníků. Pilníková část se obvykle vsazuje do univerzální rukojeti a samotné pilníky lze tak po poškození jednoduše vyměňovat. Dále se používají šablony a vodítka pro přesnější broušení. Velmi záleží na správném úhlu (obvykle 30°, ale záleží na konkrétním typu a modelu) a dalších faktorech (stejnoměrná délka zbroušení zubů), abyste dosáhli kvalitního výsledku.

Na každý zub stačí obvykle několik tahů pilníkem. I tak jde ovšem o pracnou a časově náročnější záležitost, která navíc vyžaduje jistý cvik. Zezačátku vám ruční broušení jistě potrvá déle a výsledek nebude tak precizní. První broušení se vyplatí vyzkoušet na starém řetězu. Každopádně ve výsledku vyžaduje ruční broušení čas, jistou námahu a taky pilníky je třeba dokupovat. Další možností je…

Broušení v servisu

Řetěz si můžete taky jednoduše nechat nabrousit. Je to nejméně pracné, ale časově to může být náročnější a taky cena jednoho broušení nebude vycházet zrovna ekonomicky výhodně. A nakonec…

Broušení na elektrické brusce

Broušení na brusce je relativně snadné a pohodlné a brzy si ho osvojíte. Lze opravit i velmi otupělé řetězy, které byste ručně nenabrousili. Bruska ovšem něco stojí – a je třeba si dobře vybrat kvalitní model.

Která metoda je nejvhodnější?

Obecně to logicky nelze říct. Vždy záleží na konkrétních okolnostech. Například profesionál nebo náročný uživatel zřejmě nebude nosit řetěz každou chvíli do servisu, což by bylo ekonomicky, prakticky i časově nevýhodné. Zvolí tedy ruční nebo strojové (s pomocí brusky) broušení. Naopak člověku, který používá pilu jen sporadicky, se pořízení brusky nemusí vždy vyplatit a výhodnější může být naučit se zacházet s pilníkem anebo v případě potřeby navštívit servis.

V každém případě je elektrická bruska smysluplná a často rentabilní varianta, nad kterou se vyplatí uvažovat. Pokud si nejste jistí, doporučujeme spočítat si orientačně roční náklady na údržbu řetězu, pokud brousíte ručně nebo v servisu. Dost možná zjistíte, že už jste brusku mohli dávno mít.

Hobby vs. profi brusky na řetězy

Základní rozhodnutí spočívá v tom, pro jaký „typ“ brusky z hlediska náročnosti používání se rozhodnete. Je třeba hledat optimální poměr ceny a výkonu. U většiny brusek najdete označení, zda jsou vhodné spíše pro „hobby“ nebo profesionální použití. Napovědět vám může i výkon a v neposlední řadě cena.

Obvykle se příliš nevyplatí pořízení velmi levných brusek, které mají nižší životnost i horší výsledky. A to ani v případě, že pilu používáte spíše příležitostně a ostřičku nevyužijete zvlášť často. Na druhou stranu jistě není třeba investovat do nástroje za tisíce korun, aby se na něj v dílně nebo garáži prášilo.

Kvalita zpracování brusky

Stěžejním hlediskem by při nákupu měla být kvalita řemeslného zpracování brusky, kvalita její celkové konstrukce. Od těchto faktorů se odvíjí, jakých výsledků je schopna dosáhnout a taky to, jak dlouho vůbec vydrží. Bruska musí udržet parametry nastavené pro broušení daného řetězu s maximální stabilitou a precizností.

Z těchto důvodů nelze doporučit řídit se při výběru brusky co nejnižší cenovkou. Kvalitní brusky přitom nemusejí být extra drahé, ale pod cca 1000-1200 Kč už jsou rizika, že nástroj bude mít významnější mouchy a nižší životnost, větší. Kvalita zpracování se nicméně na první pohled velmi špatně odhaduje i zkušenému oku. Právě v této záležitosti vám mohou velmi pomoci recenze a testy brusek řetězů, které najdete na internetu. Dalšími vodítky jsou již zmíněná cena a taky výrobce, ale částečně třeba i hmotnost.

Výkon

Výkon/příkon brusek se pohybuje nejčastěji v rozmezí od cca 80 W do cca 230 W. Profesionální brusky ale mívají obecně spíše vyšší výkon, blíže 200 W nebo i více. Brusky s nižším příkonem využívají obvykle velmi jemně zrnité kotouče, které se rychle opotřebí.

Rozsah úhlů

U brusek je taky možnost nastavení úhlů sklonu broušení – a to vždy v určitém rozmezí. Je vhodné dívat se především po bruskách, kde je toto rozmezí alespoň cca 30°.

