Domácnost

Test 7 nejlepších biokrbů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší biokrby

Sháníte co nejlepší biokrb do domu či bytu? Možná ale ještě přesně nevíte, jak si vybrat ten pravý. Pokud se počítáte mezi milovníky plápolajících plamenů, tak vás jistě toto zařízení zaujalo. Jde o relativně nový vynález, který umožňuje vnést teplo, světlo a krásu ohně do prakticky jakýchkoli prostor a bez zvláštních nároků. V dnešním článku se na tento bytový doplněk podíváme pořádně zevrubně a především vám poradíme, jak postupovat při jeho výběru, abyste nebyli zklamaní výkonem nebo jinými vlastnostmi.

Proč mluvíme o biokrbu jako o bytovém doplňku? Inu, to je tak. Toto zařízení skutečně slouží především jako dekorativní a estetický prvek. Přestože vás dokáže i do jisté míry zahřát, nelze s ním počítat pro skutečné vytápění obyvatelných prostor. Přestože tato praktická stránka je u biokrbu potlačena, jde o módní hit, jehož ostatní výhody tento nedostatek jistě vyrovnají. Ostatně ani klasický krb není coby zařízení k vytápění příliš efektivní.

V našem článku se zaměříme na všechny důležité aspekty biokrbů. Ve zkratce vás seznámíme s tím, jak funguje; představíme jednotlivé typy; poradíme vám, podle jakých parametrů vybírat a dozvíte se i další zajímavé informace a rady. Nespoléhejte ale pouze na obecná doporučení. Před pořízením konkrétního modelu si ho určitě nezapomeňte proklepnout. Poslouží vám k tomu například uživatelské recenze biokrbů. Zde se dozvíte velmi konkrétní informace od zákazníků, kteří si daný model koupili před vámi.

Nejlepší biokrby na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kratki Golf
Rozměry (š x v x h): 65,8 x 37,4 x 13,0 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 9 kg
⭐ 97 %1850 Kč Číst recenze
#2Kratki Mísa
Rozměry (š x v x h): 72 x 17 x 40 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 8,2 kg
⭐ 95 %3450 Kč Číst recenze
#3Kratki DELTA 2
Rozměry (š x v x h): 90 x 40 x 16,2 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 9 kg
⭐ 97 %2900 Kč Číst recenze
#4Phantasma Curvo etanolový krb
Rozměry (š x v x h): cca 51 × 25 × 21 cm
Objem zásobníku: 1000 ml
Hmotnost: cca 5 kg
⭐ 95 %2700 Kč Číst recenze
#5Volně stojící biokrb Kratki
Rozměry (š x v x h): 35 x 21 x 18 cm
Objem zásobníku: 300 ml
Hmotnost: 3,8 kg
⭐ 96 %1600 Kč Číst recenze
#6Kratki ALPHA
Rozměry (š x v x h): 80 x 56 x 20 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 17 kg
⭐ 98 %5550 Kč Číst recenze
#7Kratki Bravo
Rozměry (š x v x h): 90 x 65,2 x 17,4
Objem zásobníku: 1,2 l
Hmotnost: 23,5 kg
⭐ 97 %6400 Kč Číst recenze

Nejlepší značky biokrbů

Biokrb Kratki Delta 2
Biokrb Kratki Delta 2

I v oblasti biokrbů existují stálice a zaručené značky, které patří k nejoblíbenějším a slibují dobrý poměr ceny a kvality. Které to jsou?

  • Kratki – Tato značka je sice původem z Polska, což nezní úplně lákavě, ale tentokrát se vyplatí hodit předsudky stranou. Jde totiž o skutečného mistra přes krby, lihové modely nevyjímaje. Šíře nabídky je skvělá a výrobky Kratki patří k nejlépe hodnoceným v testech biokrbů a taky k nejprodávanějším u nás. Obzvláštní oblibě se těší modely GOLF, CHARLIE a BRAVO. Tyto nástěnné krby do 10 tisíc rozhodně stojí za pozornost. Kratki nabízí i cenově dostupné volně stojící modely.
  • Radius Designe Cologne – Značka se může pochlubit možná největší současnou nabídkou biokrbů. Jde o nádherné, zejména volně stojící, ale i nástěnné modely. Bohužel ceny nejsou přímo lidové. Pod 10 tisíc zde nejspíš nepořídíte.
  • Tristar – Značka nabízí zajímavý volně stojící biokrb DF-6513, který má dobré uživatelské hodnocení a přívětivou cenovku. Každopádně stojí za zvážení.
  • HS Flamingo – Biokrby HS Flamingo jsou spíš minimalistické, ale elegantní a svůj účel zajisté splní. Cena je navíc poměrně velmi příjemná.

Jak vybrat biokrb

Biokrb lze pořídit za dostupnou cenu, ale může představovat i velmi značnou investici. V každém případě je ale třeba věnovat jeho výběru patřičnou pozornost. Jinak se může stát, že vynaložené peníze vyletí komínem – a to navzdory tomu, že biokrby žádný komín nepotřebují.

Abyste při nákupu mohli stát nohama pevně na zemi a nenechali se ničím ošálit, provedeme vás nejdůležitějšími vlastnostmi a parametry biokrbů. Taky si budete moci udělat představu o cenových hladinách těchto zařízení nebo o oblíbených výrobcích a značkách.

Jak biokrby fungují?

V první řadě by bylo záhodno seznámit se s tím, co to tzv. „biokrb“ vlastně je a na jakých principech funguje. Kromě jednoduchého a elegantního názvu biokrb se můžete setkat taky s pojmy jako „krb na biolíh“ či „eko-krb“ a podobně. Obvykle je ale řeč o stále stejném typu zařízení.

Biokrb je zařízení, které produkuje skutečný oheň a taky teplo. Tím se významně liší od krbů elektrických, které hoření pouze imitují. Dalším rozdílem je nezávislost na jakékoli síti. Biokrb je zcela soběstačné zařízení, které má vlastní zdroj paliva. A jaký je rozdíl oproti tradičnímu krbu?

V principu je to především druh paliva. V klasickém krbu obvykle hoří kusové dřevo. V biokrbu se používá hořák a jako palivo potom slouží biolíh – tedy bioethanol. Hořák může mít různý objem a poskytovat různý výkon. To jsou důležité parametry, od kterých se odvíjí výkon (výhřevnost) krbu a výdrž hoření.

Účel a umístění biokrbů

Biokrby nepotřebují krby, ani nemusejí být napojeny na žádný externí zdroj energie (elektřina, plynová přípojka). Jsou tedy plně svébytnými prvky, což patří mezi jejich hlavní výhody. Tyto krby mohou díky tomu posloužit v domech, ale i bytech v činžovních a panelákových domech, v kancelářích nebo prakticky kdekoli jinde.

Na instalaci nemusejí být teoreticky žádné nároky, což platí zejména u volně stojících modelů, ale o tom až později. Biokrb lze tedy mít jako dekoraci například v obývacím pokoji, ložnici apod. A to i díky tomu, že…

Biokrby neprodukují popel a prach, zápach ani kouř. Instalovat je můžete do vhodných prostor bez nutnosti zajistit si jakékoli povolení.

A teď se dostáváme k samotnému účelu biokrbů. Jak už jsme řekli, tato zařízení slouží především jako dekorativní prvek a nejsou určena k vytápění místností. Nějaké teplo ale samozřejmě produkují a výhřevnost patří mezi důležité parametry při výběru, takže se jí ještě budeme věnovat.

Výhody a nevýhody biokrbu

Pojďme si ještě ve stručnosti a přehledně představit nebo zopakovat nejdůležitější výhody a nevýhody těchto zařízení.

Výhody

  • Biokrby jsou soběstačná zařízení
  • Umožňují zajímavé designové zpracování
  • Neprodukují kouř, popel, prach ani zápach
  • Nepotřebují komín ani zvláštní ventilační systém
  • Lze je použít v jakékoli větratelné místnosti
  • Sílu hoření lze u některých modelů regulovat
  • Obsluha je velmi snadná
  • Biokrby produkují živý oheň i teplo

Nevýhody

  • Výhřevnost biokrbů je poměrně velmi slabá a nejsou vhodné pro vytápění
  • Produkují oxid uhličitý
  • Je třeba doplňovat palivo

Bezpečnost

V nevýhodách jsme zmínili, že biokrby produkují oxid uhličitý. Není ale třeba se lekat. Tato produkce není nijak nebezpečná. Jediným požadavkem je, aby byl krb umístěn v místnosti, kde je možné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu (větrání).

Není přitom samozřejmě třeba větrat neustále. Stačí občas vyvětrat na několik minut, ale intenzivně. Biokrb tedy není vhodný do malých a uzavřených prostor, kde je špatná cirkulace vzduchu (např. sklep).

Pokud jde o další nařízení, platí stejná bezpečnostní pravidla jako při každém zacházení s otevřeným ohněm. Další zásady může doplnit výrobce konkrétního modelu a rozhodně byste se jimi měli řídit (např. doporučená vzdálenost od ostatního nábytku apod.).

Biokrb Kratki Mísa
Biokrb Kratki Mísa

Typy biokrbů podle umístění

Biokrby se obvykle dělí podle způsobu instalace či umístění na volně stojící, vestavné a závěsné. Volně stojící krby jsou nejpraktičtější, protože nevyžadují žádnou instalaci či montáž a jsou plně mobilní. Představují vhodnou volbu, zejména pokud víte, že budete chtít krb častěji přemisťovat.

Nástěnné krby jsou velice elegantní. Navíc využijete prostor na zdech. Poslední možností jsou vestavné biokrby, které mohou perfektně zapadnout do konceptu interiéru, ale zároveň bývají nejnáročnější na instalaci, u některých modelů může být potřeba i stavební zásah.

Design a materiálové zpracování

Designová rozmanitost patří mezi zásadní přednosti biokrbů a flexibility této technologie využívají v plné míře. Setkat se proto lze s velmi různorodými modely, od jednoduchých a minimalistických přes stylizované až po umělecké a exkluzivní.

Oblíbené jsou nástěnné modely, které v jistém smyslu připomínají „televizi“. Samozřejmě existují i imitace tradičních krbů či kamen. Stylové jsou taky skleněné modely, které se podobají akváriím či teráriím. Možností je ale mnohem víc, takže si jistě vyberete.

Pokud jde o materiál, setkáte se obvykle s kovovým nebo ocelovým provedením, většinou v kombinaci s prvky z žáruvzdorného skla. Některé lepší modely mohou být i dvouplášťové.

Výkon, výhřevnost

Nestačí vám kouzlo živých plamenů a chcete se u krbu i trochu ohřát? Pak pro vás bude důležitým ukazatelem výkon krbu. Ten je udáván ve wattech, resp. kilowattech. Počítejte ale s tím, že výhřevnost biokrbů je poměrně nízká a hodí se nanejvýš pro přitápění.

Výkon rozměrnějších biokrbů se pohybuje od zhruba 1,5 kW až po cca 3 kW u výkonných modelů. Efektivita ale není srovnatelná s běžnými krby, natož s krbovými kamny, krbem s vložkou nebo podobně.

Palivo

Standardním a nejlepším palivem biokrbů je již zmíněný rostlinný biolíh, který je bezpečný, efektivní a ekologický. Spalováním vzniká pouze určité množství oxidu uhličitého a voda. Kvalitní palivo znamená, že se nemusíte obávat žádných dalších spalin, zplodin či škodlivin. Jde o velmi čisté spalování, a protože je při něm produkována i voda, nedochází k vysoušení prostor, kde je krb používán.

Hmotnost

Protože mohou mít biokrby různé podoby a rozměry, liší se od sebe značnou měrou i v otázce hmotnosti. Existují velmi kompaktní modely, které neváží ani 10 kg. Obvykle jde o nástěnné nebo volně stojící varianty.

Poměrně velké množství modelů se pohybuje i ve „váhové kategorii“ od 15 do 25 kg. Těžších biokrbů, které by vážily víc než cca 30 kg je pouze málo, ale rozhodně se i takové najdou. Nejčastěji půjde o robustní vestavné varianty imitující klasické krby.

Regulace

Biokrby nemají žádné zvláštní funkce, ale přesto nabízejí jednu zajímavou výhodu oproti krbům tradičního střihu. Tou výhodou je možnost regulace síly plamene. Díky tomu můžete „topit“ efektivněji a vydržet s palivem déle. Bohužel, tuto možnost nenabízejí úplně všechny biokrby – u levnějších modelů se s ní spíš nesetkáte.

Video

Ceny biokrbů

Biokrb lze pořídit takříkajíc za pakatel, ale zrovna tak můžete do tohoto dekorativního a částečně i praktického prvku investovat mnoho desítek tisíc. Jaké jsou tedy možnosti a co najdete ve třech základních cenových skupinách?

Biokrby do 2000 Kč

Ano, skutečně je to tak. Ty nejlevnější biokrby lze pořídit už za tak minimální částky. Počítejte ale s tím, že výběr rozhodně není nijak velký. Jde spíš o ojedinělé modely – a to většinou volně stojící, výjimečně se najde i nástěnný kousek.

Kvalita zpracování levných modelů nemusí být nutně špatná, pokud se spokojíte s kompaktním, nevýkonným krbem, který bude představovat čistokrevnou dekoraci. V této ceně najdete především jednoduché obdélníkové a čtvercové biokrby, které mohou být někdy umístěny i na stůl. Jde v podstatě o větší, elegantní lihové svítilny.

Biokrby do 10 000 Kč

Kolem 4 tisíc korun už začínají být k dostání opravdu velmi zajímavé kousky. V kategorii do deseti tisíc korun se nachází i většina nejprodávanějších biokrbů. Nejde ještě o přímo exkluzivní nebo designové modely, ale výběr je dostatečně pestrý a většině lidí bude tento poměr ceny a kvality vyhovovat. Najdete zde modely nástěnné, volně stojící, ba i vestavné.

Biokrby nad 10 000 Kč

Zde už začíná kategorie pro náročné a objevíte tu špičkové, designové a luxusní kousky, které se stanou ozdobou domu nebo bytu. Tato cenová hladina skýtá taky největší výběr. Převažují pak modely mezi 20 až 40 tisíci korunami. Pokud jste smíření s tak vysokou investicí, určitě najdete krb, který si zamilujete.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co je to biolíh?

Biolíh, přesněji bioethanol, je ekologický líh rostlinného původu. Vyrábí se alkoholovým kvašením ze surovin, jako jsou brambory, obilí, kukuřice, cukrová řepa a z dalších rostlin s vysokým podílem sacharidů. Jde o biopalivo.

Jak dlouho vydrží biolíh hořet?

Litr biolihu obvykle vydrží hořet zhruba 2 až 5 hodin. Roli zde hraje výkon biokrbu a další faktory. Je rozumné používat pouze kvalitní biolíh a nesnažit se krb plnit levnými náhražkami, které jsou v důsledku méně efektivní a mohou mít i vliv na životnost hořáku nebo jiné negativní dopady.

Kolik stojí provoz biokrbu?

Litr biolihu stojí zpravidla kolem 70-100 Kč. Vzhledem k průměrné spotřebě krbu lze tedy počítat s provozní cenou už od cca 15 Kč za hodinu. Palivo pro biokrby (biolíh) zakoupíte například zde.

Je potřeba hořák vyměňovat?

Hořák krbu je obvykle potřeba jednou za delší čas vyměnit. Výměna se doporučuje cca 1x za dva roky.

Nejprodávanější biokrby (krby na biolíh)

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Kratki Golf
Rozměry (š x v x h): 65,8 x 37,4 x 13,0 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 9 kg
⭐ 97 %1850 Kč Číst recenze
#2Kratki Mísa
Rozměry (š x v x h): 72 x 17 x 40 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 8,2 kg
⭐ 95 %3450 Kč Číst recenze
#3Kratki DELTA 2
Rozměry (š x v x h): 90 x 40 x 16,2 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 9 kg
⭐ 97 %2900 Kč Číst recenze
#4Phantasma Curvo etanolový krb
Rozměry (š x v x h): cca 51 × 25 × 21 cm
Objem zásobníku: 1000 ml
Hmotnost: cca 5 kg
⭐ 95 %2700 Kč Číst recenze
#5Volně stojící biokrb Kratki
Rozměry (š x v x h): 35 x 21 x 18 cm
Objem zásobníku: 300 ml
Hmotnost: 3,8 kg
⭐ 96 %1600 Kč Číst recenze
#6Kratki ALPHA
Rozměry (š x v x h): 80 x 56 x 20 cm
Objem zásobníku: 1 l
Hmotnost: 17 kg
⭐ 98 %5550 Kč Číst recenze
#7Kratki Bravo
Rozměry (š x v x h): 90 x 65,2 x 17,4
Objem zásobníku: 1,2 l
Hmotnost: 23,5 kg
⭐ 97 %6400 Kč Číst recenze
0 Sdílení