Kotouče

Důležité je věnovat pozornost i brusným kotoučům, které budete používat. Ty by měly jednak odpovídat potřebám řetězu (na řetězy profi pil se hodí jiný kotouč než na řetězy menších hobby pil) a taky otáčkám brusky. Otáčky na prázdno se u brusek obvykle pohybují v rozmezí od cca 3000 do 6000 otáček za minutu.

Hmotnost

Hmotnost hraje v případě výběru brusky spíše sekundární roli. Může vás do jisté míry informovat o tom, nakolik je konstrukce brusky robustní a poctivá. Není náhodou, že hmotnost zařízení je často přímo úměrná ceně. Velmi levné brusky pod tisíc Kč mívají často nízkou hmotnost i pod 3 kg. Poctivější a profesionální brusky jsou dražší a taky těší, hmotnost se pohybuje spíš kolem 5 a více kg.

Ceny brusek na řetězy

Již jsme řekli, že hledat nejlevnější brusku není tak geniální plán, jak se možná někteří domnívají. Lepší je v tomto případě hledat rozumný kompromis a výhodný průsečík mezi cenou a kvalitou. Není tedy rozhodně ani nutné koupit model za mnoho tisíc na občasné broušení. V jakých relacích se kvalitní brusky na řetězy pohybují?

✅ Brusky na řetězy do 1000 Kč

V této kategorii je třeba mít se na pozoru. Dnes už zde však najdete i dobře hodnocené modely poměrně známých značek, a když budete dobře vybírat, můžete narazit na relativně solidní výrobky s dobrým poměrem ceny a kvality. Počítejte však s tím, že půjde o modely pro nenáročné použití s nižší životností.

✅ Brusky na řetězy do 2000 Kč

V této kategorii najdete spoustu skvělých a spolehlivých brusek, které nezklamou nejen hobby uživatele, ale ani náročnější majitele pil. Vybere si skoro každý.

✅ Brusky na řetězy nad 2000 Kč

Velmi kvalitní, špičkové a profesionální brusky. Výběr už je omezenější.

Nejlepší značky brusek na řetězy

Kteří výrobci brusek dbají na kvalitu a spokojenost uživatelů? Zde je pár tipů:

  • Güde – Nejprodávanější brusky a největší výběr. Velké cenové rozpětí od cca 600 do 2 tisíc i víc Kč. Brusky pro hobby i profi použití.
  • Einhell – Cenově velmi dostupné brusky s nižším příkonem, které mohou být volbou pro nenáročné použití.
  • Scheppach – Opět převážně levnější brusky. Spíše pro nenáročné použití. Nicméně relativně dobré ohlasy.
  • Hecht – Modely pro sporadické i náročnější použití.

Nejprodávanější brusky na řetězy na trhu

Nejprodávanější brusky na řetězy na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Proteco BPR-145-230
Náš vítěz testu
✔️ Motor má hliníkové tělo s žebrováním pro lepší chlazení
✔️ Průměr kotouče 145 mm
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
✔️ Určeno pro všechny běžné řetězy
✔️ Snadné nastavení úhlu broušení
📌 od 2280 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Scheppach KS 1200
Nejlepší cena / výkon
✔️ Průměr kotouče 100 mm
✔️ Počet otáček za minutu 7500 ot./min
✔️ Univerzální ostřička řetězů Scheppach
✔️ Výrazně se prodlouží i životnost celé pily
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hecht 9230
Nejlepší značky Hecht
✔️ Elektrická bruska pro všechny běžné řetězy
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
✔️ Průměr kotouče 145 mm
✔️ Možnost nastavení úhlu broušení
📌 od 2000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Einhell GC-CS 85
Dobré recenze
✔️ Rychlost otáček 5500 za minutu
✔️ Bruska patří do série Classic - promyšlený design a nízká hmotnost
✔️ Stupnice pro přesné nastavení úhlu broušení
✔️ Upínací zařízení pro bezpečnou práci
✔️ Brusný kotouč 108 x 3,2 mm
📌 od 950 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Güde P 2300 A
Nejlepší na profi použití
✔️ Robustní ostřička pilových řetězů
✔️ Jemné seřízení/spolehlivé upevnění broušeného řetězu
✔️ Oboustranné ostření všech článků řetězu díky naklápěcí brusné hlavě (90 - 50°)
✔️ Počet otáček za minutu 3000 ot./min
📌 od 2150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Güde GKS 108
Další hobby na zvážení
✔️ Vhodná pro broušení všech pilových řetězů elektrických a motorových pil
✔️ Oboustranné ostření všech článků
✔️ Volnoběžné otáčky 4800 ot/min
✔️ Průměr brusného kotouče 108 cm
✔️ Fixace řetězu pomocí svěrací páčky
📌 od 700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení